Προς το περιεχόμενο

Η αναλυτική κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται καθώς και κατάσταση με τις δηλώσεις και τους οφειλόμενους φόρους, που πρέπει να συμπληρώσουν οι λογιστές φοροτεχνικοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δες αν έχεις την καινούρια έκδοση του προγράμματος 2.0.0.2 ή 2.0.0.4

εγώ έστειλα σήμερα

που θα βρουμε αυτην την εκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω τα κλάματα!!!Για το ε9 που εχω φάει 3 μέρες και στέιλει 4 ,για τις καταστάσεις αναμόρφωσης που δεν έχω προλάβει ουτε το πρόγραμμα να κατεβάσω,για την κ ...δουλεια που κάνω αλλα εχουμε κρίση και δεν μπορώ να την αλλαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσο που εχει πληρωθει για την περαιωση οταν εχει αναμορφωθει στο ε3 θα το βαλω στους λοιπους φορους της καινουργιας εκδοσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα ελευθερα προγράμματα στην σελίδα της ΓΓΠΣ υπηρεσίες προς τις επιχειρήσεις

ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ Η ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1.0.0.2 ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ. ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΞΕΜΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΕΡΝΕ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΗΝ 2.0.0.5 ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΕΜΕΙΝΕ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΩ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα.

Φορολογική αναμόρφωση στέλνουμε για όλες τις επιχειρήσεις, ακόμα και για αυτές που δεν έχουν κάνει αναμόρφωση με το Ε3?

Αν κατάλαβα από τη 1235 κάτι τέτοιο εννοεί?

Αν ισχύει αυτό μέχρι αύριο πρέπει να έχουμε υποβάλλει για όλους τους πελάτες μας δηλώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Φορολογική αναμόρφωση στέλνουμε για όλες τις επιχειρήσεις, ακόμα και για αυτές που δεν έχουν κάνει αναμόρφωση με το Ε3?

Αν κατάλαβα από τη 1235 κάτι τέτοιο εννοεί?

Αν ισχύει αυτό μέχρι αύριο πρέπει να έχουμε υποβάλλει για όλους τους πελάτες μας δηλώσεις?

ακομη δεν εχει ορισθει η καταληκτικη ημερομηνια συμφωνα με την πολ 1245

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται λίγο περίεργο αλλά εγώ θα το ρωτήσω

Αφού έστειλα την δήλωση σήμερα, μου έβγαλε στο αποδεικτικό οτι υποβλήθη η κατάσταση φορ.αναμόρφωσης του έτους 2011.

Προφανώς εννοεί το οικονομικό έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snapback.pngpakos, κατά 19 Δεκέμβριος 2011 - 03:57 μμ, λόγο:

Ακούγεται λίγο περίεργο αλλά εγώ θα το ρωτήσω

Αφού έστειλα την δήλωση σήμερα, μου έβγαλε στο αποδεικτικό οτι υποβλήθη η κατάσταση φορ.αναμόρφωσης του έτους 2011.

Προφανώς εννοεί το οικονομικό έτος

Ναι αναφέρεται σε οικονομικό έτος (το γράφει και στην πρώτη καρτέλα της νέας έκδοσης της εφαρμογής).

Σε περίπτωση πιστωτικού υπολοίπου ΦΠΑ, τι γράφουμε στη στήλη ΦΠΑ; Βάζουμε μείον ή 0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟΤΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥ Ή ΕΠΑΝΥΠΟΒΟΛΗ?ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΩΡΟ Ή ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ?

βγαζει συνεχως αυτο

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ XML ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟ

ενω εχω κατεβασει ξανα το αρχειο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Συνάδελφοι καλησπέρα

Εχω μια ουσιαστική απορία στην ΠΟΛ 1235

Γράφει ότι πρέπει να συμπεριλάβουμε :

1. Στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης περιλαμβάνονται μόνο οι παρακρατούμενοι και έμμεσοι οφειλόμενοι φόροι που αφορούν το χρονικό διάστημα από 01.01.2010 έως 31.12.2010.

................

5. Στην στήλη του ΦΠΑ θα συμπεριλαμβάνεται και ο Φ.Π.Α. που προκύπτει μετά από έλεγχο ή αυτοέλεγχο.

..........

Το ζήτημα είναι ποιόν φόρο εννοεί;

Τον φόρο που προέκυψε με την υποβολή του ειδικού σημειώματος ΦΠΑ που υποβλήθηκε στο 2010 αλλά αφορά διαφορές της χρήσης 2009 ή τον αντίστοιχο που αφορά διαφορές του 2010 και υποβλήθηκε το 2011;

Αφορά δηλαδή διαφορές φπα που αφορούν την χρήση του 2010 ή διαφορές φπα που βεβαιώθηκαν το 2010 (με την υποβολή του σημειώματος);

Η απορία μου προέκυψε επειδή σε κανονικές συνθήκες η κατασταση αναμόρφωσης υποβάλλεται μαζί με τη δήλωση εισοδήματος άρα πριν την υποβολή του σημειώματος για τον αυτοέλεγχο του φπα.

Εσείς τι κάνατε σχετικά;

γιατί εγώ τα έχω υποβάλλει όλα και τώρα πρέπει να τα ξαναφτιάχνω χωρίς να ξέρω τελικά τι να προσθέσω

Η απορία μου προέκυψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας και Χρόνια Πολλά. Εστειλα κάποιες φορολογικές αναμορφώσεις στις οποίες ξέχασα να γράψω το ΦΠΑ που καταβλήθηκε στο 2010 . Μήπως κάποιος ξέρει να μου απαντήσει τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση γιατί ούτε η ΔΟΥ ξέρουνε ούτε με το TAXIS μπορώ να επικοινωνήσω.Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας και Χρόνια Πολλά. Εστειλα κάποιες φορολογικές αναμορφώσεις στις οποίες ξέχασα να γράψω το ΦΠΑ που καταβλήθηκε στο 2010 . Μήπως κάποιος ξέρει να μου απαντήσει τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση γιατί ούτε η ΔΟΥ ξέρουνε ούτε με το TAXIS μπορώ να επικοινωνήσω.Σας ευχαριστώ.

ΕΠΑΝΑΥΠΟΒΟΛΗ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΩΣ ΥΠΟΒΛΕΙΘΗΣΑ.ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛ 1235

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαζει συνεχως αυτο Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ XML ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟ ενω εχω κατεβασει ξανα το αρχειο.......

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ.ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΗΝ VERSION 2.0.0.5 KAI KATAFERA NA TO STEIΛΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ;;;

Error 500--Internal Server Error

From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

10.5.1 500 Internal Server Error

The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.

Βρήκε κανείς άκρη σε αυτό το μύνημα?αν περιμένεις να πιάσεις ταχις .καλά χετσήκαμε και η βάρκα έγειρε.

Τα τεκμαρτά των ταχί που διάολο τα βάζουμε?εννοεί προφανώς το εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκε κανείς άκρη σε αυτό το μύνημα?αν περιμένεις να πιάσεις ταχις .καλά χετσήκαμε και η βάρκα έγειρε.

Τα τεκμαρτά των ταχί που διάολο τα βάζουμε?εννοεί προφανώς το εισόδημα.

ναι μπες με ΙΕ

με Mozilla δεν λειτουργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα

Εχω μια ουσιαστική απορία στην ΠΟΛ 1235

Γράφει ότι πρέπει να συμπεριλάβουμε :

1. Στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης περιλαμβάνονται μόνο οι παρακρατούμενοι και έμμεσοι οφειλόμενοι φόροι που αφορούν το χρονικό διάστημα από 01.01.2010 έως 31.12.2010.

................

5. Στην στήλη του ΦΠΑ θα συμπεριλαμβάνεται και ο Φ.Π.Α. που προκύπτει μετά από έλεγχο ή αυτοέλεγχο.

..........

Το ζήτημα είναι ποιόν φόρο εννοεί;

Τον φόρο που προέκυψε με την υποβολή του ειδικού σημειώματος ΦΠΑ που υποβλήθηκε στο 2010 αλλά αφορά διαφορές της χρήσης 2009 ή τον αντίστοιχο που αφορά διαφορές του 2010 και υποβλήθηκε το 2011;

Αφορά δηλαδή διαφορές φπα που αφορούν την χρήση του 2010 ή διαφορές φπα που βεβαιώθηκαν το 2010 (με την υποβολή του σημειώματος);

Η απορία μου προέκυψε επειδή σε κανονικές συνθήκες η κατασταση αναμόρφωσης υποβάλλεται μαζί με τη δήλωση εισοδήματος άρα πριν την υποβολή του σημειώματος για τον αυτοέλεγχο του φπα.

Εσείς τι κάνατε σχετικά;

γιατί εγώ τα έχω υποβάλλει όλα και τώρα πρέπει να τα ξαναφτιάχνω χωρίς να ξέρω τελικά τι να προσθέσω

Η απορία μου προέκυψε

Με την δική μου τη λογική θέλει τον ΦΠΑ που προέκυψε από τον αυτοέλεγχο του 2009 και πληρώθηκε με την υποβολή του σημειώματος το 2010.

Αλλά δεν καταλαβαίνω σε τί βοηθά αυτό αφού αυτός ο φπα με την υποβολή του σημειώματος είναι βεβαιωμένος και άρα τον ξέρουν και τον ελέγχουν.

Όπως αντίστοιχα ξέρουν και τον ΦΠΑ γενικά (λόγω εκκαθαριστικής) και τον ΦΜΥ (λόγω οριστικής)

Μιά χαρά δεν ήταν πριν την 1235;

στείλαμε (όσοι στείλαμε) ότι καταλάβαμε και τέλος.

Τώρα μετά τις οδηγίες χρειάζονται νέες οδηγίες και διευκρινίσεις και έχουμε και την πίεση της προθεσμίας.

Αν όχι όλα πρέπει να ξαναστείλουμε ένα σεβαστό ποσοστό.

Μήπως βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας;

Γιατί η ΠΟΦΕΕ αντί για παρατάσεις δεν τους τρίβει στη μούρη τα αποδεικτικά της αποστολής;

Γιατί δεν τους λέμε ότι δεν τα ξαναστέλνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μπες με ΙΕ

με Mozilla δεν λειτουργεί

Κι εγώ με ΙΕ μπαίνω αλλά χθες σε μιά δήλωση μου έβγαζε μονίμως αυτό.

έστελνα άλλη, έφευγε.

ξανάστελνα αυτή μου ξανάβγαζε το ίδιο.

Μέχρι τις 12 τη νύχτα.

την παράτησα. είναι η μόνη που μου έμεινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ.ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΗΝ VERSION 2.0.0.5 KAI KATAFERA NA TO STEIΛΩ

ΠΟΙΑ 2.0.0.5 ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;;; ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΗΝ 2.0.0.4!!! ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε αποθήκευση με άλλο όνομα το αρχείο σου

και με άλλο όνομα το έσωσα...

και σε άλλο χώρο το πήγα...

και το έσβησα και το ξαναέφτιαξα από την αρχή....

και σε άλλο υπολογιστή πήγα για να το στείλω...

και τα φώτα έσβησα...

και την "προσευχή" μου έκανα...

και τα "γαλλικά" μου του έριξα...

και το μούντζωσα...

και το χάιδεψα...

το αρχείο δεν έφυγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΑ 2.0.0.5 ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;;; ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΗΝ 2.0.0.4!!! ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ;;;

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα συναδελφοι μολισ μιλησα με gsis και μου ειπαν οτι θα δωθει παραταση για τισ αναμορφωσεισ τουλαχιστον.Σήμερα ομως ληγουν. Δηλαδη ποτε θα δωθει , και αν δεν δωθει. επισεισ καποιο αλλο προβλημα . εχω φτιαχει τα αρχεια των αναμορφωσεων και τα εχω στην επιφανεια εργασιασ .αυτα τα αρχεια δεν μπορω να ταδω γιαγι μολισ παω να τα ανοιξω μου βγαζει μηνυμα για να αποθηκευτουν αλλαγεσ οταν δεν εχω κανει τιποτα θελω μονο να τα δω.ξερει καποιοσ συναδελφοσ πωσ μπορω να εχω εικονα η επεμβαση σε αυτα τα μη αποσταλμενα αρχεια?το τηλεφωνο που μου δωσανε τα 5 πρωτα μιλανε συνεχεια και το τελευταιο δεν απαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...