Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΡΟΣ ΣΕΠΕ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ


setk

Ερώτηση

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος την απόφαση (?) κατά την οποία οι ασκούντες την Πρακτική Άσκηση (ΟΑΕΔ-ΤΕΙ-ΙΕΚ Κτλ) δεν χρειάζεται να αναγραφούν στον ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ προς την Επ.Εργασίας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η σύμβαση που γίνεται με τον σπουδαστή δεν έχει την έννοια της σύμβασης εξαρτημένης εργασίας. Ο σπουδαστής δεν λαμβάνει μισθό, αλλά αποζημίωση.

1)O σπουδαστής κατά τη διάρκεια της πρακτικής άσκησής του, εκτός από το δικαίωμα της αποζημίωσης και ασφάλισής του έναντι του επαγγελματικού κινδύνου, δεν αποκτά κανένα άλλο δικαίωμα εργασιακής ή συνταξιοδοτικής μορφής σύμφωνα με το άρθρο 12 παρ.1 του Ν.1351/83 και συνεπώς δεν δικαιούται αποζημίωση αδείας, επιδόματος αδείας και αποδοχές επιδομάτων εορτών.

2) Η πρακτική άσκηση του σπουδαστή αποδεικνύεται από το τηρούμενο για κάθε ασκούμενο βιβλίο (Άρθρο 5 του Π.Δ. 174/85) και από τη σύναψη ειδικής σύμβασης (Αποφ.Ε5/1977/20-3-86).

3) Η αποζημίωση για τους απασχολούμενους στον ιδιωτικό τομέα είναι ίση με το 80% του ανειδίκευτου εργάτη, όπως ισχύει κάθε φορά (Αποφ.Ε5/1797/20-3-86).

4) Το άρθρο 68 του Ν.3518/2006 (παρ.5) (όπως και το άρθρο 16 του Ν.2874/2000) αναφέρει: σε περίπτωση αλλαγής της νομικής εκπροσώπησης της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή σε περίπτωση πρόσληψης νέων εργαζομένων ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε ημερών από της επέλευσης της μεταβολής. Η απασχόληση όμως του πρακτικώς ασκούμενου δεν φέρει τα χαρακτηριστικά της σύμβασης εξαρτημένης εργασίας που ορίζουν τα άρθρα 648 και 652 του Α.Κ., δεν γίνεται για τους παραγωγικούς σκοπούς της επιχείρησης, αλλά για τη δική του τεχνική και επαγγελματική μόρφωση. Οι υποχρεώσεις του εργοδότη προς τις υπηρεσίες του υπουργείου απασχόλησης δεν ισχύουν για τους πρακτικώς ασκούμενους. Το Ι.Κ.Α. μάλιστα, με την υπ’αρ.95/2004 εγκύκλιό του (αλλά και τις υπ’αρ 100/86 και 47/2000 εγκυκλίους του) http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_95-04_1342.pdf εξαιρεί τους εργοδότες από την υποχρέωση καταχώρισης στο Ειδικό Βιβλίο Καταχώρισης Νεοπρολαμβανόμενου Προσωπικού των φοιτητών ΑΕΙ και ΤΕΙ που κάνουν την πρακτική τους άσκηση.

Με βάση τα παραπάνω θεωρώ ότι η υποβολή πίνακα προσωπικού (καθώς και αναγγελίας πρόσληψης στον ΟΑΕΔ) για πρακτικώς ασκούμενο, αποτελεί πλεονασμό και οποιαδήποτε κύρωση επέλθει από το ΣΕΠΕ θεωρώ ότι είναι παράνομη, αφού η πρακτική άσκηση δεν θεωρείται κανονική απασχόληση.

Βέβαια, επειδή είναι γνωστή σε όλους μας η απέραντη βλακεία που διατρέχει, διαπερνά και ορίζει το Δημόσιο και τις υπηρεσίες του, προς πλήρη διασφάλισή μου, υποβάλλω και πίνακα προσωπικού στο ΣΕΠΕ και αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ, διότι ο γάιδαρος πετάει...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με βάση τα παραπάνω θεωρώ ότι η υποβολή πίνακα προσωπικού (καθώς και αναγγελίας πρόσληψης στον ΟΑΕΔ) για πρακτικώς ασκούμενο, αποτελεί πλεονασμό και οποιαδήποτε κύρωση επέλθει από το ΣΕΠΕ θεωρώ ότι είναι παράνομη, αφού η πρακτική άσκηση δεν θεωρείται κανονική απασχόληση.

Βέβαια, επειδή είναι γνωστή σε όλους μας η απέραντη βλακεία που διατρέχει, διαπερνά και ορίζει το Δημόσιο και τις υπηρεσίες του, προς πλήρη διασφάλισή μου, υποβάλλω και πίνακα προσωπικού στο ΣΕΠΕ και αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ, διότι ο γάιδαρος πετάει...

Αντε να δούμε πως θα ξεμπλέψουμε πάλι.

ΥΓ.DOCTOR Σ'ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο πρόγραμμα 16-24 για απόκτηση εργασιακής εμπειρίας (stage με ένσημα είναι πρακτικά) είμαστε σε αντικατάσταση προσωπικού προγράμματος εκτός ημερομηνιών γιατί παρότι υπογράψαμε στον ΟΑΕΔ την ειδική σύμβαση στις 31/05, είχε βάλει ημερομηνία 27/05. Λίγο οι δηλώσεις, λίγο το λαθάκι αυτό, την πατήσαμε και είμαστε εκτός 15ήμερου...

Αύριο πάμε ΣΕΠΕ και ελπίζω να μην την πατήσουμε...

Πρακτικά αυτά που γράφει ο doctor από πάνω ισχύουν όλα και για αυτό το πρόγραμμα εκτός από το 1) που έχει μερικές παραπάνω καλύψεις...

Στο σενάριο που το ΣΕΠΕ αρχίσει να μιλά για πρόστιμα, εκτός από την εγκύκλιο 9/09-02-2011 του ΙΚΑ που αναφέρει ότι δεν γράφονται στο ειδικό βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων (και εκτός από αυτό και την Κ.Υ.Α δεν υπάρχει τίποτε άλλο για αυτό το πρόγραμμα), τι άλλο επιχείρημα μπορώ να χρησιμοποιήσω. Επίσης έχω τη σύμβαση Φ/Α που αναφέρει τα ωράρια....

Ότι είναι απόκτηση εργασιακής εμπειρίας είναι επίσης αναμφισβήτητο...

Βασικά το θέμα είναι ότι ο ΟΑΕΔ ζητάει τον πίνακα, αλλιώς δεν θα ασχολιόμουνα, το ΙΚΑ από όσο ξέρω δεν το ζητά...unsure.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο πρόγραμμα 16-24 για απόκτηση εργασιακής εμπειρίας (stage με ένσημα είναι πρακτικά) είμαστε σε αντικατάσταση προσωπικού προγράμματος εκτός ημερομηνιών γιατί παρότι υπογράψαμε στον ΟΑΕΔ την ειδική σύμβαση στις 31/05, είχε βάλει ημερομηνία 27/05. Λίγο οι δηλώσεις, λίγο το λαθάκι αυτό, την πατήσαμε και είμαστε εκτός 15ήμερου...

Αύριο πάμε ΣΕΠΕ και ελπίζω να μην την πατήσουμε...

Πρακτικά αυτά που γράφει ο doctor από πάνω ισχύουν όλα και για αυτό το πρόγραμμα εκτός από το 1) που έχει μερικές παραπάνω καλύψεις...

Στο σενάριο που το ΣΕΠΕ αρχίσει να μιλά για πρόστιμα, εκτός από την εγκύκλιο 9/09-02-2011 του ΙΚΑ που αναφέρει ότι δεν γράφονται στο ειδικό βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων (και εκτός από αυτό και την Κ.Υ.Α δεν υπάρχει τίποτε άλλο για αυτό το πρόγραμμα), τι άλλο επιχείρημα μπορώ να χρησιμοποιήσω. Επίσης έχω τη σύμβαση Φ/Α που αναφέρει τα ωράρια....

Ότι είναι απόκτηση εργασιακής εμπειρίας είναι επίσης αναμφισβήτητο...

Βασικά το θέμα είναι ότι ο ΟΑΕΔ ζητάει τον πίνακα, αλλιώς δεν θα ασχολιόμουνα, το ΙΚΑ από όσο ξέρω δεν το ζητά...unsure.gif

Εντός 15ημέρου είστε...

Αύριο πρωί πρωί με το πουρνό.....

Α, και αυτό που σκέφτεσαι δεν πιάνει... Θες σύμβαση & πίνακα οπωσδήποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέχασα να μετράω φαίνεται.rolleyes.gif

Ευχαριστώ... smile.gif

Ατομική σύμβαση δεν υπάρχει Στέφανε, μόνο το ειδικό συμφωνητικό του ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέχασα να μετράω φαίνεται.rolleyes.gif

Ευχαριστώ... smile.gif

Ατομική σύμβαση δεν υπάρχει Στέφανε, μόνο το ειδικό συμφωνητικό του ΟΑΕΔ.

Φαντάζομαι με όρους που ρυθμίζουν τα του ΟΑΕΔ και της επιχείρησης...

Ωστόσο, δεν έχω στα υπόψη μου απόφαση που να εξαιρεί τους εργοδότες υπαγόμενους σε προγράμματα του ΟΑΕΔ από την υποχρέωση γνωστοποίησης των όρων απασχόλησης στον εργαζόμενο ή επίδοση αντιγράφου της σύμβασης εργασίας του....

Με αυτό το σκεπτικό είπα για τη σύμβαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φαντάζομαι με όρους που ρυθμίζουν τα του ΟΑΕΔ και της επιχείρησης...

Ωστόσο, δεν έχω στα υπόψη μου απόφαση που να εξαιρεί τους εργοδότες υπαγόμενους σε προγράμματα του ΟΑΕΔ από την υποχρέωση γνωστοποίησης των όρων απασχόλησης στον εργαζόμενο ή επίδοση αντιγράφου της σύμβασης εργασίας του....

Με αυτό το σκεπτικό είπα για τη σύμβαση...

Το συμφωνητικό αυτό υπογράφεται στον ΟΑΕΔ από τον εργαζόμενο και τον νόμιμο εκπρόσωπο της επιχείρησης - και πάει και ο λογιστής εκεί και γινόμαστε μπούγιο...rolleyes.gif

Και περιγράφει όλους τους όρους, το μισθό, το ωράριο, την ειδικότητα, τον τόπο παροχής εργασίας κτλπ - και παίρνουν και τα 3 μέρη από ένα αντίγραφο...

Την προηγούμενη φορά έφτιαξα εκ των υστέρων και ατομική σύμβαση εργασίας πλήρους απασχόλησης αλλά νομίζω ότι δεν απαιτούνταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το συμφωνητικό αυτό υπογράφεται στον ΟΑΕΔ από τον εργαζόμενο και τον νόμιμο εκπρόσωπο της επιχείρησης - και πάει και ο λογιστής εκεί και γινόμαστε μπούγιο...rolleyes.gif

Και περιγράφει όλους τους όρους, το μισθό, το ωράριο, την ειδικότητα, τον τόπο παροχής εργασίας κτλπ - και παίρνουν και τα 3 μέρη από ένα αντίγραφο...

Την προηγούμενη φορά έφτιαξα εκ των υστέρων και ατομική σύμβαση εργασίας πλήρους απασχόλησης αλλά νομίζω ότι δεν απαιτούνταν...

Άμα είστε μπούγιο, τότε όλα καλά...... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους. Εχω  ένα θέμα με ένα πελάτη που μου έφερε σήμερα μια σύμβαση για πρακτική τει εξάμηνη η οποία ΑΡΧΙΣΕ από 01/03/2013.  Τον απέγραψα σήμερα στο ΙΚΑ και πήρα και κωδικούς (εδώ δεν μπορώ να πώ, μπράβο στο ικα, σε μία ώρα είχα κωδικούς). Το θέμα μου φυσικά είναι εάν πρέπει τελικά να στείλω κατάσταση προσωπικού ηλεκτρονικά και εάν θα έχω πρόβλημα αφού η σύμβαση άρχισε την 01/03. 

Εχει κάποιος κάποια ιδέα για τον χειρισμό του θέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους. Εχω  ένα θέμα με ένα πελάτη που μου έφερε σήμερα μια σύμβαση για πρακτική τει εξάμηνη η οποία ΑΡΧΙΣΕ από 01/03/2013.  Τον απέγραψα σήμερα στο ΙΚΑ και πήρα και κωδικούς (εδώ δεν μπορώ να πώ, μπράβο στο ικα, σε μία ώρα είχα κωδικούς). Το θέμα μου φυσικά είναι εάν πρέπει τελικά να στείλω κατάσταση προσωπικού ηλεκτρονικά και εάν θα έχω πρόβλημα αφού η σύμβαση άρχισε την 01/03. 

Εχει κάποιος κάποια ιδέα για τον χειρισμό του θέματος?

Θα ήθελα και εγώ κάποια απάντηση πάνω σε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα και εγώ κάποια απάντηση πάνω σε αυτό...

Σημερα στην εδωσε ο πελατης,ή σημερα την εφερε ο εργαζομενος? ρωταω γιατι αν υπαρχει αποδεικτικο παραλαβης σημερα με υπαιτιοτητα του φορεα τοτε στηλτον με σημερινη και αν...το δουν, τους δειχνεις την  αποδεδειγμενη καθηστερηση παραλαβης της συμβασης.αν στην εδωσε ο πελατης,τοτε ας παρει και....το ρισκο του προστιμου πεστου χερετισματα....

στην απογραφη στο ΙΚΑ  δεν το ειδαν οτι η συμβαση , εχει ημερομηνια  1/3 ? δεν σου ειπαν τιποτα?δεν τους  ελεγες οτι θα εχης προβλημα μηπως....σου προτειναν κατι? ξερω και εγω τι αλλο να πω...στηλτον με σημερα μαλλον εχεις 3 μερες σαν νεοαπογραφομενη επιχειρηση και  γραψε προσληψη σημερα...και....ο θεος βοηθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ίδια περίπτωση επιστρέψαμε τη σύμβαση στο ΤΕΙ και βάλαμε ημερομηνία που μας βόλευε για να γίνει πρόσληψη και πίνακας. Τώρα όμως που έκανες απογραφή με σημερινή ημερομηνία εγώ θα έκανα πίνακα με σημερινή ημερομηνία και από εκεί και πέρα εάν σε εντοπίσει ο έλεγχος τι να πω ... πρακτική είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tα νεώτερα επί του θέματος: Η σύμβαση με το ΤΕΙ δεν μπορεί να αλλάξει.

Ευτυχώς όμως, κατόπιν επικοινωνίας με την επιθεώρηση, μου είπανε ότι για πρακτική ΤΕΙ δεν χρειάζεται ούτε αναγγελία ούτε κατάσταση προσωπικού.  (Και ως γνωστό από το ΙΚΑ ούτε πορτοκαλί βιβλίο).

 

Σε μας επομένως μένει, να κάνουμε απογραφή εργοδότη, να πάρουμε κωδικούς για τις ΑΠΔ, να βγάλει ο ασκούμενος ΑΜ και τα λοιπά και να τον ασφαλίσουμε μόνο για επαγγελματικό κίνδυνο.

 

Εγώ αυτό που εγώ δεν ξέρω είναι, και δεν απαντάει και κανένας στη σχολή του παιδιού, η σύμβαση γράφει ότι αυτήν η ασφαλιστική εισφορά θα καλυφθεί από κονδύλια του έργου "Πρακτική άσκηση ΤΕΙ Αθήνας"  το οποίο συγχρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ, ο εργοδότης θα  πληρώνει τα ένσημα και μετά θα στέλνει κάποια κατάσταση στο Τει και του καταθέτουν τα χρήματα ή υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία?

 

 

ΥΓ. Μέχρι να γράψω είχε απαντήσει σωστά ως συνήθως ο doctor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από ένα ενημερωτικό έντυπο που έχω βρήκα τα εξής:

 

  • Το Πρόγραμμα επιδοτεί τον ασκούμενο με 330 € για κάθε μήνα συμμετοχής του στο Πρόγραμμα για τον Ιδιωτικό Τομέα και 450€ στο ευρύτερο  δημόσιο τομέα , ο φορέας απασχόλησης Ιδιωτικού Τομέα  υποχρεούται να καταβάλλει στον ασκούμενο το υπόλοιπο ποσό σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία. Ο φορέας απασχόλησης Δημοσίου Τομέα υποχρεούται  να καταβάλει 176,08€
  • Ο φορέας απασχόλησης υποχρεούται να καταβάλλει μηνιαίως τις ασφαλιστικές εισφορές του ασκούμενου, οι οποίες υπολογίζονται σε ποσοστό 1% επί του τεκμαρτού ημερομισθίου της δωδέκατης (12ης) ασφαλιστικής κλάσης, όπως ισχύει κάθε φορά, σύμφωνα με τις διατάξεις της νομοθεσίας του Ι.Κ.Α. για τον τρόπο είσπραξης των εισφορών και βαρύνει εξ’ ολοκλήρου τον φορέα απασχόλησης.

    Καλύτερα βέβαια να ζητήσεις ενημερωτικό έντυπο από το ΤΕΙ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί χρειάζεται πίνακας προσωπικού για την πρακτική;

Δημητρη εδω http://www.ypakp.gr/uploads/docs/4485.pdf στο 16.λεει:

 
.....<Οι επιχειρήσεις υποχρεούνται να εγγράφουν τους ασκούμενους

σπουδαστές/μαθητές/ φοιτητές στον πίνακα προσωπικού τους.>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δημητρη εδω http://www.ypakp.gr/uploads/docs/4485.pdf στο 16.λεει:

 
.....<Οι επιχειρήσεις υποχρεούνται να εγγράφουν τους ασκούμενους

σπουδαστές/μαθητές/ φοιτητές στον πίνακα προσωπικού τους.>

 

Μα ΔΕΝ πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας. Είναι απίστευτοι οι τύποι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα ΔΕΝ πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας. Είναι απίστευτοι οι τύποι....

 

ΑΝ ηταν το 1ο  τρα-γε-λα-φι-κο που συναντουσες , τοτε να <παραπονιοσουν>τωρα γιατι απορεις? εγω θαθελα να μου αναφερεις  ΕΝΑ.μονο  ΕΝΑ νομο,διαταξη,εγγυκλιο που εχουν βγαλει και που για αυτο  θα ελεγες αυθορμητα

<Μπραβοο !!!!> :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η πρακτική για το ΣΕΠΕ αντιμετωπίζεται σαν κανονική πρόσληψη.Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Τωρα πού το βρήκες εσύ αυτό, δεν  ξέρω!!!!!

Η σωστή απάντηση είναι του Γιατρού (όπως πάντα !!!). Ο πρακτικά ασκούμενος παίρνει αποζημίωση για την πρακτική του άσκηση. Δεν πληρώνεται μισθό. Γι αυτό άλλωστε  δεν έχει τις υπόλοιπες παροχές της εξαρτημένης εργασίας (κανονική ασφάλιση,Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, επίδομα αδείας).

Δεν γράφεται στον πίνακα προσωπικού.

Δεν γράφεται στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως γνωρίζει κανείς να μου πεί εαν έχω υποχρέωση να υποβάλλω Πίνακα Προσωπικού για την πρακτική άσκηση των ασκούμενων απο τα ΙΕΚ???

 

Στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων σαφώς και δεν τους καταχωρώ, ούτε και πρόσληψη γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tα νεώτερα επί του θέματος: Η σύμβαση με το ΤΕΙ δεν μπορεί να αλλάξει.

Ευτυχώς όμως, κατόπιν επικοινωνίας με την επιθεώρηση, μου είπανε ότι για πρακτική ΤΕΙ δεν χρειάζεται ούτε αναγγελία ούτε κατάσταση προσωπικού.  (Και ως γνωστό από το ΙΚΑ ούτε πορτοκαλί βιβλίο).

 

Σε μας επομένως μένει, να κάνουμε απογραφή εργοδότη, να πάρουμε κωδικούς για τις ΑΠΔ, να βγάλει ο ασκούμενος ΑΜ και τα λοιπά και να τον ασφαλίσουμε μόνο για επαγγελματικό κίνδυνο.

 

Εγώ αυτό που εγώ δεν ξέρω είναι, και δεν απαντάει και κανένας στη σχολή του παιδιού, η σύμβαση γράφει ότι αυτήν η ασφαλιστική εισφορά θα καλυφθεί από κονδύλια του έργου "Πρακτική άσκηση ΤΕΙ Αθήνας"  το οποίο συγχρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ, ο εργοδότης θα  πληρώνει τα ένσημα και μετά θα στέλνει κάποια κατάσταση στο Τει και του καταθέτουν τα χρήματα ή υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία?

 

 

ΥΓ. Μέχρι να γράψω είχε απαντήσει σωστά ως συνήθως ο doctor.

 

συνηθως οταν ειναι με ΕΣΠΑ αναφέρουν στην συμβαση ποιος έχει την υποχρεωση για ασφαλιση της πρακτικής

 

Όσους φοιτητές έχουμε απασχολησει για την πρακτική τους άσκηση μέσω ΕΣΠΑ την ασφαλιστική κάλυψη την είχε αναλάβει το ΤΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τωρα πού το βρήκες εσύ αυτό, δεν  ξέρω!!!!!

Η σωστή απάντηση είναι του Γιατρού (όπως πάντα !!!). Ο πρακτικά ασκούμενος παίρνει αποζημίωση για την πρακτική του άσκηση. Δεν πληρώνεται μισθό. Γι αυτό άλλωστε  δεν έχει τις υπόλοιπες παροχές της εξαρτημένης εργασίας (κανονική ασφάλιση,Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, επίδομα αδείας).

Δεν γράφεται στον πίνακα προσωπικού.

Δεν γράφεται στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων.

Στο  πορτοκαλι βιβλιο ΔΕΝ γραφεται διοτι τους εξαιρει σαφως το ΙΚΑ..

Οσο για τον πινακα...επειδη μερα με την μερα....ολα μπορει...να τα αλλαξουν...,.καλο ειναι αν θελεις, να διαβασης την παραθεση μου στην προηγουμενη σελιδα και γνωμη μου ειναι, (ισχυει και για μενα)να μην ειμαστε ποτε ΑΠΟΛΥΤΟΙ!!!. διοτι αλλο οι αποδοχες και αλλο...η ενημερωση .που ξερεις εσυ και εγω..?.μπορει.. π.χ να θελουν να τον συμπεριλαβης για να εχουν μια σαφη πληρη  εικονα για τους απασχολουμενους και τον τροπο απασχολησης στην επιχειρηση ή... τον χρειαζονται για να εξαγουν καποια  δικα τους στατιστικα στοιχεια γενικα......ξερω και εγω τι εχουν στο μυαλο τους? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...