Προς το περιεχόμενο
  • 0

βεβαιωση αποδοχων απο εργοσημο ΟΓΑ -απο που την παιρνουμε;


ΝΙΚΟΣ Μ

Ερώτηση

εργατης γης αμοιφθημε για το 2012 με εργοσημο. βεβαιωση ασφαλιστικων εισφορων την κατεβασαμε απο τον www.oga.gr .βεβαιωση αποδοχων απο που θα την παρουμε; η εγκυκλιος για το εργοσημο αναφερει οτι την αποστελλει ο ΟΓΑ ! μεχρι σημερα κανενασ αλλοδαπος δεν πηρε καμια τετοια βεβαιωση! μηπως γνωριζει κατι καποιος για αυτο το θεμα; ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εργατης γης αμοιφθημε για το 2012 με εργοσημο. βεβαιωση ασφαλιστικων εισφορων την κατεβασαμε απο τον www.oga.gr .βεβαιωση αποδοχων απο που θα την παρουμε; η εγκυκλιος για το εργοσημο αναφερει οτι την αποστελλει ο ΟΓΑ ! μεχρι σημερα κανενασ αλλοδαπος δεν πηρε καμια τετοια βεβαιωση! μηπως γνωριζει κατι καποιος για αυτο το θεμα; ευχαριστω πολυ.

 

Και εγώ τα ίδια αναρωτιέμαι συνάδελφε, άσε που έχω όλους τους αλλοδαπούς με μόνο 3.500 – 4.000 αποδοχές με εργοσημα στο 2012 ενώ ξέρουν ότι δεν φτάνει αυτό το εισόδημα όταν θα έρθει η ώρα να πάνε τα χαρτιά τους για ανανέωση παραμονής (τουλάχιστον για τους παντρεμένους)

Διαβασε και εδώ http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=91872&p=561700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εργατης γης αμοιφθημε για το 2012 με εργοσημο. βεβαιωση ασφαλιστικων εισφορων την κατεβασαμε απο τον www.oga.gr .βεβαιωση αποδοχων απο που θα την παρουμε; η εγκυκλιος για το εργοσημο αναφερει οτι την αποστελλει ο ΟΓΑ ! μεχρι σημερα κανενασ αλλοδαπος δεν πηρε καμια τετοια βεβαιωση! μηπως γνωριζει κατι καποιος για αυτο το θεμα; ευχαριστω πολυ.

 

εργατης γης αμοιφθημε για το 2012 με εργοσημο. βεβαιωση ασφαλιστικων εισφορων την κατεβασαμε απο τον www.oga.gr .βεβαιωση αποδοχων απο που θα την παρουμε; η εγκυκλιος για το εργοσημο αναφερει οτι την αποστελλει ο ΟΓΑ ! μεχρι σημερα κανενασ αλλοδαπος δεν πηρε καμια τετοια βεβαιωση! μηπως γνωριζει κατι καποιος για αυτο το θεμα; ευχαριστω πολυ.

Εγώ βάζω καθαρό ποσό από εργόσημα στον 301 ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ βάζω καθαρό ποσό από εργόσημα στον 301 ... 

Καλησπέρα,

 

βάζεις δηλαδή το πληρωτέο ποσό που αναγράφεται στο εργόσημο, και αφμ στο 301 βάζεις όλους τους εργοδότες αναλυτικά????

 

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

βάζεις δηλαδή το πληρωτέο ποσό που αναγράφεται στο εργόσημο, και αφμ στο 301 βάζεις όλους τους εργοδότες αναλυτικά????

 

 

ευχαριστώ

τελικα αναλυτικα ή αφμ του ογα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα έστειλα δήλωση με εργοσημα ογα - ήταν αρκετά (απο την ΑΤΕ έντυπα/εργόσημα εξαργύρωσης)    

οπότε στη τελευταία γραμμή έγραψα διάφοροι εργοδότες εργόσημα ΟΓΑ  χωρίς ΑΦμ  με το σύνολο του καθαρού ποσού (συνολικό ποσο εργοσημων μείον κρατήσεις 10% ) 

δεν είχα βεβαίωση απο τον ογα - το αφμ του είναι μέχρι Δευτέρα - ανταποκριτής ογα δεν ήξερε αν θα βγουν βεβαιώσεις

πάντως όλα τα εργοσημα υπάρχουν αν θελήσουν να τα δουν.

το taxis την πήρε και εύχομαι να είναι οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα έστειλα δήλωση με εργοσημα ογα - ήταν αρκετά (απο την ΑΤΕ έντυπα/εργόσημα εξαργύρωσης)    

οπότε στη τελευταία γραμμή έγραψα διάφοροι εργοδότες εργόσημα ΟΓΑ  χωρίς ΑΦμ  με το σύνολο του καθαρού ποσού (συνολικό ποσο εργοσημων μείον κρατήσεις 10% ) 

δεν είχα βεβαίωση απο τον ογα - το αφμ του είναι μέχρι Δευτέρα - ανταποκριτής ογα δεν ήξερε αν θα βγουν βεβαιώσεις

πάντως όλα τα εργοσημα υπάρχουν αν θελήσουν να τα δουν.

το taxis την πήρε και εύχομαι να είναι οκ 

Γιατι δεν δοκιμαζεις να βγαλεις βεβαιωση  κατεβληθεντων εισφορων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα! έβγαλα βεβαίωση εισφορών αλλά δεν αντιστοιχεί στο ποσό που τους κράτησε ο ογα απο τα εργσόσημα.

πήρα τηλ τον ογα και μου είπε οτι η βεβαίωση εισφορών (που εκτυπώνουμε για φορολογική χρήση)

δεν περιλαμβάνει τις κρατήσεις απο εργόσημα αλλά εισφορές που πλήρωσαν και αφορούν είτε αλλαγή κατηγορίας είτε εισφορές του β εξαμήνου του 2011 (που πλήρωσαν μέσα στο 2012)

αυτές τις εισφορες λοιπον τις εβαλα στο 053-054 

δεν ήξερα τι άλλο να έκανα 

επίσης μου είπαν απο ογα οτι αν θέλω βεβαίωση για εργόσημα πρέπει να κάνουμε αίτηση με φωτοτυπία όλα τα εργοσημα

και να μας βγάλουν μετα από κάποιες μέρες βεβαίωση ο χρόνος όμως για να γίνουν όλα αυτά  δεν υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα! έβγαλα βεβαίωση εισφορών αλλά δεν αντιστοιχεί στο ποσό που τους κράτησε ο ογα απο τα εργσόσημα.

πήρα τηλ τον ογα και μου είπε οτι η βεβαίωση εισφορών (που εκτυπώνουμε για φορολογική χρήση)

δεν περιλαμβάνει τις κρατήσεις απο εργόσημα αλλά εισφορές που πλήρωσαν και αφορούν είτε αλλαγή κατηγορίας είτε εισφορές του β εξαμήνου του 2011 (που πλήρωσαν μέσα στο 2012)

αυτές τις εισφορες λοιπον τις εβαλα στο 053-054 

δεν ήξερα τι άλλο να έκανα 

επίσης μου είπαν απο ογα οτι αν θέλω βεβαίωση για εργόσημα πρέπει να κάνουμε αίτηση με φωτοτυπία όλα τα εργοσημα

και να μας βγάλουν μετα από κάποιες μέρες βεβαίωση ο χρόνος όμως για να γίνουν όλα αυτά  δεν υπάρχει...

 

Καλημέρα,

 

Για να δείτε τι μπάχαλο επικρατεί εμένα από τον  ογα μου είπαν ότι στην βεβαίωση εισφορών περιλαμβάνονται κ οι εισφορές από το εργόσημο. Μάλιστα που τις διαχώρισαν κ σε ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ανταποκριτής του ΟΓΑ βγάζει βεβαιώσεις αποδοχών. Παρόλ' αυτά μου είπε ότι στη δήλωση μπαίνει το καθαρό ποσό (πληρωτέο, αφού δεν υπάρχει παρακράτηση φόρου) και σαν εισφορές θα βάλουμε το ποσό που βγαίνει από το site του ΟΓΑ, διότι οι πληρωτέες εντός του 2012 θα είναι ενδεχομένως μεγαλύτερες από αυτές που γράφει το αποδεικτικό των εργοσήμων της τράπεζας, επειδή εισφορές του 11 μπορεί να πληρώθηκαν μέσα στο 12.

Έχει μια λογική.

 

Θα επανέλθω μόλις πάρω τη βεβαίωση στα χέρια μου και μόλις συμφωνήσω τα ποσά να δω αν βγαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

301 τα έβαλα ας πει και κάποιος άλλος 

Θα τα έβαζα στον 301, αλλά τελικά τα έβαλα στον 507 μετά από υπόδειξη της ΔΟΥ, αν και μου είπαν και αυτοί ότι δεν έχει σημασία, αφού δεν επηρεάζει την εκκαθάριση.

 

Δεν προλαβαίνω να το ψάξω παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φυσικα και θα στειλουμε!!!οσον αφορα για τα στοιχεια τους οντως τρεχα γυρευε και απο οτι ειδα χωρις αμκα δεν φευγει!!!! :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φυσικα και θα στειλουμε!!!οσον αφορα για τα στοιχεια τους οντως τρεχα γυρευε και απο οτι ειδα χωρις αμκα δεν φευγει!!!! :ph34r:

Δεν βγάζει Ο ανταποκριτής του ΟΓΑ τις βεβαιώσεις αποδοχών?Είμαστε υποχρεωμένοι εμείς να στείλουμε το αρχείο?Έχει υποβάλλει καποιος να μας πει με σιγουριά?Εσείς στείλατε το αρχείο και υποβλήθηκε επιτυχώς?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τπτ δεν στελνω, οτι θελλουν στον ΟΓΑ κι ΙΚΑ

 

ολα χωρις ηλεκτρονικη πληροφορηση με ενα ΑΜΚΑ η ΑΦΜ καθαρισαν , ποσα - τοσα σιγα μη ψαχνουν τα αποκοματα στα σκουπιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν βγάζει Ο ανταποκριτής του ΟΓΑ τις βεβαιώσεις αποδοχών?Είμαστε υποχρεωμένοι εμείς να στείλουμε το αρχείο?Έχει υποβάλλει καποιος να μας πει με σιγουριά?Εσείς στείλατε το αρχείο και υποβλήθηκε επιτυχώς?Ευχαριστώ.

ο ογα βρε παιδια βγαζει για τις συνταξεις βεβαιωσεις αποδοχων. για τους εργατες γης που δουλευουν με εργοσημο, οι εργοδοτες τους δεν πρεπει να στειλουν...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν θεωρώ  οτι πρέπει να σταλούν βεβαιωσεις αποδοχων για εργόσημο.

κάπου πέρσι υπήρχε το ιδιο θέμα και είχε κοινοποιηθεί οτι αφορά τα ασφαλιστικά ταμεία - δεν θυμάμαι όμως το που είχε βγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την ΓΓΠΣ οι βεβαιώσεις για το εργόσημο συμπληρώνονται από τον ασφαλιστικό φορέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την ΓΓΠΣ οι βεβαιώσεις για το εργόσημο συμπληρώνονται από τον ασφαλιστικό φορέα

Μια ρημάδα σαφή εγκύκλιο θα βγάλει ποτέ η ΓΓΠΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...