Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ Τ2L ΣΕ ΚΥΠΡΟ


επισκέπτη ΘΑΝΟΣ-ΕΠΙΣΚΕΠΤΙΣ

Ερώτηση

επισκέπτη ΘΑΝΟΣ-ΕΠΙΣΚΕΠΤΙΣ

Είμαι νέος στο επάγγελμα και κάνω για δεύτερη φορά ενδοκοινοτική παράδοση στην Κύπρο.Την πρώτη φορά έστειλα τα εμπορεύματα με ταχυδρομείο και όλα καλά. Τώρα τα στέλνω με μεταφορική και μου ζητάνε από την μεταφορική στο τέλος του τιμολογίου να συμπληρώσω την ένδειξη Τ2L και κάποιες σχετικές πληροφορίες. Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το T2L ; αν είναι κάποιο ξεχωριστό έγγραφο άσχετο με το τιμολόγιο (δηλαδή θα πρέπει να εκδόσω και τιμολόγιο και T2L;); αν προβλέπεται και καλύπτομαι πάνω στο τιμολόγιο που θα εκδώσω να γράψω αυτά που μου λένε από την μεταφορική ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΑΦΟΡΑ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΙΚΕΙΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εν συνεχεία της προηγούμενης απάντησης μου επειδή το έψαξα λίγο ΘΑΝΟ σου αναφέρω τα εξής:

Για τα εμπορεύματα που διακινούνται στα κράτη μέλη της Ε.Ε. εκδίδονται τα παρακάτω πιστοποιητικά κυκλοφορίας: 1.Το Τ2L εκδίδεται για κάθε τρόπο μεταφοράς του εμπορεύματος από μία χώρα Ε.Ε. σε άλλη χώρα Ε.Ε., άσχετα αν το εμπόρευμα κατά τη διαδρομή του περάσει και από χώρες που δεν ανήκουν στην Ε.Ε. αρκεί να μην εκφορτωθεί στο έδαφος των χωρών αυτών

Πολλές φορές ο αγοραστής ζητεί από τον πωλητή να του στείλει το ειδικό πιστοποιητικό καταγωγής για τις χώρες Ε.Ε., που εκδίδεται από το Εμπορικό Επιμελητήριο της χώρας αποστολής.

Επισκέψου το οικείο Επιμελητήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το T2L είναι ένα παραστατικό για τελωνειακή χρήση, και το οποίο πιστοποιεί την κοινοτική προέλευση των εμπορευμάτων. Εκδίδεται σε περιπτώσεις όπως την ενδοκοινοτική παράδοση όταν το μεταφορικό μέσο διασχίζει τρίτη χώρα, όταν μεταφέρονται μαζί κοινοτικά και μη κοινοτικά εμπορεύματα κλπ κλπ.

Αν έχεις κάποιο εκτελωνιστή συνεργάτη στην εταιρεία, ρίχτου ένα τηλέφωνο, θα ξέρει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΘΑΝΟΣ-ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Συνάδελφοι ευχαριστώ για την βοήθεια. Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να εκδόσω και τιμολόγιο βάσει κώδικα και Τ2L.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ενδοκοινοτική παράδοση προιόντων-εμπορευμάτων κλπ. εκτός από το Invoice  το ηλεκτρονικό που στέλνει η ελληνική στην χώρα της ΕΕ, οι εταιρείες μεταφορών ζητούν ώς συνοδευτικά έγγραφα και τιμολόγιο-δελτίο αποστολής ή δελτίο αποστολής σε περίπτωση που δεν τιμολογείται αμέσως το προιόν-εμπόρευμα. Κατ' αρχήν είναι σωστό αυτό? Δεν θα έπρεπε μόνο με το ηλεκτρονικό Invoice να λύνεται το θέμα? αυτές οι εταιρείες δεν έχουν έγγραφα CRM κλπ που να πιστοποιούν την όποια μεταφορά? το συγκεκριμένο θέμα το αντιμετωπίζω με παράδοση στην Κύπρο από εταιρεία με ρούχα. Έχει κάποιος να πεί κάτι επ' αυτού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ενδοκοινοτική παράδοση προιόντων-εμπορευμάτων κλπ. εκτός από το Invoice  το ηλεκτρονικό που στέλνει η ελληνική στην χώρα της ΕΕ, οι εταιρείες μεταφορών ζητούν ώς συνοδευτικά έγγραφα και τιμολόγιο-δελτίο αποστολής ή δελτίο αποστολής σε περίπτωση που δεν τιμολογείται αμέσως το προιόν-εμπόρευμα. Κατ' αρχήν είναι σωστό αυτό? Δεν θα έπρεπε μόνο με το ηλεκτρονικό Invoice να λύνεται το θέμα? αυτές οι εταιρείες δεν έχουν έγγραφα CRM κλπ που να πιστοποιούν την όποια μεταφορά? το συγκεκριμένο θέμα το αντιμετωπίζω με παράδοση στην Κύπρο από εταιρεία με ρούχα. Έχει κάποιος να πεί κάτι επ' αυτού?

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ενδοκοινοτική παράδοση προιόντων-εμπορευμάτων κλπ. εκτός από το Invoice  το ηλεκτρονικό που στέλνει η ελληνική στην χώρα της ΕΕ, οι εταιρείες μεταφορών ζητούν ώς συνοδευτικά έγγραφα και τιμολόγιο-δελτίο αποστολής ή δελτίο αποστολής σε περίπτωση που δεν τιμολογείται αμέσως το προιόν-εμπόρευμα. Κατ' αρχήν είναι σωστό αυτό? Δεν θα έπρεπε μόνο με το ηλεκτρονικό Invoice να λύνεται το θέμα? αυτές οι εταιρείες δεν έχουν έγγραφα CRM κλπ που να πιστοποιούν την όποια μεταφορά? το συγκεκριμένο θέμα το αντιμετωπίζω με παράδοση στην Κύπρο από εταιρεία με ρούχα. Έχει κάποιος να πεί κάτι επ' αυτού?

τελικά δεν ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βάση ποίου στοιχείου θα μπορέσει η μεταφορική να εκδώσει CMR
αν δεν της δώσετε αντίγραφο του ηλεκτρονικού σας τιμολογίου ???

ή έστω για περιπτώσεις μη άμεσης τιμολόγησης, το σχετικό συνοδευτικό ???
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βάση ποίου στοιχείου θα μπορέσει η μεταφορική να εκδώσει CMR

αν δεν της δώσετε αντίγραφο του ηλεκτρονικού σας τιμολογίου ???

ή έστω για περιπτώσεις μη άμεσης τιμολόγησης, το σχετικό συνοδευτικό ???

 

αυτό λέω και εγώ. Γιατί δεν ζητάει αντίγραφο του ηλεκτρονικού Invoice και ζητάει χειρόγραφο ΤΔΑ από την επιχείρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό λέω και εγώ. Γιατί δεν ζητάει αντίγραφο του ηλεκτρονικού Invoice και ζητάει χειρόγραφο ΤΔΑ από την επιχείρηση?

 

κι εγώ λέω... πως παρέλαβε χωρίς συνοδευτικό ???

 

Τέλος πάντων... η μεταφορική καλύπτεται με ένα αντίγραφο του ηλεκτρονικού τιμολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι εγώ λέω... πως παρέλαβε χωρίς συνοδευτικό ???

 

Τέλος πάντων... η μεταφορική καλύπτεται με ένα αντίγραφο του ηλεκτρονικού τιμολογίου.

καλύπτεται οκ, αλλά γιατί επέμειναν και εξέδωσε ο πελάτης μου κανονικό δελτίο αποστολής-Τιμολόγιο? και μάλιστα 2 φορές μέσα στο 2014?????? σημειώνω ότι το διαπίστωσα όταν παρέλαβα από τον συνάδελφο με πρωτόκολλο τα χαρτιά της και αυτή τη στιγμή έχει εκδόσει και Invoice ηλεκτρονικό και τιμολόγιο δελτίο αποστολής το οποίο και προφανώς ούτε διπλοπεράστηκε ούτε πέρασε στην ΜΥΦ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλύπτεται οκ, αλλά γιατί επέμειναν και εξέδωσε ο πελάτης μου κανονικό δελτίο αποστολής-Τιμολόγιο? και μάλιστα 2 φορές μέσα στο 2014?????? σημειώνω ότι το διαπίστωσα όταν παρέλαβα από τον συνάδελφο με πρωτόκολλο τα χαρτιά της και αυτή τη στιγμή έχει εκδόσει και Invoice ηλεκτρονικό και τιμολόγιο δελτίο αποστολής το οποίο και προφανώς ούτε διπλοπεράστηκε ούτε πέρασε στην ΜΥΦ

??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πούμε τη γνώμη μας για την απαίτηση της μεταφορικής
και τον τρόπο που το χειρίστηκε ο πελάτης σας ??????????

 

Ρωτήστε την μεταφορική του... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...