Προς το περιεχόμενο

υποβολη αιτησης επιδοματος θερμανσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στη διαδικασία που ακολουθείται όταν ο διαχειριστής πολυκατοικίας θέλει να κάνει αίτηση και για τον εαυτό του?Πρέπει να δηλώσει τα χιλιοστά και τους ενοίκους και τα δικά του?Μετά κάνει ενεργοποίηση δυνατότητας πληρωμής?Και μετά πρέπει να κάνει αίτηση για τον εαυτό του?Γενικά πρέπει να δηλώσει πρώτα ο διαχειριστής τα χιλιοστά και μετά να κάνουν αίτηση οι ένοικοι ή δεν πάιζει ρόλο η χρονική σειρά?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα δηλώσει ως διαχειριστής τα χιλιοστά όλων των ενοίκων της πολυκατοικίας. Μετά θα μπει και θα κάνει αίτηση για τον εαυτό του. Όταν θα μπει να κάνει αίτηση θα επιλέξει το διαμέρισμά του (θα εμφανίσει όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας αφού θα τα έχει ήδη δηλώσει ως διαχειριστής). Πατάει την ενεργοποίηση πληρωμής και όσοι από τους ενοίκους έχουν κάνει αίτηση, θα πληρωθούν. (όταν μπαίνει ως διαχειριστής, μπορεί να δει ποιοι έχουν κάνει αίτηση).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δηλώσει ως διαχειριστής τα χιλιοστά όλων των ενοίκων της πολυκατοικίας. Μετά θα μπει και θα κάνει αίτηση για τον εαυτό του. Όταν θα μπει να κάνει αίτηση θα επιλέξει το διαμέρισμά του (θα εμφανίσει όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας αφού θα τα έχει ήδη δηλώσει ως διαχειριστής). Πατάει την ενεργοποίηση πληρωμής και όσοι από τους ενοίκους έχουν κάνει αίτηση, θα πληρωθούν. (όταν μπαίνει ως διαχειριστής, μπορεί να δει ποιοι έχουν κάνει αίτηση).  

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Την ενεργοποίηση πληρωμής την κάνει όταν μπαίνει ως διαχειριστής μετά τη δήλωση των χιλιοστών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ενεργοποίηση πληρωμής θα την κάνει ως διαχειριστής αφού έχει δηλώσει τα χιλιοστά των ενοίκων και έχουν γίνει οι όποιες αιτήσεις. 

 

Υ.Γ. Η περίοδος για αιτήσεις πετρελαίου θέρμανσης είναι μέχρι 30/4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ενεργοποίηση πληρωμής θα την κάνει ως διαχειριστής αφού έχει δηλώσει τα χιλιοστά των ενοίκων και έχουν γίνει οι όποιες αιτήσεις. 

 

Υ.Γ. Η περίοδος για αιτήσεις πετρελαίου θέρμανσης είναι μέχρι 30/4.

Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Καλημέρα,

 

Πρώτη φορά ασχολούμαι με το πετρέλαιο θέρμανσης και έχω κάποιες απορίες.   

Καταρχήν αφορά σαν περιοχή τα Δωδεκάνησα.

Η συγκεκριμένη πολυκατοικία δεν είχε κάνει ποτέ αίτηση ξανά και δεν έχει και διαχειριστή.

Θα πρέπει ένας από αυτούς σαν διαχειριστής να δημιουργήσει την πολυκατοικία και οι υπόλοιποι απλά να κάνουν αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.... βαζετε τα τ.μ. απο το Ε1 ή απο ΔΕΗ?

Εγώ από Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Πρώτη φορά ασχολούμαι με το πετρέλαιο θέρμανσης και έχω κάποιες απορίες.   

Καταρχήν αφορά σαν περιοχή τα Δωδεκάνησα.

Η συγκεκριμένη πολυκατοικία δεν είχε κάνει ποτέ αίτηση ξανά και δεν έχει και διαχειριστή.

Θα πρέπει ένας από αυτούς σαν διαχειριστής να δημιουργήσει την πολυκατοικία και οι υπόλοιποι απλά να κάνουν αίτηση;

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΦΟΡΜΑΣ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΓΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέλει να πει ο ποιητής ??? :wacko:

 

Επιθυμείτε την προβλεπόμενη προκαταβολή του επιδόματος;
Σε περίπτωση που δεν διασταυρωθούν αγορές πετρελαίου ή οι διασταυρωμένες ποσότητες των αγορών που σας αναλογούν είναι λιγότερες των λίτρων που αντιστοιχούν στην προκαταβολή που θα εισπράξετε, θα σας ζητηθεί να επιστρέψετε το αναλογούν ποσό (βλ. παρ. 2 του άρθρου 8 ΦΕΚ Β' 2656/18-10-2013).

 

Ναι η οχι εφ οσον ο πελάτης εχει βάλει ηδη πετρέλαιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέλει να πει ο ποιητής ??? :wacko:

 

Επιθυμείτε την προβλεπόμενη προκαταβολή του επιδόματος;

Σε περίπτωση που δεν διασταυρωθούν αγορές πετρελαίου ή οι διασταυρωμένες ποσότητες των αγορών που σας αναλογούν είναι λιγότερες των λίτρων που αντιστοιχούν στην προκαταβολή που θα εισπράξετε, θα σας ζητηθεί να επιστρέψετε το αναλογούν ποσό (βλ. παρ. 2 του άρθρου 8 ΦΕΚ Β' 2656/18-10-2013).

 

Ναι η οχι εφ οσον ο πελάτης εχει βάλει ηδη πετρέλαιο ?

Όχι, προκαταβολή νοείται όταν δεν έχεις βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

σε περίπτωση θανάτου ενός ένοικου αλλά η οικογένεια του ένοικου συνεχίζει να κατοικεί στο διαμέρισμα ποιες διαδικασίες πρέπει να κάνει ο διαχειριστής;Να διαγράψει την πολυκατοικία δεδομένου ότι ο θάνατος έχει δηλωθεί στο μητρώο και να δημιουργήσει καινούργια με το αφμ της συζύγου του ένοικου ή κάτι άλλο.Παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να απαντήσει.Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

σε περίπτωση θανάτου ενός ένοικου αλλά η οικογένεια του ένοικου συνεχίζει να κατοικεί στο διαμέρισμα ποιες διαδικασίες πρέπει να κάνει ο διαχειριστής;Να διαγράψει την πολυκατοικία δεδομένου ότι ο θάνατος έχει δηλωθεί στο μητρώο και να δημιουργήσει καινούργια με το αφμ της συζύγου του ένοικου ή κάτι άλλο.Παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να απαντήσει.Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

σε περίπτωση θανάτου ενός ένοικου αλλά η οικογένεια του ένοικου συνεχίζει να κατοικεί στο διαμέρισμα ποιες διαδικασίες πρέπει να κάνει ο διαχειριστής;Να διαγράψει την πολυκατοικία δεδομένου ότι ο θάνατος έχει δηλωθεί στο μητρώο και να δημιουργήσει καινούργια με το αφμ της συζύγου του ένοικου ή κάτι άλλο.Παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να απαντήσει.Ευχαριστώ. 

 

Καμία ενέργεια δε θα γίνει από τον διαχειριστή, άλλωστε κατά το στήσιμο της πολυκατοικίας πουθενά δεν αναγράφονται τα αφμ των ενοίκων. Θα κάνει την αίτηση η σύζυγος και θα επιλέξει κανονικά το διαμέρισμά της, ανεξάρτητα από το όνομα που γράφει στον πίνακα. Την ίδια διαδικασία ακολουθούμε και όταν αλλάζει ενοικιαστής σε ένα διαμέρισμα μέσα στη σεζόν του πετρελαίου. Σε καμία περίπτωση δεν διαγράφεται η πολυκατοικία από τον διαχειριστή.

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ενέργεια δε θα γίνει από τον διαχειριστή, άλλωστε κατά το στήσιμο της πολυκατοικίας πουθενά δεν αναγράφονται τα αφμ των ενοίκων. Θα κάνει την αίτηση η σύζυγος και θα επιλέξει κανονικά το διαμέρισμά της, ανεξάρτητα από το όνομα που γράφει στον πίνακα. Την ίδια διαδικασία ακολουθούμε και όταν αλλάζει ενοικιαστής σε ένα διαμέρισμα μέσα στη σεζόν του πετρελαίου. Σε καμία περίπτωση δεν διαγράφεται η πολυκατοικία από τον διαχειριστή.

 

Καλησπέρα

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

διαχεριστής πολυκατοικίας μου ζητάει να του κάνω την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης..οκ του λέω τί να μου φέρει και μέσα σε όλα τα άλλα του λέω ότι θέλω και τον κανονισμό της πολυκατοικίας για να δώ την κατανομή των χιλιοστών στα διαμερίσματα και αντ'αυτού μου προσκομίζει μια κατάσταση κοινοχρήστων. Διαβάζοντάς την βλέπω ότι τα χιλιοστά των διαμερισμάτων μου βγάζουν άθροισμα 1016 αντί για 1000!!!!!! Η εφαρμογή όμως το δέχεται αυτό ή πρέπει να είναι ακριβώς 1000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαχεριστής πολυκατοικίας μου ζητάει να του κάνω την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης..οκ του λέω τί να μου φέρει και μέσα σε όλα τα άλλα του λέω ότι θέλω και τον κανονισμό της πολυκατοικίας για να δώ την κατανομή των χιλιοστών στα διαμερίσματα και αντ'αυτού μου προσκομίζει μια κατάσταση κοινοχρήστων. Διαβάζοντάς την βλέπω ότι τα χιλιοστά των διαμερισμάτων μου βγάζουν άθροισμα 1016 αντί για 1000!!!!!! Η εφαρμογή όμως το δέχεται αυτό ή πρέπει να είναι ακριβώς 1000?

 

Πρέπει να είναι 1000. Αν είναι βγάλε την αναλογία κάθε διαμερίσματος με την πράξη : "χιλιοστά κατάστασης" επί 1000 διά 1016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι 1000. Αν είναι βγάλε την αναλογία κάθε διαμερίσματος με την πράξη : "χιλιοστά κατάστασης" επί 1000 διά 1016.

ναί αυτό θα κάνω γιατί δε θα βγάλω άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...

καλησπερα, θελω τα φωτα σας, μενω στο σπιτι που εμενε η γιαγια μου η οποια εχει πεθανει και ο λογαριασμος της δεη ειναι στο ονομα της, το σπιτι ομως ανηκει στην μητερα μου η οποια μου το εχει κανει δωρεαν παραχωρηση μεσ στο 2016. Αν κανω αιτηση για το επιδομα θερμανσης θα εχω κανενα προβλημα με τον αριθμο παροχης δεη που ειναι στο ονομα της γιαγιας μου;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αριθμός της ΔΕΗ είναι πληροφοριακός. Από αυτό δε θα έχεις πρόβλημα. Έλεγξε τα υπόλοιπα, παραχωρήσεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...