Προς το περιεχόμενο

Τι γίνεται με τις αποδείξεις επαγγελματικών δαπανών?Τι ισχύει ως όριο και ποια η διαδικασία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι<BR>Φυσικό πρόσωπο που απασχολείται περιστασιακά στην εταιρία μας Α.Ε. μας ζήτησε να κόψει απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, επειδή δεν μπορεί να κόψει ΑΠΥ.Ποια είναι η διαδικασία ακριβώς?Ποιο το όριο ?<BR>Αμφισβητούνται αυτές οι δαπάνες από τον έλεγχο? Υπάρχει παρακράτηση?<BR><BR>Ευχαριστώ προκαταβολικά<BR><BR><BR>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα συνάδελφε!! Το όριο είναι 5.000,00€ ετησίως

Την απόδειξη την εκδίδει η εταιρία και όχι ο συνεργάτης, έχει παρακράτηση 20% φόρο και 3,6% χαρτόσημο τα οποία αποδίδεις στην εφορία στις ημερομηνίες που πληρώνεις και το ΦΜΥ.

Πρόσεξε όμως γιατί ο νόμος είναι αυστηρός και ο ελεγκτής δύσπιστος. Αν το αντικείμενό του υπόκειται στα ελεύθερα επαγγέλματα, τότε δεν δικαιούσαι να κόψεις ΑΕΔ, αλλά υποχρεούται ο συνεργάτης να έχει ΑΠΥ.

Βέβαια οι περισσότεροι συνάδελφοι το παρακάμπτουν, αλλά εμάς στην εταιρία μας πέταξε έξω ο έλεγχος ΑΕΔ για λογιστικές εργασίες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΚΒΣ έχει ένα ολόκληρο άρθρο (το 15 νομίζω).

Δεν ρίχνεις ένα διάβασμα λίγο για να δεις αν μπορείς να εκδόσεις Απόδειξη Δαπάνης ?

Άσχετο

Άκου απόδειξη δαπάνης για λογιστικές εργασίες !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα πρόκειται για απλό μπλοκ αθεώρητο? Επίσης ποια αιτολογία θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε για φυσικό πρόσωπο το οποίο απασχολείται στην επιχείρησή μας

περιστασιακά ως υπάλληλος γραφείου,έτσι ώστε να μην το βγάλει έξω ο έλεγχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν διάβασε το 15 του ΚΒΣ .

Και κατά δεύτερον, άντε και δεν τόβγαλε έξω ο έλεγχος (που χλωμό) , αν το βάλει μέσα το ΙΚΑ το σκέφτηκες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως είναι μπλοκ αθεώρητο, βέβαια μπορεί να εκτυπωθεί και μηχανογραφικά

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αιτιολογία για οργάνωση αρχείου, γραμματειακή υποστήριξη, αρκεί να μπορείς να στηρίξεις το φόρτο εργασίας για συγκεκριμένο μικρό διάστημα, οπότε και δεν έκανες πρόσληψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη παναγιώτης ρούμελης

Κατι που να μπορεί να δικαιολογήσει την έκδοση απόδειξης δαπανών π.χ. καθαρίστρια.

Εξυπακούεται ότι όποιος μπει στην απόδειξη δαπανών, πρέπει να πάρει βεβαίωση στο τέλος του έτους για να

καταχωρήσει και αυτός τα εισοδήματα στη δήλωση του.

Στη δήλωση ΦΜΥ καταχωρείται στο τέλος ως αμοιβή τρίτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΝΤΩΝΗΣ

ΛΟΓΑΡΙΑΖΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΙΚΑ.

ΤΟ ΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα ως προς τον λήπτη της απόδειξης δαπανών (ο οποίος εργάζεται στην επιχείρηση)τι προλήματα μπορεί να υπάρξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθναολογώ ότι αν π.χ το επάγγεελμά του εντάσσεται στα ελεύθερα επαγγέλματα να ζητήσει αναδρομικές εισφορές το Ο.Α.Ε.Ε!

π.χ αν ένας λογιστής είναι μισθωτός σε μια εταιρία και παράλληλα κρατά τα βιβλία μιας επιχείρησης και αμοίβεται με Α.Ε.Δ τότε ο Ο.Α.Ε.Ε μπορεί να επέμβει..

Ας πεε\ι όμως και κάποιος άλλος συνάδελφος τη γνώμη του γιατί το θέμα με ενδιαφέρει σχετικά με τις Α.Ε.Δ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΕΚΔΙΔΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΥ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 5000,00€ ΕΤΗΣΙΩΣ ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΕ 20% ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 3,6%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.union.gr/content/view/66/72/lang,el/

Και αναλυτικά εδώ!

Υπάρχει και μια παλιότερη κουβέντα στο forum σχετικά με τους περιορισμούς (επαγγέλματα) αλλά δε μπορώ να τη βρω τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με τις αποδείξεις δαπανών του άρθρου 15 του ΚΒΣ δεν έγιναν μεταβολές με το Ν. 3842/2010. Εύλογα θα μπορούσε να συνδυαστούν οι Α.Δ. με την παράγραφο 1 του άρθρου 19 του ν. 3842/2010, σύμφωνα με την οποία δεν είναι απαλλασσόμενοι από την τήρηση βιβλίων και στοιχείων επιτηδευματίες φυσικά πρόσωπα, ακόμη και όταν έχουν ακαθάριστα έσοδα κάτω των 5.000 ευρώ εφόσον:

α) παρέχουν υπηρεσίες επισκευής ή συντήρησης τεχνικών έργων ή εγκαταστάσεων (π.χ. ηλεκτρολόγοι , υδραυλικοί κλπ)

β) παρέχουν υπηρεσίες από την επαγγελματική τους εγκατάσταση (πχ κομμωτήρια κλπ)

επομένως μόνο για τις δυο παραπάνω περιπτώσεις δεν μπορούμε να εκδώσουμε ΑΔ.

στις λοιπές περιπτώσεις εκδίδουμε ΑΔ με τις προϋποθέσεις που προβλέπουν οι διατάξεις του άρθρου 15, για υπηρεσίες που παρέχονται και δεν ξεπερνούν τα 5.000 € μικτά δλδ με το χαρτόσημο και την παρακράτηση του φόρου, όταν ο δικαιούχος δεν είναι επιτηδευματίας και δεν υποχρεούται στην έκδοση στοιχείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη ΑΜΑΛΙΑ

ΘΕΜΑ: Έκδοση ή μη φορολογικού στοιχείου για αμοιβή δικηγόρου από ιδιώτη, μετά τη διακοπή της άσκησης του ελευθέριου επαγγέλματός του.Σε απάντηση της χωρίς ημερομηνία αίτησής σας, ύστερα από το αριθ.1099783/1864π.ε./Α0012/7-3-2006 απαντητικό έγγραφο της Δ/νσης Φορολογίας Εισοδήματος που κοινοποιήθηκε στην Υπηρεσία μας και σε ότι αφορά τα θέματα της αρμοδιότητάς μας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Σύμφωνα με τις διατάξεις των παρ.2 και 3 του άρθρου 13 του Κ.Β.Σ., ο επιτηδευματίας ο ασκών ελευθέριο επάγγελμα κατονομαζόμενο στην παράγραφο 1 του άρθρου 48 του Ν.Δ. 2238/1994 ΄΄περί φορολογίας του εισοδήματος΄΄, όπως ισχύει, με κάθε επαγγελματική του είσπραξη εκδίδει απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

Επίσης, στην παρ.1 του άρθρου 15 προβλέπεται ότι ο επιτηδευματίας που τηρεί βιβλία οποιασδήποτε κατηγορίας και τα πρόσωπα της παρ. 3 του άρθρου 2 του Κ.Β.Σ. για κάθε δαπάνη που αφορά την άσκηση της επιχείρησής του ή την εκτέλεση του σκοπού τους, αντίστοιχα, για την οποία ο δικαιούχος δεν υποχρεούται στην έκδοση στοιχείου του Κώδικα αυτού, εκδίδει απόδειξη δαπάνης.

Εξάλλου, στην παρ. 15.9. της ερμηνευτικής εγκυκλίου 3/1992 προβλέπεται ότι απόδειξη δαπάνης εκδίδεται, ανάμεσα σε άλλες περιπτώσεις, και για αμοιβή που καταβάλλεται σε συνταξιούχο ελεύθερο επαγγελματία για υπηρεσία που είχε προσφέρει όταν ήταν επιτηδευματίας.

Επειδή, όπως προκύπτει από τη σχετική αίτηση, ο υπόψη δικηγόρος έχει διακόψει το ελευθέριο επάγγελμα και έχει διοριστεί εισαγγελέας, δεν είναι πλέον επιτηδευματίας κατά τις διατάξεις του Κ.Β.Σ. και κατά συνέπεια δεν έχει υποχρέωση έκδοσης απόδειξης παροχής υπηρεσιών για την είσπραξη της αμοιβής του για υπηρεσίες που είχε προσφέρει ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Στην προκειμένη περίπτωση, σύμφωνα με τα προαναφερθέντα, εάν ο αντισυμβαλλόμενος και υπόχρεος της καταβολής της αμοιβής για υπηρεσίες που παρασχέθηκαν από τον πρώην ελεύθερο επαγγελματία – δικηγόρο είναι επιτηδευματίας ή πρόσωπο της παρ.3 του άρθρου 2 (Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ., επιτροπή ή ένωση προσώπων μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, κ.α.) τότε αυτός (ο καταβάλλων την αμοιβή) υποχρεούται να εκδώσει απόδειξη δαπάνης σύμφωνα με το άρθρο 15 του Κ.Β.Σ. με την καταβολή της αμοιβής, ενώ εάν ο αντισυμβαλλόμενος είναι ιδιώτης, τότε δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του Κ.Β.Σ. και συνεπώς δεν εκδίδεται κανένα φορολογικό παραστατικό αλλά οποιοδήποτε παραστατικό απόδειξης της συναλλαγής (π.χ. απόδειξη είσπραξης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

καλημερα θα ηθελα να ρωτησω μεχρι τι ποσο δαπανων(βενζινες επιβατικου ιχ)μπορει να δικαιολογησει ελ.επαγγελματιας?ισχυει το 3%επι του τζιρου και μεχρι 300 ευρω το χρονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΣΙΑ,

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.

ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΒΙΒΛΙΑ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΜΑΓΑΖΙΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ. ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΘΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ, ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ Κ.Τ.Λ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ Η΄ ΚΑΤΙ, ΞΕΡΩ ΕΓΩ..

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Άλλους ρωτάτε εδώ; <_<

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=47235&st=40#entry505939

Μάλλον οι ίδιοι διαβάζουμε ...

Ή κάνω λάθος; <_<

Πάντως ζητώ συγγνώμη και σας εύχομαι καλή συνέχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SIA

ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΑΡΞΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Λοιπόν.....

Ηταν προφανές ότι η ερώτησή σας σε απλά Ελληνικά θα ήταν η εξής:

Θέλω να ασκήσω το επάγγελμα του λογιστή παράνομα. Χωρίς έναρξη και χωρίς να τηρώ βιβλία. Μπορώ ή θα έχω πρόβλημα κατ΄αρχήν με τους πελάτες μου;

1. Το ερώτημά σας αντιβαίνει στους όρους του forum στο οποίο δεν επιτρέπεται να δίνουμε συμβουλές για άσκηση παράνομων δραστηριοτήτων.

2. Το ερώτημά σας υποκρύπτει διάθεση παράβασης του ΚΒΣ, φοροδιαφυγής και ενδεχομένως και εισφοροδιαφυγής

3. Θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι ένας λογιστής είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί να υπογράψει τις δηλώσεις των πελατών του κυρίως λόγω της διαδικασίας του αυτοελέγχου κατά συνέπεια δεν υπάρχει περίπτωση να μην εκδόσετε ΑΠΥ

.....

.....

......

ας μη συνεχίσω γιατί αυτά τα λίγα δείχνουν ότι είσαστε μακριά από το επάγγελμα και σίγουρα κάποιους κακόμοιρους μικροεπιτηδευματίες διακινδυνεύετε να πάρετε στο λαιμό σας.

καλή σας μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εκτός από αυτά που λέει ο αγαπητός συνάδελφος ype και επειδή είμαστε στο θέμα με τις αποδείξεις δαπανών, θα ήθελα να προσθέσω τα παρακάτω:

Για να μην έχει υποχρέωση έκδοσης στοιχείων (και τήρησης βιβλίων) ο δικαιούχος της αμοιβής πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:

α) Να μην είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία. Δηλαδή, να πρόκειται για αμοιβή σε φυσικό πρόσωπο, εκτός του ελεύθερου επαγγελματία.

β) Να απασχολείται περιστασιακά με τη συγκεκριμένη εργασία και όχι κατά σύστημα.

γ) Να λαμβάνει από την απασχόληση αυτή μικρά ποσά. Δηλαδή, να μην υπερβαίνουν ετησίως το εκάστοτε όριο ακαθαρίστων που αναφέρεται στις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 2 του ΚΦΕ.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SIA

ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΑΡΞΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Ψάξτε λίγο μήπως καλύπτεστε με εργόσημο ή κάτι τέτοιο ξέρω 'γω... :blink::wacko::ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξτε λίγο μήπως καλύπτεστε με εργόσημο ή κάτι τέτοιο ξέρω 'γω... :blink::wacko::ph34r:

Καλησπέρα

Μήπως κάνετε λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...