Προς το περιεχόμενο

λογιστικές εγγραφές πώλησης όλων των μετοχών σε νεό εταίρο


sambuca

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα  ποιές είναι οι λογιστικές εγγραφές που πρέπει να κάνω για την πώληση όλων των μετοχών μιας Μονοπρόσωπης  ΑΕ  σε νέο εταίρο.

 

στις  16/10/2014  ο  Α εταίρος  έχει  1.000 μετοχες  αξίας  50 ευρω η κάθε μία   και τις πουλάει όλες στον Β με συνολική αξία  50.000  . ( ναι χωρίς να βγάλει κέρδος ) 

 

ποιές θα είναι οι εγγραφές  που πρέπει να κάνω . ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα  ποιές είναι οι λογιστικές εγγραφές που πρέπει να κάνω για την πώληση όλων των μετοχών μιας Μονοπρόσωπης  ΑΕ  σε νέο εταίρο.

 

στις  16/10/2014  ο  Α εταίρος  έχει  1.000 μετοχες  αξίας  50 ευρω η κάθε μία   και τις πουλάει όλες στον Β με συνολική αξία  50.000  . ( ναι χωρίς να βγάλει κέρδος ) 

 

ποιές θα είναι οι εγγραφές  που πρέπει να κάνω . ευχαριστώ πολύ .

 

 

O πωλητής τηρεί διπλογραφικά βιβλία και οι μετοχές που κατέχει αποτελούν στοιχείο του ενεργητικού της επιχειρήσεώς του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 -  Γεμη και νομαρχια έχουν παει τα χαρτιά μέσω  του πρακτικού γενικής συνέλευσης  που κατέθεσα στο Γεμη .

 

 -  ο Α έχει όλες τις μετοχές της ΑΕ   και ο Β  είναι  ένας ιδιώτης  που ήρθε πρίν καιρό και αγόρασε όλες τις μετοχές στο ονομά του .

     ο Α έφυγε και έμεινε ο Β .

 

Όταν θα πάω στην Νομαρχία για να κάνω πιστοποίηση μετοχικού κεφαλάιου λόγω της άυξησης που έγινε μετά την μεταβίβαση των μετοχών ,

δέν θα μου ζητήσει η Νομαρχία τις εγγραφές που έγιναν ;

όπως μου ζήτησαν και τις εγραφες  περι πιστοποίησης αρχικού μετοχικού κεφαλαίου.

έχω μπερδευτεί είναι κάτι που δεν βλέπω ;   δεν πρέπει να γίνουν λογιστικές εγγραφές  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 -  Γεμη και νομαρχια έχουν παει τα χαρτιά μέσω  του πρακτικού γενικής συνέλευσης  που κατέθεσα στο Γεμη .

 

 -  ο Α έχει όλες τις μετοχές της ΑΕ   και ο Β  είναι  ένας ιδιώτης  που ήρθε πρίν καιρό και αγόρασε όλες τις μετοχές στο ονομά του .

     ο Α έφυγε και έμεινε ο Β .

 

Όταν θα πάω στην Νομαρχία για να κάνω πιστοποίηση μετοχικού κεφαλάιου λόγω της άυξησης που έγινε μετά την μεταβίβαση των μετοχών ,

δέν θα μου ζητήσει η Νομαρχία τις εγγραφές που έγιναν ;  ΘΑ ΖΗΤΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ

όπως μου ζήτησαν και τις εγραφες  περι πιστοποίησης αρχικού μετοχικού κεφαλαίου.

έχω μπερδευτεί είναι κάτι που δεν βλέπω ;   δεν πρέπει να γίνουν λογιστικές εγγραφές  ; ΣΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ? ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΤΙ Η ΑΕ.ΠΟΥΛΗΣΕ ΜΕΤΟΧΕΣ Ο ΜΕΤΟΧΟΣ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ (ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ) ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ Ο ΝΕΟΣ ΜΕΤΟΧΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον βιβλιο μετοχων   αναγράφονται αυτά , αλλα στον λογαριασμο  33.03   δεν πρέπει να αλλάξει κάτι , , τι κάνω να πάω να αλλάξω το όνομα του λογαριασμου  απο   " μέτοχος Α "   να το κάνω "μέτοχο Β "  ;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον βιβλιο μετοχων   αναγράφονται αυτά , αλλα στον λογαριασμο  33.03   δεν πρέπει να αλλάξει κάτι , , τι κάνω να πάω να αλλάξω το όνομα του λογαριασμου  απο   " μέτοχος Α "   να το κάνω "μέτοχο Β "  ;;;;;;;

Υπάρχουν ανοικτοι λογαριασμοί σε αυτόν τον 33.03 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...