Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΙΒΛΙΟ ΑΓΟΡΩΝ-ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ - ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ.


επισκέπτη EFISIM

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΕΛΑΤΗ ΜΕ ΒΙΒΛΙΟ ΑΓΟΡΩΝ (ΕΧΕΙ ΚΑΦΕΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ ΣΕ ΧΩΡΙΟ).

ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑ:

ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 310 Ή ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΝ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΟ 310 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ ΣΤΟ 309?

ΟΠΩΣ ΕΙΔΑ ΤΟ 2006 Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΒΑΖΕ ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 310 ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΦΠΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 12,5% ΕΝΩ ΤΟ 2007 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ 2ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΟ 310 ΜΕ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 12,5% ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 309 ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 33,3%. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ?

ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ (epsilon -ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ) ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ (ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ) ΥΨΟΥΣ 12,5%.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ?

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

ΕΦΗ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τσιγάρα : κωδικός Φ.Π.Α. 310 Μ.Σ.Κ.Κ. 5403 4,5/4=1,125 αγορές εμπορευμάτων χ 1,125 = ............... για κωδικό 310 του Φ.Π.Α.

Τηλεκάρτες : κωδικός Φ.Π.Α. 309 Μ.Σ.Κ.Κ. 9241 4/3=1,333 αγορές εμπορευμάτων χ 1,333 = ............... για κωδικό 309 του Φ.Π.Α.

Τώρα όσον αφορά το πρόγραμμά σου, δημιούργησε δύο λογαριασμούς για τσιγάρα και τηλεκάρτες με τους αντίστοιχους κωδικούς για το Φ.Π.Α.

Δεν έχω δουλέψει το πρόγραμμά σου, αλλά το δικό μου τα στέλνει αυτόματα στους σωστούς κωδικούς εφόσον έχει ξεκάθαρη επιλογή για τον αφορά τηλεκάρτες ή τσιγάρα. Μήπως ισχύει κάτι τέτοιο και στο δικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε διαφωνώ επί της ουσίας , αλλά οι τηλεκάρτες πλέον δεν θεωρούνται λήψη υπηρεσιών και άρα όχι αγορές εμπορευμάτων και άρα μη απογραφή και άρα προμήθεια και άρα μπάχαλο με τη δήλωση και άρα μπάχαλο με την έκδοση του ΤΠΥ-ΔΑ και άρα μπέρδεμα στη καταχώρηση από τον έρμο Λογιστή του Περιπτέρου για Α και ψιλικατζίδικου για Β . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ απόλυτα για το μπάχαλο.

Εφόσον πλέον σε όλες σχεδόν τις τηλεκάρτες έχουμε ΤΠΥ , θα έλεγα ότι είναι καλύτερα να καταχωρούνται στα μεν Α κατηγορίας σαν αγορές εμπορευμάτων για να γίνει η αναγωγή για το ΦΠΑ , στα δε Β κατηγορίας κανονικά σαν λήψη υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-emanlog-

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΛΕΙΣΤΩΝ ΑΛΛΑ ΟΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΠΑ 0% ΕΙΝΑΙ ΕΚΡΟΕΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΑΡΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 310 ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΛΕΙΣΤΩΝ ΑΛΛΑ ΟΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΠΑ 0% ΕΙΝΑΙ ΕΚΡΟΕΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΑΡΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 310 ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ

Πρόσεξε το συνάδελφε μη πάθεις καμιά ζημιά .

Είναι μεν με 0% αλλά (αν θυμάμαι καλά)από το 2002 με δικαίωμα έκπτωσης .

Έχει αναπτυχθεί στο φόρουμ σε πάρα πολλά θέματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και τώρα που πλέον στα Α κατηγορίας βιβλία παρακολουθούμε αναγκαστικά βάση ΠΟΛ 1056/2008 και τις ονομαστικές αξίες των τηλεκαρτών αναρωτιέμαι αν πρέπει να βάλω πλέον την πραγματική αξία πωλήσεων ή να συνεχίσω την αναγωγή με 1,33 ???? Ας βγει τουλάχιστον και κάτι καλό από όλο αυτό το χάος με τις τηλεκάρτες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας με βοηθήσει κάποιος, τα τσιγαρα και οι τηλεκαρτες πανε στον 309 ή στον 310 ? ειναι λάθος να πάνε στον 310 ?ας μου απαντήσει κάποιος , που καταχωρείτε εσείς τα τσιγάρα και τις τηλεκάρτες??Εχω μπερδευτεί λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω περναω καρτες 309 και τσιγαρα 310 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...