Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΑΡΞΗ ΗΛΕΚΤΡ .ΥΠΟΒΟΛΗΣ Ε9 2012


GIANNISMAV

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους σας

ηθελα να ρωτησω ποτε θα ξεκινησει η ηλεκτρονικη υποβολη ε9 για το έτος 20121 (μεταβολές εντός του 2011)?

ο ενδιαφερομενος θα φυγειμ εκτος Ελλαδας μεσα Ιουλιο και θέλει να ξεμπερδευει

σας ευχαριστω και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς να μου πει:παντρεύτηκα μεσα στο 2011 θα πρέπει να υποβάλλουμε κοινό Ε9 για το 2012 (να δηλωθούν με τους κωδικους του συζύγου τα περιουσιακά στοιχεία της συζύγου ;);είχαμε και οι δυο κωδικούς. Ευχαριστω.

Απο την στιγμή που έχετε και οι δύο κωδικούς το σύστημα δεν σας δινει την δυνατοτητα για κοινή δήλωση .

Το σύστημα είναι πολύ μπροστά λέμε ,

βλέπει ότι εχετε κωδικους και οι δυο

και ζηταει ξεχωριστές δηλώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ααααααα και που ΄σαι Δημήτρηηηηηηη Πουλάω και μια εγκυκλοπαίδεια αν σε ενδιαφέρει ... image006.jpg Ωχχχχχχχχ πάλι ρε γμτ :(

Ε μα και εσύ ρε παιδάκι μου ,

πρόσεξε λιγακι να μην διαβάζει η κυρα Μάρω.

:rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχει συμβεί και αυτό ,

τότε μιλάμε για μεγάλη ξευτίλα και θέλουν πολύ ξύλο .

Δείτε το και εσείς γιατί θα τρελλαθούμε εντελώς .

Μπαίνω σε Ε9 με τους κωδικούς του συζύγου και βλέπω την περιουσιακη κατασταση της οικογενειας όπως αυτή είχε αποτυπωθεί με τις τελευταίες αλλαγές και έχουν όλα τα έτη 2009,2010,2011 οριστικοποιηθεί κανονικότατα με την προηγουμενη εφαρμογή ή οποία παρεμεινε ανοιχτή μέχρι πρίν απο λίγες ημέρες .

Μπαίνω με τους κωδικούς της συζύγου για να δω τι γίνεται και διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει καμία οριστικοποιημένη δήλωση και όλες οι δηλώσεις εμφανίζονται με τα παλαιά στοιχεία ακινήτων χωρίς καμια απολύτως αλλαγή απο αυτές που είχαν καταχωρηθεί και αφορουσαν την σύζυγο στην προηγούμενη εφαρμογή .

Και ρωτάω τώρα εγώ , αφού η σύζυγος με την προηγουμενη εφαρμογή δεν μπορουσε να υποβαλει δήλωση περιουσιολογίου μόνη της διότι εμφανιζόταν ώς προστατευομενο μελος του συζύγου , τώρα τι ακριβώς ζητάτε δηλαδή να γίνει με την εξυπνάδα που σκεφτηκατε και εφαρμόσατε ?????

Να μπούμε και να διορθώσουμε ξανά απο την αρχή όλες τις δηλώσεις των συζύγων που έχουν κωδικούς ????

Θελω να πιστευω ότι έχει γίνει μεγάλη παρεξήγηση και θα την διορθώσετε άμεσα διότι σε διαφορετική περίπτωση μιλάμε για τεράστιο χάος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν το πιστεύω , σε όσους μπαίνω στην εφαρμογή συμβαίνει το ίδιο,

είναι απίστευτο .

Εχουν διαχωρίστεί τα ακίνητα των συζύγων σε όσες περιπτώσεις υπάρχουν κωδικοι και για τους δύο συζύγους

δηλαδή όταν μπαίνεις με τους κωδικους του συζύγου δεν υπάρχει υπόχρεος με κωδικο 2 συζυγος .

Και όταν μπαίνεις με τους κωδικούς της συζύγου , είναι όλα λάθος ή κενά ,

όπως δηλαδή ήταν και πέρυσι τον Δεκέμβρη χωρις να εχει καταχωρηθεί καμμία αλλαγη . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε δεν πάτε στο διάολο καραγκιόζηδες ,

φεύγω

καλό ΣΚ .

Εεεεεεεεεεε συνάδελφε ... μη μ΄αφήνεις μόνοοοοοοοοοοοοοοο :( :( :(:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΧΑΟΣ

Αν έχει συμβεί και αυτό ,

....

Θελω να πιστευω ότι έχει γίνει μεγάλη παρεξήγηση και θα την διορθώσετε άμεσα διότι σε διαφορετική περίπτωση μιλάμε για τεράστιο χάος .

Ωωωωωωωωωωω καλησπέρα αγαπητέ ... :)

Αυτό πιστεύω και εγώ ... ΧΑΟΣ !!!

Το έχουμε χάσει και αυτό το παιχνίδι με το Ε9 !!!

Από τότε που το πρωτογνωρίσαμε ... πριν 15 και βάλε χρόνια !!!

Παρεξήγηση; Όχι βρε αδερφέ. Ποιος από δαύτους να παρεξηγηθεί αν του τα πεις. Όχι μόνο δεν παρεξηγείται κανείς, αλλά ...

ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΕΊΤΑΙ !!!

Αχχχχχχχχχ ...

Ε μα και εσύ ρε παιδάκι μου ,

πρόσεξε λιγακι να μην διαβάζει η κυρα Μάρω.

:rolleyes: :rolleyes:

Άχχχχχχχχχχχ αγαπητέ μου ...

Έτσι όπως με το Ε9. Έτσι το έχω χάσει το παιχνίδι κι εγώ από την αρχή φίλε ... Από τότε που την γνώρισα !!! Μόλις πριν 24 χρόνια !!! (δεν είναι και πολλά παραπάνω από το Ε9 :P )

Το παιχνίδι αυτό που λες, το είχε φέρει από την Αγγλία. (όπως και αυτοί με την εφαρμογή του Ε9)

Τότε που είχε ήδη πάρει το M.Sc και το Bachelor's της και μόλις τελείωνε το Doctorate της.

Όταν, όπως καταλαβαίνεις, ο άλλος βρίσκεται στο terminal degree (όπως το περιουσιολόγιο), δεν έχεις και πολλά περιθώρια έτσι; :o

Τώρα θα μου πεις ... γιατί δεν την έκανες με ελαφριά πηδηματάκια ... :(

Αχχχχχχ Κίμωνά μου ... Ένας ήταν και είναι ο λόγος ... Αλλά δεν μπορώ να στον πω ... ;)

Γι΄αυτό σου λέω ... Τι να τις κάνω τις εγκυκλοπαίδειες; !!! :D

Αχχχχχχχχχχχ Ε9 !!! ΔΩΣΤΕ ΚΙ ΑΛΛΟ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ !!!!

Ρε δεν πάτε στο διάολο καραγκιόζηδες ,

φεύγω

καλό ΣΚ .

ΟΜΟΙΩΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :angry:

Καλησπέραααααααααααααααααα καλέεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΖΗΓΟ ΛΟΓΩ ΓΑΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2011.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ.ΛΥΠΑΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΤΑΘΕΡΟ .ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΗΛΙΘΙΟΙ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ" εναν που τσεκαρα ειναι οκ.σωστα ολα.

στον δευτερο... δεν ξερω... εχει γουστο να μας περιμενει κατι τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ" εναν που τσεκαρα ειναι οκ.σωστα ολα.

στον δευτερο... δεν ξερω... εχει γουστο να μας περιμενει κατι τετοιο...

Αναφερομαι σε περιπτώσεις που και οι δύο έχουν κωδικούς

και υπήρχαν αλλαγές ή διορθώσεις για την σύζυγο στα προηγούμενα

οικονομικά έτη 2009,2010,2011.

Με λίγα λόγια, ότι είχε διορθωθεί ή τροποποιηθεί με κωδικό υποχρεου (2)

στην προηγούμενη εφαρμογή , όταν μπαίνει ο υποχρεος (2) δηλαδή η συζυγος

με τους δικούς της κωδικούς , καμμιά απο της προηγουμενες διορθωσεις , τροποποιήσεις ή αλλαγές

οι οποίες ειχαν γίνει , δεν υπάρχουν .

Ειλικρινά εύχομαι να εχει συμβεί μόνο σε τρείς δικές μου περιπτώσεις ,

αλλα το βλέπω λίγο δύσκολο .

Τι να πώ ,

μακάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναφερομαι σε περιπτώσεις που και οι δύο έχουν κωδικούς

και υπήρχαν αλλαγές ή διορθώσεις για την σύζυγο στα προηγούμενα

οικονομικά έτη 2009,2010,2011.

Με λίγα λόγια, ότι είχε διορθωθεί ή τροποποιηθεί με κωδικό υποχρεου (2)

στην προηγούμενη εφαρμογή , όταν μπαίνει ο υποχρεος (2) δηλαδή η συζυγος

με τους δικούς της κωδικούς , καμμιά απο της προηγουμενες διορθωσεις , τροποποιήσεις ή αλλαγές

οι οποίες ειχαν γίνει , δεν υπάρχουν .

Ειλικρινά εύχομαι να εχει συμβεί μόνο σε τρείς δικές μου περιπτώσεις ,

αλλα το βλέπω λίγο δύσκολο .

Τι να πώ ,

μακάρι

Καταλαβα τι ειπες.Τους γονεις μου τσεκαρα, ξεχωριστα, η μητερα μου ειναι επαγγελματιας, και ειχα κανει διορθωσεις και στην ιδια και στον πατερα μου. Οταν διαβασα τη δημοσιευση σου, επειδη σκιαχτηκα, τσεκαρα τους γονεις μου, γιατι μου ηταν ευκολο να θυμαμαι οτι ειχα κανει αλλαγες.δεν εχω μπει σε αλλους ακομα.ευχομαι πραγματικα να μην συμβαινει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω χασει ενα ανηλικο παιδι ( τον ανηψιο μου ) απο το Ε9 οποιος το βρει σας παρακαλω να με ενημερωσει . Μηπως πρεπει να τον παω να βγαλει κλειδαριθμο μια μερα θα χασει απο το σχολειο και τι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταλαβα τι ειπες.Τους γονεις μου τσεκαρα, ξεχωριστα, η μητερα μου ειναι επαγγελματιας, και ειχα κανει διορθωσεις και στην ιδια και στον πατερα μου. Οταν διαβασα τη δημοσιευση σου, επειδη σκιαχτηκα, τσεκαρα τους γονεις μου, γιατι μου ηταν ευκολο να θυμαμαι οτι ειχα κανει αλλαγες.δεν εχω μπει σε αλλους ακομα.ευχομαι πραγματικα να μην συμβαινει αυτο.

Μακάρι να είναι έτσι ειλικρινά ,

κανενας μας δεν αντεχει άλλη ταλαιπωρία .

Ελπίζω να συμβαινει κατι αλλο και το πρόβλημα να αφορουσε τις δικες μου περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μακάρι να είναι έτσι ειλικρινά ,

κανενας μας δεν αντεχει άλλη ταλαιπωρία .

Ελπίζω να συμβαινει κατι αλλο και το πρόβλημα να αφορουσε τις δικες μου περιπτωσεις.

Αγαπητε ,

Δεν το καταλαβες το νοημα "αρχησαν τα οργανα σηκω απ τη θεση σου" αυτο ηθελα να σου πω.

Οπως θα ειδες το μονο που λειπει ειναι η κιθαρα οποτε γνωριζεις τι πρεπει να κανεις εγω για να σε βοηθησω ως κακοφωνιξ που ειμαι δεν μπορω να τραγουδαω αλλα δεν ξερω και να γρατζουναω νοτες οποτε 2 επιλογες εχεις η ντεφι η πανερι διαλεγεις και μου λες.

Με Εκτιμηση ,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω χασει ενα ανηλικο παιδι ( τον ανηψιο μου ) απο το Ε9 οποιος το βρει σας παρακαλω να με ενημερωσει . Μηπως πρεπει να τον παω να βγαλει κλειδαριθμο μια μερα θα χασει απο το σχολειο και τι εγινε.

Εγώ έχω χάσει όλα τα ανήλικα. Μα όλα όμως. Δεν βρήκα πουθενά παιδιά. Ίσως σε επόμενη αναβάθμιση να το προβλέψουν και να μας τα βάλουν. Δεν είναι δύσκολο. Πώς έβαλαν τις γυναίκες ? Απλά δεν το σκέφτηκαν οι άνθρωποι... ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΝ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΛΙΟ Ε9, ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα δουλεύει κανονικά το Ε9 ? μέχρι τέλους ?

Με τις καταχωρήσεις των αλλαγών καλά πάμε,,

μετά όμως προς το τέλος για να δώσουμε εντολή οριστικοποίησης

δεν πρέπει κάπου να δούμε τι αλλαγές έγιναν ?

Δεν τις βλέπω.... Δεν ανοίγει εξέλ από πουθενά .

ΜΠΡΑΒΟ... έτσι βήμα βήμα , μην παίρνουμε και θάρρος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν πατάμε μια φορά την οριστικοποίηση μας εμφανίζει τη δυνατότητα να δούμε σε excell τις νέες αλλαγές πριν συνεχίσουμε στην τελική οριστικοποίηση.

Δοκιμάστε και με κάποιο άλλο πρόγραμμα περιήγησης (π.χ. mozilla firefox) αν δεν ανοίγει το excell από τον Internet Explorer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ασφαλώς αρκετοί συνάδελφοι όταν άνοιξαν το παράθυρο για την καταχώρηση της κατοικίας θα διαπίστωσαν "έκπληκτοι" ότι εξαφανίστηκαν τα σπίτια του πελάτη. Δεν αναφέρομαι στα καντήλια που κατέβασαν εκείνη την ώρα και ότι πέρασαν με το χέρι τα ακίνητα, αφήνοντας για μετά την διόρθωση της περιουσιακής κατάστασης. Το ερώτημά μου είναι τι θα κάνουμε με αυτήν την ιστορία ; Το να μη διορθώσουμε την κατάσταση, αφού έχουμε υποβάλλει με αποδεικτικά όλα τα ακίνητα, φέρνει το ερώτημα, τι θα γίνει όταν ο πελάτης ορμήσει αφρίζοντας, αφού θα έχει πάρει το ΕΤΑΚ χωρίς τα ακίνητα ; Και ποιος θα πληρώσει τις ώρες που θα χάσουμε με την διόρθωση των ακινήτων ή για να τρέχουμε στην Εφορία , όταν θα έλθει το λανθασμένο ΕΤΑΚ, για να κάνουν αυτοί τις διορθώσεις; Ας ακολουθήσουμε μια κοινή γραμμή ή ακόμα περισσότερο ας δώσει οδηγίες η ΠΟΦΕΕ για το τι θα κάνουμε σε αυτήν περίπτωση. Ακούει κανείς ;

ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΕΚΑΝΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ [ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ] ΚΑΙ ΕΚΠΛΗΜΤΟΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΜΕΤΑΦΕΡ8ΕΙ ΤΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ Ε9 ΤΟ 12 ΓΑΙ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΟ 11 ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν πατάμε μια φορά την οριστικοποίηση μας εμφανίζει τη δυνατότητα να δούμε σε excell τις νέες αλλαγές πριν συνεχίσουμε στην τελική οριστικοποίηση.

Δοκιμάστε και με κάποιο άλλο πρόγραμμα περιήγησης (π.χ. mozilla firefox) αν δεν ανοίγει το excell από τον Internet Explorer.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΟΡ8ΩΣΕΙΣ? ΜΕ ΤΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡ8ΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΕΛΙΚΗ ΤΟΝ ΜΑΡΤΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΓΙΑ Ε9 12 ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΠΡΕΙΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ?ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To είδατε αυτό?

Αίτημα αναίρεσης

Η επιλογή «αίτημα αναίρεσης», εμφανίζεται μετά την οριστικοποίηση ενεργειών σε κάποιο έτος και επιλέγεται σε περίπτωση που διαπιστωθούν λάθη ή παραλείψεις, έτσι ώστε να μην απεικονίζεται σωστά η περιουσιακή εικόνα την 01/01 του έτους αυτού.

Όλες οι ενέργειες που ολοκληρώνονται μέσω της εφαρμογής μετά την 30/10/2012 μπορούν να αναιρεθούν, είτε δηλαδή αυτές αφορούν υποβολή δήλωσης Ε9 είτε αφορούν οριστικοποίηση περιουσιακής κατάστασης.

Όσες δηλώσεις Ε9, όμως, υποβλήθηκαν για τα έτη 2010 και 2011 μέσω της εφαρμογής μέχρι την 19/10/2012, δεν μπορούν να διαγραφούν, αλλά επιλέγοντας αίτημα αναίρεσης θα δίνεται η δυνατότητα εκ νέου διόρθωσης της περιουσιακής εικόνας για το έτος/η που πραγματοποιήθηκε η αναίρεση, μέσω υποβολής νέας δήλωσης Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν πατάμε μια φορά την οριστικοποίηση μας εμφανίζει τη δυνατότητα να δούμε σε excell τις νέες αλλαγές πριν συνεχίσουμε στην τελική οριστικοποίηση.

Δοκιμάστε και με κάποιο άλλο πρόγραμμα περιήγησης (π.χ. mozilla firefox) αν δεν ανοίγει το excell από τον Internet Explorer.

Δεν μου ανοίγει το excell, και δεν μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα περιήγησης, γιατί μπαίνω μέσω του προγράμματος Academia της Data Commmunication.

Δηλαδή ίσως είναι πρόβλημα της Data Commmunication & όχι του taxisnet ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...