Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Πόσες είναι οι ημέρες ασφάλισης που πρέπει κάποιος πωλητής σε

εμπορική επιχείρηση να παίρνει,όταν εργάζεται πεντε ημέρες επι

τέσσερις ώρες καθημερινά-όλόκληρο τον μήνα -22 ή 25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι ,

 

έχω μισθωτό , πενθήμερο Δευτέρα - Παρασκευή , από 2 ώρες την ημέρα.

 

Η βάση υπολογισμού του μισθού είναι τα 586,08 €.

 

Το πρόγραμμα μισθοδοσίας της Epsilon δεν του αναγνωρίζει 22 ένσημα , αλλά 13.

 

Λογικά κάνει την πράξη 146,52/11,06 = 13,25 = 13 (στρογγυλοποίηση).

 

Τα 146,52 € είναι ο σταθερός μισθός του μήνα (αναλογία πλήρους μισθού).

 

Είναι σωστά τα 13 ένσημα το μήνα ή πρέπει να είναι 22 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι ,

 

έχω μισθωτό , πενθήμερο Δευτέρα - Παρασκευή , από 2 ώρες την ημέρα.

 

Η βάση υπολογισμού του μισθού είναι τα 586,08 €.

 

Το πρόγραμμα μισθοδοσίας της Epsilon δεν του αναγνωρίζει 22 ένσημα , αλλά 13.

 

Λογικά κάνει την πράξη 146,52/11,06 = 13,25 = 13 (στρογγυλοποίηση).

 

Τα 146,52 € είναι ο σταθερός μισθός του μήνα (αναλογία πλήρους μισθού).

 

Είναι σωστά τα 13 ένσημα το μήνα ή πρέπει να είναι 22 ? 

 

Βρίσκεστε άρα σε ημερήσια αμοιβή κάτω της 1ης ειδικής.

 

Και εδώ ισχύει η γνώστη σχιζοφρένεια στο ΙΚΑ:

  • Η εγκύκλιος 95/1992 αναφέρει ότι: "όλοι οι απασχολούμενοι για χρόνο μικρότερο του νομίμου ωραρίου και αμειβόμενοι με ημερήσιο μισθό μέχρι την 1η ειδική ασφαλιστική κλάση, θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση όλες τις ημέρες που απασχολούνται". Το ίδιο αναφέρει το εγχειρίδιο που έχει δημοσιεύσει το ΙΚΑ με ΑΔΑ:Β4ΛΨ4691ΩΓ-9ΩΧ  στην παράγραφο 4.2 "ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ . Ν.1892/90   ΑΡΘΡΑ 38 ΚΑΙ 39. Άρα με τη λογική αυτή, θα πρέπει να αναγνωρίζετε όλες τις ημέρες ασφάλισης
  • Τα κατά τόπους καταστήματα ΙΚΑ εφαρμόζουν τη διαίρεση (τι περίμενες!). Η epsilon σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις με τον υπολογισμό αυτό. Θεωρεί όμως πιο ασφαλή υπολογισμό αυτόν με τη διαίρεση (η epsilon γενικά είναι της λογικής "να μην έχουμε πρόβλημα με το ΙΚΑ" αλλά δεν την ενδιαφέρει και πολύ το "να μην έχουμε πρόβλημα με τον υπάλληλο")

Βέβαια, αν ρωτήσεις τον Πρασσά (epsilonnet) θα σου πει και άλλα κουφά, όπως πχ όταν ο μισθός πλήρους είναι 1000 ευρώ, ο μισθός του τετραώρου είναι μεγαλύτερος από 500 ευρώ.

 

Σε επικοινωνία μου με την epsilon για το θέμα μου είπαν πως έχουν πληροφόρηση πως η εγκύκλιος αυτή είναι ανενεργή και ισχύει για ορισμένες κατηγορίες υπαλλήλων, χωρίς να μου αιτιολογήσουν τίποτε άλλο και χωρίς να μου απαντήσουν γραπτά.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου με το ΙΚΑ (Θεοδωρακάκης στο τμήμα γενικών θεμάτων, τηλέφωνο 2105215248) μου είπε ότι η εγκύκλιος ισχύει κανονικά, χωρίς να μου απαντήσει γραπτά.

 

 

βγάλε το συμπέρασμά σου τώρα.

Σύμφωνα πάντως με το εγχειρίδιο του ΙΚΑ θα πρέπει να αναγνωρίσεις 25 ένσημα:

 

"4.2 ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ . Ν.1892/90 ΑΡΘΡΑ 38 ΚΑΙ 39

Εγκ. 95/1992

Οι μερικώς απασχολούμενοι και αμειβόμενοι με ημερήσιο μισθό ίσο ή μικρότερο της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης του ΙΚΑ αναγνωρίζουν στην ασφάλιση όλες τις ημέρες που πραγματοποιούν σε κάθε μισθολογική περίοδο . Επίσης , γι’ αυτούς εφαρμόζονται οι διατάξεις που ισχύουν για όσους εργάζονται με το σύστημα της 5θημερης κατά εβδομάδα εργασίας.

Δηλαδή , εάν απασχολούνται για 3 τουλάχιστον ημέρες την εβδομάδα , αναγνωρίζουν στην ασφάλιση μια επί πλέον ημέρα εργασίας."

 

κουφό, ενώ κόβουν τα 25άρια στα τετράωρα.

 

 

ΙΚΑ, ένα ίδρυμα, μια ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα. Με τον 4415/2016 άρθρο 30 ρυθμίζεται ότι ένας καθηγητής με 21 ώρες την εβδομάδα παίρνει 25 ένσημα. αν δουλεύει λιγότερες ώρες από 21 λογικά θα υπολογισουμε τα ενσημα αναλογικά? Επίσης γνωρίζει κανείς αν με την παραπάνω αλλαγή στο ωράριο & ένσημα επέρχεται κάποια αλλαγή και στο μισθό ή αφορά μόνα τα ένσημα? Για να γίνω πιο συγκεκριμένος ένας καθηγητής με 21 ώρες την εβδομάδα θα λαμβάνει και ολόκληρο το μισθό π.χ. 586,00 ευρώ οπώς αν δούλευε 40 ώρες ή θα υπολογιστεί αναλογικά? Υπάρχει καμία εγκύκλιος να διευκρινίζει τα παραπάνω θέματα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να προσλάβω σε κομμωτήριο βοηθό κομμωτή με τετράωρο 5 μέρες την εβδομάδα....γίνεται?....πόσο θα είναι το ημερομίσθιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα παιδια επειδη εχω μπερδευτει αρκετα ως νεος στο επαγγελμα.

Εκ περιστροπης και μειωμενο ωραριο γινετε??,διοτι διαβαζω διαφορα και εχω μπερδευτει.????

ΠΧ. Εργαζομενος μισθωτος Δ-Τε-Πα 3ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 12 ωρες ,για το ιουλιο που μας περασε εχει δουλεψει 13ημερες??

Θα παω να υπολογισω την ΑΠΔ ασφα.εισφορες για 16 ημερες λογο του οτι περνει το 1,20??? 13*1,2=15,60?/ η οχι??

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, Georgenikolo είπε

Καλησπερα παιδια επειδη εχω μπερδευτει αρκετα ως νεος στο επαγγελμα.

Εκ περιστροπης και μειωμενο ωραριο γινετε??,διοτι διαβαζω διαφορα και εχω μπερδευτει.????

ΠΧ. Εργαζομενος μισθωτος Δ-Τε-Πα 3ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 12 ωρες ,για το ιουλιο που μας περασε εχει δουλεψει 13ημερες??

Θα παω να υπολογισω την ΑΠΔ ασφα.εισφορες για 16 ημερες λογο του οτι περνει το 1,20??? 13*1,2=15,60?/ η οχι??

ευχαριστω

Αυτό που αναφέρεις ονομάζεται μερική απασχόληση και όχι εκ περιτροπής απασχόληση. Στην εκ περιτροπής απασχόληση πρέπει να έχουμε πλήρες ωράριο αλλά λιγότερες ημέρες εργασίας ανά εβδομάδα ή μήνα ή οποιοδήποτε άλλο χρονικό διάστημα μέσα στο έτος.

Όσο για την προσαύξηση του 1,20 είναι μία πονεμένη ιστορία που ό,τι και να πούμε δεν θα βγει αποτέλεσμα αν ο ΕΦΚΑ-ΙΚΑ δεν αλλάξει γραμμή αντιμετώπισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...