Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Παρακαλώ για τη βοήθεια σας.

 

Έστειλα δήλωση με λάθος πληροφορία. Έβαλα κωδικό 01, αντί για κωδικό 11!!! Να στείλω νέο αρχείο, καθώς είναι εμπρόθεσμη;!! Να πάω στη ΔΟΥ με μαγνητικό δίσκο;! Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;!! Τί γίνεται σε τέτοια περίπτωση;!

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ για τη βοήθεια σας.

 

Έστειλα δήλωση με λάθος πληροφορία. Έβαλα κωδικό 01, αντί για κωδικό 11!!! Να στείλω νέο αρχείο, καθώς είναι εμπρόθεσμη;!! Να πάω στη ΔΟΥ με μαγνητικό δίσκο;! Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;!! Τί γίνεται σε τέτοια περίπτωση;!

 

Ευχαριστώ!!!

Να πας στη ΔΟΥ. Μη ξαναστείλεις νέο αρχείο, γιατί δεν το παίρνει....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ για τη βοήθεια σας.

 

Έστειλα δήλωση με λάθος πληροφορία. Έβαλα κωδικό 01, αντί για κωδικό 11!!! Να στείλω νέο αρχείο, καθώς είναι εμπρόθεσμη;!! Να πάω στη ΔΟΥ με μαγνητικό δίσκο;! Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;!! Τί γίνεται σε τέτοια περίπτωση;!

 

Ευχαριστώ!!!

 

Να πας στη ΔΟΥ. Μη ξαναστείλεις νέο αρχείο, γιατί δεν το παίρνει....

 

Υποβαλλεις νέο σωστό αρχείο και λαμβάνεται υπόψη το μεταγενεστερο

 

  Και εγώ ακόμα μπερδεύτηκα με τις αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις των συναδέλφων. Και να περιμένουμε ερμηνευτική; Που θα κυκλοφορήσει πέντε μέρες ή  πέντε λεπτά πριν την λήξη; Ελεος πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που έγραψα προέρχεται από τηλεφωνική επικοινωνία με το taxis

To ίδιο και εγώ. Το έχω ξαναγράψει. Σε περίπτωση λάθους ξαναυποβάλλουμε και λαμβάνεται υπ¨όψιν η τελευταία δήλωση ως αρχική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που έγραψα προέρχεται από τηλεφωνική επικοινωνία με το taxis

Εγω το λεω γιατι εστειλα διπλη σε πελατη μου - τη μια σαν φυσικο προσωπο και την αλλη σαν επιτηδευματιας-και εχω γινει...μπαλακι μεταξυ taxis και ΔΟΥ εδω και 10 μερες για να διαγραψω την λανθασμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άλλο δύο (επιτηδευματίας-φυσικό πρόσωπο) και ΙΣΩΣ άλλο η μία να πέσει πάνω στην άλλη.

 

γιατί σου λέει του φυσικού προσώπου μπορεί να αφορά εργόσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ έχω στείλει δύο "διπλές" για επιτηδευματίες, μίλησα με το taxisnet και μου είπαν ότι λαμβάνεται υπόψην η τελευτάια.

Μάλιστα η κυρία που σήκωσε το τηλέφωνο είχε τη διάθεση και μπήκε στην εικόνα που βλέπει το taxisnet ως τελευταία σε κάθε πελάτη και μου διάβασε μέχρι και τα νούμερα για να μην ανησυχώ!

 

Πρότεινα να δουν το ενδεχόμενο , τουλάχιστον να υπάρχει μια ένδειξη να βλέπουμε κι εμέις ότι μόνο η τελευταία ισχύει μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα διαγραφής και μου είπε ότι το γνωρίζουν το πρόβλημα και τα μισά τηλέφωνα που λαμβάνουν αφορούν αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ έχω στείλει δύο "διπλές" για επιτηδευματίες, μίλησα με το taxisnet και μου είπαν ότι λαμβάνεται υπόψην η τελευτάια.

Μάλιστα η κυρία που σήκωσε το τηλέφωνο είχε τη διάθεση και μπήκε στην εικόνα που βλέπει το taxisnet ως τελευταία σε κάθε πελάτη και μου διάβασε μέχρι και τα νούμερα για να μην ανησυχώ!

 

Πρότεινα να δουν το ενδεχόμενο , τουλάχιστον να υπάρχει μια ένδειξη να βλέπουμε κι εμέις ότι μόνο η τελευταία ισχύει μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα διαγραφής και μου είπε ότι το γνωρίζουν το πρόβλημα και τα μισά τηλέφωνα που λαμβάνουν αφορούν αυτό το πράγμα.

Εμένα μου είπαν ότι το σύστημα είναι κλειδωμένο και δεν γίνεται να πάρει 2 ίδιες....

Τι να πω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε σημερινή επικοινωνία με το taxis μού είπαν οτι το χαρτόσημο θα πάει στον κωδικό ..... κρατήσεις!!!!

 

Αύριο ίσως ο εν λόγω υπάλληλος νομολογήσει ... διαφορετικά.

 

Τι να πω πλέον???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλά θα γίνει χαμός φέτος με τις δηλώσεις! ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ!!!

 

Μιλάμε θα δηλωθεί οτι να είναι εαν δεν μας αφήσουμε να παρέμβουμε στις δηλώσεις των  ελευθερων επαγγελματίων και στις αμοιβες απο εισοδήματα εμπορικων επιχειρήσεων!

 

Πραγματικά όμως κάποιος να τους το πεί! κυριε Θεοχάρη ακούτε??? η ΠΟΦΕΕ ακούει? over!!!

 

διοτι αν δεν στείλω βεβαίωση για ελευθερο επαγγελματια ή εργολάβο, είτε γιατί μου ξέφυγε είτε γιατί δεν εγινε παρακρατηση 3% στον εργολάβο ενω έπρεπε, οταν θα πάει ο λογιστης του εργολάβου να κάνει την δήλωση του και δεν έχει προσυμπληρωθεί το σωστό ποσό τότε τι θα γένει παιδιά???????? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΟΥΜΕ  ΚΑΝΕΝΑ  ΝΕΟΤΕΡΟ  ΓΙΑ  ΑΥΤΕΣ  ΤΙΣ   ΒΛΑΚΕΙΕΣ?????  :angry:   ΕΙΠΑΝ  ΘΑ  ΒΓΕΙ  ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ  ΑΠΟ  ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ???

 

ΤΙ    ΚΑΝΟΥΜΕ   ΟΡΕ   ΑΔΕΡΦΙΑ  ??? :blink:         ΕΧΕΙ   ΧΑΘΕΙ  Η ΜΠΑΛΑ !!!! :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙα βεβαίωση αμοιβών  με παρακράτηση 20% από ελ. επαγγελματία  ενώ συμπληρώνω κωδικό 01 ή 1 όταν κάνω την μετατροπή αρχείου μού βγάζει «δεν έχετε εισάγει έγκυρο κωδικό είδους αποδοχών» ξέρει κανείς να μου πει γιατί γίνεται αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, οι αποδειξεις δαπανων ειναι εισοδημα απο εμπορικες επιχειρήσεις ή ελευθερια επαγγέλματα? Αν και το αρθρο 55 αναφέρει για την αποδειξη δαπανης (και μάλλον ειναι από εμπορικές), δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως εισόδημα που δεν εντάσεται σε κάποια κατηγορία του αρθρου 48? (αφού στο Ε1 σε τέτοιο κωδικό θα δηλωθεί (507))

Ευχαριστώ

 

Μη το ψάχνεις, θα το χάσεις :) :)

 

Στα ελευθέρια στο Ε1, σύμφωνα με το άρθρο 55 (δλδ εμπορικές επιχειρήσεις) στη βεβαίωση. Και μείνε εκεί, γιατί δεν έχει λογική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙα βεβαίωση αμοιβών  με παρακράτηση 20% από ελ. επαγγελματία  ενώ συμπληρώνω κωδικό 01 ή 1 όταν κάνω την μετατροπή αρχείου μού βγάζει «δεν έχετε εισάγει έγκυρο κωδικό είδους αποδοχών» ξέρει κανείς να μου πει γιατί γίνεται αυτό ?

 

Δεν έχει επιλέξει τον σωστό τύπο βεβαίωσης στην αρχή (Μισθωτών/ελ.επαγγελματιών/εμπορικών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, οι αποδειξεις δαπανων ειναι εισοδημα απο εμπορικες επιχειρήσεις ή ελευθερια επαγγέλματα? Αν και το αρθρο 55 αναφέρει για την αποδειξη δαπανης (και μάλλον ειναι από εμπορικές), δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως εισόδημα που δεν εντάσεται σε κάποια κατηγορία του αρθρου 48? (αφού στο Ε1 σε τέτοιο κωδικό θα δηλωθεί (507))

Ευχαριστώ

 

Βάλτο στις εμπορικές (μεκωδικό 4)  και μείνε εκεί . Μην το ψάχνεις θα τρελαθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμένα μου είπαν ότι το σύστημα είναι κλειδωμένο και δεν γίνεται να πάρει 2 ίδιες....

Τι να πω.......

 

 

Για του λόγου το αληθές ..... τις εμφανίζει και τις δύο κανονικά !

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για του λόγου το αληθές ..... τις εμφανίζει και τις δύο κανονικά !

Untitled_zps4bb53577.png

:o

Οριστικές και αρχικές και οι δυο ; !!!  ( μιλάμε για επαναϋποβολή; ) :o

Βοήθα Παναγιά μου, γιατί δεν μας βλέπω καλά!!!

 

Καθόλου καλά λέμεεεεεε :angry: :angry: :angry:

 

1654443_605112869541763_319170089_n.jpg

 

Υ.Γ.

Για σένα φιλαράκι... ;):):wub:

 

1888491_683261885046507_446888163_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχει επιλέξει τον σωστό τύπο βεβαίωσης στην αρχή (Μισθωτών/ελ.επαγγελματιών/εμπορικών)

Ευχαριστώ το βρήκα ακριβώς αυτό είχα κάνει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βεβαιωσεις απο εμπορικες επιχ/σεις

Σε ποιες κατηγοριες αναφερονται

 

Μηπως αναφερονται και στα μερισματα ΑΕ

 

στα κερδη απο ΕΠΕ

 

για να προσυμπληρωθουν στα Ε1?

 

ή βλεπω φαντασματα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βεβαιωσεις απο εμπορικες επιχ/σεις

Σε ποιες κατηγοριες αναφερονται

 

Μηπως αναφερονται και στα μερισματα ΑΕ

 

στα κερδη απο ΕΠΕ & ΟΕ

 

για να προσυμπληρωθουν στα Ε1?

 

ή βλεπω φαντασματα..?

Καλησπέρα,

 

Δείτε λίγο το αρθρο 55  του 2238.Πιστεύω θα σας βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...