Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Πόσες είναι οι ημέρες ασφάλισης που πρέπει κάποιος πωλητής σε

εμπορική επιχείρηση να παίρνει,όταν εργάζεται πεντε ημέρες επι

τέσσερις ώρες καθημερινά-όλόκληρο τον μήνα -22 ή 25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗΣ ΣΕ ΚΑΦΕ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΥΣΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΛΕΕΙ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΛΛΑ ΜΕ 4ΩΡΟ ΚΑΙ 22 ΕΝΣΗΜΑ.ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ 6 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 8 1/2 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΡΕΠΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΥΤΕ ΑΔΕΙΕΣ ΔΩΡΑ ΕΠΙΔΩΜΑΤΑ ΚΛΠ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ 55 ΕΥΡΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΡΕΣ ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙΣ.ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΤΟΥ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Καλό είναι να συννενοηθείς με ωραίο τρόπο,με τον λογιστή του.Υπάρχει τρόπος και εσύ να παίρνεις

25 ένσημα και ο εργοδότης σου να επιβαρύνεται με χαμηλότερο κόστος.

Έτσι θα είσαστε και οι δύο κερδισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το Ασφαλιστικό Δίκαιο (εκδ.2008) του Λεοντάρη (σελ.125), έτσι απλά:

"Πολλοί μισθωτοί συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση μειωμένου ωραρίου (καθαρίστριες μεγάρων ή γραφείων, λογιστές, πωλήτριες σούπερ μάρκετ κ.α).

Το άρθρο 18 του Κανονισμού Ασφαλίσεως του Ι.Κ.Α. διέκρινε τα πρόσωπα αυτά: α)Στους παρέχοντες ημερήσια εργασία άνω του ½ του νομίμου ωραρίου για τους οποίους αναγνωρίζει όλες τις ημέρες απασχολήσεως.

β) Στους παρέχοντες ημερήσια εργασία μικρότερη του ½ του νομίμου ωραρίου για τους ορίζει διαφορετικό τρόπο υπολογισμού που οδηγεί στην αναγνώριση ολιγοτέρων των 25 ημερών ασφαλίσεως ανά μήνα. Όμως, ο πολύ μεταγενέστερος νόμος 1892/90, με το άρθρο 39, ρύθμισε διαφορετικά και κατά τρόπο μη επιδεχόμενο αμφισβήτηση το θέμα, αναγνωρίζοντας στην ασφάλιση όλες τις ημέρες εργασίας που πραγματοποιεί σε κάθε μισθολογική περίοδο ο μερικώς απασχολούμενος, ανεξαρτήτως εάν αμείβεται με μισθό ή ημερομίσθιο.

Μάλιστα, τονίζει ιδιαιτέρως, ότι εφαρμόζονται και εδώ οι διατάξεις για την αναγνώριση περισσοτέρων ημερών εργασίας στην ασφάλιση σε περίπτωση εφαρμογής της πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας. Το άρθρο 39 του Ν.1892/90, ως νεότερη διάταξη, καταργεί τη ρύθμιση του άρθρου 18 του Καν.Ασφαλίσεως Ι.Κ.Α. το οποίο πρέπει να αναγνωρίζει στην ασφάλιση τόσες ημέρες εργασίας κατά μισθολογική περίοδο, όσες είναι οι ημέρες πραγματικής απασχολήσεως, ανεξάρτητα από τη διάρκεια της ημερησίας απασχολήσεως".

Παραθέτω εκ νέου το άθρο 39 του Ν.1892/90 μπας και το διαβάσει κανένας από το ΙΚΑ και ξεστραβωθεί:

Ν.1892/90

Άρθρο 39

Κοινωνική ασφάλιση μερικώς απασχολουμένων

[…]

2. Κατ` εξαίρεση, στην ασφάλιση του μερικώς απασχολούμενου,

ανεξαρτήτως του αν αμείβεται με μισθό ή ημερομίσθιο, αναγνωρίζονται

όλες οι ημέρες εργασίας που πραγματοποιεί σε κάθε μισθολογική περίοδο,

εφαρμοζομένων αναλόγως και των διατάξεων για την αναγνώριση

περισσότερων ημερών εργασίας επί πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Από το Ασφαλιστικό Δίκαιο (εκδ.2008) του Λεοντάρη (σελ.125), έτσι απλά:

"Πολλοί μισθωτοί συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση μειωμένου ωραρίου (καθαρίστριες μεγάρων ή γραφείων, λογιστές, πωλήτριες σούπερ μάρκετ κ.α).

Το άρθρο 18 του Κανονισμού Ασφαλίσεως του Ι.Κ.Α. διέκρινε τα πρόσωπα αυτά: α)Στους παρέχοντες ημερήσια εργασία άνω του ½ του νομίμου ωραρίου για τους οποίους αναγνωρίζει όλες τις ημέρες απασχολήσεως.

β) Στους παρέχοντες ημερήσια εργασία μικρότερη του ½ του νομίμου ωραρίου για τους ορίζει διαφορετικό τρόπο υπολογισμού που οδηγεί στην αναγνώριση ολιγοτέρων των 25 ημερών ασφαλίσεως ανά μήνα. Όμως, ο πολύ μεταγενέστερος νόμος 1892/90, με το άρθρο 39, ρύθμισε διαφορετικά και κατά τρόπο μη επιδεχόμενο αμφισβήτηση το θέμα, αναγνωρίζοντας στην ασφάλιση όλες τις ημέρες εργασίας που πραγματοποιεί σε κάθε μισθολογική περίοδο ο μερικώς απασχολούμενος, ανεξαρτήτως εάν αμείβεται με μισθό ή ημερομίσθιο.

Μάλιστα, τονίζει ιδιαιτέρως, ότι εφαρμόζονται και εδώ οι διατάξεις για την αναγνώριση περισσοτέρων ημερών εργασίας στην ασφάλιση σε περίπτωση εφαρμογής της πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας. Το άρθρο 39 του Ν.1892/90, ως νεότερη διάταξη, καταργεί τη ρύθμιση του άρθρου 18 του Καν.Ασφαλίσεως Ι.Κ.Α. το οποίο πρέπει να αναγνωρίζει στην ασφάλιση τόσες ημέρες εργασίας κατά μισθολογική περίοδο, όσες είναι οι ημέρες πραγματικής απασχολήσεως, ανεξάρτητα από τη διάρκεια της ημερησίας απασχολήσεως".

Παραθέτω εκ νέου το άθρο 39 του Ν.1892/90 μπας και το διαβάσει κανένας από το ΙΚΑ και ξεστραβωθεί:

Ν.1892/90

Άρθρο 39

Κοινωνική ασφάλιση μερικώς απασχολουμένων

[…]

2. Κατ` εξαίρεση, στην ασφάλιση του μερικώς απασχολούμενου,

ανεξαρτήτως του αν αμείβεται με μισθό ή ημερομίσθιο, αναγνωρίζονται

όλες οι ημέρες εργασίας που πραγματοποιεί σε κάθε μισθολογική περίοδο,

εφαρμοζομένων αναλόγως και των διατάξεων για την αναγνώριση

περισσότερων ημερών εργασίας επί πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας.

Δημήτρη, όσο κι αν φωνάζουμε αυτοί εκεί στο ΙΚΑ κοιμούνται .. Είναι τραγικό πάντως να προβλέπεται κάτι ρητά σε νόμο και ένα ίδρυμα να αυθαιρετεί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΘΑ-

KAΛΗΣΠΕΡΑ.

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΟΗΘΟ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ Η ΣΕΡΒΙΤΟΡΟ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μερική απασχόληση δεν απαγορεύεται από την εργατική νομοθεσία

Απλά το ΙΚΑ δεν δέχεται στην απασχόληση σερβιτόρων και βοηθών την ασφάλιση με μικρότερο ημερομίσθιο απ ότι το τεκμαρτό που το ίδιο ορίζει κάθε χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΘΑ-
Μερική απασχόληση δεν απαγορεύεται από την εργατική νομοθεσία

Απλά το ΙΚΑ δεν δέχεται στην απασχόληση σερβιτόρων και βοηθών την ασφάλιση με μικρότερο ημερομίσθιο απ ότι το τεκμαρτό που το ίδιο ορίζει κάθε χρόνο

ΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ?

Φοβάμαι πως έχει οχι αν στην σύμβαση, στην πρόσληψη και στο πινακα προσωπικου τον έχεις σαν σερβιτόρο ή βοηθο εστω και με ημιαπασχολησης έπρεπε να τον έχεις με την 15Η ή 13Η κλάση αντιστοιχα, ασφαλίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλό απόγευμα σε όλους.Διαβάζω πάνω από μια ώρα το συγκεκριμένο θέμα προσπαθώντας να βρω απάντηση στο εξής θέμα η οποία ίσως και να υπάρχει στις αμέτρητες απαντήσεις.Πρώτον τα συγχαρητήρια μου σε όλους για την προσπάθεια αυτή.Σε περίπτωση που υπάλληλος με μειωμένη απασχόληση πχ 6ωρο απουσιάσει 1 μέρα από την εργασία του και έχει εξαντλήσει όλη την ετήσια άδεια που δικαιούται ο μισθός πως θα υπολογισθεί κατα τη γνώμη σας.μισθός *24/25 ή μισθός*πραγματοποιηθέντα ημερομίσθια(όσα κ αν είναι αυτά για όποιον μήνα)/εργάσιμες ημέρες (του εν'λόγω μήνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα μια διευκρίνιση, γενικού περιεχομένου, αν μπορεί κάποιος να με φωτίσει. Υπάρχει μεταγενέστερος του έτους 1998 νόμος που να ρυθμίζει τα της μερικής απασχόλησης; Ειδικότερα με ενδιαφέρει αν έχει αλλάξει η διάταξη που λέει ότι είναι άκυρη η απόλυση που γίνεται εξαιτίας της άρνησης του μισθωτού να μετατραπεί η σύμβασή του από πλήρους απασχόλησης σε μερικής. Με όλα αυτά ου γίνονται τις τεοευταίες ημέρες, και βλέπω εργαζόμενους να διαμαρτύρονται επειδή ο εργοδότης τους μετατρέπει τη σύμβαση σε μερικής απασχόλησης, μου δημιουργείται μια απορία που μπορεί να είναι και αφελής ή απλοϊκή: αν όλοι αυτοί αρνηθούν την μετατροπή της σύμβασης σε μερική απασχόληση, ο εργοδότης δεν μπορεί να τους απολύσει γι' αυτό το λόγο. Αν τους απολύσει μπορούν να επικαλεστούν οι εργαζόμενοι και οι δικηγόροι τους ότι η απόλυση έγινε ακριβώς λόγω της άρνησης του εργαζόμενου. Κι έτσι να γίνει άκυρη η απόλυση.

Αν κάτι μου διαφεύγει ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά, ας με διορθώσει κάποιος. Το θέμα με απασχολεί και προσωπικά εδώ και μερικές ημέρες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενημερωτικα απλα , διοτι η ιστορια επαναλαβανεται :

Λογιστης πηγε τα βιβλια του για ελεγχο στο ΙΚΑ πριν ενα μηνα

Απασχολουσε μια υπαλληλο με ημιαπασχοληση και εβαζε 25 ασφαλιστικες ημερες

Ο ελεγκτης αφαιρεσε τις 25 ασφαλιστικες ημερες και εβαλε τις γνωστες 20-23 ανα μηνα

Αποδεχτηκε τον ελεγχο , η υπαλληλος τα πηρε στο κρανος καθως βρισκεται με 150 ενσημα λιγοτερα ..........

Θα γινει κατι επιτελους με την αυθαιρεσια τους ?

Μηπως πρεπει να ξαναστειλουμε την επιστολη που ειχαμε στειλε πριν καιρο τωρα που αλλαξαν οι διοικητες και υπουργοι μπας και αλλαξαν και τα μυαλα τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μηπως πρεπει να ξαναστειλουμε την επιστολη που ειχαμε στειλε πριν καιρο τωρα που αλλαξαν οι διοικητες και υπουργοι μπας και αλλαξαν και τα μυαλα τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΆΡΧΕΙ κανένας εδώ μέσα που να ξέρει το θέμα και, ΚΑΙ, λέω, δεν είναι λογιστής για να κάτσει ο τεμπέλης να γράψει τίποτα;

Αντε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΥΠΆΡΧΕΙ κανένας εδώ μέσα που να ξέρει το θέμα και, ΚΑΙ, λέω, δεν είναι λογιστής για να κάτσει ο τεμπέλης να γράψει τίποτα;

Αντε

Υπαρχει....

ξερει το θεμα...

δεν ειναι λογιστης...

και ΚΑΙ λεω ηταν μια εβδομαδα διακοπες σε βορειο παραλιμνιο θερετρο ....αρα ξεκουραστος...

Αντε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβάζω τις απαντήσεις κι έχω κατανοήσει την ασφαλιστική αντιμετώπιση της ημιααπασχόλησης, ωστόσο επειδή έχω διαφωνία με συνάδερφο που μου λέει ότι για 4ωρη 5θημερη απασχόληση πρέπει να υπολογίζεις μισές ημέρες ασφάλισης, δλδ. 12,5 κι ότι αυτό συμβαίνει, μήπως μου διαφέυγει κάτι; Γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ανατρέχοντας στο ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, του κ. Νιάρχου, από το νσύνδεσμο που είχε στο φόρουμ, βρήκα το παράδειγμα:

Μισθωτός, ύστερα από έγγραφη συμφωνία, παρέχει τις υπηρεσίες του ελλιπώς, π.χ. 3 φορές την εβδομάδα με ημερήσιο μισθό μεγαλύτερο του Τ.Η. της 1ης Ασφαλιστικής Κλάσης (π.χ. 22,10 > 10,52). Ο μισθωτός αυτός, κατά τη μισθολογική περίοδο 1/1-31/6/2007, θα αναγνωρίσει στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 12 ημέρες, δηλαδή όσες ακριβώς είναι οι εργάσιμες ημέρες πραγματικής απασχόλησης (ημερολογιακά).

Σε αυτή τη περίπτωση έχουμε ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ; Γιατί εάν έχουμε, παρακάτω λέει:

Συνεπώς, βάσει των ανωτέρω, οι μισθωτοί που απασχολούνται με σύστημα εκ περιτροπής εργασίας και αμείβονται με μισθό ή ημερομίσθιο, αναγνωρίζουν στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τόσες ημέρες εργασίας όσες ακριβώς είναι οι εργάσιμες ημέρες κάθε μισθολογικής περιόδου.

Συνοψίζοντας εάν έχουμε έγγραφη συμφωνία για συγκεκριμένες μέρες(3) την εβδομάδα και για ωράριο μεγαλύτερο από το μισό π.χ. 7 ώρες , πόσες ασφαλιστικές ημέρες εργασίας θα πρέπει να αναγνωρίσουμε; Όχι λιγότερες από όσες αναγνωρίζει ένας κανονικά εργαζόμενος με ημιαπασχόληση(4 ώρες) σε πενθήμερη εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ανατρέχοντας στο ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, του κ. Νιάρχου, από το νσύνδεσμο που είχε στο φόρουμ, βρήκα το παράδειγμα:

Μισθωτός, ύστερα από έγγραφη συμφωνία, παρέχει τις υπηρεσίες του ελλιπώς, π.χ. 3 φορές την εβδομάδα με ημερήσιο μισθό μεγαλύτερο του Τ.Η. της 1ης Ασφαλιστικής Κλάσης (π.χ. 22,10 > 10,52). Ο μισθωτός αυτός, κατά τη μισθολογική περίοδο 1/1-31/6/2007, θα αναγνωρίσει στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 12 ημέρες, δηλαδή όσες ακριβώς είναι οι εργάσιμες ημέρες πραγματικής απασχόλησης (ημερολογιακά).

Σε αυτή τη περίπτωση έχουμε ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ; Γιατί εάν έχουμε, παρακάτω λέει:

Συνεπώς, βάσει των ανωτέρω, οι μισθωτοί που απασχολούνται με σύστημα εκ περιτροπής εργασίας και αμείβονται με μισθό ή ημερομίσθιο, αναγνωρίζουν στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τόσες ημέρες εργασίας όσες ακριβώς είναι οι εργάσιμες ημέρες κάθε μισθολογικής περιόδου.

Συνοψίζοντας εάν έχουμε έγγραφη συμφωνία για συγκεκριμένες μέρες(3) την εβδομάδα και για ωράριο μεγαλύτερο από το μισό π.χ. 7 ώρες , πόσες ασφαλιστικές ημέρες εργασίας θα πρέπει να αναγνωρίσουμε; Όχι λιγότερες από όσες αναγνωρίζει ένας κανονικά εργαζόμενος με ημιαπασχόληση(4 ώρες) σε πενθήμερη εργασία.

Αυτά τα 2 πράγματα έχουν διαφορετική αντιμετώπιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ανατρέχοντας στο ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, του κ. Νιάρχου, από το νσύνδεσμο που είχε στο φόρουμ, βρήκα το παράδειγμα:

Μισθωτός, ύστερα από έγγραφη συμφωνία, παρέχει τις υπηρεσίες του ελλιπώς, π.χ. 3 φορές την εβδομάδα με ημερήσιο μισθό μεγαλύτερο του Τ.Η. της 1ης Ασφαλιστικής Κλάσης (π.χ. 22,10 > 10,52). Ο μισθωτός αυτός, κατά τη μισθολογική περίοδο 1/1-31/6/2007, θα αναγνωρίσει στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 12 ημέρες, δηλαδή όσες ακριβώς είναι οι εργάσιμες ημέρες πραγματικής απασχόλησης (ημερολογιακά).

Σε αυτή τη περίπτωση έχουμε ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ; Γιατί εάν έχουμε, παρακάτω λέει:

Συνεπώς, βάσει των ανωτέρω, οι μισθωτοί που απασχολούνται με σύστημα εκ περιτροπής εργασίας και αμείβονται με μισθό ή ημερομίσθιο, αναγνωρίζουν στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τόσες ημέρες εργασίας όσες ακριβώς είναι οι εργάσιμες ημέρες κάθε μισθολογικής περιόδου.

Συνοψίζοντας εάν έχουμε έγγραφη συμφωνία για συγκεκριμένες μέρες(3) την εβδομάδα και για ωράριο μεγαλύτερο από το μισό π.χ. 7 ώρες , πόσες ασφαλιστικές ημέρες εργασίας θα πρέπει να αναγνωρίσουμε; Όχι λιγότερες από όσες αναγνωρίζει ένας κανονικά εργαζόμενος με ημιαπασχόληση(4 ώρες) σε πενθήμερη εργασία.

Στην παραπάνω τοποθέτησή σου όμως μιλούσες για πενθήμερη απασχόληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στην παραπάνω τοποθέτησή σου όμως μιλούσες για πενθήμερη απασχόληση.

Όντως για πενθήμερη απασχόληση μιλούσα, απλά μετά έπιασα μια άλλη περίπτωση. Ευχαριστώ που απαντήσατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι με τις πολύ φτωχές μου γνώσεις στα εργατικά .

Καθηγητές σε σχολή μουσικής(Ωδείο) οι οποίοι εργάζονται κάθε μέρα (Δευτ.-Παρ.) αλλοί 4 ώρες κάθε μέρα και άλλοι λιγότερες ώρες άλλα κάθε μέρα και αυτοί πόσα ασφαλιστικά ημερομίσθια δικαιούντο.Η γνώμη μου είναι 25 και μετά από τις πολύ τεκμηριωμένες απαντήσεις που διάβασα και είχαν την ευγενη καλωσύνη οι Δημήτρηδες (ΚΛΜ και ντόκτορ) να συγκενρώσουν σε ένα θέμα.

Η απορία μου δημιουργήθηκε διότι μας είπε ο επιχειρηματιας ότι το ΙΚΑ του αφαίρεσε από τα 25 ημερομισθία που υπολόγιζε ο συνάδελφος και του έβαλε και πρόστιμο 1000,00 ευρώ , δυστυχώς ακόμα δεν βρήκα τα χαρτιά για να δω με ποιά αιτιολογία το ΙΚΑ του διέγραψε ασφαλιστικές ημέρες και του έβαλε και το πρόστιμο (και δεν θα ήθελα να την πατήσω και εγώ!!) ΄.

Όλα ένα κύκλος είναι τελικά . :)

Ήρθε και η σειρά μας για έλεγχο στη παραπάνω επιχείρηση και μεταξύ άλλων το πρόβλημα εξακολουθεί να είναι οι ημέρες ασφάλισης .

Βάζουμε 25 ενώ τώρα στο έλεγχο μας ζητούν να τα διορθώνουμε στα 22 .

Προσπαθούμε να τους πείσουμε ότι δεν είναι έτσι , αλλά οι οδηγίες που έχουν και καλώς ή κακώς δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς είναι ότι εμείς σαν ΙΚΑ μόνο 22 ασφαλιστικά αναγνωρίζουμε . Επικοινώνησαν με την κεντρική Διοίκηση και αυτό που τους είπαν είναι ........ 22 .

Οι άνθρωποι βέβαια έχουν όλη τη καλή διάθεση να το συζητήσουμε αλλά όταν έχουν τέτοιες εντολές ποία η δική μας θέση ?

Το δεχόμαστε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όλα ένα κύκλος είναι τελικά . :)

Ήρθε και η σειρά μας για έλεγχο στη παραπάνω επιχείρηση και μεταξύ άλλων το πρόβλημα εξακολουθεί να είναι οι ημέρες ασφάλισης .

Βάζουμε 25 ενώ τώρα στο έλεγχο μας ζητούν να τα διορθώνουμε στα 22 .

Προσπαθούμε να τους πείσουμε ότι δεν είναι έτσι , αλλά οι οδηγίες που έχουν και καλώς ή κακώς δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς είναι ότι εμείς σαν ΙΚΑ μόνο 22 ασφαλιστικά αναγνωρίζουμε . Επικοινώνησαν με την κεντρική Διοίκηση και αυτό που τους είπαν είναι ........ 22 .

Οι άνθρωποι βέβαια έχουν όλη τη καλή διάθεση να το συζητήσουμε αλλά όταν έχουν τέτοιες εντολές ποία η δική μας θέση ?

Το δεχόμαστε ???

Διαβάζω & απορώ...

Αν οι αποδοχές & οι εισφορές είναι σωστές οι ημέρες εργασίας τι τους χαλάνε???

Επίσης, αν οι εργαζόμενοι απασχολούνται καθημερινά (Δε-Πα + Σα ρεπό), το ότι απασχολούνται με μειωμένο ωράριο, τι έχει να κάνει με τις ημέρες εργασίας, που είναι ίδιες με των άλλων εργαζομένων π.χ. πλήρους απασχόλησης???

Εμένα, πάντως, σε έλεγχο με 4ωρη απασχόληση, όλες εργάσιμες (5ημ + ρεπό λόγω εμπορικού κατ/τος), μου βρήκαν σωστότατες τις 25 ημέρες ασφάλισης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
..................

Αν οι αποδοχές & οι εισφορές είναι σωστές οι ημέρες εργασίας τι τους χαλάνε???

.................

Η μόνη εύλογη απάντηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι , ζημιώνεται το Ελληνικό Δημόσιο (πιο κοντά στη σύνταξη κλπ) :)

Οι άνθρωποι έχουν τη καλή διάθεση να εξετάσουν το θέμα , αλλά όταν η Κεντρική Διοίκηση τους λέει ότι θα αναγνωρίσουν 22 εμείς τι να κάνουμε ????

Το τρενάρουμε το θέμα αλλά το πρόβλημα είναι ότι ο πελάτης μας θέλει αάμεσαα την σφαλιστική ενημερότητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποστόλη

Μην δεχτείς με τίποτα να διορθώσεις εσύ τον αριθμό των ημερών ασφάλισης.

Το ΙΚΑ θα βγάλει πράξη Δ/ντη που θα τα μειώνει και έτσι θα μπορεί ο εργαζόμενος να προσφύγει. (αυτό δεν θα εμποδίσει τον έλεγχο να κλείσει και να πάρει ενημερότητα ο πελάτης σου)

Σε δική μου περίπτωση με ¨κομμένες ¨ 320 μέρες ο εργαζόμενος προσέφυγε στα δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...