Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ


επισκέπτη Επισκέπτης

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΧΡΗΣΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν η τροποποίηση που αναφέρεις αφορά μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων, όχι, δεν υπολογίζεται υπεραξία σ' αυτή την περίπτωση

Γνωμ.529/2002

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΑΦΟΡΑ ΕΙΣΟΔΟ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ.

ΔΗΛ ΑΡΧΙΚΑ ΥΠΗΡΧΑΝ 2 ΜΕΛΗ 90%+10% ΜΕΤΑ ΜΠΗΚΕ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ 20% ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΕ 70%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ο ΕΛΕΚΤΗΣ ΣΤΗ ΔΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΦΟΡΟ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ.

ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως διαβάζοντας αυτό...

"Αριθ. Γνωμοδότησης: 529 /2002 (Τμήματος Β’)

Πρόεδρος: Χρήστος Τσεκούρας, Αντιπρόεδρος Ν.Σ.Κ.

Εισηγητής: Θεόδωρος Ψυχογυιός, Πάρεδρος Ν.Σ.Κ

Ι. Κρίσιμος χρόνος φορολόγησης της υπεραξίας κατά τη μεταβίβαση εταιρικής μερίδας ετερόρρυθμης εταιρίας. Μεταβίβαση πριν τη λήξη της πρώτης διαχειριστικής περιόδου: Είναι ο χρόνος, ο οποίος αναφέρεται από τους συμβαλλομένους στη σχετική τροποποιητική σύμβαση του καταστατικού και ο οποίος δηλώνεται από αυτούς στη φορολογική αρχή, ανεξάρτητα από τη χρονική στιγμή που η εν λόγω τροποποιητική θα τεθεί υπόψη της Δ.Ο.Υ. ή θα υποβληθεί στις διαδικασίες δημοσιότητας των άρθρων 42-44 του ΕμπΝ. Συνεπώς, εφόσον η κατάρτιση της σύμβασης για τη μεταβίβαση των εταιρικών μερίδων έλαβε χώρα πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης διαχειριστικής περιόδου της ετερόρρυθμης εταιρίας, δεν τίθεται θέμα επιβολής φόρου υπεραξίας."

... βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν οφείλεται καθόλου φόρος υπεραξίας.

Καλό θα ήταν να σου πει ο ελεγκτής που το στηρίζει αυτό που σου είπε (ΠΟΛ, Εγκύκλιο, Νόμο)

Αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει κάτι υπ' όψη του ή κάποια άλλη γνώμη, ας το αναφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα περίπου το 2000 και σε προφορική ερώτηση της ΔΟΥ προς το ΥΠ. ΟΙΚ. απάντησαν ότι για να υπολογιστεί η τελευταία χρήση στον προσδιορισμό της υπεραξίας, θα πρέπει να έχει υποβληθεί και η αντίστοιχη δήλωση φόρου εισοδήματος, με την προϋπόθεση ότι δεν έχει λήξει η προθεσμία υποβολής της. Σε περίπτωση που έχει λήξει η προθεσμία υποβολής άσχετα αν έχει υποβληθεί ή όχι λαμβάνετε υπ' όψιν. Τα παραπάνω μου τα μετέφερε ένας από τους ελεγκτές που μίλησαν με το ΥΠ. ΟΙΚ.

Κρατώ μία επιφύλαξη αν μου τα μετέφεραν σωστά. Μιας όμως και δεν έχει λήξει η διαχειριστική περίοδος υποστηρίζω απόλυτα τα γραφόμενα του NIKANOR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα περίπου το 2000 και σε προφορική ερώτηση της ΔΟΥ προς το ΥΠ. ΟΙΚ. απάντησαν ότι για να υπολογιστεί η τελευταία χρήση στον προσδιορισμό της υπεραξίας, θα πρέπει να έχει υποβληθεί και η αντίστοιχη δήλωση φόρου εισοδήματος, με την προϋπόθεση ότι δεν έχει λήξει η προθεσμία υποβολής της. Σε περίπτωση που έχει λήξει η προθεσμία υποβολής άσχετα αν έχει υποβληθεί ή όχι λαμβάνετε υπ' όψιν. Τα παραπάνω μου τα μετέφερε ένας από τους ελεγκτές που μίλησαν με το ΥΠ. ΟΙΚ.

Κρατώ μία επιφύλαξη αν μου τα μετέφεραν σωστά. Μιας όμως και δεν έχει λήξει η διαχειριστική περίοδος υποστηρίζω απόλυτα τα γραφόμενα του NIKANOR.

Εφ'όσον έχει λήξει η διαχειριστική χρήση, δεν χρειάζεται καν να υποβληθεί η φορολογική δήλωση της εταιρείας καθώς η παραπάνω Γνωμοδότηση αναφέρει...

II. Στοιχεία υπολογισμού της υπεραξίας στη μεταβίβαση της εταιρικής μερίδας, όταν η μεταβίβαση γίνεται πριν από το χρόνο που πρέπει η εταιρία να υποβάλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος: Εφόσον έχει ολοκληρωθεί τουλάχιστον μία διαχειριστική χρήση και είναι δυνατή η εξαγωγή λογιστικού αποτελέσματος από τα λογιστικά βιβλία της επιχείρησης, τότε ασφαλώς η φορολογική αρχή δύναται να λάβει από αυτά τα προκύπτοντα καθαρά κέρδη, μη απαιτουμένης της προηγούμενης υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος εκ μέρους της επιχείρησης, αφού η εν λόγω υποβολή από καμία διάταξη δεν αξιώνεται ως απαραίτητη προϋπόθεση σχετικά με τη δυνατότητα της φορολογικής αρχής να προβαίνει σε έλεγχο των βιβλίων των φορολογουμένων και να αντλεί τα εκάστοτε αναγκαία στοιχεία.

Αρα το κρίσιμο σημείο είναι η λήξη της διαχειριστικής χρήσης και όχι η κατάθεση (εμπρόθεσμη ή μη) της δήλωσης της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΓΙΑ ΜΗ ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΑ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ.

ΑΝ ΣΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ.

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ.

ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΞΟΦΛΗΘΗ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

NIKANOR H ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΦΟΡΑ ΕΤΕΡΟΡΥΘΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΜΟΡΥΘΜΕΣ;

ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΥΘΜΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναφέρει ετερόρρυθμη εταιρεία γιατί το ερώτημα αφορούσε συγκεκριμένη ετερόρρυθμη εταιρεία.

Παρακάτω όμως (στην απόφαση γνωμοδότησης και την αιτιολογία) αναφέρει "προσωπικές εταιρείες" Ο.Ε ή Ε.Ε

Σε κανένα νόμο ή ΠΟΛ δεν κάνει διαχωρισμό Ο.Ε.-Ε.Ε. αλλά μιλάει για εταιρικά μερίδια, για προσωπικές εταιρείες, για κοινωνίες αστικού δικαίου και κοινοπραξίες.

Επίσης πουθενά δεν αναφέρεται αν η μεταβολή των εταιρικών μεριδίων, αφορά τους ομόρρυθμους εταίρους ή τους ετερόρρυθμους, αλλά μιλάει για "μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων" γενικά.

Ολόκληρη η Γνωμοδότηση είναι αυτή...

____.529_2002_____________________________.________________.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΝΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.

ΤΟ ΕΛΥΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ.

Η ΓΝΩΜΟΔΩΤΗΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤI ΙΣΧΥΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ. ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΧΡΗΣΗ.

ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ.

ΠΟΙΑ ΠΑΓΙΑ;

ΤΑ ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΑ ΠΑΓΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΥΠΕΡΑΞΙΑ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΑ ΠΑΓΙΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟΤΕ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΦΟΡΟ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.

.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Επεξεργασμένο από grzokas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς να έχω παρακολουθήσει το θέμα θα πω το εξής ορμώμενος απο την τελευταία τοποθέτηση του επισκέπτη . Αλήθεια ποιός είπε σ αυτό το φόρουμ πως οι απόψεις των μελών είναι θέσφατο και οτι πρέπει να τις ακολουθήσει ο κάθε καθένας ? Ποιός υποστήριξε πως οι απόψεις των μελών αποτελούν πανάκεια ? Εγω απαντώ πως εδω μέσα κάνουμε ανταλλαγή απόψεων και επιχειρημάτων επι πολλών θεμάτων . Δεν είναι όλες οι απαντήσεις σωστές , αυτό είναι γεγονός . Ομως οι απαντήσεις που δίδονται δεν είναι δεσμευτικές . ο καθένας εκφράζει τις απόψεις του τις οποίες στηρίζει σε κάθε πρόσφορο μέσο το οποίο διαθέτει .

Τωρα σχετικά με το αν ωφείλεται υπεραξία ή οχι , την δική μου άποψη θα την γράψω αφου μελετήσω το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η άποψη μου έχει ως εξής : Τι σημαίνει υπεραξία ? Πολλές φορές λοιπόν κατά τη μεταβίβαση επιχείρησης , επωνυμίας κλπ , πολλές φορές εισπράττεται κάποιο τίμημα πέρα από την αξία που έχουν τα πραγματικά μεταβιβαζόμενα (υλικά ) περιουσιακά στοιχεία . Η διαφορά λοιπόν ανάμεσα στην αρχική αξία και στη μεταβιβαζόμενη αξία αποτελεί την υπεραξία της επιχείρησης . Δηλαδή είναι ο λεγόμενος αέρας , goodwill και οφείλεται στην καλή πορεία της επιχείρησης , την φήμη της και την πελατεία της . Στην περίπτωση της μεταβίβασης εταιρικής μερίδας σε φόρο υπόκειται η μεταβίβαση της σε τρίτο πρόσωπο . Από τη νομολογία έχει γίνει δεκτό πως φορολογείται το τυχόν κέρδος που προκύπτει από την εκχώρηση της εταιρικής μερίδας όταν η αξία πώλησης της υπερβαίνει την αρχική αξία του μεταβιβαζόμενου μεριδίου όπως εμφανίζεται στα βιβλία της επιχείρησης . Στην περίπτωση μας έχουμε τα εξής : πωλείται μερίδιο Ο.Ε. η οποία δεν έχει κλείσει χρήση ακόμη από την ίδρυση της . Στην περίπτωση αυτή έχουμε : Ε.Α.Μ. ( ελάχιστη αξία μεταβίβασης ) = Αυλη αξία + Καθαρή θέση => Αυλη αξία( = 0 ) + Καθαρή Θέση => Άρα Ε.Α.Μ. = Καθαρή Θέση ( μόνο η αναπόσβεστη αξία παγίων)

Άρα δεν προκύπτει υπεραξία για την συγκεκριμένη περίπτωση αφού η Ε.Α.Μ. = ΚΑΘΑΡΗ ΘΕΣΗ .

Σε περίπτωση όμως που συμφωνήθηκε για τη μεταβίβαση του εταιρικού μεριδίου ποσό μεγαλύτερο από αυτό που προκύπτει από την εφαρμογή του μεταβιβαζόμενου μεριδίου επι της Ε.Α.Μ. τότε λαμβάνεται υπόψη το συμφωνηθέν τίμημα ως μεγαλύτερο και από αυτό αφαιρείται το κόστος απόκτησης του μεριδίου για να υπολογιστεί η υπεραξία .

Παραθέτω παράδειγμα προς επίρρωσιν των ισχυρισμών μου

Εάν στην συγκεκριμένη Ο.Ε. η Καθαρή θέση της ισούται με 2.000,00 ευρώ

Έστω εταιρικό κεφάλαιο = 10.000 ευρώ

Δυο εταίροι με ποσοστά αντίστοιχα 30 % + 70 % .

Μεταβιβάζεται η εταιρική μερίδα με το ποσοστό 30 %

Επειδή όπως είπαμε η Αυλη αξία = Καθαρή θέση ( επειδή δεν έχει κλείσει διαχειριστική χρήση ακόμη )

Άρα το ποσοστό απόκτησης της εταιρικής μερίδας είναι 10.000 Χ 30 % = 3.000 ευρώ

Επειδή η καθαρή θέση 2.000,00 < 3.000,00 δεν προκύπτει θέμα υπεραξίας .

Εάν όμως η καθαρή θέση ήταν 4.000,00 δηλαδή 4.000,00>3.000,00 τότε θα έπρεπε να πληρωθεί υπεραξία για τη διαφορά ήτοι 1000,00 Χ 30 % = 300,00 Χ 20 % = 60,00 ευρώ .

Αν επίσης είχε συμφωνηθεί τίμημα μεγαλύτερο από το ποσό των 3.000,00 ευρώ τότε πάλι θα υπολογιζόταν υπεραξία .

H γνώμη μου είναι πως κακώς υπολογίστηκε υπεραξία απο την εφορία εαν συνέντρεχαν οι παραπάνω προυποθέσεις που ανέφερα . Φυσικά ο κ. Κουνάδης είναι ο πιο κατάλληλος να μας απαντήσει και να γνωμοδοτήσει επι του θέματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού φίλε επισκέπτη τα προβλήματα σου τα λύνεις μια χαρά και μόνος σου, γιατί τότε παιδεύεσαι κάνοντας ερωτήσεις στο forum?

Στην αρχή δεν ανάφερες τα πάγια, κατόπιν ανάφερες για μη εξοφλημένα τιμολόγια!!! και πάει λέγοντας....

Κώστα (KAROLOS), σωστά τα υπολογίζεις.

Ομως αυτή -η περιβόητη πια- γνωμοδότηση κάνει λόγο για μη φορολόγηση της υπεραξίας -με οποιοδήποτε τρόπο- αν η μεταβίβαση γίνει πριν τη λήξη της πρώτης διαχειριστικής χρήσης.

Το πρόβλημα είναι ότι η γνωμοδότηση αυτή είναι του 2002, στηρίζεται δε στην ΠΟΛ. 1259/ 1999, η οποία δεν αναφέρει για Καθαρή Θέση (Πάγια κλπ), σε αντίθεση με την ΠΟΛ.1053/2003 η οποία αναφέρει ότι προστίθεται η αξία της Καθαρής Θέσης στην άυλη αξία για την εξεύρεση της φορολογητέας αξίας.

Αρα παύει να ισχύει η Γνωμοδότηση αυτή, αφού άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού (Αυλη Αξία + Καθαρή Θέση)???

Πράγματι καλό θα ήταν να απαντηθεί από κάποιον κατάλληλο γι' αυτό το θέμα (κ.Κουνάδη???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νίκο (NIKANOR ) κι εγω αυτή τη γνώμη έχω . Η Γνωμοδότηση ισχύει κατ εμε στην περίπτωση αυτή . Τους λόγους τους εξήγησα παραπάνω . Φυσικά όμως είναι απαράιτητη η γνωμη του κ. Κουνάδη δίοτι θα "διαλευκάνει" το τοπίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΝΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.

ΤΟ ΕΛΥΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ.

Η ΓΝΩΜΟΔΩΤΗΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤI ΙΣΧΥΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ. ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΧΡΗΣΗ.

ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ.

ΠΟΙΑ ΠΑΓΙΑ;

ΤΑ ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΑ ΠΑΓΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΥΠΕΡΑΞΙΑ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΑ ΠΑΓΙΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟΤΕ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΦΟΡΟ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.

.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΟΛ 1053/2003

α) Πάγια-

Προκειμένου για ατομική επιχείρηση λαμβάνεται υπόψη η αναπόσβεστη αξία των παγίων, εκτός από ακίνητα και αυτοκίνητα, τα οποία αποτελούν περιουσιακό στοιχείο του φυσικού προσώπου.- Προκειμένου για μεταβιβάσεις εταιρικών μερίδων λαμβάνεται υπόψη η αναπόσβεστη αξία όλων των παγίων (και ακινήτων και αυτοκινήτων), τα οποία αποτελούν στην προκειμένη περίπτωση περιουσιακό στοιχείο του νομικού προσώπου, προσαυξημένη με τη θετική διαφορά μεταξύ αντικειμενικής αξίας και τιμής κτήσης των ακινήτων.Σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο δεν έχουν γίνει αποσβέσεις, για τον πιο πάνω υπολογισμό, λαμβάνεται η αξία των βιβλίων μειωμένη με τις αποσβέσεις που θα έπρεπε να είχαν γίνει, γιατί ο υπολογισμός αυτός σκοπό έχει την ανεύρεση της πραγματικής αξίας της επιχείρησης και όχι για άλλους φορολογικούς σκοπούς.

ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΩΣ ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΗ ΑΞΙΑ ΠΑΓΙΩΝ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ ΣΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ Η ΜΕΡΙΔΙΟΥ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2005 ΘΑ ΛΗΦΘΕΙ ΥΠΟΨΗ Η ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ 31-12-2004. ΑΓΝΟΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΑΝ ΤΟ 2005.

Εγώ πάντως διαβάζοντας αυτό...

"Αριθ. Γνωμοδότησης: 529 /2002 (Τμήματος Β’)

Πρόεδρος: Χρήστος Τσεκούρας, Αντιπρόεδρος Ν.Σ.Κ.

Εισηγητής: Θεόδωρος Ψυχογυιός, Πάρεδρος Ν.Σ.Κ

Ι. Κρίσιμος χρόνος φορολόγησης της υπεραξίας κατά τη μεταβίβαση εταιρικής μερίδας ετερόρρυθμης εταιρίας. Μεταβίβαση πριν τη λήξη της πρώτης διαχειριστικής περιόδου: Είναι ο χρόνος, ο οποίος αναφέρεται από τους συμβαλλομένους στη σχετική τροποποιητική σύμβαση του καταστατικού και ο οποίος δηλώνεται από αυτούς στη φορολογική αρχή, ανεξάρτητα από τη χρονική στιγμή που η εν λόγω τροποποιητική θα τεθεί υπόψη της Δ.Ο.Υ. ή θα υποβληθεί στις διαδικασίες δημοσιότητας των άρθρων 42-44 του ΕμπΝ. Συνεπώς, εφόσον η κατάρτιση της σύμβασης για τη μεταβίβαση των εταιρικών μερίδων έλαβε χώρα πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης διαχειριστικής περιόδου της ετερόρρυθμης εταιρίας, δεν τίθεται θέμα επιβολής φόρου υπεραξίας."

... βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν οφείλεται καθόλου φόρος υπεραξίας.

Καλό θα ήταν να σου πει ο ελεγκτής που το στηρίζει αυτό που σου είπε (ΠΟΛ, Εγκύκλιο, Νόμο)

Αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει κάτι υπ' όψη του ή κάποια άλλη γνώμη, ας το αναφέρει

ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ Η ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 2753/99 ΠΟΛ 1259/99 ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ

ΑΦΟΡΑ ΕΙΣΟΔΟ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ.

ΔΗΛ ΑΡΧΙΚΑ ΥΠΗΡΧΑΝ 2 ΜΕΛΗ 90%+10% ΜΕΤΑ ΜΠΗΚΕ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ 20% ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΕ 70%

ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΙΠΗ

ΑΝ Ο ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΩΝ ΤΟ 20% ΚΕΡΔΙΣΕ ( ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΟΥ 20%ΜΕΡΙΔΙΟΥ >ΑΠΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ 20% ΜΕΡΙΔΙΟΥ) ΤΟΤΕ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΦΟΡΟΣ 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΟΛ 1053/2003

α) Πάγια-

Προκειμένου για ατομική επιχείρηση λαμβάνεται υπόψη η αναπόσβεστη αξία των παγίων, εκτός από ακίνητα και αυτοκίνητα, τα οποία αποτελούν περιουσιακό στοιχείο του φυσικού προσώπου.- Προκειμένου για μεταβιβάσεις εταιρικών μερίδων λαμβάνεται υπόψη η αναπόσβεστη αξία όλων των παγίων (και ακινήτων και αυτοκινήτων), τα οποία αποτελούν στην προκειμένη περίπτωση περιουσιακό στοιχείο του νομικού προσώπου, προσαυξημένη με τη θετική διαφορά μεταξύ αντικειμενικής αξίας και τιμής κτήσης των ακινήτων.Σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο δεν έχουν γίνει αποσβέσεις, για τον πιο πάνω υπολογισμό, λαμβάνεται η αξία των βιβλίων μειωμένη με τις αποσβέσεις που θα έπρεπε να είχαν γίνει, γιατί ο υπολογισμός αυτός σκοπό έχει την ανεύρεση της πραγματικής αξίας της επιχείρησης και όχι για άλλους φορολογικούς σκοπούς.

ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΩΣ ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΗ ΑΞΙΑ ΠΑΓΙΩΝ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ ΣΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ Η ΜΕΡΙΔΙΟΥ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2005 ΘΑ ΛΗΦΘΕΙ ΥΠΟΨΗ Η ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ 31-12-2004. ΑΓΝΟΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΑΝ ΤΟ 2005.

[

Μεταβίβαση επιχείρησης εντός του 2006 πριν την υποβολή της δήλωσης εισοδήματος του Οικ. έτους 2006.

α) Για τον υπολογισμό των κερδών λαμβάνονται τα κέρδη των τελευταίων πέντε ετών, από Οικ. έτος 2005 και πίσω.

β)Αγορές (δεν υπάρχει υποχρέωση απογραφής), οι αγορές του 2004;

γ)Αναπόσβεστη αξία παγίων, αυτή που υπήρχε την 31/12/2004;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μεταβίβαση επιχείρησης εντός του 2006 πριν την υποβολή της δήλωσης εισοδήματος του Οικ. έτους 2006.

α) Για τον υπολογισμό των κερδών λαμβάνονται τα κέρδη των τελευταίων πέντε ετών, από Οικ. έτος 2005 και πίσω.

β)Αγορές (δεν υπάρχει υποχρέωση απογραφής), οι αγορές του 2004;

γ)Αναπόσβεστη αξία παγίων, αυτή που υπήρχε την 31/12/2004;

Δημήτρη η ΠΟΛ.1053 αναφέρει ....

....λαμβάνεται ο μέσος όρος των κατά δήλωση εισοδημάτων κάθε πηγής των πέντε (5) τελευταίων ετών πριν από τη μεταβίβαση, που αφορούν την επιχειρηματική δραστηριότητα της.

- Αν τηρούνται βιβλία Γ κατηγορίας του Κ.Β.Σ., λαμβάνεται ο μέσος όρος των ολικών αποτελεσμάτων εκμετάλλευσης των πέντε (5) τελευταίων ετών πριν από τη μεταβίβαση, όπως αυτά προκύπτουν από τους οικείους ισολογισμούς.

Επίσης Γνωμ. 529/2002 .....

Πάντως, το Ν.Σ.Κ. επί του δευτέρου ερωτήματος γνωμοδότησε ομόφωνα ότι, εφόσον έχει ολοκληρωθεί τουλάχιστον μία διαχειριστική χρήση και είναι δυνατή η εξαγωγή λογιστικού αποτελέσματος από τα λογιστικά βιβλία της επιχείρησης, τότε ασφαλώς η φορολογική αρχή δύναται να λάβει από αυτά τα προκύπτοντα καθαρά κέρδη, μη απαιτουμένης της προηγούμενης υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος εκ μέρους της επιχείρησης, αφού η εν λόγω υποβολή από καμία διάταξη δεν αξιώνεται ως απαραίτητη προϋπόθεση σχετικά με τη δυνατότητα της φορολογικής αρχής να προβαίνει σε έλεγχο των βιβλίων των φορολογουμένων και να αντλεί τα εκάστοτε αναγκαία στοιχεία , όπου ορίζεται ότι ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. ελέγχει την ακρίβεια των επιδιδόμενων δηλώσεων και προβαίνει σε έρευνα για εξακρίβωση των υπόχρεων, που δεν έχουν υποβάλει δήλωση).

...και άρθρο 66 παρ.1 του 2238/94

1. Ο προϊστάμενος της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας ελέγχει την ακρίβεια των επιδιδόμενων δηλώσεων και προβαίνει σε έρευνα για την εξακρίβωση των υπόχρεων που δεν έχουν υποβάλλει δήλωση. Για το σκοπό αυτόν δικαιούται:

α. Να ζητά από τον υπόχρεο, ανεξάρτητα από το αν έχει υποβάλει ή όχι φορολογική δήλωση, καλώντας αυτόν με έγγραφο, το οποίο του αποστέλλει επί αποδείξει, να δώσει μέσα σε σύντομη και τακτή προθεσμία, είτε αυτοπροσώπως είτε με εντολοδόχο που διορίζεται με απλή επιστολή, τις αναγκαίες διευκρινίσεις και να προσκομίσει κάθε λογαριασμό και κάθε στοιχείο που είναι χρήσιμο για τον καθορισμό του εισοδήματος.

Γνώμη μου είναι ότι θα λάβεις υπ'όψην σου ΚΑΙ τη χρήση 2005 (κέρδη,αναποσ.πάγια και αγορές) άσχετα αν δεν έχει υποβληθεί ακόμα η δήλωση οικ.έτους 2006

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πριν από τη μεταβίβαση, όπως αυτά προκύπτουν από τους οικείους ισολογισμούς.

Εάν η μεταβίβαση γίνει στις 04/01/05 πώς θα υποχρεώσει ο έφορος ή ο ελεγκτής την εταιρία να βγάλει αποτελέσματα ή ακόμα και να συντάξει ισολογισμό.

Την στιγμή μάλιστα που ο επιτιδευματίας μπορεί να θέλει να κάνει χρήση του 20ημέρου για την ολοκλήρωση της τιμολόγησης των πωλήσεων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο πρώτο ερώτημα μου δηλαδή εαν στον υπολογισμό των κερδών λαμβάνονται τα κέρδη των τελευταίων πέντε ετών, από Οικ. έτος 2005 και πίσω δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα, στα άλλα δύο ερωτήματα δεν ξέρω τι είναι το σωστό.

β)Αγορές (δεν υπάρχει υποχρέωση απογραφής), οι αγορές του 2004;

γ)Αναπόσβεστη αξία παγίων, αυτή που υπήρχε την 31/12/2004;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή πρέπει να υποβάλλω το έντυπο για τον υπολογισμό της υπεραξίας, λέω να βάλω τις αγορές και τα πάγια του 2005 και όχι του 2004, τα κέρδη από 2004 και πίσω, γιατί κέρδη για το 2005 δεν μπορώ να υπολογίσω. Περιμένω απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-mathios-

Συνάδελφε και συμπατριώτη Δημήτρη θα σου μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία που είχα την προηγούμενη Δευτέρα.Σε μια Ο.Ε. έγινε μεταβίβαση εταιρικού μεριδίου με ημερομηνία 2/1/06.Η εταιρεία είχε κάνει έναρξη 7/7/05.Η επόπτης της ΔΟΥ που πήγα μου είπε οτι για να δεχθεί την δήλωση υπεραξίας πρέπει να προσκομίσω και Ε3 για τους μήνες που λειτουργεί η εταιρεία.Για τον υπολογισμό της υπεραξίας δεν πήρα φυσικά τον μέσο όρο γιατί η εταιρεία δουλεύει 4 μήνες.Σε αυτή την περιπτωση λαμβάνονται υπόψη οι αγορές και η αναπόσβεστη αξία των παγίων.Εμφάνισα λοιπόν ζημιά στη χρήση υπολόγισα αποσβέσεις 100% για πάγια μεχρι 1200 ευρώ με αποτέλεσμα η καθαρή θεση να βγεί μικρότερη απο το κεφαλαιοκαι έτσι δεν πλήρωσα καθόλου φόρο υπεραξίας.Ελπίζω να σε βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...