Προς το περιεχόμενο
  • 0

συμβαση εργασιας αορ. χρονου - πειθαρχικες ποινες


FOTISM

Ερώτηση

Καλημερα. Ψαχνω να βρω καποιο υποδειγμα-εντυπο για συμβασεις αοριστου χρονου διοτι οι ηδη υπαρχουσες συμβασεις στην εταιρεία είναι ελλειπης και χρηζουν ανανεωσης. Επισης ψαχνωντας ανακαλυψα πως για την οποια επιβολη πειθαρχικων ποινων σε υπαλληλους, πρεπει να γινονται γραπτως. Οποτε θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου στειλει τα τυχον υποδειγματα για τις πειθαρχικες ποινες εγγραφης επιπληξης καθως κα παρατηρησης. ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλημερα. Ψαχνω να βρω καποιο υποδειγμα-εντυπο για συμβασεις αοριστου χρονου διοτι οι ηδη υπαρχουσες συμβασεις στην εταιρεία είναι ελλειπης και χρηζουν ανανεωσης. Επισης ψαχνωντας ανακαλυψα πως για την οποια επιβολη πειθαρχικων ποινων σε υπαλληλους, πρεπει να γινονται γραπτως. Οποτε θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου στειλει τα τυχον υποδειγματα για τις πειθαρχικες ποινες εγγραφης επιπληξης καθως κα παρατηρησης. ευχαριστω!

Υπόδειγμα σύμβασης ορισμένου χρόνου δεν υπάρχει. Θα πρέπει να πληρούνται τα όσα αναφέρει το Π.Δ.156/94.

Όσο για τις πειθαρχικές ποινές θα πρέπει να κάνετε κανονισμό εργασίας που δεν είναι κάτι απλό.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Υπόδειγμα σύμβασης ορισμένου χρόνου δεν υπάρχει. Θα πρέπει να πληρούνται τα όσα αναφέρει το Π.Δ.156/94.

Όσο για τις πειθαρχικές ποινές θα πρέπει να κάνετε κανονισμό εργασίας που δεν είναι κάτι απλό.

doctor

ευχαριστω Doctor. Ηλπιζα πως θα επαιρνα πιο ελπιδοφορες απαντησεις, μολις με "κατεστρεψες" :) !! Τωρα λοιπον θα πρεπει και συλλογικη συμβαση να φτιαξω χωρις να μου ξεφυγει τπτ και να διευθετησω την δημιουργια κανονισμου εργασιας. Πολυ περιπλοκη και χρονοβορα δουλεια για καποιον που δεν εχει μεγαλη εμπειρια στις πλατες του, και εγω ειμαι ενας απο αυτους. Οι ευθυνες τεραστιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ χρησιμοποιώ τα παρακάτω αρχεία που έφτιαξα για ορισμένου χρόνου (στις αορίστου το ΠΔ 156 είναι το ίδιο φυσικά). Επίσης με τις ευλογίες της Επ.Εργ. στο κομμάτι των σχολίων στο ΠΔ μπορεί να προσθέσεις ότι θέλεις.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάνε σε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστω πολυ Elli!! Να 'σαι καλα! Ψαχνω στο net να αρχισω απο καπου αλλα μολις με διυεκολυνες αρκετα. Thanks και παλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ!

Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι μπορείς επίσης για να είσαι πιο κατοχυρωμένος, να γνωστοποιήσεις το ΠΔ 156 & στην Επ.Εργ. (αν έχεις μετακινήσεις προσωπικού σε υποκ/τα ή κάποιους όρους που μελλοντικά μπορεί να αμφισβητήσει ο εργαζόμενος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eli se ti programma exeis dimioyrgisei ta arxeia? dioti den ta anagnorizei to pc moy. exo ta klasika word, excell photoshop, acrobat, alla kanena den to anagnorizei oste na ta anoikso kai na ta diavaso. thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ χρησιμοποιώ τα παρακάτω αρχεία που έφτιαξα για ορισμένου χρόνου (στις αορίστου το ΠΔ 156 είναι το ίδιο φυσικά). Επίσης με τις ευλογίες της Επ.Εργ. στο κομμάτι των σχολίων στο ΠΔ μπορεί να προσθέσεις ότι θέλεις.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάνε σε τίποτα...

Καλοπροαίρετα πάντα...

Ίσως θέλεις να προσθέσεις ένα πεδίο "Ημερομηνία Λήξης" για τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου και να τροποποιήσεις το

"Η πληρωμή των αποδοχών θα γίνει με το πέρας της σύμβασης."

σε

"Η πληρωμή των αποδοχών θα γίνεται στο τέλος κάθε μήνα." μιλώντας για μισθωτούς.

.........

Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι μπορείς επίσης για να είσαι πιο κατοχυρωμένος, να γνωστοποιήσεις το ΠΔ 156 & στην Επ.Εργ. (αν έχεις μετακινήσεις προσωπικού σε υποκ/τα ή κάποιους όρους που μελλοντικά μπορεί να αμφισβητήσει ο εργαζόμενος).

Από που προβλέπεται αυτό..??? Για όχι πλήρη απασχόληση (μερική ή εκ περιτροπής) υπάρχει σαφής υποχρεώση... Η δυνατότητα να υποβάλεις σε πλήρη απασχόληση τη σύμβαση εργασίας από που προκύπτει..??? Δεν ξέρω δλδ αν θα στο δεχτούνε, γιατί δεν προβλέπεται....

Ούτως ή άλλως, πιστεύω ότι εφόσον είναι υπογεγραμμένο από τον εργαζόμενο, η επιχείρηση είναι καλυμένη...

Για τις μετακινήσεις σε υποκαταστήματα, αναγράφονται τα υποκαταστήματα στη σύμβαση εργασίας με τη σημείωση ότι ο εργαζόμενος υποχρεούται να παρέχει τις υπηρεσίες του όπου κληθεί από την επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OOOOps!!!

Φταίει μάλλον το ότι εγώ κάνω στην δουλειά μου μόνο συμβάσεις 1 μήνα!

& φυσικά αυτό που έδωσα ήταν ένα δείγμα, ο καθένας το προσαρμόζει στις ανάγκες του.

Οσο για την Επ.Εργ. δεν προβλέπεται ΠΟΥΘΕΝΑ!!! Απλά, η Επ.Εργ. δέχεται να το πρωτοκολλήσει, αυτό είναι όλο.

Υ.Γ. Ολο με "μαλώνεις" εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
OOOOps!!!

Φταίει μάλλον το ότι εγώ κάνω στην δουλειά μου μόνο συμβάσεις 1 μήνα!

& φυσικά αυτό που έδωσα ήταν ένα δείγμα, ο καθένας το προσαρμόζει στις ανάγκες του.

Οσο για την Επ.Εργ. δεν προβλέπεται ΠΟΥΘΕΝΑ!!! Απλά, η Επ.Εργ. δέχεται να το πρωτοκολλήσει, αυτό είναι όλο.

Υ.Γ. Ολο με "μαλώνεις" εσύ...

:):D:D:D

Καλοπροαίρετα πάντα...

Εγώ να δεις "μάλωμα" που έχω φάει..... :):D:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σας ευχαριστω για το ενδιαφερον. Eli αν θα μπορουσες να μου στειλεις τα αρχεια χωρις συμπιεση γιατι δεν καταφερα να τα ανοιξω παρολο που το προσπαθησα. thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΟΡΩΝ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (Π.Δ. 156/94, ΦΕΚ 102, τεύχος Α' της 5/7/94)

Σ Τ Ο Ι Χ Ε Ι Α Ε Ρ Γ Ο Δ Ο Τ Η - Φ Ο Ρ Ε Α ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑΣ : ΕΙΔΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ :

ΕΔΡΑ ΕΤΑΙΡΙΑΣ :

ΑΡΙΘ.ΦΟΡΟΛ.ΜΗΤΡΩΟΥ :

ΑΡΙΘ.ΜΗΤΡ.ΕΡΓΟΔΟΤΗ :

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΜΟ :

Δ/ΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ :

ΣΤΟΙΧ.ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ : Σ Τ Ο Ι Χ Ε Ι Α Ε Ρ Γ Α Ζ Ο Μ Ε Ν Ο Υ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ :

ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ :

ΟΝΟΜΑ ΜΗΤΡΟΣ :

ΗΜ/ΝIA ΓΕΝΝΗΣΗΣ :

ΑΔΤ, ΑΦΜ, ΑΜΑ :

Δ/ΝΣΗ, ΤΚ, ΠΟΛΗ :

ΗΜΕΡ/ΝIA ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ :

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΧΕΣΗΣ : ΑΟΡΙΣΤΟΥ / ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ :

ΤΟΠΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ :

ΣΥΛΛΟΓ.ΣΥΜΒΑΣΗ :

ΜΙΣΘΟΣ (μηνιαία μικτά) :

ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ :

ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ :

- Η πληρωμή των αποδοχών θα γίνεται την 5η και 19η του κάθε μήνα. - Η άδεια θα χορηγείται σύμφωνα με τον Α.Ν. 539/45, 1346/83, 3304/04 & την ΕΓΣΣΕ. - Η αποζημίωση θα χορηγείται σύμφωνα με τους Ν. 2112/20, 3198/55, 1845/89 & 2224/94. - Η υπερεργασία και οι υπερωρίες θα γίνονται όταν παρίσταται ανάγκη και θα καταβάλονται σύμ- φωνα με το Ν. 435/76 ΕΓΣΣΕ 26/2/75 & Ν. 3385/05. - Κάθε μεταβολή των παραπάνω θα γίνεται εγγράφως και με ενημέρωση του εργαζόμενου,το αργότερο ένα μήνα μετά την πραγματοποίηση της μεταβολής. - Μεταβολή λόγω αλλαγής θέσης δεν αποτελεί βλαπτική μεταβολή, βάσει της ΑΑΠ 997/2004 - Μέρος των αρμοδιοτήτων αποτελεί & η μηχ/κη υποστήριξη των υποκαταστημάτων της εταιρίας, εφόσον προκύψει ανάγκη, με μετάβαση επιτόπου εντός του νόμιμου ωραρίου. - Ο εργοδότης διατηρεί το δικαίωμα συμψηφισμού διαφόρων επιδομάτων λόγω θέσης ή κατάστασης, σε περίπτωση τυχόν υψηλότερων αποδοχών λόγω ελευθεριότητας της επιχείρησης.

Ημερ/νία

ΕΛΑΒΑ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ

Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

Στα ………………………….σήμερα …/…/…… μεταξύ της …………………………. ………………………………………………. και της ………………………………………………………………

του …………….. , συμφωνείται η πρόσληψη της δεύτερης με τους εξής όρους :

1. Η διάρκεια της παρούσας αρχίζει την .../…/… και λήγει την …/…/…, χωρίς οποιαδήποτε προειδοποίηση ή αποζημίωση.

2. Η προσλαμβανόμενη μισθωτή θα παρέχει τις υπηρεσίες της στο κατάστημα ………………………………………………… ως ……………………….

3. Ως μηνιαίος μισθός ορίζεται το ποσό των ευρώ …… μικτά , στον οποίο περιλαμβάνονται οι καθοριζόμενες από την οικεία συλλογική σύμβαση εργασίας αποδοχές με όλα τα σχετικά επιδόματα και λοιπές παροχές.

4. Ο εργοδότης ………………… επιφυλάσσει το δικαίωμα να λύσει νόμιμα την παρούσα σύμβαση και πριν την ημερομηνία λήξεως της για σπουδαίο λόγο.

ΟΙ ΣΥΜΒΑΛΛΟΜΕΝΟΙ

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...