Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εισοδημα απο επιδοτουμενα σεμιναρια και Ε1


matthew85

Ερώτηση

Καλημερα,

 

ανεργος με μοναδικο εισοδημα απο επιδοτουμενα σεμιναρια, που θα δηλωσει αυτο το εισοδημα φετος? Αν δηλωθει στους κωδικους 507-508 θα υπολογιστει φορος με 26% + προκαταβολη. Μηπως πρεπει φετος τα εισοδηματα αυτα να δηλωθουν σε αλλο κωδικο??

 

ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΟΤΕΡΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ?ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΓΡΑΜΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ καταλαβαίνω τα εξής.

 

Αν έχεις κάτω από 5000ευρώ Ή 9500 τεκμαρτά τότε πας σαν μισθωτός.

το Η' είναι ξεκάθαρο και δεν λέει ΚΑΙ, δεν υπάρχει θέμα διχογνωμίας, είναι αντίθετες λέξεις.

 

 

Και να το κάνω πρακτικά, 

Έστω 1500ευρώ μισθωτός + 4000ευρώ αποδείξεις επαγγελματικών δαπανών. (χωρίς έναρξη επιτιδεύματος, με παρακράτηση 20%+3,6% κτλ)

Σύνολο 5500.

 

Εγώ καταλαβαίνω, ότι θα έπρεπε όλα τα εισοδήματα να πάνε με κλίμακα μισθωτών, δλδ αφορολόγητα, βάσει της έκπτωσης αποδείξεων, και άρα να επιστραφεί όλη η παρακράτηση φόρου.

 

Όμως το σύστημα, στο κουτάκι 507, επιμένει να τα θεωρεί αλλιώς, και όχι μόνο δεν επιστρέφει τον φόρο, αλλά ζητάει και την διαφορά του 6% (26% - 20% που παρακρατήθηκε, με αποτέλεσμα χρεωστικό.

 

 

Σήμερα είναι σχεδόν η τελευταία μέρα. 

 

Αν το βάλουμε στο 307, ζητάει να υπερβάλλεις Ε3, άρα ούτε αυτή η εναλλακτική υπάρχει, και να ήθελες να το ρισκάρεις δεν το δέχεται καν.

 

Τι δεν καταλαβαίνω σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα και εσείς έτσι το καταλαβαίνετε, ότι πρόκειται για παράληψη/παρανόηση, και ότι ο πραγματικός σκοπός τους είναι αυτός που γράφω, σωστά?

Και γιατί λέτε το "ακόμα" ? Γνωρίζετε ότι πρόκειται να το αλλάξουν? 

 

Μα αν βγει η εκκαθάριση, υπάρχει περίπτωση μετά να στείλουν μήνυμα και να πουν... α κοιτάξτε κάναμε λάθος, σας δίνουμε πίσω 300-400-500 ευρώ (το 20% που όχι μονο δεν επέστρεψαν, αλλά και την διάφορα του 6% που ζητάνε).
Αυτά δεν γίνονται... 
Έχει πάρει κάποιος κάποιο τηλέφωνο, τουλάχιστον να καταγράψουν την απορία μας, να υπάρξει κάποια διευκρινιστική απάντηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ καταλαβαίνω τα εξής.

 

Αν έχεις κάτω από 5000ευρώ Ή 9500 τεκμαρτά τότε πας σαν μισθωτός.

το Η' είναι ξεκάθαρο και δεν λέει ΚΑΙ, δεν υπάρχει θέμα διχογνωμίας, είναι αντίθετες λέξεις.

 

 

Και να το κάνω πρακτικά, 

Έστω 1500ευρώ μισθωτός + 4000ευρώ αποδείξεις επαγγελματικών δαπανών. (χωρίς έναρξη επιτιδεύματος, με παρακράτηση 20%+3,6% κτλ)

Σύνολο 5500.

 

Εγώ καταλαβαίνω, ότι θα έπρεπε όλα τα εισοδήματα να πάνε με κλίμακα μισθωτών, δλδ αφορολόγητα, βάσει της έκπτωσης αποδείξεων, και άρα να επιστραφεί όλη η παρακράτηση φόρου.

 

Όμως το σύστημα, στο κουτάκι 507, επιμένει να τα θεωρεί αλλιώς, και όχι μόνο δεν επιστρέφει τον φόρο, αλλά ζητάει και την διαφορά του 6% (26% - 20% που παρακρατήθηκε, με αποτέλεσμα χρεωστικό.

 

 

Σήμερα είναι σχεδόν η τελευταία μέρα. 

 

Αν το βάλουμε στο 307, ζητάει να υπερβάλλεις Ε3, άρα ούτε αυτή η εναλλακτική υπάρχει, και να ήθελες να το ρισκάρεις δεν το δέχεται καν.

 

Τι δεν καταλαβαίνω σωστά?

 

Καλημέρα.

Στο παράδειγμα που παραθέσατε, που ακριβώς είναι η ένστασή σας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα επίσης,

Ότι όλα τα εισοδήματα από αποδείξεις επαγγελματικών δαπανών, πάνε αναγκαστικά στο 507/508, και φορολογούνται αυτοτελώς με 26%, ανεξαρτήτως αν το τεκμαρτό είναι <9500ευρώ, όπως είναι η διευκρίνηση. (και επειδή δεν έχουμε την δυνατότητα να παίζουμε με το σύστημα, δεν έχω δοκιμάσει να βάλω τις συνολικές πραγματικές αποδοχές <5000, να δώ αν θα τα φορολογήσει με κλίμακα μισθωτών, δλδ αφορολόγητα - αν δλδ έτσι το καταλαβαίνει).

Με 2 λόγια ζητάει φόρο +6%, ενώ θα έπρεπε να επιστρέφει και την παρακράτηση. Μια διαφορά 300-400 ευρώ. 

 

Εκτός αν δεν καταλαβαίνω εγώ σωστά την διατύπωση της διευκρινιστικής, αλλά και άλλα μέλη πιο πάνω το ίδιο κατάλαβαν με εμένα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λυπάμαι αλλά κι εγώ δεν καταλαβαίνω.

Εφόσον το πραγματικό εισόδημα είναι πάνω από 5000,00€, δεν μπορεί να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών και δεν έχει σημασία αν οι αντικειμενικές του δαπάνες είναι πάνω ή όχι από 9500,00€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα δεν έχω δίκιο, και δεν ερμηνεύω σωστά το διαζευτικό Η' που υπάρχει?
(5000ευρώ συνολικό εισόδημα Ή 9500 τεκμαρτά?) 

Μπορεί να είναι δική η παρανόηση δεν διαφωνώ, απλά θέλω να σιγουρευτώ αν εγώ δεν το καταλαβαίνω σωστά ή υπάρχει κάποιο λάθος. Πως το βλέπουν οι υπόλοιποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε, αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι:

α) αν πραγματικό εισόδημα πάνω από 5000,00€ τότε φορολόγηση με κλίμακα μη μισθωτών

β) αν αντικειμενικές δαπάνες πάνω από 9500,00€ τότε φορολόγηση με κλίμακα μη μισθωτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

τα επιδοτουμενα σεμιναρια φετος πανε στον 301 σωστα?

εχει ηλεκτρονικη πληροφορηση αλλα δεν ειναι προσυμπληρωμενο πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

τα επιδοτουμενα σεμιναρια φετος  πανε στον 301?

βλεπω την  ηλεκτρονικη βεβαιωση  αλλα δεν ειναι προσυμπληρωμενο πουθενα

μηπως πρεπει να επικοινωνησω με τον φορεα?

ισως να εχει στειλει λαθος κωδικο βεβαιωσης ?ο κωδικος δεν επρεπε να ειναι 4 στις βεβαιωσεις αποδοχων ?και να εμφανιζεται στον 301?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...