Προς το περιεχόμενο

ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΙ  ΚΑΝΟΥΜΕ  ΤΕΛΙΚΑ  ΜΕ  ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ??    ΤΙΠΟΤΑ  ΝΕΩΤΕΡΟ??

 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΠΟΥ ΤΑ  ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ  ΣΤΙΣ  ΔΟΥ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήματα μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος:

 

Για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας απο Η.Π.Α. για φυσικό πρόσωπο, έχω λάβει απο πελάτη μου το πιστοποιητικό 6166. Στην Δ.Ο.Υ. Εξωτερικού που επικοινώνησα μου ζητούν ΕΠΙΠΛΕΟΝ και τη συνημμένη φόρμα  .

Απο το υπουργείο, στην Δ/νση Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων που επικοινώνησα, μου είπαν οτι χρειάζεται Μόνον το 6166  και τίποτα άλλο, μάλιστα χωρίς μετάφραση στα ελληνικά, διότι είναι τόσο γνωστό που είναι απαράδεκτη η απαίτηση της μετάφρασης του.  Τελικά τι ισχύει ;

 

Για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας απο Ιταλία για φυσικό πρόσωπο: εδώ ζητάνε την Διεθνή αίτηση και μάλιστα στα Ελληνικά-Αγγλικά οχι σε Ελληνικά-Ιταλικά, στην Ιταλία όμως που τους την έστειλα (τουλάχιστον σε κάποιες περιοχές Ιταλίας που έχω ) δεν το επικυρώνουν με τίποτα και δίνουν δικό τους πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί απο κάποια αρχή "Agenzia delle entrate". Μήπως γνωρίζετε κάτι και επ αυτού του θέματος ;

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΤΗΛ  ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ  ΜΟΛΙΣ  ΤΩΡΑ  ΣΤΗ  ΔΟΥ:

 

ΟΛΟΙ  ΟΙ  ΚΑΤΟΙΚΟΙ  ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ   ΒΕΒΑΙΩΣΗ  ΓΙΑ  ΜΟΝΙΜΗ  ΚΑΤΟΙΚΙΑ  Ή  ΑΠΟ  ΤΟ ΔΉΜΟ  ΤΟΥΣ  Ή  ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΤΟΥΣ  ΕΚΕΙ  ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΗ ΣΤΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!     ΤΕΛΟΣ!!....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δύο ερωτήματα μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος:

 

Για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας απο Η.Π.Α. για φυσικό πρόσωπο, έχω λάβει απο πελάτη μου το πιστοποιητικό 6166. Στην Δ.Ο.Υ. Εξωτερικού που επικοινώνησα μου ζητούν ΕΠΙΠΛΕΟΝ και τη συνημμένη φόρμα attachicon.gifCLAIM_USA.pdf .

Απο το υπουργείο, στην Δ/νση Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων που επικοινώνησα, μου είπαν οτι χρειάζεται Μόνον το 6166  και τίποτα άλλο, μάλιστα χωρίς μετάφραση στα ελληνικά, διότι είναι τόσο γνωστό που είναι απαράδεκτη η απαίτηση της μετάφρασης του.ΙΣΧΥΕΙ Αυτό........ΤΕΛΟΣ !!! (μετάφραση μόνο όταν ζητηθεί γραπτώς). ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!!    Τελικά τι ισχύει ;

 

Για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας απο Ιταλία για φυσικό πρόσωπο: εδώ ζητάνε την Διεθνή αίτηση και μάλιστα στα Ελληνικά-Αγγλικά οχι σε Ελληνικά-Ιταλικά, στην Ιταλία όμως που τους την έστειλα (τουλάχιστον σε κάποιες περιοχές Ιταλίας που έχω ) δεν το επικυρώνουν με τίποτα και δίνουν δικό τους πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί απο κάποια αρχή "Agenzia delle entrate". Μήπως γνωρίζετε κάτι και επ αυτού του θέματος ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη , katerin,μπορει να προσκομισει καποιος αντι πιστ. φορχολ. κατοικ. μια απλη βεβαιωση απο το δημο ότι ειναι μονιμος κατοικος της χώρας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το μπαχαλο μας δεν εχει ορια.. Ειχα κ εγω μια τηλ επικοινωνια πριν λιγο με την τοπικη ΔΟΥ, οπου η κυρια δεν ηξερε να μου απαντησει και με παρεπεμψε στο τμημα Διεθνων Οικονομικων Σχεσεων (τηλ 2103375866) οπου πρεπει να πω ο κυριος που μιλησα φανηκε να ξερει καλα τι λεει. Σχετικα με τη Γερμανια που ρωτησα εγω λοιπον οι πληροφοριες ειναι οι κατωθι:

1. Το πιστοποιητικο το παιρνουν απο τις γερμανικες φορολογικες αρχες

2. Πρεπει να ειναι οπωσδηποτε εκπυπωμενο μπρος πισω δλδ σε μια σελιδα και οχι δυο

3. Υποχρεοι ειναι μονο οσοι εχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ εισοδημα στην Ελλαδα (πχ απο εκμισθωση κλπ)-αλλωστε τεκμαρτο εισοδημα για τους κατοικους εξωτερικου δεν υφισταται, παρο μονο οταν εχουν πραγματικο οποτε ενεργοποιουνται τα τεκμηρια.

4. Αυτο που αναγραφει στην αιτηση ειναι το εισοδημα απο την Ελλαδα, και η γερμανικη αρχη ουσιαστικα πιστοποιει οτι το γνωριζει γιατι ο φορολογουμενος εχει δηλωσει και στην εκει του δηλωση το ελληνικο εισοδημα (ως αφορολογητο βεβαια).

 

Λιγο πολυ αυτα..

Εγω βοηθηθηκα πολυ απο τον συγκεκριμενο κυριο, ειναι γνωστης του αντικειμενου σε βαθος.

Γι αυτο κ μου προτειναν να επικοινωνησω με το τμημα απο τη ΔΟΥ, καθως και αυτοι εκει απευθυνονται για αποριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δύο ερωτήματα μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος:

 

Για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας απο Η.Π.Α. για φυσικό πρόσωπο, έχω λάβει απο πελάτη μου το πιστοποιητικό 6166. Στην Δ.Ο.Υ. Εξωτερικού που επικοινώνησα μου ζητούν ΕΠΙΠΛΕΟΝ και τη συνημμένη φόρμα attachicon.gifCLAIM_USA.pdf .

Απο το υπουργείο, στην Δ/νση Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων που επικοινώνησα, μου είπαν οτι χρειάζεται Μόνον το 6166  και τίποτα άλλο, μάλιστα χωρίς μετάφραση στα ελληνικά, διότι είναι τόσο γνωστό που είναι απαράδεκτη η απαίτηση της μετάφρασης του.ΙΣΧΥΕΙ Αυτό........ΤΕΛΟΣ !!! (μετάφραση μόνο όταν ζητηθεί γραπτώς). ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!!    Τελικά τι ισχύει ;

 

Για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας απο Ιταλία για φυσικό πρόσωπο: εδώ ζητάνε την Διεθνή αίτηση και μάλιστα στα Ελληνικά-Αγγλικά οχι σε Ελληνικά-Ιταλικά, στην Ιταλία όμως που τους την έστειλα (τουλάχιστον σε κάποιες περιοχές Ιταλίας που έχω ) δεν το επικυρώνουν με τίποτα και δίνουν δικό τους πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί απο κάποια αρχή "Agenzia delle entrate". Μήπως γνωρίζετε κάτι και επ αυτού του θέματος ;

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Για το δεύτερο ερώτημα με Ιταλία, ξέρει καποιος κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη , katerin,μπορει να προσκομισει καποιος αντι πιστ. φορχολ. κατοικ. μια απλη βεβαιωση απο το δημο ότι ειναι μονιμος κατοικος της χώρας ?

ΑΠΟ  ΤΗ  ΣΤΙΓΜΗ  ΠΟΥ  ΤΟ  ΔΕΧΕΤΑΙ   Η  ΔΟΥ,   ΚΑΙ  ΕΙΜΑΣΤΕ  ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ  ΤΙ  ΠΡΟΩΒΛΗΜΑ  ΕΧΟΥΜΕ?

 

ΕΤΣΙ  ΑΚΡΙΒΩΣ  ΜΟΥ  ΕΙΠΑΝ,   Ή  ΑΠΟ  ΤΟΝ ΕΚΕΙ   ΔΗΜΟ ΤΟΥΣ  ΠΟΥ  ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ  ΟΤΙ Η   ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ  ΤΟΥΣ  ΕΙΝΑΙ  ΕΚΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ  ΣΤΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΑ,    Ή  ΑΠΟ  ΤΗ ΔΟΥ  ΟΤΙ  ΚΑΝΟΥΝ  ΕΚΕΙ  ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ  ΔΗΛΩΣΗ,  ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ  ΠΑΛΙ  ΣΤΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

 

ΕΓΩ  ΤΟΥΣ  ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑ   4  ΕΧΩ,  ΚΑΙ  ΘΑ  ΜΟΥ  ΤΑ  ΣΤΕΙΛΟΥΝ,  ΚΑΙ  ΘΑ  ΤΑ  ΠΑΩ.  ΑΠΟ  ΚΕΙ  ΚΑΙ  ΠΕΡΑ , ΤΙ  ΝΑ ΠΩ?

 

ΑΦΟΥ  ΤΑ  ΔΕΧΟΝΤΑΙ!!!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το μπαχαλο μας δεν εχει ορια.. Ειχα κ εγω μια τηλ επικοινωνια πριν λιγο με την τοπικη ΔΟΥ, οπου η κυρια δεν ηξερε να μου απαντησει και με παρεπεμψε στο τμημα Διεθνων Οικονομικων Σχεσεων (τηλ 2103375866) οπου πρεπει να πω ο κυριος που μιλησα φανηκε να ξερει καλα τι λεει. Σχετικα με τη Γερμανια που ρωτησα εγω λοιπον οι πληροφοριες ειναι οι κατωθι:

1. Το πιστοποιητικο το παιρνουν απο τις γερμανικες φορολογικες αρχες

2. Πρεπει να ειναι οπωσδηποτε εκπυπωμενο μπρος πισω δλδ σε μια σελιδα και οχι δυο

3. Υποχρεοι ειναι μονο οσοι εχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ εισοδημα στην Ελλαδα (πχ απο εκμισθωση κλπ)-αλλωστε τεκμαρτο εισοδημα για τους κατοικους εξωτερικου δεν υφισταται, παρο μονο οταν εχουν πραγματικο οποτε ενεργοποιουνται τα τεκμηρια.

4. Αυτο που αναγραφει στην αιτηση ειναι το εισοδημα απο την Ελλαδα, και η γερμανικη αρχη ουσιαστικα πιστοποιει οτι το γνωριζει γιατι ο φορολογουμενος εχει δηλωσει και στην εκει του δηλωση το ελληνικο εισοδημα (ως αφορολογητο βεβαια).

 

Λιγο πολυ αυτα..

Εγω βοηθηθηκα πολυ απο τον συγκεκριμενο κυριο, ειναι γνωστης του αντικειμενου σε βαθος.

Γι αυτο κ μου προτειναν να επικοινωνησω με το τμημα απο τη ΔΟΥ, καθως και αυτοι εκει απευθυνονται για αποριες.

Το ζήτημα είναι ότι στην Γερμανία απο το 2008 βάσει νόμου που θα τον έχω στα χέρια μου απο Δευτέρα, δεν έχουν υποχρέωση όσοι αποκτούν ενοίκιο στην Ελλάδα, να το δηλώνουν στην γερμανική φορολογική αρχή. Στο Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων αυτό δεν το ξέρουν καν και τους κάνει και εντύπωση. Σε αυτήν την περίπτωση τί θεωρείτε ότι πρέπει να γίνει? Μαζί με το πιστοποιητικό φορ. κατοικίας να υπάρχει και βεβαίωση της γερμανικής ΔΟΥ για την έλλειψη φορολογικής υποχρέωσης επ' αυτού μεταφρασμένη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι ότι στην Γερμανία απο το 2008 βάσει νόμου που θα τον έχω στα χέρια μου απο Δευτέρα, δεν έχουν υποχρέωση όσοι αποκτούν ενοίκιο στην Ελλάδα, να το δηλώνουν στην γερμανική φορολογική αρχή. Στο Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων αυτό δεν το ξέρουν καν και τους κάνει και εντύπωση. Σε αυτήν την περίπτωση τί θεωρείτε ότι πρέπει να γίνει? Μαζί με το πιστοποιητικό φορ. κατοικίας να υπάρχει και βεβαίωση της γερμανικής ΔΟΥ για την έλλειψη φορολογικής υποχρέωσης επ' αυτού μεταφρασμένη??

Νομιζω πως μια εγγραφη απαντηση της γερμανικης φορολογικης αρχης πανω στο θεμα θα σας καλυπτε. Εφοσον η γερμανικη αρχη δηλωνει πως δεν υποχρεουται να εκδοσει τετοιο πιστοποιητικο και το εχετε αυτο εγγραφως (και ακομη καλυτερα μεταφρασμενο) θεωρω πως εχετε ενα ισχυρο στοιχειο στα χερια σας σε περιπτωση ελεγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκεπτης64

ΑΠΟ  ΤΗ  ΣΤΙΓΜΗ  ΠΟΥ  ΤΟ  ΔΕΧΕΤΑΙ   Η  ΔΟΥ,   ΚΑΙ  ΕΙΜΑΣΤΕ  ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ  ΤΙ  ΠΡΟΩΒΛΗΜΑ  ΕΧΟΥΜΕ?

 

ΕΤΣΙ  ΑΚΡΙΒΩΣ  ΜΟΥ  ΕΙΠΑΝ,   Ή  ΑΠΟ  ΤΟΝ ΕΚΕΙ   ΔΗΜΟ ΤΟΥΣ  ΠΟΥ  ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ  ΟΤΙ Η   ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ  ΤΟΥΣ  ΕΙΝΑΙ  ΕΚΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ  ΣΤΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΑ,    Ή  ΑΠΟ  ΤΗ ΔΟΥ  ΟΤΙ  ΚΑΝΟΥΝ  ΕΚΕΙ  ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ  ΔΗΛΩΣΗ,  ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ  ΠΑΛΙ  ΣΤΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

 

ΕΓΩ  ΤΟΥΣ  ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑ   4  ΕΧΩ,  ΚΑΙ  ΘΑ  ΜΟΥ  ΤΑ  ΣΤΕΙΛΟΥΝ,  ΚΑΙ  ΘΑ  ΤΑ  ΠΑΩ.  ΑΠΟ  ΚΕΙ  ΚΑΙ  ΠΕΡΑ , ΤΙ  ΝΑ ΠΩ?

 

ΑΦΟΥ  ΤΑ  ΔΕΧΟΝΤΑΙ!!!!!!!! μηπωσ

την επισημη μεταφραση που την κανουν στην Αθηνα? μηπως εχετε το email?  ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως μια εγγραφη απαντηση της γερμανικης φορολογικης αρχης πανω στο θεμα θα σας καλυπτε. Εφοσον η γερμανικη αρχη δηλωνει πως δεν υποχρεουται να εκδοσει τετοιο πιστοποιητικο και το εχετε αυτο εγγραφως (και ακομη καλυτερα μεταφρασμενο) θεωρω πως εχετε ενα ισχυρο στοιχειο στα χερια σας σε περιπτωση ελεγχου.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας. Κι εγώ πιστεύω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Πάντως έτσι για προβληματισμό, το θέμα αυτού του εγγράφου μάλλον δεν το σκέφτηκαν σωστά. Υπάρχει πάντα το ζήτημα, μερικοί νόμοι φορολογικοί που ισχύουν στην Ελλάδα να μην ισχύουν στην Γερμανία και το αντίστροφο. Στην σύμβαση δε που υπέγραψε η Γερμανία με την Ελλάδα για την αποφυγή διπλής φορολόγησης λέει συγκεκριμένα ότι τα ενοίκια δύνανται να φορολογούνται στην χώρα όπου βρίσκεται το ακίνητο, χωρίς περαιτέρω διευκρίνιση και χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεσμεύτηκε κανένα απο τα δύο κράτη να έχουν ίδια νομοθετική πολιτική πάνω σε αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα:

 

Για Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας απο Ιταλία για φυσικό πρόσωπο: εδώ ζητάνε την Διεθνή αίτηση και μάλιστα στα Ελληνικά-Αγγλικά οχι σε Ελληνικά-Ιταλικά, στην Ιταλία όμως που τους την έστειλα (σε ΟΛΕΣ τις περιοχές Ιταλίας που έχω ) δεν το επικυρώνουν με τίποτα και δίνουν δικό τους πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί απο ¨την εκεί φορολογική αρχή "Agenzia delle entrate".

Εχει λάβει κάποιος πιστοποιητικό απο Ιταλία?

 

Μήπως γνωρίζετε κάτι επ αυτού του θέματος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και Χονια πολλα!

Εργαζομαι στο Καταρ αλλα 'εχω σπιτι στην Ελλαδα , η δηλωση μου γινεται στη δου κατοικων εξωτερικου , τωρα ειμαι Ελλαδα γι ατις γιορτες, πρεπει να κανω κατι? δεν εχω καταλαβει ..

τα χρηματα τα στελνω στην ελλαδα με εμβασμα γτ χτιζω το σπιτι που εχω ... στο καταρ δεν κανω καποια δηλωση.

 

ευχαριστω για τη οποια απαντηση και ευχομαι σε ολυς σασ υγεια και καλη χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΝΤΩΝΗΣ

ΑΠΟ  ΤΗ  ΣΤΙΓΜΗ  ΠΟΥ  ΤΟ  ΔΕΧΕΤΑΙ   Η  ΔΟΥ,   ΚΑΙ  ΕΙΜΑΣΤΕ  ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ  ΤΙ  ΠΡΟΩΒΛΗΜΑ  ΕΧΟΥΜΕ?

 

ΕΤΣΙ  ΑΚΡΙΒΩΣ  ΜΟΥ  ΕΙΠΑΝ,   Ή  ΑΠΟ  ΤΟΝ ΕΚΕΙ   ΔΗΜΟ ΤΟΥΣ  ΠΟΥ  ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ  ΟΤΙ Η   ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ  ΤΟΥΣ  ΕΙΝΑΙ  ΕΚΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ  ΣΤΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΑ,    Ή  ΑΠΟ  ΤΗ ΔΟΥ  ΟΤΙ  ΚΑΝΟΥΝ  ΕΚΕΙ  ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ  ΔΗΛΩΣΗ,  ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ  ΠΑΛΙ  ΣΤΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

 

ΕΓΩ  ΤΟΥΣ  ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑ   4  ΕΧΩ,  ΚΑΙ  ΘΑ  ΜΟΥ  ΤΑ  ΣΤΕΙΛΟΥΝ,  ΚΑΙ  ΘΑ  ΤΑ  ΠΑΩ.  ΑΠΟ  ΚΕΙ  ΚΑΙ  ΠΕΡΑ , ΤΙ  ΝΑ ΠΩ?

 

ΑΦΟΥ  ΤΑ  ΔΕΧΟΝΤΑΙ!!!!!!!! 

ENHMΕΡΩΤΙΚΑ, Η Θ' ΔΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΔΕΝ ΔΕΧΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ (ΜΟΜΙΜΗΣ) ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΗΠΑ (ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ). ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ 6166 ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα:

 

Για Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας απο Ιταλία για φυσικό πρόσωπο: εδώ ζητάνε την Διεθνή αίτηση και μάλιστα στα Ελληνικά-Αγγλικά οχι σε Ελληνικά-Ιταλικά, στην Ιταλία όμως που τους την έστειλα (σε ΟΛΕΣ τις περιοχές Ιταλίας που έχω ) δεν το επικυρώνουν με τίποτα και δίνουν δικό τους πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί απο ¨την εκεί φορολογική αρχή "Agenzia delle entrate".

Εχει λάβει κάποιος πιστοποιητικό απο Ιταλία?

 

Μήπως γνωρίζετε κάτι επ αυτού του θέματος ;

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που έκανα εγώ στην Γερμανία. Πάρε στο Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων στην Ελλάδα, πες τους το πρόβλημά σου και ρώτα τους μήπως μπορούν να σου δώσουν το αντίστοιχο τηλέφωνο της αντίστοιχης υπηρεσίας Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων στην Ιταλία. Είχα το ίδιο πρόβλημα στο Ντύσελντορφ και τελικά μου έδωσαν το τηλέφωνο στο Βερολίνο και το ζήτημα λύθηκε. Απο τη στιγμή που έχουν υπογράψει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολόγησης με την Ελλάδα, πρέπει να σου επικυρώσουν το πιστοποιητικό όπως σου το δίνουν απο εδώ, διότι είναι κοινό για όλες τις χώρες με τις οποίες υπάρχει αυτή η διακρατική σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το μπαχαλο μας δεν εχει ορια.. Ειχα κ εγω μια τηλ επικοινωνια πριν λιγο με την τοπικη ΔΟΥ, οπου η κυρια δεν ηξερε να μου απαντησει και με παρεπεμψε στο τμημα Διεθνων Οικονομικων Σχεσεων (τηλ 2103375866) οπου πρεπει να πω ο κυριος που μιλησα φανηκε να ξερει καλα τι λεει. Σχετικα με τη Γερμανια που ρωτησα εγω λοιπον οι πληροφοριες ειναι οι κατωθι:

1. Το πιστοποιητικο το παιρνουν απο τις γερμανικες φορολογικες αρχες

2. Πρεπει να ειναι οπωσδηποτε εκπυπωμενο μπρος πισω δλδ σε μια σελιδα και οχι δυο

3. Υποχρεοι ειναι μονο οσοι εχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ εισοδημα στην Ελλαδα (πχ απο εκμισθωση κλπ)-αλλωστε τεκμαρτο εισοδημα για τους κατοικους εξωτερικου δεν υφισταται, παρο μονο οταν εχουν πραγματικο οποτε ενεργοποιουνται τα τεκμηρια.

4. Αυτο που αναγραφει στην αιτηση ειναι το εισοδημα απο την Ελλαδα, και η γερμανικη αρχη ουσιαστικα πιστοποιει οτι το γνωριζει γιατι ο φορολογουμενος εχει δηλωσει και στην εκει του δηλωση το ελληνικο εισοδημα (ως αφορολογητο βεβαια).

 

Εγω γιατι νομίζω οτι πρέπει να γράφει το αντίθετο,  το εισοδημα Γερμανίας, οτι εχει δηλωθεί και φορολογηθεί στην Γερμανία, ωστε να μην φορολογηθεί ξανά εδω. Αφου εχει φορολογηθεί στην Ελλαδα το όποιο εισόδημα γιατί τόση φασαρία αν το δήλωσε στην Γερμανία ή οχι το Ελληνικό εισόδημα!

Αυτό που δεν γνωρίζουν εδω είναι το εισόδημα Γερμανίας και αν φορολογήθηκε στην Γερμανία για να απαλλαχθεί εδω. Αυτο μου φαίνεται λογικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γιατι νομίζω οτι πρέπει να γράφει το αντίθετο,  το εισοδημα Γερμανίας, οτι εχει δηλωθεί και φορολογηθεί στην Γερμανία, ωστε να μην φορολογηθεί ξανά εδω. Αφου εχει φορολογηθεί στην Ελλαδα το όποιο εισόδημα γιατί τόση φασαρία αν το δήλωσε στην Γερμανία ή οχι το Ελληνικό εισόδημα!

 

Διοτι το γεγονος οτι φορολογηθηκε στην Ελλαδα δεν σημαινει οτι δεν πρεπει

να φορολογηθει και στην Γερμανια με την εκπτωση του φορου που πληρωθηκε στην Ελλαδα.

Μπορει ομως να ειναι και αφορολογητο και αυτο ειναι συναρτηση της πηγης του εισοδηματος

και με το τι προβλεπει η εκαστοτε συμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διοτι το γεγονος οτι φορολογηθηκε στην Ελλαδα δεν σημαινει οτι δεν πρεπει

να φορολογηθει και στην Γερμανια με την εκπτωση του φορου που πληρωθηκε στην Ελλαδα.

Μπορει ομως να ειναι και αφορολογητο και αυτο ειναι συναρτηση της πηγης του εισοδηματος

και με το τι προβλεπει η εκαστοτε συμβαση.

 

Με την ίδια λογική το ίδιο πιστοποιητικό δεν έπρεπε να περιλαμβάνει και τα εισοδήματα Γερμανίας ώστε και εδω να υπάρχει αντίστοιχος έλεγχος? Δεν γνωρίζω αν τα περιλαμβάνει, απλά προσπαθω να ολοκληρώσω τις σκέψεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική το ίδιο πιστοποιητικό δεν έπρεπε να περιλαμβάνει και τα εισοδήματα Γερμανίας ώστε και εδω να υπάρχει αντίστοιχος έλεγχος? Δεν γνωρίζω αν τα περιλαμβάνει, απλά προσπαθω να ολοκληρώσω τις σκέψεις μου

Ο φορολογικος κατοικος Γερμανιας πρεπει να φορολογηθει στην Γερμανια για το παγκοσμιο εισοδημα του.

Στην Ελλαδα θα φορολογηθει μονο για το εισοδημα που αποκταει στην Ελλαδα.

Οποτε δεν εχει νοημα να υπαρχουν τα εισοδηματα την Γερμανιας στο φορολογικο πιστοποιητικο

ωστε να γινει ο καποιος ελεγχος στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Εγω γιατι νομίζω οτι πρέπει να γράφει το αντίθετο,  το εισοδημα Γερμανίας, οτι εχει δηλωθεί και φορολογηθεί στην Γερμανία, ωστε να μην φορολογηθεί ξανά εδω. Αφου εχει φορολογηθεί στην Ελλαδα το όποιο εισόδημα γιατί τόση φασαρία αν το δήλωσε στην Γερμανία ή οχι το Ελληνικό εισόδημα!

Αυτό που δεν γνωρίζουν εδω είναι το εισόδημα Γερμανίας και αν φορολογήθηκε στην Γερμανία για να απαλλαχθεί εδω. Αυτο μου φαίνεται λογικό

Ο λόγος που σας φαίνεται περίεργο είναι επειδή όλα δείχνουν ότι ο σκοπός δεν είναι να βρεθεί φοροδιαφυγή στην Ελλάδα, αλλά στην ξένη χώρα, π.χ. Γερμανία. Σε συνέντευξή του κατά την επίσκεψή του στην Αυστραλία, ο κ. Γεωργιάδης είπε ότι η Ε.Ε. απαίτησε τη διάταξη γι'αυτό το πιστοποιητικό. Τον λόγο που η Ε.Ε. (τρόϊκα; task force;) το απαίτησε μπορούμε να τον συμπεράνουμε από ακριβώς ότι το μόνο που ενδιαφέρει ειναι να βεβαιωθεί ότι το εισόδημα του ΜΚΕ από Ελλάδα (ήδη φορολογημένο στην Ελλάδα) να έχει δηλωθεί και στη ξένη χώρα. Όπως εξήγησε ο anast, αυτό το εισόδημα μπορεί να επιδέχεται επιπλέον φορολόγηση στην ξένη χώρα (μετά την πίστωση του φόρου στην Ελλάδα). Εάν διαβάσετε παραδείγματα στα forum από τις εμπειρίες ΜΚΕ που πήραν το πιστοποιητικό, θα δείτε ότι αυτό ακριβώς συνέβη. Πλήρωσαν επιπλέον φόρο σε Ευρωπαϊκές χώρες (στις ΗΠΑ με το δικό τους σύστημα, οι Ελληνο-αμερικάνοι που το ζήτησαν, απλά περιμένουν με πολύ φόβο τον έλεγχο που θα τους γίνει σίγουρα και τους φόρους και τα πρόστιμα που θα ακολουθήσουν). Δεν θέλω να κρίνω κατά οιονδήποτε τρόπο το γεγονός ότι σχεδόν όλοι οι απόδημοι δεν δήλωσαν στο παρελθόν τα εισοδήματα από Ελλάδα (συνήθως ενοίκια) στις χώρες διαμονής τους. Είναι όμως γεγονός, και η αιφνιδιαστική διάταξη γιά το πιστοποιητικό τους δημιουργεί τεράστια προβλήματα. Ο κ. Σεϊμένης το έχει εξηγήσει πολύ καθαρά σε δημοσιευμένα γράμματα του προς το ΥΠΟΙΚ εδώ και μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ο λόγος που σας φαίνεται περίεργο είναι επειδή όλα δείχνουν ότι ο σκοπός δεν είναι να βρεθεί φοροδιαφυγή στην Ελλάδα, αλλά στην ξένη χώρα, π.χ. Γερμανία. Σε συνέντευξή του κατά την επίσκεψή του στην Αυστραλία, ο κ. Γεωργιάδης είπε ότι η Ε.Ε. απαίτησε τη διάταξη γι'αυτό το πιστοποιητικό.

Διαφωνώ. Δεν νομίζω πως ζήτησε κάτι η ΕΕ. Τα εισοδήματα αυτά δεν είναι τόσο υψηλά, ούτε θεωρώ πως εξ ορισμού (όπως νομίζουν κάποιοι) τα ενοίκια που έχουν ήδη φορολογηθεί στην Ελλάδα πρέπει να φορολογηθούν και αλλού. Δεν ασχολείται με ψιλά η ΕΕ.

Για μένα πρόκειται για μία ακόμη προχειρότητα των ελληνικών αρχών που πάνε τώρα να την καλύψουν. Άλλο είχαν στο μυαλό τους και άλλο τους βγήκε. Κάποιοι σκέφτονταν πως έτσι μπορεί να φορολογήσουν μεγαλοεισοδηματίες που δηλώνουν κάτοικοι εξωτερικού ενώ διαμένουν στην Ελλάδα. Όπως συχνά συμβαίνει, κανείς δεν σκέφτηκε τις επιπτώσεις του μέτρου σε χιλιάδες Ελλήνων που ζουν και εργάζονται στο εξωτερικό για να

Δυστυχώς, μέχρι στιγμής, κανείς δεν φαίνεται να αντιλαμβάνεται τις συνέπειες της προχειρότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Διαφωνώ. Δεν νομίζω πως ζήτησε κάτι η ΕΕ. 

 

Εάν ενδιαφέρεστε, μία αναζήτηση στην ελληνόφωνη ιστοσελιδα της εφημερίδας Νεος Κόσμος της Αυστραλιανής ομογένειας, θα θα σας βρει ένα μακροσκελές άρθρο της 11-Δεκ-2012 με τίτλο "Θα έλθουν οι συντάξεις." Το άρθρο περιλαμβάνει μία εκτεταμένη συζήτηση γιά το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας, στην οποία ο κ. Γεωργιάδης φέρεται να δήλωσε: "Πάντως, πρέπει να πω ότι η εντολή για την καθιέρωση αυτού του πιστοποιητικού έχει έλθει από την Ευρωπαϊκή Ένωση, διότι πιστεύεται ότι υπάρχουν κρυμμένα εισοδήματα στο χώρο της διασποράς κρατών-μελών της Ένωσης. Το αποτέλεσμα θα αποδείξει, αν η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει δίκιο ή άδικο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...