Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΑΡΞΗ ΗΛΕΚΤΡ .ΥΠΟΒΟΛΗΣ Ε9 2012


GIANNISMAV

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους σας

ηθελα να ρωτησω ποτε θα ξεκινησει η ηλεκτρονικη υποβολη ε9 για το έτος 20121 (μεταβολές εντός του 2011)?

ο ενδιαφερομενος θα φυγειμ εκτος Ελλαδας μεσα Ιουλιο και θέλει να ξεμπερδευει

σας ευχαριστω και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σε όλους σας

ηθελα να ρωτησω ποτε θα ξεκινησει η ηλεκτρονικη υποβολη ε9 για το έτος 20121 (μεταβολές εντός του 2011)?

ο ενδιαφερομενος θα φυγειμ εκτος Ελλαδας μεσα Ιουλιο και θέλει να ξεμπερδευει

σας ευχαριστω και πάλι

Καλησπέρα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι, όσο βρίσκεται σ΄αυτή τη χώρα ... δεν θα ξεμπερδέψει εύκολα.

Γι΄ αυτό καλό θα είναι να φύγει μια ώρα νωρίτερα ...

Τώρα για την εφαρμογή του Ε9 ... θα ανοίξει οσονούπω ...

Πάντως ακόμη και σήμερα, η ΓΓΠΣ έστελνε e-mail για διορθώσεις που πρέπει να γίνουν στα έτη 2008-9 και φυσικά εμείς προσωπικά, για άλλη μια φορά ... τα διαγράψαμε ...

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κύριε Μπάμπη

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω και πάλι για την απάντηση σας, είναι η δεύτερη που μου δίνεται εντός 3 ημερών.

είμαι καινούργιος στο επάγγελμα και έχω αρκετές απορίες - ανασφάλειες και δεν θέλω να αφήνω αναπάντητα ερωτήματα.

σας ευχαριστώ και πάλι

καλό σας βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας ξαναανοίξω το θέμα..μπήκε ο Ιούλιος ακόμα δεν άνοιξε το Ε9 2012.Το πιστεύετε δεν το πιστέυετε έχω αρκετούς πελάτες οι οποίοι θέλουν να είναι τυπικοί και ακούνε ότι λήγει το Ε9 στις 31/7 και φωνάζουν.πιστεύω ότι έχουν απόλυτο δίκιο.ο κόσμος αρχίζει να αλλάζει νοοτροπία και θέλει να είναι (πιο) τυπικός στις υποχρεώσεις του όμως όταν υπάρχει ένα σκατοκράτος που προωθεί τον σταρχιδισμό τότε δεν βρίσκει και ο πολίτης λόγο στο να αλλάξει.όσο για το Ε9 ούτε μια ενημέρωση τι θα γίνει και πότε θα ανοίξει (όπως πέρυσι) , ούτε μια ενημέρωση για προθεσμία , ούτε μια ενημέρωση για το πως οι τροποποιητικές χειρόγραφες θα περαστούς στο ιντερνετ και το περιουσιολόγιο...ούτε ούτε ούτε...αντί η τρόικα να σκαλίζει φόρους και μειώσεις ας ξεκινήσει με την οργάνωση στα υπουργεία που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και δεν γουστάρουν να εισπράτουν έσοδα αλλά γουστάρουν να βλέπουν οικογένειες να καταρρέουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ας ξαναανοίξω το θέμα..μπήκε ο Ιούλιος ακόμα δεν άνοιξε το Ε9 2012.Το πιστεύετε δεν το πιστέυετε έχω αρκετούς πελάτες οι οποίοι θέλουν να είναι τυπικοί και ακούνε ότι λήγει το Ε9 στις 31/7 και φωνάζουν.πιστεύω ότι έχουν απόλυτο δίκιο.ο κόσμος αρχίζει να αλλάζει νοοτροπία και θέλει να είναι (πιο) τυπικός στις υποχρεώσεις του όμως όταν υπάρχει ένα σκατοκράτος που προωθεί τον σταρχιδισμό τότε δεν βρίσκει και ο πολίτης λόγο στο να αλλάξει.όσο για το Ε9 ούτε μια ενημέρωση τι θα γίνει και πότε θα ανοίξει (όπως πέρυσι) , ούτε μια ενημέρωση για προθεσμία , ούτε μια ενημέρωση για το πως οι τροποποιητικές χειρόγραφες θα περαστούς στο ιντερνετ και το περιουσιολόγιο...ούτε ούτε ούτε...αντί η τρόικα να σκαλίζει φόρους και μειώσεις ας ξεκινήσει με την οργάνωση στα υπουργεία που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και δεν γουστάρουν να εισπράτουν έσοδα αλλά γουστάρουν να βλέπουν οικογένειες να καταρρέουν.

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Δεν φτάνει που μας έχουν φορτώσει έναν σωρό υποχρεώσεις, σε σημείο που να έχουμε καταντήσει άμμισθοι φοροϋπάλληλοι/εισπράκτορες, δεν μπαίνουν καν στον κόπο να μας ενημερώσουν για το τι μέλλει γεννέσθαι με τις προθεσμίες και το πότε θ'ανοίξει το κάθε σύστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΤΟ Ε9 ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕΣΑ 2011

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ασφαλώς αρκετοί συνάδελφοι όταν άνοιξαν το παράθυρο για την καταχώρηση της κατοικίας θα διαπίστωσαν "έκπληκτοι" ότι εξαφανίστηκαν τα σπίτια του πελάτη. Δεν αναφέρομαι στα καντήλια που κατέβασαν εκείνη την ώρα και ότι πέρασαν με το χέρι τα ακίνητα, αφήνοντας για μετά την διόρθωση της περιουσιακής κατάστασης. Το ερώτημά μου είναι τι θα κάνουμε με αυτήν την ιστορία ; Το να μη διορθώσουμε την κατάσταση, αφού έχουμε υποβάλλει με αποδεικτικά όλα τα ακίνητα, φέρνει το ερώτημα, τι θα γίνει όταν ο πελάτης ορμήσει αφρίζοντας, αφού θα έχει πάρει το ΕΤΑΚ χωρίς τα ακίνητα ; Και ποιος θα πληρώσει τις ώρες που θα χάσουμε με την διόρθωση των ακινήτων ή για να τρέχουμε στην Εφορία , όταν θα έλθει το λανθασμένο ΕΤΑΚ, για να κάνουν αυτοί τις διορθώσεις; Ας ακολουθήσουμε μια κοινή γραμμή ή ακόμα περισσότερο ας δώσει οδηγίες η ΠΟΦΕΕ για το τι θα κάνουμε σε αυτήν περίπτωση. Ακούει κανείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ουτως η αλλως θα ξαναφτιαξουμε Ε9 σε λιγο καιρο , εαν υλοποιηθουν οι σκεψεις περι "καταστασης περιουσιολογιου " που υπαρχουν στο υπουργειο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΙΚΑΙΟΣ

ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΣΩΣΤΟ,ΤΟΤΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟ.ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΤΙΜΑ,ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΘΕΙ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΟΡΘΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ,ΠΑΡΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ ΛΟΓΙΣΤΗ,ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΩΡΕΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα. Τελικά τι ισχύει με το Ε9 του 2012; Θα ανοίξει; Και γιατί έχουν σαν καταληκτική ημερομηνία 31/07/2012 αφού δεν μπορούμε ακόμα να στείλουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα. Τελικά τι ισχύει με το Ε9 του 2012; Θα ανοίξει; Και γιατί έχουν σαν καταληκτική ημερομηνία 31/07/2012 αφού δεν μπορούμε ακόμα να στείλουμε;

MAΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΕΙ 31/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους σας

ηθελα να ρωτησω ποτε θα ξεκινησει η ηλεκτρονικη υποβολη ε9 για το έτος 20121 (μεταβολές εντός του 2011)?

ο ενδιαφερομενος θα φυγειμ εκτος Ελλαδας μεσα Ιουλιο και θέλει να ξεμπερδευει

σας ευχαριστω και πάλι

Θα ανοίξει ακριβώς το έτος που κατά λάθος έγραψες ( 20121 ) !!!!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ανοίξει ακριβώς το έτος που κατά λάθος έγραψες ( 20121 ) !!!!!! :lol:

Καλο. (αλλα με αυτους τους αχρηστους τι περιμενουμε...............) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια χαρα,

Μολις επικοινωνησα με την gsis και είπαν πως η πυλη Ε9 για το 2012 (αλλαγες 2011) θα ανοιξει εντος Σεπτεμβριου. Μαλιστα μετα απο ερωτηση για αλλαγη στην οικογενειακη κατασταση η υπαλληλος μου ανεφερε πως δεν θα χρειαστει να κανω αλλαγη μιας και απο το οικ ετος 2012 τα Ε9 θα γινονται ανα αφμ (ο καθενας το δικο του) ανεξαρτητα αν είναι παντρεμένος η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σε όλους

ξέρει κανείς πότε θα ανοίξει η σελίδα Ε9 για το 2012 ..έχω τρία χρόνια να δω την μάνα μου την φουκαριάρα και δεν μπορώ να κανονίσω με τίποτα τα ναύλα μου ...δεν έχουν μάνα στο υπουργείο ;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σε όλους

ξέρει κανείς πότε θα ανοίξει η σελίδα Ε9 για το 2012 ..έχω τρία χρόνια να δω την μάνα μου την φουκαριάρα και δεν μπορώ να κανονίσω με τίποτα τα ναύλα μου ...δεν έχουν μάνα στο υπουργείο ;;;;;;;;

Πήγαινε να δεις τη μητέρα σου, νομίζω είναι σημαντικότερη από τις προθεσμίες υποβολής του Ε9. Φτιάξε τη ζωή σου, όπως θες εσύ, κι όχι βάσει των "σφυριγμάτων" του υπουργείου. Κάποια πράγματα είναι θέμα προτεραιοτήτων....κι αυτά που αγαπάς περισσότερο, είναι αυτά που υπερισχύουν έναντι άλλων. Είμαστε με λουριά...αλλά δε σημαίνει ότι μας πάνε πάντα όπου θέλουν, έχω δει "ροτβάϊλερ" να σέρνουν τους "ιδιοκτήτες" τους προς άλλες κατευθύνσεις...πόσο μάλλον εμείς που δουλεύουμε σαν "σκυλιά", τουλάχιστον ας είμαστε "ράτσας"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παίζει και η αναστολή.. σαν τις καταστάσεις παρακρατούμενων φόρων? :P

http://www.taxheaven...r/view/id/14737

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφου το ΦΑΠ 2010 θα ειναι μέχρι 15 Νοεμβριου 2012...μετα ανοιγει η πυλη για το ΦΑΠ 2011 (αρα το Ε9 του οικ ετους 2012)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην μου αγχώνεστε, δεν το θεωρώ απίθανο να το θέσουν συνολικά το ζήτημα και μαζί με το Ε9 του 2012 να μας βάλουν (επίσημα αυτή την φορά) να δούμε και τα προηγούμενα χρόνια. Γιατί ας μην ξεχνιόμαστε έχουμε και ένα περιουσιολόγιο να φτιάξουμε... ως τότε θα τυπώνουμε σήματα κυκλοφορίας ( ή για να ακριβολογούμε ειδοποιήσεις πληρωμής τελών κυκλοφορίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην μου αγχώνεστε, δεν το θεωρώ απίθανο να το θέσουν συνολικά το ζήτημα και μαζί με το Ε9 του 2012 να μας βάλουν (επίσημα αυτή την φορά) να δούμε και τα προηγούμενα χρόνια. Γιατί ας μην ξεχνιόμαστε έχουμε και ένα περιουσιολόγιο να φτιάξουμε... ως τότε θα τυπώνουμε σήματα κυκλοφορίας ( ή για να ακριβολογούμε ειδοποιήσεις πληρωμής τελών κυκλοφορίας)

Καλά το είπες, σήματα θα τυπώνουμε. Θα μπορούμε να τυπώσουμε τα σήματα αυτομάτως με την ηλεκτρονική πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...