Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χεχε, ευχαριστώ για την απάντηση. Καλά, δε θα είναι το πρώτο μου πρόστιμο λόγω καθυστέρησης, βλέπεις έλαβα στο πρώτο μου τρίμηνο ως ελεύθερος επαγγελματίας μία email ειδιποίηση για Φ2 και είπα επιτέλους κάτι δουλεύει σωστά στη χώρα, το σύστημα θα μου λέει ό,τι χρειάζεται κλπ. Ναι, καλά...

Ξέρουμε περίπου για τι πρόστιμο μιλάμε; Και εννοείς να εμφανιστώ στο Μητρώο με την περσινή σύμβαση και μετάφρασή της, όχι να ζητήσω νέα, έτσι; Και μετά αυτά τα ανά τρίμηνο που διαβάζω;

(Έπαιρνα το μητρώο σήμερα να τα ρωτήσω απευθείας, αλλά μιλούσε συνεχώς - γι' αυτό είπα να ρωτήσω στο forum).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, ευχαριστώ για την απάντηση. Καλά, δε θα είναι το πρώτο μου πρόστιμο λόγω καθυστέρησης, βλέπεις έλαβα στο πρώτο μου τρίμηνο ως ελεύθερος επαγγελματίας μία email ειδιποίηση για Φ2 και είπα επιτέλους κάτι δουλεύει σωστά στη χώρα, το σύστημα θα μου λέει ό,τι χρειάζεται κλπ. Ναι, καλά...

Ξέρουμε περίπου για τι πρόστιμο μιλάμε; Και εννοείς να εμφανιστώ στο Μητρώο με την περσινή σύμβαση και μετάφρασή της, όχι να ζητήσω νέα, έτσι; Και μετά αυτά τα ανά τρίμηνο που διαβάζω;

(Έπαιρνα το μητρώο σήμερα να τα ρωτήσω απευθείας, αλλά μιλούσε συνεχώς - γι' αυτό είπα να ρωτήσω στο forum).

Δεν έχει σχέση με το μητρώο ,αλλά με το εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΩΣΤΑς Λαρισα

Καλησπερα σας πελάτης υπογράφει με μηχανικό τεχνικό υπόμνημα για την εγκατασταση λειτουργις εργατηριου παραγωγης φυλλου αξίας 520ε . το πρόγραμμα εθνικό αποθεματικό λεει για να δικαιολογησει τη δαπανη χρειαζεται ιδιωτικο συμφωνητικο:;μ καλυπτει πιστευτε το τεχνικο υπομνημα αν το παρουσιασω η πρεπει να κανω εκπροθεσμο συμφωνητικο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη αντωνια

Καλησπερα,ειμαι μηχανικος,αμοιβομαι με μπλοκακι,και εχω συναψει ιδιωτικο συμφωνητικο με τον εργοδοτη μου.το πηγα στην εφορια και μου ειπαν οτι πλεον δεν κατατι8ενται στην εφορια αλλα ηλεκτρονικα...τωρα με το νεο νομο προκειμενου να φορολογηθω ως μισθωτη και οχι ως ελευθερος επαγγελματιας αυτο το ιδιωτικο συμφωνιτικο με καλυπτει στην προυποθεση "εγγραφης συμβασης" που πρεπει να εχω?και πως θα το καταθεσω στην εφορια?εστω και εκπροθεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

TPOΠOΣ YΠOBOΛHΣ ΣYMΦΩNHTIKΩN. α) Eξαίρεση των χρηματιστηριακών επιχειρήσεων από την υποβολή ορισμένων συμφωνητικών της παραγράφου 16 του άρθρου 8 του ν. 1882/90. β) Kαθορισμός διαφορετικού τρόπου υποβολής των συμφωνητικών της ίδιας παραγράφου, άρθρου και νόμου.

(A.Y.O. 1065606/18.7.2000)

Έχοντας υπόψη:

1. Tις διατάξεις της παραγράφου 16 του άρθρου 8 του ν. 1882/90, με τις οποίες ορίζεται ότι συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων για οποιανδήποτε συναλλαγή θεωρούνται μέσα σε δέκα (10) ημέρες από της ημερομηνίας καταρτίσεως και υπογραφής από την αρμόδια Δ.O.Y. κ.τ.λ.

2. Tις διατάξεις της παραγράφου 7 του άρθρου 32 του ν. 2648/1998 (ΦEK 238 A'/22.10.98), με τις οποίες ορίζεται ότι με αποφάσεις του Yπουργού Oικονομικών, που δημοσιεύονται στην εφημερίδα της Kυβερνήσεως, μπορεί να καθορίζονται υπηρεσίες του Yπουργείου Oικονομικών στις οποίες υποβάλλονται τα στοιχεία που προβλέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 8 του ν. 1882/90 και των άρθρων 47 και 55 του ν. 2065/92, όπως αυτά ισχύουν, καθώς επίσης να εξαιρούνται ορισμένοι υπόχρεοι από την υποβολή στοιχείων ή να ορίζεται διαφορετικός τρόπος υποβολής αυτών.

3. Tην 1039386/441/A. 0006/21.4.2000/(ΦEK 571 B'/21.4.2000) απόφαση του Πρωθυπουργού και του Yπουργού Oικονομικών «Aνάθεση αρμοδιοτήτων Yπουργού Oικονομικών στους Yφυπουργούς Oικονομικών».

4. Tην ανάγκη απλούστευσης της υφιστάμενης διαδικασίας υποβολής στοιχείων για φορολογική αξιοποίηση.

5. Tο γεγονός ότι η απόφαση αυτή δεν προκαλεί δαπάνη σε βάρος του Kρατικού Προϋπολογισμού.

Aποφασίζουμε

1. Eξαιρούμε τις χρηματιστηριακές επιχειρήσεις από την υποχρέωση υποβολής στην αρμόδια Δ.O.Y. των συμφωνητικών που καταρτίζουν με τους πελάτες τους και αφορούν πράξεις σχετιζόμενες με μετοχές που είναι εισηγμένες στο Xρηματιστήριο Aξιών Aθηνών.

2. Kαθορίζουμε διαφορετικό τρόπο υποβολής των συμφωνητικών που καταρτίζουν οι λοιποί υπόχρεοι, ως ακολούθως:

α) Tα συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων καταχωρούνται σε κατάσταση, η οποία υποβάλλεται από κάθε υπόχρεο επιτηδευματία για θεώρηση στην αρμόδια Δ.O.Y., μέχρι την 20η ημέρα των μηνών Iανουαρίου, Aπριλίου, Iουλίου, Oκτωβρίου εκάστου έτους, στην οποία (κατάσταση) συμπεριλαμβάνονται τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο.

β) Στην παραπάνω κατάσταση αναγράφονται τα στοιχεία κάθε συμφωνητικού (αριθμός και ημερομηνία - ονοματεπώνυμο - επάγγελμα - διεύθυνση - AΦM κάθε συμβαλλόμενου στο συμφωνητικό - αντικείμενο συμφωνητικού - ποσό - διάρκεια συμφωνητικού - λοιπές παρατηρήσεις).

γ) H κατάσταση, με τα αναγραφόμενα στοιχεία που αναφέρονται στις περιπτώσεις α' και β', υποβάλλεται μόνο από κάθε συμβαλλόμενο επιτηδευματία στην αρμόδια για τη φορολογία του εισοδήματός του Δ.O.Y. προς θεώρησης.

3. Για τον τόπο και χρόνο φύλαξης των συμφωνητικών και καταστάσεων της προηγούμενης παραγράφου, ισχύουν ανάλογα οι διατάξεις του π.δ. 186/92 περί K.B.Σ.

4. Oι διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 8 του ν. 2386/96, όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 6 του άρθρου 27 του ν. 2682/99, εξακολουθούν να ισχύουν.

5. H απόφαση αυτή, που ισχύει από 1.7.2000, να δημοσιευθεί στην Eφημερίδα της Kυβερνήσεως.

................................................................................

...................................................

Επίσης,

Κατ'εξαίρεση δεν θεωρούνται συμφωνητικά που καταρτίζονται από επιτηδευματίες με το Δημόσιο-τράπεζες-επιχ.ευρύτερου δημ.τομέα-δήμους-κοινότητες.

ισχύει ακόμα αυτο?

 

Πρέπει και οι 2 αντισυμβαλλόμενοι (υπόχρεοι απεικόνισης ) να καταθέτουν την μεταξύ τους συμφωνία, ο ένας σαν παρέχων και ο άλλος σαν λήπτης της υπηρεσίας ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...