Προς το περιεχόμενο

Η αναλυτική κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται καθώς και κατάσταση με τις δηλώσεις και τους οφειλόμενους φόρους, που πρέπει να συμπληρώσουν οι λογιστές φοροτεχνικοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΡΟ

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ?

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΓΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΤΑΞΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ

ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ.....

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ XML ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετυχε και σε μένα σήμερα, επικοινώνησα με το taxis και μου ειπαν να κατεβάσω τη νεα έκδοση. Αυτό που με μπερδεύει στη νέα έκδοση είναι ότι στη σελίδα με τους φόρους σου ζητά να συμπληρώσεις και τους φόρους τους μη παρακρατηθέντες που έχεις υπολογίσει και αντίστοιχα έχεις αποδόσει (όπως φαντάζομαι το αγγελιόσημο , ο φόρος διαφ/σης κτλ). σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και τον φόρο εισοδήματος και τις περαιώσεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με μπερδεύει στη νέα έκδοση είναι ότι στη σελίδα με τους φόρους σου ζητά να συμπληρώσεις και τους φόρους τους μη παρακρατηθέντες που έχεις υπολογίσει και αντίστοιχα έχεις αποδόσει (όπως φαντάζομαι το αγγελιόσημο , ο φόρος διαφ/σης κτλ). σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και τον φόρο εισοδήματος και τις περαιώσεις???

Σωστός ο προβληματισμός αλλά στην πρόσφατη ΠΟΛ.1235/24.11.2011 ο Σταματόπουλος μας λέει ότι δεν συμπεριλαμβάνονται ο φόρος εισοδήματος και το αγγελιόσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΈΓΙΝΕ ΑΛΛΑΓΉ ΣΤΑ ΑΡΧΕΙΑ.. ΥΠΟΒΟΛΗΣ....
Σας ενημερώνουμε ότι η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων προχώρησε χθες σε αλλαγή της γραμμογράφησης του αρχείου της
Φορολογικής Αναμόρφωσης
, αυτό έχει σαν συνέπεια την αδυναμία της αυτόματης ηλεκτρονικής υποβολής του αρχείου.
D.C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι εδω και μερικες ωρες ασχολουμαι με τις εφαρμογες Ε9 και αναμορφωσης και εχω να προσθεσω τα εξής στη κουβεντα και ελπιζω να βοηθήσουν μερικούς να μη ξενυχτάνε άδικα....με το Ε9 δεν αντιμετοπίζω κάποιο πρόβλημα και η εφαρμογή δείχνει να λειτουργεί καλά όντας πάντως "βαριά". Το ότι τουλάχιστον σε 3 στα 10, Ε9 πιάνω λάθη και παραλείψεις παρόλο που προγενέστερα Ε9 ήταν ηλεκτρονικώς υποβληθέντα(!!!!!!!!!!!) δεν το σχολιάζω....για μία ακόμη φορά το ΥΠΟΙΚ φροντίζει για τη ψυχική και σωματική μας υγεία. (χωρίς κέρδος κέρατα το λένε νομίζω....και ξέρω και μια πιό βαριά έκφραση αλλά μέρες που ρχονται δεν τη λέω).

Ως αναφορά στην καταπληκτική, υπέροχη, μοναδική και ανεπανάληπτη εφαρμογή e3addendum v.2 έχω να πω τα εξής.

1. Η παλιότερη εφαρμογή πλέον δεν παράγει αναγνώσιμο αρχείο από το taxis και άρα είναι άχρηστη.

2. Με τη νέα εφαρμογή κατάφερα να δημιουργήσω 2 αρχεία τα οποία παρελήφθησαν χωρίς πρόβλημα.

3. Δοκιμάζοντας να κάνω επανυποβολή σε ένα πελάτη όπου είχα λοιπές δαπάνες, και πρέπει σύμφωνα με τη νέα εφαρμογή να βάλουμε αιτιολογία και ποσόν αναμόρφωσης το αρχείο που δημιουργείται δεν διαβάζεται επίσης απο το taxis. Γυρνώντας πίσω στην εφαρμογή και προσπαθώντας να ανοίξω το αρχείο που μόλις δημιούργησα αυτό δεν ανοίγει και βγάζει μήνυμα περί λάθους στις : γραμμη 14 στήλη 5 , γρ 18 στ 5. , και γρ 19 στ.3 όπου είναι το λεκτικό και το ποσόν στη γραμμή των λοιπών δαπανών που δημιούργησα.

Άρα αυτή τη στιγμή η "ΝΕΑ" εφαρμογή που το υπουργείο μας προσέφερε δεν είναι συμβατή με το taxis.......καλό ε?

Προφανώς το ίδιο θα συμβαίνει αν κάποιος προσπαθήσει να δημιουργήσει νέες γραμμές στον πίνακα των αποδοθέντων/οφειλόμενων φόρων.

Λέω να σταματήσω για απόψε γιατί τελικά εδώ και μια εβδομάδα περισσότερο τον νυχτοφύλακα κάνω παρά το λογιστή και στο συγκεκριμένο πρόβλημα λύση δε βρίσκω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΛ

Να προσθέσω επίσης ότι η σελίδα των οδηγιών χρήσης της εφαρμογής δεν λειτουργεί........

Στο προήγουμενο αρχείο στη στήλη με τους φόρους υπήρχαν οι στήλες αποδοθεντα ποσα - οφειλομενα ποσά και εφόσον είχαν πληρωθεί όλα βάζαμε πχ 100 - 0

α) Στο καινούργιο αρχείο έχει τρεις στήλες προκύπτοντες φόροι - αποδοθεντες - διαφορά . εφοσον πάλι εχουν πληρωθεί ολα βάζουμε 100 - 100 διαφορά 0 ;;;

β) Για εταιρείες που είχαμε είδη στείλει με την παλιά μορφή αρχείου και δεν εχει διαφορές σε ποσά η κάτι άλλο ΔΕΝ στέλνουμε άλλη κατάσταση μόνο επειδή άλλαξε η μορφή του αρχείου , σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνωμη μου ειναι να περιμενουμε και για αναμορφωση και για ε9,αλλιως απλως θα σπαμε τα νευρα μας και ακρη δεν θα βγαζουμε ,ετσι και αλλιως σε λιγες μερες ερχονται οι παρατασεις,λοιπον ηρεμηστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχουμε απο αυτοελεγχο φπα 1800 ευρω και εχουν πληρωθει οι πεντε δοσεις(1500), στα αποδοθεντα θα βαλουμε 1800 η 1500.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΟΛ λέει οτι αν έχει αλλάξει ο λογιστής μετα την υποβολή της δήλωσης υπευθυνος για την αποστολή είναι ο καινουργιος λογιστής και αν δεν δεχτεί ο επιτηδευματιας. Σε αυτή την περίπτωση τι βάζουμε σαν στοιχεία λογιστή;

Eχω κάνει τη δήλωση και την αναμόρφωση κάποιου πελάτη και φυσικά έχω υπογράψει τη δήλωση του , αλλά απο τότε δεν είναι πελάτης μου και κρατάει τα βιβλία μόνος του γιατί δεν μπορεί να πληρώσει, πρέπει στο αρχείο αναμόρφωσης, (έχω υποσχεθεί ότι θα του τα στείλω εγώ), να βάλω τα στοιχεία μου ; η μήπως πρέπει να βάλω και σαν λογιστή τα στοιχεία του επιτηδευματία μιας και στην ουσία όλο το 2011 δεν είμαι λογιστής του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ntrin ntrin to τηλεφωνο χτυπαει κατελλημενο στην gsis. να σας ρωτησω μηπως ετυχε σε εσας.

διακοπη εταιρειας φεβρουαριο 2010 και στο ταχις εχουν διαγραψει τους κωδικους της εταιρειας.πως θα στειλω αναμορφωση δαπανων για δηλωσω το φπα που πληρωθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ntrin ntrin to τηλεφωνο χτυπαει κατελλημενο στην gsis. να σας ρωτησω μηπως ετυχε σε εσας.

διακοπη εταιρειας φεβρουαριο 2010 και στο ταχις εχουν διαγραψει τους κωδικους της εταιρειας.πως θα στειλω αναμορφωση δαπανων για δηλωσω το φπα που πληρωθηκε?

μετα απο 10 συνεχομενα τηλεφωνηματα και αναμονη 13 λεπτα η απαντηση ηταν απλη. διαβασε την ΠΟΛ1235 και πηγαινε χειρογραφη στη δου. τους κωδικους δεν μπορουμε να τους επανεργοποιησουμε.και ρωταω αμα δεν την δεχτουν στη δου? και μου λενε ξαναπαρτε μασ τηλεφωνο......

αφου διαβαζω την πολ1235 για τριτη φορα μηπως μου ξεφυγε το σημειο για υποβολη εταιρειων χωρις κωδικους, δεν βρηκα κατι. να παω στη δου και να φαω ακυρο? η να παρω τηλ και να περιμενω κανα 15λεπτο και να τουσ πω για την πολ1235?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ:

σε πελατη μου δεν του εξεπεσα καθολου το ποσο της κινητης 2000€ .Δηλαδη στο Ε3 εβαλα δαπανες μη εκπιπτομενες 2000€ , εχετε καποια ιδεα πως θα το απεικονισω αυτο στο εντυπο φορολογικης αναμορφωσης?

Θα παω να βαλω δαπανες 4000*50%=2000? αν υποθεσουμε οτι εχει εναν υπαλληλο

Θα τα βαλω στις δαπανες χωρις διακιολογητικα ΚΒΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη βασανιζομαι

Καλησπερα σας ,

Εχω το εξεις προβλημα οταν προσπαθω να καταχωρησω της δαπανες κινητης τηλεφωνιας

Ενω κανω κανονικα το αρχειο αποθηκευση , στο taxisnet οταν παω να κανω μεταφορτωση αρχειου μου βγαζει μηνθμα οτι υπαρχει λαθος στο πινακα 3 που αφορα τα κινητα τηλεφωνα επισης αν βαλω ακεραιο αριθμο μου το φωρτωνει αν βαζω δεκαδικα δεν μου το παιρνει .

Αν ξερεις καποιος ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι θα γίνει θα δοθεί παράταση ή τρέχουμε να προλάβουμε μαζί με όλα τα υπόλοιπα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπερα σας ,

Εχω το εξεις προβλημα οταν προσπαθω να καταχωρησω της δαπανες κινητης τηλεφωνιας

Ενω κανω κανονικα το αρχειο αποθηκευση , στο taxisnet οταν παω να κανω μεταφορτωση αρχειου μου βγαζει μηνθμα οτι υπαρχει λαθος στο πινακα 3 που αφορα τα κινητα τηλεφωνα επισης αν βαλω ακεραιο αριθμο μου το φωρτωνει αν βαζω δεκαδικα δεν μου το παιρνει .

Αν ξερεις καποιος ......

Ενδεχομένος δεν είναι ακριβώς 50% τα ποσά δηλαδή πχ 1000,01 και 50% = 500 θέλει 1000 και 50% 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι.Ας την βγάλουν επι τέλους !!!!!!!!!!αυτή την ρημάδα την παράταση και άς φθιάξουν τα .... συστήματά τους μήπως και μπορέσουμε να δούμε τις οικογένειες μας μέρες που έρχονται και με τα όσα μας έχουν φορτώσει .

'Ελεος !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αγανακτισμένος και ξενύχτης

Aς περιμένουμε για την παράταση μέχρι τη τελευταία ημέρα της προθεσμίας, μη χαλάσουμε και την παράδοση που καθιέρωσε φέτος το ΥΠ.ΟΙΚ . Παρατηρώ απο τις δημοσιεύσεις πως γινόμαστε απαιτητικοί . Είναι δυνατόν να αρχίσουμε και εμείς να απαιτούμε τα αυτονότητα;;; Τουλάχιστον ντροπή μας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1235/2011

Α.) ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ

5. Υπάρχει υποχρέωση υποβολής της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης από τους αγρότες του κανονικού καθεστώτος.Δηλ.όχι από Αγρότες του ειδικού καθεστώτος,-διότι δεν θεωρούνται Επιτηδευματίες- π.χ. αλιείς(Φόρος Φ.Π.Α. κατά αποκοπήν)

Β.) ΤΙ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ

4. Στην στήλη του ΦΠΑ αναγράφονται τα ποσά που καταβλήθηκαν με έκτακτη δήλωση ΦΠΑ από μη ενταγμένους στο ΦΠΑ μόνο όταν πρόκειται για επιτηδευματίες.

Με βάση τα ανωτέρω 1.) ΚΕΝΤΡΙΚΟ : ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ (Β΄κατηγορίας βιβλία) με αποδοδέντα Φ.Π.Α. π.χ. 300,00 ευρώ 2).ΥΠΟΚ/ΜΑ: ΑΛΙΕΥΣ ΣΤΟ AΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΜΕ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΠΑ(ΕΚΤΑΚΤΗ ΔΗΛΩΣΗ) ΚΑΤΑ ΑΠΟΚΟΠΗΝ 100,00 ευρώ

ΕΡΩΤΗΜΑ

Στα αποδοθέντα ποσά της φορολογικής αναμόρφωσης θα πρέπει να βάλουμε 400,00 (=300,00 + 100,00) ευρώ ή τα 300,00;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΟΛ λέει οτι αν έχει αλλάξει ο λογιστής μετα την υποβολή της δήλωσης υπευθυνος για την αποστολή είναι ο καινουργιος λογιστής και αν δεν δεχτεί ο επιτηδευματιας.

Πού το λέει αυτό, γιατί με ενδιαφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένος δεν είναι ακριβώς 50% τα ποσά δηλαδή πχ 1000,01 και 50% = 500 θέλει 1000 και 50% 500

το ίδιο πρόβλημα με μήνυμα ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΙΙΙ (ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ) αντιμετώπισα και εγώ. Μίλησα με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες , δεν είχαν να μου πουν κάτι και με παρέπεμψαν στα κεντρικά που βέβαια δεν μπορώ να επικοινωνήσω. Απλά περιμένω να δω τι θα γίνει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού το λέει αυτό, γιατί με ενδιαφέρει...

Το θέμα δεν είναι που το λέει (πολ 1235/24-11-2011) αλλά πως ερμηνευεται, δηλαδή αν υπάρχει αλλαγή λογιστή και ο καινουργιος δεν θέλει να την στείλει με δικά του στοιχεία, τι στοιχεία βάζουμε σαν λογιστή, εαν δεν βάλω τίποτα δεν τι δέχεται εαν βάλω τα στοιχεία του επιτηδευματία τη δέχεται κανονικά (χωρίς να την οριστικοποιησω).

Δεν έχει τυχει σε κανένα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι που το λέει (πολ 1235/24-11-2011) αλλά πως ερμηνευεται, δηλαδή αν υπάρχει αλλαγή λογιστή και ο καινουργιος δεν θέλει να την στείλει με δικά του στοιχεία, τι στοιχεία βάζουμε σαν λογιστή, εαν δεν βάλω τίποτα δεν τι δέχεται εαν βάλω τα στοιχεία του επιτηδευματία τη δέχεται κανονικά (χωρίς να την οριστικοποιησω). Δεν έχει τυχει σε κανένα άλλο;

σε καθε περιπτωση ας περιμενουμε την παραταση και τις διευκρινιστικες κατα πασα πιθανοτητα θα υπαρξει αλλη εφαρμογη απο οτι λενε στο taxisnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...