Προς το περιεχόμενο
  • 0

Σύμβαση μαθητείας ΟΑΕΔ, υποχρέωση κατάθεσης πίνακα προσωπικού


Apostolis79

Ερώτηση

Συνάδερφοι καλησπέρα και καλό κουράγιο με τις δηλώσεις που έρχονται...

Επί του θέματος τώρα.

Με "πρόσληψη" μαθητή από ΟΑΕΔ για πρακτική άσκηση(κομμωτήριο συγκεκριμένα), υποχρεούται η επιχείρηση να καταθέσει συμπληρωματικό πίνακα προσωπικού στην επιθεώρηση εργασίας?

ΥΓ. Σήμερα με ενημέρωσε ο επαγγελματίας ότι πριν μια εβδομάδα υπέγραψε το συμφωνητικό μαθητείας. Επομένως, αν απαιτείται κατάθεση πίνακα...την κάτσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα. Οντως θέλει πίνακα προσωπικού, ακυρώνεις το συμφωνητικό αυτό ( στη σχολή το ακυρώνουν αφού εξηγήσεις τους λόγους-πρόστιμα) και υπογράφουν στη σχολή καινούριο με την ημερομηνία που θα το καταθέσεις και θα κάνεις και την πρόσληψη στον ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδερφοι καλησπέρα και καλό κουράγιο με τις δηλώσεις που έρχονται...

Επί του θέματος τώρα.

Με "πρόσληψη" μαθητή από ΟΑΕΔ για πρακτική άσκηση(κομμωτήριο συγκεκριμένα), υποχρεούται η επιχείρηση να καταθέσει συμπληρωματικό πίνακα προσωπικού στην επιθεώρηση εργασίας?

ΥΓ. Σήμερα με ενημέρωσε ο επαγγελματίας ότι πριν μια εβδομάδα υπέγραψε το συμφωνητικό μαθητείας. Επομένως, αν απαιτείται κατάθεση πίνακα...την κάτσαμε.

Στην δική μας επιθεώρηση ισχύει κ για την μαθητεία ΟΑΕΔ η κατάθεση πίνακα την ημέρα της πρόσληψης, σήμερα επικοινώνησα μαζί τους και έστειλα την κοπέλα πίσω στον ΟΑΕΔ για να διορθώσουν την ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδιά σίγουρα? μήπως δεν υπάρχει υποχρέωση για πίνακα προσωπικού άλλα ούτε και για αναγγελία πρόσληψης?

σήμερα μίλησα με επιθεώρηση και μου είπαν ότι δεν υπάρχει διάταξη που να με υποχρεώνει σε κατάθεση πίνακα. Άλλα αν θέλω λέει ας καταθέσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά, ούτε αναγγελία πρόσληψης χρειάζεται, ούτε πίνακας προσωπικού. Μόνο πορτοκαλί βιβλίο. Με το συμφωνητικό μαθητείας είναι καλυμμένη η επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, και όσον αφορά την πρακτική ασκηση παιδιού απο τει? αρκεί μόνο το συμφωνητικό του τει και της επιχείρησης? Λογικά όχι.. σωστά? θα πρέπει να καταρτιστεί συμβαση και να παει οαεδ κ μετα πίνακας σε ΣΕΠΕ. σωστά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά, ούτε αναγγελία πρόσληψης χρειάζεται, ούτε πίνακας προσωπικού. Μόνο πορτοκαλί βιβλίο. Με το συμφωνητικό μαθητείας είναι καλυμμένη η επιχείρηση.

Η σχολή μαθητείας του ΟΑΕΔ πάντως την πρώτη φορά που θα πληρώσει την επιχείρηση τα ζητάει όλα σε φωτοτυπίες. Από πού το συμπεραίνεται ότι δεν χρειάζονται? Αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εγκύκλιος ανάρτησέ τη να την δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά, ούτε αναγγελία πρόσληψης χρειάζεται, ούτε πίνακας προσωπικού. Μόνο πορτοκαλί βιβλίο. Με το συμφωνητικό μαθητείας είναι καλυμμένη η επιχείρηση.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την ευκαιρία να ρωτήσω το εξής:

Οι μαθητές του ΟΑΕΔ που κάνουν την πρακτική τους άσκηση, δικαιούνται δώρο Πάσχα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας, επειδή η αδερφή της γυναίκας μου έχει κομμωτήριο και το έψαξα, ούτε στο πορτοκαλί βιβλίο χρειάζεται να γραφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό γνώριζα κι εγω, όμως οι κοπέλες υποστηρίζαν ότι από τη σχολή τους τους είπαν πως δικαιούνται και σε επικοινωνία μου με την υπεύθυνη του τμήματος μου το επιβεβαίωσε!!!

Το συμφωνητικό δεν αναφέρει κάτι. Μονάχα σε ένα ενημερωτικό σημείωμα της σχολής για τον εργοδότη, αναφέρει:"όπως όλοι οι μισθωτοί που αμείβονται με μισθό ή ημερομίσθιο, έτσι και οι μαθητές δικαιούνται από τους εργοδότες τους Δώρο Εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα."

Χωρίς να αναφέρει τίποτα άλλο, από που προκύπτει αυτό;

Το παραπάνω θα ήταν καλό αν υπήρχε η ανάλογη ρευστότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδιά σίγουρα? μήπως δεν υπάρχει υποχρέωση για πίνακα προσωπικού άλλα ούτε και για αναγγελία πρόσληψης?

σήμερα μίλησα με επιθεώρηση και μου είπαν ότι δεν υπάρχει διάταξη που να με υποχρεώνει σε κατάθεση πίνακα. Άλλα αν θέλω λέει ας καταθέσω....

ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΟΑΕΔ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαναφέρω το θέμα:

 

Για σύμβαση μαθητείας,χωρίς σχέση εξαρτημένης εργασίας δηλ.χωρίς να πληρώνεται μισθός,

πρέπει να κάνουμε αναγγελίας πρόσληψης και πίνακα προσωπικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει απαντήσει το υπουργείο ότι για τις συμβάσεις μαθητείας ΟΑΕΔ δεν απαιτείται πίνακας προσωπικού, μόνο η αναγγελία μαθητείας.

 

(προφορική απάντηση από επιθεώρηση Φράγκων 14). Θα ψάξω το έγγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...