Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΜΕ ΤΟΝ Ν.4038/2012


tst

Ερώτηση

ΔΙΑΒΑΖΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΝ ΝΕΟ Ν.4038/2012 ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 4 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 11 ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΙΣΠΡΑΚΤΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 2011 ΚΑΙ ΕΙΣΠΡΑΧΘΟΥΝ Η ΟΧΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2012 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Η ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΧΘΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

στον σύζυγό μου από τη δουλειά του έδωσαν βεβαίωση ότι εισέπραξε ένα χ ποσό για το 2011 το οποίο δεν ισχύει καθώς είναι τουλάχιστον 3 μισθούς μείον to 2011.

δεν αναφέρουν πουθενά πάνω στην βεβαίωση ότι δεν έχει πληρωθεί αυτό το ποσό κ ούτε δέχονται να δώσουν κάποιο χαρτί ότι του τα χρωστάνε (και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσουν ποτέ, ήδη έχουν αρχίσει να χρωστάνε μισθούς για το 2012).

εμείς είμαστε να υποχρεωμένοι να δηλώσουμε αυτό το χ ποσό που δεν έχουμε εισπράξει;

κάποιοι μας λένε να δηλώσουμε το ποσό που πραγματικά έχει πληρωθεί κ να γράψουμε εμείς μια υπεύθυνη δήλωση ότι η επιχείρηση δεν έχει πληρώσει το ποσό που αναγράφει στη βεβαίωση αποδοχών και

κάποιοι άλλοι μας λένε να δηλώσουμε κανονικά το ποσό που αναγράφεται στην βεβαίωση παρόλο που δεν το έχουμε εισπράξει καθώς αν γίνει κάποιος έλεγχος θα βρεθούμε να χρωστάμε και από πάνω (συγχωρέστε με αλλά δεν έχω πολυκαταλάβει γιατί, κάτι με τις εισφορές του ικα νομίζω :unsure: )

μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στον σύζυγό μου από τη δουλειά του έδωσαν βεβαίωση ότι εισέπραξε ένα χ ποσό για το 2011 το οποίο δεν ισχύει καθώς είναι τουλάχιστον 3 μισθούς μείον to 2011.

δεν αναφέρουν πουθενά πάνω στην βεβαίωση ότι δεν έχει πληρωθεί αυτό το ποσό κ ούτε δέχονται να δώσουν κάποιο χαρτί ότι του τα χρωστάνε (και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσουν ποτέ, ήδη έχουν αρχίσει να χρωστάνε μισθούς για το 2012).

εμείς είμαστε να υποχρεωμένοι να δηλώσουμε αυτό το χ ποσό που δεν έχουμε εισπράξει;

κάποιοι μας λένε να δηλώσουμε το ποσό που πραγματικά έχει πληρωθεί κ να γράψουμε εμείς μια υπεύθυνη δήλωση ότι η επιχείρηση δεν έχει πληρώσει το ποσό που αναγράφει στη βεβαίωση αποδοχών και

κάποιοι άλλοι μας λένε να δηλώσουμε κανονικά το ποσό που αναγράφεται στην βεβαίωση παρόλο που δεν το έχουμε εισπράξει καθώς αν γίνει κάποιος έλεγχος θα βρεθούμε να χρωστάμε και από πάνω (συγχωρέστε με αλλά δεν έχω πολυκαταλάβει γιατί, κάτι με τις εισφορές του ικα νομίζω :unsure: )

μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει;;;

εχω και εγώ την ίδια περίπτωση, πελάτης που εισπράττει λιγότερα απ'ότι αναγράφεται στο στην βεβαιώση αποδοχών και δεν έχει αναγραφεί σε ξεχωριστεί σειρά το ποσό που δεν εισέπραξε. μόνο έγραψαν χειρόγραφα ότι το ποσό που καταβλήθηκε ειναι χ . αυτό θεωρητικά δεν με καλυπτεί. αν ζητήσω μια βεβαιώση που να αναγραφουν το ποσο που κατέβαλλαν στον μισθωτό, αυτό θα καλυπτε τον μισθωτό ωστε στο ε1 να δηλώσουμε τα καταβλήθεντα ποσά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ 4038/2012 ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ? ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ 2011 ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ... ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι, εκεί στους Δήμους είναι άλλος πλανήτης. Ζούν μέσα κάτι πλάσματα που λέγονται πολιτικοί και κάτι άλλοι τύποι που τους ψήφισαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στον σύζυγό μου από τη δουλειά του έδωσαν βεβαίωση ότι εισέπραξε ένα χ ποσό για το 2011 το οποίο δεν ισχύει καθώς είναι τουλάχιστον 3 μισθούς μείον to 2011.

δεν αναφέρουν πουθενά πάνω στην βεβαίωση ότι δεν έχει πληρωθεί αυτό το ποσό κ ούτε δέχονται να δώσουν κάποιο χαρτί ότι του τα χρωστάνε (και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσουν ποτέ, ήδη έχουν αρχίσει να χρωστάνε μισθούς για το 2012).

εμείς είμαστε να υποχρεωμένοι να δηλώσουμε αυτό το χ ποσό που δεν έχουμε εισπράξει;

κάποιοι μας λένε να δηλώσουμε το ποσό που πραγματικά έχει πληρωθεί κ να γράψουμε εμείς μια υπεύθυνη δήλωση ότι η επιχείρηση δεν έχει πληρώσει το ποσό που αναγράφει στη βεβαίωση αποδοχών και

κάποιοι άλλοι μας λένε να δηλώσουμε κανονικά το ποσό που αναγράφεται στην βεβαίωση παρόλο που δεν το έχουμε εισπράξει καθώς αν γίνει κάποιος έλεγχος θα βρεθούμε να χρωστάμε και από πάνω (συγχωρέστε με αλλά δεν έχω πολυκαταλάβει γιατί, κάτι με τις εισφορές του ικα νομίζω :unsure: )

μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει;;;

ακόμα δεν έχουμε βγάλει άκρη...δεν έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΑ

Καλησπέρα. Για τις αποδοχές όλοι καταλάβαμε ότι υπάρχει ξεχωριστή στήλη για ανείσπρακτα ποσά. Γνωρίζει κανείς αν θα πρέπει στη βεβαίωση αποδοχών να αναγράφεται η αποζημίωση απόλυσης η οποία όμως δεν έχει πληρωθεί στον εργαζόμενο; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως οπως το αναφερει ο νομος δεν εξυπηρετει εργαζομενους στους οποιους οι εργοδοτες δεν δινουν την διοορθωμενη βεβαιωση, εχω περιπτωση που το μονο που δινουν ειναι υπ.δηλωση οτι δεν εχουν πληρωσει στο εργαζομενο 2-3 μηνες.Τι να κανω στον ανθρωπο τωρα?

αν του βαλω την βεβαιωση με ολα τα ποσα του βγαινει κανα χιλιαρικο παραπανω φορος (δηλ και λαλακας και δαρμενος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως οπως το αναφερει ο νομος δεν εξυπηρετει εργαζομενους στους οποιους οι εργοδοτες δεν δινουν την διοορθωμενη βεβαιωση, εχω περιπτωση που το μονο που δινουν ειναι υπ.δηλωση οτι δεν εχουν πληρωσει στο εργαζομενο 2-3 μηνες.Τι να κανω στον ανθρωπο τωρα?

αν του βαλω την βεβαιωση με ολα τα ποσα του βγαινει κανα χιλιαρικο παραπανω φορος (δηλ και λαλακας και δαρμενος)

καλησπέρα, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.Σε εμενα στη ΔΟΥ, δεν έκαναν δεκτή υπευθ.δήλωση εργαζομένου για τις μη εισπραχθήσες αποδοχες του 2011 που καταβλήθηκαν το 2012. Μόνο διόρθωση στη βεβαίωση αποδοχών απο την εταιρεία δεχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.Σε εμενα στη ΔΟΥ, δεν έκαναν δεκτή υπευθ.δήλωση εργαζομένου για τις μη εισπραχθήσες αποδοχες του 2011 που καταβλήθηκαν το 2012. Μόνο διόρθωση στη βεβαίωση αποδοχών απο την εταιρεία δεχονται.

Καλημέρα, έχω παρόμοιο πρόβλημα .Στη βεβαίωση αποδοχών φαίνεται ότι έχω εισπράξει τα πάντα μέσα στο 2011 (δεν έχει ξεχωριστά εισπραχθέντες και ανείσπρακτους μισθούς). Έχω όμως υπεύθυνη δήλωση της εταιρείας ότι μου χρωστάει μηνιάτικα και θα μου τα δώσει μέσα στο 2012. Εγώ τι δηλώνω?Με τις βλακείες του Υπουργείου και επειδή τα έβαλε η εταιιρεία όλα μαζί εγώ πρέπει να πληρώσω φόρο για όλο το ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Για τις αποδοχές όλοι καταλάβαμε ότι υπάρχει ξεχωριστή στήλη για ανείσπρακτα ποσά.

Γνωρίζει κανείς αν θα πρέπει στη βεβαίωση αποδοχών να αναγράφεται η αποζημίωση απόλυσης η οποία όμως δεν έχει πληρωθεί στον εργαζόμενο; Ευχαριστώ.

 

 

Καλημέρα, έχω παρόμοιο πρόβλημα .Στη βεβαίωση αποδοχών φαίνεται ότι έχω εισπράξει τα πάντα μέσα στο 2011 (δεν έχει ξεχωριστά εισπραχθέντες και ανείσπρακτους μισθούς).

Έχω όμως υπεύθυνη δήλωση της εταιρείας ότι μου χρωστάει μηνιάτικα και θα μου τα δώσει μέσα στο 2012. Εγώ τι δηλώνω?Με τις βλακείες του Υπουργείου και επειδή τα έβαλε η εταιιρεία όλα μαζί εγώ πρέπει να πληρώσω φόρο για όλο το ποσό?

 

Φίλε Juanroman,

Μπράβο στην Εργοδοσία σου, που τουλάχιστον σου συνέταξε υπεύθυνη δήλωση, ότι σου οφείλει χρήματα...

 

Κατά κανόνα, η Βεβαίωση Αποδοχών, αποδίδεται την τελευταία στιγμή λόγω "φόρτου εργασιών"......

 

Δεν έχω μπροστά μου, πρόχειρο, κάποιο πρότυπο έντυπο Βεβαίωσης Αποδοχών...

Υπάρχει όντως ειδική στήλη : "Μη εισπραχθέντα ποσά"...;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα! χρονια πολλα! χριστος ανεστη!!!!!!

 

θα ηθελα μια διευκρινηση (πρωτοτυπο..) οι αποδοχες του 2012 που δεν εχουν καταβληθει μεχρι σημερα......12-05-2013!!!!!!θα πρεπει να καταχωρηθουν σε ξεχωριστη γραμμη στην βεβαιωση αποδοχων του εργαζομενου οπως εγινε και περυσι ή ισχυει καποιος αλλος νομος? αν μπορει καποιος ας μου απαντησει! ευχαιριστω!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα,

πρέπει να αποτυπώσω τις βεβαιώσεις για την εφορία σε 3 γραμμές α) εισοδήματα του 2011 που εισπράχτηκαν το 2012 β) εισοδήματα του 2012 που εισπράχτηκαν το 2012 και γ) εισοδήματα του 2012 που δεν εισπράχτηκαν το 2012.

 

για τα β και γ θα επαναλάβουμε ότι κάναμε και το 2012, για το α, τι μπορώ να κάνω ?,    

 

με το πρόγραμμα μισθοδοσίας που έχω, δε μπορώ να τα βάλω και τα 3 σε μία βεβαίωση

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, έπειτα από ερώτηση συναδέλφου στη ΦΑΕ ΠΕΙΡΑΙΑ για το πως θα αποτυπωθούν τα ανείσπραχτα εισοδήματα 2011 που εισπράχτηκαν το 2012, η απάντηση ήταν πως δεν γνωρίζουν ακόμα..... περιμένουν εγκύκλιο από το υπουργείο οικονομικών όσων αφορά την αποτύπωση τόσο στις βεβαιώσεις αποδοχών όσο και στο έντυπο Ε1 (πιθανόν να μπουν σε άλλο κωδικό), επίσης τη ρώτησαν γιατί βιάζεται....   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν η τη επιχείρηση έχει κλείσει, όλοι έχουν εξαφανιστεί και κανεις δεν υπάεχει για να δώσει βεβαίωση ο εργαζόμενος πως κάνει τη δήλωση του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν η τη επιχείρηση έχει κλείσει, όλοι έχουν εξαφανιστεί και κανεις δεν υπάεχει για να δώσει βεβαίωση ο εργαζόμενος πως κάνει τη δήλωση του?

 

Κατά τους τύπους, με υπεύθυνη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΜΕΣΑ. ΣΤΟ Ε1 ΦΕΤΟΣ  ΔΗΛΩΣΑ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΚΑΘΑΡΩΝ ΠΟΣΩΝ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟΥΣ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ 1505,74(ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΕΓΙΝΑ ΠΛΟΥΣΙΑ). ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ BONUS 6066,49 ΚΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΙΕΛΑΒΕ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 508 ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 302 ΩΣ ΜΙΣΘΟΣ BONUS Ή ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 660???? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δες εάν μπορούν να βοηθήσουν αν και τα συγκεκριμένα δεν αφορούν ιδιώτες.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16408

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14086

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δες εάν μπορούν να βοηθήσουν αν και τα συγκεκριμένα δεν αφορούν ιδιώτες.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16408

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14086

ευχαριστω για τον χρονο σας αλλα δεν με βοηθησε αρκετα. τι γινεται με τους κωδικους στο ε1? καλουμαι να επιστρεψω 1300€ στον εργοδοτη μου.... αλλιως δεν θα ξαναπληρωθω.....?(ναι ναι ναι δεχομαι απειλες...) πως θα μπορουσε ο λογιστης του να το παρουσιασει ετσι ωστε να μου επιστραφουν κι εγω με την σειρα μου να του τα δωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...