Προς το περιεχόμενο
  • 0

τα φροντιστηρια και ο "παγωμένος" ΦΠΑ


zevooazaz

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα,

συγνώμη αν πιθανότατα έχει συζυτηθεί και αλλού το θέμα αλλα παρόλο που διάβασα τα σχετικά με τον ΦΠΑ στα φροντιστήρια δεν έχω βγάλει άκρη.

έστειλα τον πελάτη (από τις πρώτες κιολας ημέρες) να μεταβάλει το καθεστώς ΦΠΑ στο μητρώο.

τωρα περιμένουμε να ανοίξει το καινούργιο έντυπο.

η ερώτηση είναι απλή .... εφόσον έχει παγώσει το θέμα ΦΠΑ τι θα περάσουμε για το Γ τρίμηνο ?? μόνο ΦΠΑ εξόδων  ???

 

και αργότερα βλέπουμε ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα,

συγνώμη αν πιθανότατα έχει συζυτηθεί και αλλού το θέμα αλλα παρόλο που διάβασα τα σχετικά με τον ΦΠΑ στα φροντιστήρια δεν έχω βγάλει άκρη.

έστειλα τον πελάτη (από τις πρώτες κιολας ημέρες) να μεταβάλει το καθεστώς ΦΠΑ στο μητρώο.

τωρα περιμένουμε να ανοίξει το καινούργιο έντυπο.

η ερώτηση είναι απλή .... εφόσον έχει παγώσει το θέμα ΦΠΑ τι θα περάσουμε για το Γ τρίμηνο ?? μόνο ΦΠΑ εξόδων  ???

 

και αργότερα βλέπουμε ???

 

Δεν είχε παγώσει. Η προθεσμία μεταβολής στο μητρώο είχε μετατεθεί. Το θέμα είναι ότι ανακοινώθηκε από τον Πρωθυπουργό αναστολή του ΦΠΑ. Από εκείνη τη στιγμή ποιος μπορεί να πείσει τον πελάτη του ότι επισήμως ο ΦΠΑ ισχύει κανονικά?

Μεθαύριο λήγει η προθεσμία για τη δήλωση απογραφής μετάταξης.

 

Γεια σου Τρύφωνα!

Πουτάνα τα έχεις κάνει.

Κι εμείς πιο πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ δεν παγωσε.... κοβει κανα πελατης σας ΦΠΑ??? γιατι εμένα κανείς ...

 

ξερει κανείς τι θα γράψουμε μεθαύριο στην δηλ. φπα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νωρίς είναι ακόμα.... Βάλε κανένα ουισκάκι και περίμενε...... Βιάζεσαι και όποιος βιάζεται, ξέρεις τι παθαίνει................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νωρίς είναι ακόμα.... Βάλε κανένα ουισκάκι και περίμενε...... Βιάζεσαι και όποιος βιάζεται, ξέρεις τι παθαίνει................

 

 

Δεν είχε παγώσει. Η προθεσμία μεταβολής στο μητρώο είχε μετατεθεί. Το θέμα είναι ότι ανακοινώθηκε από τον Πρωθυπουργό αναστολή του ΦΠΑ. Από εκείνη τη στιγμή ποιος μπορεί να πείσει τον πελάτη του ότι επισήμως ο ΦΠΑ ισχύει κανονικά?

Μεθαύριο λήγει η προθεσμία για τη δήλωση απογραφής μετάταξης.

 

Γεια σου Τρύφωνα!

Πουτάνα τα έχεις κάνει.

Κι εμείς πιο πολύ...

 

καλημέρα σας,

το υπουργείο έχει αρχίσει να στέλνει υπενθυμίσεις για την περιοδική σε αυτους που ενεργοποίησαν το ΦΠΑ.... εγω λέω να τους περάσω τα έξοδα και όταν αποφασίσουν τι θα κάνουν να γινει μια τροποποιητική (εως 30/11 δεν είναι αρχικη/τροποποιητική στη ΔΟΥ ??? ετσι δεν έλεγε η οδηγία??? ) ... δηλαδή τέτοιο πράγμα .......

αυτο που φοβάμαι είναι να μην την βγάλει εκπρόθεσμη... εστω να περάσω μια μηδενική και βλέπουμε.....

 

τι απόψη έχετε συνάδελφοι ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σας,

το υπουργείο έχει αρχίσει να στέλνει υπενθυμίσεις για την περιοδική σε αυτους που ενεργοποίησαν το ΦΠΑ.... εγω λέω να τους περάσω τα έξοδα και όταν αποφασίσουν τι θα κάνουν να γινει μια τροποποιητική (εως 30/11 δεν είναι αρχικη/τροποποιητική στη ΔΟΥ ??? ετσι δεν έλεγε η οδηγία??? ) ... δηλαδή τέτοιο πράγμα .......

αυτο που φοβάμαι είναι να μην την βγάλει εκπρόθεσμη... εστω να περάσω μια μηδενική και βλέπουμε.....

 

τι απόψη έχετε συνάδελφοι ?????

σ αυτη την αποψη καταλειγω και εγω να στειλουμε μονο τα εξοδα

αλλα αν παρουν τελικα απαλλαγη φπα τι θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σ αυτη την αποψη καταλειγω και εγω να στειλουμε μονο τα εξοδα

αλλα αν παρουν τελικα απαλλαγη φπα τι θα γινει?

τιποτα... ας διαγράψουν την δήλωση ΦΠΑ.... ή να περάσουμε μια μηδενική ρε παιδί μου και να βάλουμε τροποιητικη το Νοέμβριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σ αυτη την αποψη καταλειγω και εγω να στειλουμε μονο τα εξοδα

αλλα αν παρουν τελικα απαλλαγη φπα τι θα γινει?

 

 

Νωρίς είναι ακόμα.... Βάλε κανένα ουισκάκι και περίμενε...... Βιάζεσαι και όποιος βιάζεται, ξέρεις τι παθαίνει................

 

Δεν είχε παγώσει. Η προθεσμία μεταβολής στο μητρώο είχε μετατεθεί. Το θέμα είναι ότι ανακοινώθηκε από τον Πρωθυπουργό αναστολή του ΦΠΑ. Από εκείνη τη στιγμή ποιος μπορεί να πείσει τον πελάτη του ότι επισήμως ο ΦΠΑ ισχύει κανονικά?

Μεθαύριο λήγει η προθεσμία για τη δήλωση απογραφής μετάταξης.

 

Γεια σου Τρύφωνα!

Πουτάνα τα έχεις κάνει.

Κι εμείς πιο πολύ...

 

παρόλο το Δελτίο τύπου, στην ΔΟΥ για να παραλάβουν την μεταβολή στην απαλλαγή του ΦΠΑ πρέπει να τους πάει και η επίσημη οδηγία... άντε έρχονται και γιορτές μας βλέπω να πηγαίνουμε το Σωτήριον Έτος 2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παρόλο το Δελτίο τύπου, στην ΔΟΥ για να παραλάβουν την μεταβολή στην απαλλαγή του ΦΠΑ πρέπει να τους πάει και η επίσημη οδηγία... άντε έρχονται και γιορτές μας βλέπω να πηγαίνουμε το Σωτήριον Έτος 2016

 

 

Βρε δε σου 'πα να πιάσεις κανένα ουισκάκι....???? Δεν παίρνεις από λόγια, ε...?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λοιπον αυτο μονο και το κλείνουμε το θέμα....

σήμερα σε ΔΟΥ ... χαριστικά περάσανε χωρίς πρόστιμο την απαλλαγή..... δώσανε δηλαδή ημερομηνία τις 10 ημέρες παρόλο που υπήρξε η εγκύκλιος που δημοσιεύτικε 30/12 για ... 30/12  ... και θεωρητικά σήμερα θα ήταν εκπροθεσμο......

 

επίσης ρώτησαν αν είχε γίνει μηδενική ΦΠΑ του προηγ. τριμήνου γιατι αλλιώς έχει πρόστιμο 100€ ......(δηλ... τι να πώ.... ευτυχώς που είχα περάσει μηδενική με το μπάχαλο που γινόταν)...............

 

 

κλάιει η μάνα μου στο μνήμα!!!!!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...