Προς το περιεχόμενο

ΑΠΩΛΕΙΑ ΒΙΒΛΙΩΝ Κ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

" ζ) Σε περίπτωση μη διαφύλαξης ή μη επίδειξης του Βιβλιαρίου Συντήρησης και Επισκευών εφαρμόζεται η Βάση Υπολογισμού Νο 1 (ΒΑΣ.ΥΠ.1) και ο συντελεστής βαρύτητας ορίζεται σε δύο (2)." (Ν. 1809/1988, Άρθρο 10 §3)

Άρα:

για Β΄ κατηγορίας: 1.200€ (συμβιβασμός 400€)

για Γ΄ κατηγορίας: 1.800€ (συμβιβασμός 600€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Παραθέτω το άρθρο 25 του τελικού κειμένου, όπως έχει ψηφισθεί, του νόμου "ΜΕΤΡΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ".

Σύμφωνα με την παράγραφο 3, για την επιβολή των προστίμων του άρθρου 5 του ν 2523/97, σημασία έχει η χρήση στην οποία διαπράττονται οι παραβάσεις. Κατά το άρθρο 56 εδάφιο γ΄, έναρξη ισχύος από 01/1/2004.

Άρθρο 25

Έννοια παραβάσεων - Πρόστιμα ΚΒ.Σ. - Κύρος βιβλίων

1. Για τον εννοιολογικό προσδιορισμό των παραβάσεων της φορολογικής και τελωνειακής νομοθεσίας που λαμβάνονται υπόψη κατά την εφαρμογή των διατάξεων των παραγράφων 11 και 12 του άρθρου 66 καθώς και κατά τον υπολογισμό των μορίων των πινάκων της περίπτωσης δ' της παραγράφου 2 του άρθρου 30 και της παραγράφου 17 του άρθρου 31 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, εφαρμόζονται οι διατάξεις του ν.2523/1997 (ΦΕΚ 179/Α'), του ν.1809/1988 (ΦΕΚ 222/Α') και οι οικείες τελωνειακές διατάξεις.

2. Τα μόρια που προσμετρώνται υπολογίζονται ανά διαχειριστική περίοδο και ανά είδος παράβασης ή ανά παράβαση για τις οριζόμενες από τις διατάξεις της παραγράφου 8 και 10 περιπτώσεις α' και β' του άρθρου 5 του ν.2523/1997 αυτοτελείς παραβάσεις και εφαρμόζονται οι προϋποθέσεις που ορίζονται από τις διατάξεις των παραγράφων 3, 5 και 11. Ειδικά για τη μη διαφύλαξη των βιβλίων και των στοιχείων τα μόρια υπολογίζονται σε κάθε χρήση που αφορά η μη διαφύλαξη αυτών. Για το ανώτατο ύψος των μορίων που υπολογίζονται για τις αυτοτελείς παραβάσεις εφαρμόζονται οι διατάξεις της παραγράφου 9 του άρθρου 5 του ν. 2523/1997.

3. Για παραβάσεις που διαπράττονται στις χρήσεις για τις οποίες τα αποτελέσματα προσδιορίζονται σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 4 του άρθρου 17, των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 18, της παραγράφου 1 του άρθρου 19 και των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 21 του παρόντος, δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του άρθρου 5 του ν.2523/1997 πλην των προστίμων που προβλέπονται από τις παραγράφους 7 και 10 περίπτωση β' του ίδιου άρθρου και νόμου, καθώς και τα πρόστιμα που προβλέπονται από την παράγραφο 3 περίπτωση γ' του άρθρου 10 του ν. 1809/1988. Για τις ίδιες ανωτέρω χρήσεις δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 30 του π.δ. 186/1992.

...

ΆΡΘΡΟ 56

Έναρξη ισχύος

Η ισχύς των διατάξεων αυτού του νόμου αρχίζει:

α) Των άρθρων 10,11, 32, 33, 34, 47 και των παραγράφων 14 έως και 17 του άρθρου 35 από της 1 ης Ιανουαρίου 2004 και της παραγράφου 18 του άρθρου 39 από το έτος 2003.

β) Του άρθρου 13 για εισοδήματα που αποκτώνται από 1ης Ιανουαρίου 2003.

γ) Των άρθρων 16 έως και 25 από διαχειριστικές περιόδους που αρχίζουν από 1ης Ιανουαρίου 2004.

δ) Των λοιπών διατάξεων από τη δημοσίευση του παρόντος στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Αρχές 2005 κάναμε μετατροπή της ατομικής επιχείρησης σε Μονοπρόσωπη ΕΠΕ. Τώρα την ξανακάνουμε ατομική λόγω δραματικής πτώσης τζίρου. Τα παλιά έντυπα τα είχαμε σε χαρτόκουτα σε ισόγεια αποθήκη αλλά 28/10/10 πλημμυρίσαμε από φυσική καταστροφή (μισό μέτρο βρωμόνερα) όχι δική μας αμέλεια κι αναγκαστικά τα πετάξαμε όλα γιατί δεν υπήρχε τρόπος να τα ξεχωρίσουμε - είχαν λιώσει. Η λογίστρια μας λέει ότι για όποιο στοιχείο της ατομικής δεν έχουμε το προηγούμενο θα πληρώσουμε πρόστιμο, υπολογίζουμε περίπου 3,000 ευρώ τα οποία δεν υπάρχουν. Μπορούμε να θεωρήσουμε στοιχεία από την αρχή χωρίς τις σειρές που είχαμε? Δηλαδή είχαμε σειρά Α + Β, μπορούμε να θεωρήσουμε χωρίς σειρά + Γ + Δ π.χ.? Παρακαλώ δώστε μου μια απάντηση γιατί ό,τι είχα σε καταθέσεις έφυγε για να αντικαταστήσω τα εμπορεύματά μου και να πληρώνω τις τρέχουσες υποχρεώσεις μου, φυσικά ούτε κουβέντα για αποζημίωση της ζημιάς που έπαθα από δήμο ή νομαρχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΝΑΤΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΟ 2005 ΣΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗ ? AN ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΟΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι η ατομική δεν είχε κάνει διακοπή εργασιών γιατί, όπως μου είπε η λογίστρια, είχε μεγάλη γραφειοκρατία κάτι τέτοιο. Έμεινε σε αναμονή για την περίπτωση που χρειαζόταν να την επανενεργοποιήσουμε όπως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Kαλησπέρα σε όλους και καλές αποκριές!

Έγινε πριν λίγες ημέρες έλεγχος σε ατομική επιχείρηση-εστιατόριο και όλα ήταν εντάξει, δεν βρήκαν καμία παράβαση.

Εγώ σαν λογίστρια κρατούσα και ενημέρωνα τα χαρτιά του εστιατορίου στο γραφείο μου.

Έτσι όταν ήρθε ο έλεγχος στο εστιατόριο με πήραν τηλέφωνο να πάω με τα χαρτιά στο μαγαζί.

Ήθελαν να δουν τα θεωρημένα του 12/2011.

Όμως επειδή δεν τα είχα εκτυπώσει ακόμα(υπήρχε εκκρεμότητα με τα ενοίκια και τις αποσβέσεις) πριν πάω τα χαρτιά για να τα δει ο έλεγχος,

τα εκτύπωσα βιαστικά όπως-όπως ,δηλαδή χωρίς τις αποσβέσεις και τα ενοίκια! :unsure:

Όσον αφορά τον έλεγχο ήταν οκ,το θέμα είναι ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?

Η ΣΔΟΕ έχει υπογράψει στο φύλλο των θεωρημένων του 12/2011.

Γίνεται να εκτυπώσω στην επόμενη σελίδα θεωρημένων σαν συμπληρωματικά στοιχεία ώστε να συμπεριλάβω και τις αποσβέσεις και τα ενοίκια?

Έχετε καμιά ιδέα βρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ακυρώνεις τον 12ο και εκτυπώνεις το σωστό, το γεγονός ότι έγινε έλεγχος δεν αλλάζει τα δικαιώματα της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ακυρώνεις τον 12ο και εκτυπώνεις το σωστό, το γεγονός ότι έγινε έλεγχος δεν αλλάζει τα δικαιώματα της επιχείρησης.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι όμως σίγουρο ότι μπορώ να το κάνω αυτό?

Διάβασα ξανα τον ΚΒΣ αλλα δεν βρηκα κατι σχετικό-εκτός και αν μου διέφυγε......

Συνάδελφοι ξέρει κανένας αν υπάρχει κάποιο άρθρο του ΚΒΣ που μπορώ να επικαλεστώ

σε περίπτωση που μου πουν γιατί ξαναεκτύπωσα τον 12/2011 ενώ είχε γίνει έλεγχος απο το ΣΔΟΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι όμως σίγουρο ότι μπορώ να το κάνω αυτό?

Διάβασα ξανα τον ΚΒΣ αλλα δεν βρηκα κατι σχετικό-εκτός και αν μου διέφυγε......

Συνάδελφοι ξέρει κανένας αν υπάρχει κάποιο άρθρο του ΚΒΣ που μπορώ να επικαλεστώ

σε περίπτωση που μου πουν γιατί ξαναεκτύπωσα τον 12/2011 ενώ είχε γίνει έλεγχος απο το ΣΔΟΕ?

Συγνώμη είναι δυνατόν να υπογράψει ο έλεγχος πχ 23-2 και να τυπώσεις Δεκεμβριο μετά την ημερομηνία αυτή; δεν είναι εκπρόθεσμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

θεωρηση βιβλιου εσ-εξ το 2000,το 2003 ξαναθεωρησε βιβλιο εσ-εξ. το 1ο βιβλιο εχει χαθει. ο επιχειρηματιας θελει να κανει διακοπη πλεον. τι προστιμο επισυρει η απωλεια του βιβλιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

 

Για να κάνω διακοπή ατομικής επιχείρησης θα μου ζητηθεί το βιβλίο επενδύσεων που είχε θεωρήσει παλαιότερα; Γιατί μάλλον έχει χαθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

διακοπη ατομικης επιχειρησης με 02/2010 και οφειλες φπα ως τοτε 10000 ευρω συνολο,στην ηλεκτρονικη ρυθμιση το ανωτερο που δεχεται το συστημα ειναι 42 δοσεις απο 243 ευρω, θα αλλαξει καθολου το συστημα φετος για επιμηκυνση δοσεων ; Η θα παραμεινει αναλογο των προστιμων ;;;( μεχρι 100 δοσεις λεει οτι φτανει αλλα ειναι αναλογο των οφελιων μαλλον). αν πληρωνεται η οφειλη 100 ευρω καθε μηνα- οπως πρεοτεινανε κιολας  ,υπαρχει προστασια εναντι κατασχεσης ;;δεδομενου οτι δεν θα υπαγεται σε ρυθμιση αλλα θα εινια οικειοθελης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακοπη ατομικης επιχειρησης με 02/2010 και οφειλες φπα ως τοτε 10000 ευρω συνολο,στην ηλεκτρονικη ρυθμιση το ανωτερο που δεχεται το συστημα ειναι 42 δοσεις απο 243 ευρω, θα αλλαξει καθολου το συστημα φετος για επιμηκυνση δοσεων ; Η θα παραμεινει αναλογο των προστιμων ;;;( μεχρι 100 δοσεις λεει οτι φτανει αλλα ειναι αναλογο των οφελιων μαλλον). αν πληρωνεται η οφειλη 100 ευρω καθε μηνα- οπως πρεοτεινανε κιολας  ,υπαρχει προστασια εναντι κατασχεσης ;;δεδομενου οτι δεν θα υπαγεται σε ρυθμιση αλλα θα εινια οικειοθελης;

 

Ποιός πρότεινε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

εναρξη επιχ/σης 1987, κανενα παραστατικο, στοιχειο διαθεσιμο , μονο στον κωδικα φαινεται ενα τελευταιο ΦΠΑ το 1993. 

 

Επειδη δεν μου εχει ξανατυχει ,πώς θα κανω διακοπη?? Η υπευθυνη ειναι κοντα 93 χρονων και τα παιδια της δεν εχουν κανενα χαρτι στα χερια τους και θελουν να κανουν διακοπη να ξεκαθαρισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε την ΠΟΛ 1153/2010

Ίσως βοηθήσει:

 

8. Μετά από όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, προκύπτει ότι, εφόσον, μετά τη διενέργεια του προσήκοντος ελέγχου, διαπιστωθεί ότι, ο επιτηδευματίας (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) έχει παύσει οριστικά τις εργασίες του (συναλλαγές του) σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο παρελθόν, γίνεται δηλαδή αποδεκτή η εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής των εργασιών του σε χρήση για την οποία έχει ήδη παραγραφεί το δικαίωμα του Δημοσίου να επιβάλει φόρο και παρήλθε ο χρόνος υποχρεωτικής διαφύλαξης των βιβλίων και στοιχείων , βάσει των συνδυασμένων διατάξεων των άρθρων 21 παρ.2 και 39 παρ.3 του Κ.Β.Σ., συνάγεται ότι δεν μπορούν να βεβαιωθούν παραβάσεις του Κ.Β.Σ. και να επιβληθούν τα αντίστοιχα πρόστιμα για απώλεια βιβλίων, στοιχείων, δικαιολογητικών εγγραφής φορολογικών ταμειακών μηχανών κ.λ.π. για τη χρήση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε την ΠΟΛ 1153/2010

Ίσως βοηθήσει:

 

8. Μετά από όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, προκύπτει ότι, εφόσον, μετά τη διενέργεια του προσήκοντος ελέγχου, διαπιστωθεί ότι, ο επιτηδευματίας (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) έχει παύσει οριστικά τις εργασίες του (συναλλαγές του) σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο παρελθόν, γίνεται δηλαδή αποδεκτή η εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής των εργασιών του σε χρήση για την οποία έχει ήδη παραγραφεί το δικαίωμα του Δημοσίου να επιβάλει φόρο και παρήλθε ο χρόνος υποχρεωτικής διαφύλαξης των βιβλίων και στοιχείων , βάσει των συνδυασμένων διατάξεων των άρθρων 21 παρ.2 και 39 παρ.3 του Κ.Β.Σ., συνάγεται ότι δεν μπορούν να βεβαιωθούν παραβάσεις του Κ.Β.Σ. και να επιβληθούν τα αντίστοιχα πρόστιμα για απώλεια βιβλίων, στοιχείων, δικαιολογητικών εγγραφής φορολογικών ταμειακών μηχανών κ.λ.π. για τη χρήση αυτή.

ευχαριστω πολυ !! επισης γνωριζεται εαν το Τελος Επιτηδευματος μπορει να επιστραφει εφοσον η διακοπη γινει ετεροχρονισμενα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Καλημερα συναδελφοι,

θα ήθελα καποιος εμπειροτερος από εμενα συναδελφος αν μπορεί να μου επιβεβαιωσει το εξής:

Πλέον οποιαδηποτε εκπροθεσμη διακοπή γίνει με ημερομηνία μεχρι και 31/12/2007 εχει παραγραφει το δικαιωμα του δημοσίου για επιβολη προστιμου περι απώλειας βιβλίου? (το λεω αυτο γιατί στην δου ζητανε να δουνε βιβλιο)

Υποθετικα έχουν γινει όλες οι δηλωσεις ΦΠΑ, ΕΙΣΟΔΗΜΑ εμπροθεσμα.

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα συναδελφοι,

θα ήθελα καποιος εμπειροτερος από εμενα συναδελφος αν μπορεί να μου επιβεβαιωσει το εξής:

Πλέον οποιαδηποτε εκπροθεσμη διακοπή γίνει με ημερομηνία μεχρι και 31/12/2007 εχει παραγραφει το δικαιωμα του δημοσίου για επιβολη προστιμου περι απώλειας βιβλίου? (το λεω αυτο γιατί στην δου ζητανε να δουνε βιβλιο)

Υποθετικα έχουν γινει όλες οι δηλωσεις ΦΠΑ, ΕΙΣΟΔΗΜΑ εμπροθεσμα.

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Πολύ σημαντική ερώτηση,θέλω και εγώ την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νόμος ή διάταξη ή ΠΟΛ?

 

dodo εσύ είσαι ρε ????  :)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...