Προς το περιεχόμενο
  • 0

ατομικη επιχειρηση με τζιρο>1,500,000 και τηρηση βιβλιων


ethos

Ερώτηση

Ν 4308/14 ,ΑΡΘΡΟ 1 ΠΑΡ.2Γ

 

2. Οι παρακάτω οντότητες εφαρμόζουν τις ρυθμίσεις αυτού του νόμου:  

α) Τα νομικά πρόσωπα που έχουν τη μορφή της ανώνυμης εταιρείας, της εταιρείας περιορισμένης ευθύνης, της ετερόρρυθμης κατά μετοχές εταιρείας και της ιδιωτικής κεφαλαιουχικής εταιρείας.  
β) Τα νομικά πρόσωπα που έχουν τη μορφή της ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρείας, όταν όλοι οι άμεσοι ή έμμεσοι εταίροι των προσώπων αυτών έχουν περιορισμένη ευθύνη λόγω του ότι είναι είτε νομικά πρόσωπα της περίπτωσης α΄ της παρούσας παραγράφου ή άλλου νομικού τύπου συγκρίσιμου με τα νομικά πρόσωπα της περίπτωσης αυτής.  
γ) Η ετερόρρυθμη εταιρεία, η ομόρρυθμη εταιρεία, η ατομική επιχείρηση και κάθε άλλη οντότητα του ιδιωτικού τομέα που υποχρεούται στην εφαρμογή αυτού του νόμου από φορολογική ή άλλη νομοθετική διάταξη.  
δ) Κερδοσκοπικές ή μη κερδοσκοπικές οντότητες που ανήκουν στο δημόσιο τομέα ή ελέγχονται από το Δημόσιο ή τελούν υπό την εποπτεία του Δημοσίου, όταν δεν εμπίπτουν στην εφαρμογή του άρθρου 156 του ν. 4270/2014.  

 

επισης αρθρο 2

1. Οι οντότητες κατατάσσονται με βάση το μέγεθός τους στις παρακάτω κατηγορίες των παραγράφων 2 έως 6 του παρόντος άρθρου.  

2. Πολύ μικρές οντότητες.

Πολύ μικρές οντότητες είναι οι οντότητες οι οποίες κατά την ημερομηνία του ισολογισμού τους δεν υπερβαίνουν τα όρια δύο τουλάχιστον από τα ακόλουθα τρία κριτήρια:  
α) Σύνολο ενεργητικού (περιουσιακών στοιχείων): 350.000 ευρώ.  
β) Καθαρό ύψος κύκλου εργασιών: 700.000 ευρώ.  
γ) Μέσος όρος απασχολουμένων κατά τη διάρκεια της περιόδου: 10 άτομα.  

. Ειδικά οι οντότητες της παραγράφου 2(γ) του άρθρου 1 εντάσσονται στην κατηγορία των πολύ μικρών οντοτήτων με μόνη προϋπόθεση ότι ο κύκλος εργασιών τους δεν υπερβαίνει το ποσό του 1.500.000 ευρώ.  

4. Μικρές οντότητες.

Μικρές οντότητες είναι οι οντότητες οι οποίες δεν είναι πολύ μικρές οντότητες και κατά την ημερομηνία του ισολογισμού τους δεν υπερβαίνουν τα όρια δύο τουλάχιστον από τα ακόλουθα τρία κριτήρια:  
α) Σύνολο ενεργητικού: 4.000.000 ευρώ.  
β) Καθαρό ύψος κύκλου εργασιών: 8.000.000 ευρώ.  
γ) Μέσος όρος απασχολουμένων κατά τη διάρκεια της περιόδου: 50 άτομα.  

9. Όταν η οντότητα υπερβαίνει ή παύει να υπερβαίνει τα όρια δύο εκ των τριών κριτηρίων των παραγράφων 2 και 4 έως 6 ή το κριτήριο της παραγράφου 3 του παρόντος άρθρου για δύο διαδοχικές περιόδους, για τους σκοπούς εφαρμογής των ρυθμίσεων αυτού του νόμου η αλλαγή κατηγορίας μεγέθους ενεργοποιείται από την περίοδο που έπεται των δύο εν λόγω διαδοχικών περιόδων.  

 

Σας παρουσιαζω τα στοιχεια της ατομικης για να εχουμε μεγεθη συζητησης

 

2013

περιουσιακα στοιχεια  0,00

κυκλος εργασιων  400,000ευρω

προσωπικο  10 ατομα

 

2014

περιουσιακα στοιχεια 0,00

κυκλος εργασιων  4,000,000ευρω

προσωπικο  400 ατομα\

 

 

ΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟ 2015???? 

ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ Η' ΔΙΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ??

 

 

ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

κι εγω απλογραφικα υποστηριζω   οσων αφορα το 2015

 

ΕΑΝ και το ετος 2015  ξεπερναει τα ορια της πολυ μικρης οντοτητας τοτε  το 2016 θα ανεβει κατηγορια  (αρα διπλογραφικα)

Όταν η οντότητα υπερβαίνει ή παύει να υπερβαίνει τα όρια δύο εκ των τριών κριτηρίων των παραγράφων 2 και 4 έως 6 ή το κριτήριο της παραγράφου 3 του παρόντος άρθρου για δύο διαδοχικές περιόδους, για τους σκοπούς εφαρμογής των ρυθμίσεων αυτού του νόμου η αλλαγή κατηγορίας μεγέθους ενεργοποιείται από την περίοδο που έπεται των δύο εν λόγω διαδοχικών περιόδων. 

 

για την ολοκληρωση της συζητησης....  

Θεωρω πως

α)για να ανεβει κατηγορια πλεον μια πολυ μικρη οντοτητα ( κλασικη Β) και να παει σε Γ  θα πρεπει να ξεπερναει  το ενα και μοναδικο κριτηριο του τζιρου για 2 συνεχομενα ετη

β)εαν δεν τα ξεπερναει ΚΑΙ τα 2 ετη τοτε περιμενουμε ποτε θα πιασουμε συνεχομενα ετη???  η' θα υπολογισουμε με το μεσο ορο?? κατι θα σκεφτουμε οταν ερθει η ωρα??

γ)ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ 2 ΑΠΟ ΤΑ 3 ΚΡΙΤΗΡΙΑ... ενω για να ανεβει  χρειαζεται μονο το 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι εγω απλογραφικα υποστηριζω   οσων αφορα το 2015

 

ΕΑΝ και το ετος 2015  ξεπερναει τα ορια της πολυ μικρης οντοτητας τοτε  το 2016 θα ανεβει κατηγορια  (αρα διπλογραφικα)

Όταν η οντότητα υπερβαίνει ή παύει να υπερβαίνει τα όρια δύο εκ των τριών κριτηρίων των παραγράφων 2 και 4 έως 6 ή το κριτήριο της παραγράφου 3 του παρόντος άρθρου για δύο διαδοχικές περιόδους, για τους σκοπούς εφαρμογής των ρυθμίσεων αυτού του νόμου η αλλαγή κατηγορίας μεγέθους ενεργοποιείται από την περίοδο που έπεται των δύο εν λόγω διαδοχικών περιόδων. 

 

για την ολοκληρωση της συζητησης....  

Θεωρω πως

α)για να ανεβει κατηγορια πλεον μια πολυ μικρη οντοτητα ( κλασικη Β) και να παει σε Γ  θα πρεπει να ξεπερναει  το ενα και μοναδικο κριτηριο του τζιρου για 2 συνεχομενα ετη

β)εαν δεν τα ξεπερναει ΚΑΙ τα 2 ετη τοτε περιμενουμε ποτε θα πιασουμε συνεχομενα ετη???  ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΕΠΟΜΕΝΩΣ.

η' θα υπολογισουμε με το μεσο ορο?? κατι θα σκεφτουμε οταν ερθει η ωρα??

γ)ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ 2 ΑΠΟ ΤΑ 3 ΚΡΙΤΗΡΙΑ... ενω για να ανεβει  χρειαζεται μονο το 1 ΟΧΙ ΑΠΑΡΙΤΗΤΑ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ. ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΤΖΙΡΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΩΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ (1γ Ν 4308/14) ΣΤΗΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ (1γ Ν 4308/14) .ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΣΑΙΑΣ (ως επιχ. της παρ. 1γ ) ΘΕΛΕΙΣ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελενη τρ.

Επειδή σήμερα ασχολούμαι από το πρωί με το συγκεκριμένο θέμα, θα ήθελα να σας παραθέσω τη δική μου γνώμη. Ο νόμος 4308/2014 όπως και η ΠΟΛ.1003/31-12-2014, Έχει έναρξη ισχύος από 01/01/2015. Το αν είμαι πολύ μικρή ή μικρή οντότητα κλπ. έχει να κάνει από 01/01/2015 και μετά. Άρα γιατί θα τηρήσω απλογραφικά βιβλία και όχι διπλογραφικά?

Η ΠΟΛ.1003 στην παράγραφο 2.7 αναφέρει:

 

Ειδικά, διευκρινίζεται ότι όποια οντότητα της παραγράφου 2(γ) του άρθρου 1 ήταν πολύ μικρή οντότητα στην τελευταία ετήσια περίοδο πριν την εφαρμογή του νόμου, για να ενταχθεί σε ανώτερη κατηγορία πρέπει να υπερβεί τα τιθέμενα όρια του νέου νόμου για δύο συνεχόμενες ετήσιες περιόδους.

 

Εφόσον τη χρήση του 2014 έχω τζίρο 1.500.000 δεν είμαι πολύ μικρή οντότητα αλλά μικρή οντότητα άρα αυτή η διευκρίνηση δε με αφορά.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να τηρηθούν διπλογραφικά βιβλία από 1/1/2015. Ο προϊστάμενος του πρώην κώδικα της εφορίας που ανήκω συμφωνεί μαζί μου.

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το Υπουργείο μου είπαν ότι εμείς το ερμηνεύουμε, πως μπορεί να παραμείνει σε απλογραφικά, αλλά δεν είναι πουθενά γραμμένη αυτή η ερμηνεία.

 

Και όταν την ρώτησα, άρα καμία επιχείρηση δεν θα μεταφερθεί από τα απλογραφικά στα διπλογραφικά βιβλία την 1/1/2015, καθώς δεν μπορεί να έχει 2 συνεχόμενες χρονιές με 1.500.000 τζίρο γιατί αν είχε το 2014 θα έπρεπε ήδη να έχει κάνει μετάταξη, μου είπε ότι δεν υπάρχει επίσημη διευκρίνηση.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή σήμερα ασχολούμαι από το πρωί με το συγκεκριμένο θέμα, θα ήθελα να σας παραθέσω τη δική μου γνώμη. Ο νόμος 4308/2014 όπως και η ΠΟΛ.1003/31-12-2014, Έχει έναρξη ισχύος από 01/01/2015. Το αν είμαι πολύ μικρή ή μικρή οντότητα κλπ. έχει να κάνει από 01/01/2015 και μετά. Άρα γιατί θα τηρήσω απλογραφικά βιβλία και όχι διπλογραφικά?

Η ΠΟΛ.1003 στην παράγραφο 2.7 αναφέρει:

 

Ειδικά, διευκρινίζεται ότι όποια οντότητα της παραγράφου 2(γ) του άρθρου 1 ήταν πολύ μικρή οντότητα στην τελευταία ετήσια περίοδο πριν την εφαρμογή του νόμου, για να ενταχθεί σε ανώτερη κατηγορία πρέπει να υπερβεί τα τιθέμενα όρια του νέου νόμου για δύο συνεχόμενες ετήσιες περιόδους.

 

Εφόσον τη χρήση του 2014 έχω τζίρο 1.500.000 δεν είμαι πολύ μικρή οντότητα αλλά μικρή οντότητα άρα αυτή η διευκρίνηση δε με αφορά.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να τηρηθούν διπλογραφικά βιβλία από 1/1/2015. Ο προϊστάμενος του πρώην κώδικα της εφορίας που ανήκω συμφωνεί μαζί μου.

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το Υπουργείο μου είπαν ότι εμείς το ερμηνεύουμε, πως μπορεί να παραμείνει σε απλογραφικά, αλλά δεν είναι πουθενά γραμμένη αυτή η ερμηνεία.

 

Και όταν την ρώτησα, άρα καμία επιχείρηση δεν θα μεταφερθεί από τα απλογραφικά στα διπλογραφικά βιβλία την 1/1/2015, καθώς δεν μπορεί να έχει 2 συνεχόμενες χρονιές με 1.500.000 τζίρο γιατί αν είχε το 2014 θα έπρεπε ήδη να έχει κάνει μετάταξη, μου είπε ότι δεν υπάρχει επίσημη διευκρίνηση.

 

Συμπεράσματα : επομένως συμφωνειτε εσείς και ο πρώην προιστμαένος του ΚΒΣ αλλά 

διαφωνεί με εσάς το ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ. 2) οκ δε θα μεταφερθει καμιά ςτα διπλογραφικά . Είναι μεμπτό αυτό ? Αποτελεί επιχείρημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμπεράσματα : επομένως συμφωνειτε εσείς και ο πρώην προιστμαένος του ΚΒΣ αλλά 

διαφωνεί με εσάς το ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ. 2) οκ δε θα μεταφερθει καμιά ςτα διπλογραφικά . Είναι μεμπτό αυτό ? Αποτελεί επιχείρημα ?

Δεν είπα ότι συμφωνεί το Υπουργείο Οικονομικών! Η απάντηση τους ήταν ότι δεν υπάρχει επίσημη διευκρίνηση! 

Και φυσικά δεν είναι μεμπτό! Αλλά ούτε και λογικό μου ακούγεται εμένα!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΠΟΛ.1003 στην παράγραφο 2.7 αναφέρει:

 

Ειδικά, διευκρινίζεται ότι όποια οντότητα της παραγράφου 2(γ) του άρθρου 1 ήταν πολύ μικρή οντότητα στην τελευταία ετήσια περίοδο πριν την εφαρμογή του νόμου, για να ενταχθεί σε ανώτερη κατηγορία πρέπει να υπερβεί τα τιθέμενα όρια του νέου νόμου για δύο συνεχόμενες ετήσιες περιόδους.

 

Εφόσον τη χρήση του 2014 έχω τζίρο 1.500.000 δεν είμαι πολύ μικρή οντότητα αλλά μικρή οντότητα άρα αυτή η διευκρίνηση δε με αφορά. ΜΕ ΒΑΣΗ ΠΟΙΟ ΝΟΜΟ ΕΙΣΤΕ ΜΙΚΡΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΣΤΑ ΔΙΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ.? ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΚΦΑΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΔΙΟΤΙ Ο ΚΦΑΣ ΤΕΡΜΑΤΗΣΕ ΤΟΝ ΒΙΟ ΤΟΥ ΤΗΝ 31-12-2014. ΑΡΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥΚΦΑΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ . ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΜΕΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ 4308/14. ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΛΕΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΡΙΟΥ ΔΥΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΚΑΙΕ ΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελενη τρ.

 

Η ΠΟΛ.1003 στην παράγραφο 2.7 αναφέρει:

 

Ειδικά, διευκρινίζεται ότι όποια οντότητα της παραγράφου 2(γ) του άρθρου 1 ήταν πολύ μικρή οντότητα στην τελευταία ετήσια περίοδο πριν την εφαρμογή του νόμου, για να ενταχθεί σε ανώτερη κατηγορία πρέπει να υπερβεί τα τιθέμενα όρια του νέου νόμου για δύο συνεχόμενες ετήσιες περιόδους.

 

Εφόσον τη χρήση του 2014 έχω τζίρο 1.500.000 δεν είμαι πολύ μικρή οντότητα αλλά μικρή οντότητα άρα αυτή η διευκρίνηση δε με αφορά. ΜΕ ΒΑΣΗ ΠΟΙΟ ΝΟΜΟ ΕΙΣΤΕ ΜΙΚΡΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΣΤΑ ΔΙΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ.? ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΚΦΑΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΔΙΟΤΙ Ο ΚΦΑΣ ΤΕΡΜΑΤΗΣΕ ΤΟΝ ΒΙΟ ΤΟΥ ΤΗΝ 31-12-2014. ΑΡΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥΚΦΑΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ . ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΜΕΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ 4308/14. ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΛΕΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΡΙΟΥ ΔΥΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΚΑΙΕ ΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ .

 

 

Ο όρος οντότητα ορίζεται με τον 4308/14 που οι διατάξεις του ισχύουν από 01/01/2015. Για να ήμουν πολύ μικρή οντότητα το 2014 (αν υπήρχαν) θα έπρεπε να είχα τζίρο κάτω από 1500000. Σωστά? Εγώ έχω πάνω από 1500000. Άρα στην τελευταία ετήσια περίοδο πριν την εφαρμογή του νόμου(όπως αναφέρεται στην παράγραφο 2.7 της ΠΟΛ.1003) δεν χαρακτηρίζομαι πολύ μικρή οντότητα.  

Τώρα εγώ έχω ήδη θέσει ερώτημα στο υπουργείο και περιμένω απάντηση. Ας ελπίσουμε ότι θα την λάβω πριν τις 30/01 που με την παράταση έχουμε προθεσμία. Όταν την έχω θα σας την παραθέσω! 

Και επίσης ας ελπίσουμε ότι έχω άδικο, γιατί και εγώ αυτό θέλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο όρος οντότητα ορίζεται με τον 4308/14 που οι διατάξεις του ισχύουν από 01/01/2015. Για να ήμουν πολύ μικρή οντότητα το 2014 (αν υπήρχαν) θα έπρεπε να είχα τζίρο κάτω από 1500000. Σωστά? ΟΧΙ .  Εγώ έχω πάνω από 1500000. Άρα στην τελευταία ετήσια περίοδο πριν την εφαρμογή του νόμου(όπως αναφέρεται στην παράγραφο 2.7 της ΠΟΛ.1003) δεν χαρακτηρίζομαι πολύ μικρή οντότητα.  . Η 1003/2015 2.7 ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΖΙΡΟΥ ΤΟ 2014 ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΒΕΙΤΕ ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ 2015 ΩΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ 2016 ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΜΙΚΡΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ (ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ). ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΜΕ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΟΥ ΟΡΙΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟ 2014 ΠΑΡΑΜΕΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή σήμερα ασχολούμαι από το πρωί με το συγκεκριμένο θέμα, θα ήθελα να σας παραθέσω τη δική μου γνώμη. Ο νόμος 4308/2014 όπως και η ΠΟΛ.1003/31-12-2014, Έχει έναρξη ισχύος από 01/01/2015. Το αν είμαι πολύ μικρή ή μικρή οντότητα κλπ. έχει να κάνει από 01/01/2015 και μετά. Άρα γιατί θα τηρήσω απλογραφικά βιβλία και όχι διπλογραφικά?

 

 

 

Η μετατροπη που θα κανατε ΕΑΝ κανατε στη ΔΟΥ θα ειχε ημερομηνια 01/01/15  

ΑΡΑ υποχρεωτικα  ονοματιζεται η επιχειρηση συμφωνα με τον Ν 4308/14    

 

και εφοσον η επιχειρηση  δεν πληρει την 01/01/15  τα κριτηρια να ονομαστει μικρη επιχειρηση, τοτε  εισαστε πολυ μικρη για ενα ακομη ετος

ο προισταμενος της δικης μας ΔΟΥ αποφασισε οτι θα συμφωνησει με οτι αποφασιστει  στο taxheaven   :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρετώ με την σειρά μου και ρωτάω (ξαναρωτάω,γιατι έχω υποβάλλει ερώτηση και σε άλλη θέση του post και δεβ πήρα απάντηση):

Εταιρεία προσωπική  (Ο.Ε ή Ε.Ε.) ΟΔΟΝΤΙΆΤΡΩΝ  με έσοδα 150.000 ευρώ μπορεί να ενταχθεί στα απλογραφικά ή δεσμεύεται από άλλες διατάξεις  για  διπλογραφικά ???????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να απαντήσει στο θέμα.

Καλή δύναμη σε όλους.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω  Ε.Ε. στην οποία το ομμορυθμο μέλος μου είναι ΕΠΕ. . Εντάσομαι βάση περιπτωσης 2β διπλογραφικά άνευ τζίρου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρετώ με την σειρά μου και ρωτάω (ξαναρωτάω,γιατι έχω υποβάλλει ερώτηση και σε άλλη θέση του post και δεβ πήρα απάντηση):

Εταιρεία προσωπική  (Ο.Ε ή Ε.Ε.) ΟΔΟΝΤΙΆΤΡΩΝ  με έσοδα 150.000 ευρώ μπορεί να ενταχθεί στα απλογραφικά ή δεσμεύεται από άλλες διατάξεις  για  διπλογραφικά ???????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να απαντήσει στο θέμα.

Καλή δύναμη σε όλους.!!!

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω  Ε.Ε. στην οποία το ομμορυθμο μέλος μου είναι ΕΠΕ. . Εντάσομαι βάση περιπτωσης 2β διπλογραφικά άνευ τζίρου???

 

Στο νόμο γινεται λογος για όλα τα άμεσα και έμμεσα μέλη των εταιρειών αυτών να εχουν περιορισμένη ευθυνη.Αμεσοι και έμμεσοι εταίροι. Εδώ φαινεται το μοναδικό ομόρρυθμο μέλος είναι νομικό πρόσωπο περιωρισμένης ευθύνης . Επομένως είστε στα διπλογραφικά βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο νόμο γινεται λογος για όλα τα άμεσα και έμμεσα μέλη των εταιρειών αυτών να εχουν περιορισμένη ευθυνη.Αμεσοι και έμμεσοι εταίροι. Εδώ φαινεται το μοναδικό ομόρρυθμο μέλος είναι νομικό πρόσωπο περιωρισμένης ευθύνης . Επομένως είστε στα διπλογραφικά βιβλία.

Σε ευχαριστώ για την επιβεβαιωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρετώ με την σειρά μου και ρωτάω (ξαναρωτάω,γιατι έχω υποβάλλει ερώτηση και σε άλλη θέση του post και δεβ πήρα απάντηση):

Εταιρεία προσωπική  (Ο.Ε ή Ε.Ε.) ΟΔΟΝΤΙΆΤΡΩΝ  με έσοδα 150.000 ευρώ μπορεί να ενταχθεί στα απλογραφικά ή δεσμεύεται από άλλες διατάξεις  για  διπλογραφικά ???????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να απαντήσει στο θέμα.

Καλή δύναμη σε όλους.!!!

 

Με βάση την παρ.9 του άρθρου 11 του Π.Δ. 84/2001 όπως ισχύει:

 

...

9. Η Ιατρική Εταιρεία παροχής υπηρεσιών Π.Φ.Υ. τηρεί, ανεξάρτητα από τη νομική της μορφή, βιβλία Γ' κατηγορίας, κατά τον ισχύοντα εκάστοτε κώδικα φορολογικών στοιχείων.

...

 

 Δείτε και την Δ15Α 1074675/2-5-13 προσωπική απάντηση:

 

Αρ. πρωτ.: Δ15Α 1074675 ΕΞ 2.5.2013

Ένταξη σε κατηγορία βιβλίων Ιατρικής Εταιρείας Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας

Αθήνα, 02/05/2013

Αρ. Πρωτ.: Δ15Α 1074675 ΕΞ 2013

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ & ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ (15η)

ΤΜΗΜΑ: Α΄

Ταχ. Δ/νση:Καρ. Σερβίας 10

Ταχ. Κώδικας:101 84 ΑΘΗΝΑ

Τηλέφωνο:210-3638389

FAX:210-3641620

ΘΕΜΑ: «Ένταξη σε κατηγορία βιβλίων Ιατρικής Εταιρείας Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.»

Σε απάντηση του από 1/4/2013 αιτήματός σας, αναφορικά με το θέμα σας ενημερώνουμε τα εξής:

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 9 του άρθρου 11του Π.Δ.84/2001 (ΦΕΚ Α' 70), η ιατρική εταιρεία παροχής υπηρεσιών Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας (Π.Φ.Υ.) τηρεί ανεξάρτητα από τη νομική της μορφή βιβλία Γ΄ κατηγορίας, κατά των ισχύοντα εκάστοτε κώδικα φορολογικών στοιχείων.

2. Με βάση τις προαναφερόμενες διατάξεις οι ως άνω Ιατρικές Εταιρείες παροχής υπηρεσιών Π.Φ.Υ. εντάσσονται από την έναρξη των εργασιών τους σε βιβλία Γ΄ κατηγορίας (διπλογραφικά βιβλία) του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (Κ.Φ.Α.Σ.), ανεξαρτήτως του ύψους των ακαθαρίστων ετήσιων εσόδων τους.

 

Ακριβές Αντίγραφο

Ο Προϊστάμενος της Γραμματείας

Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ

Ευθύμιος Σαΐτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρετώ με την σειρά μου και ρωτάω (ξαναρωτάω,γιατι έχω υποβάλλει ερώτηση και σε άλλη θέση του post και δεβ πήρα απάντηση):

Εταιρεία προσωπική  (Ο.Ε ή Ε.Ε.) ΟΔΟΝΤΙΆΤΡΩΝ  με έσοδα 150.000 ευρώ μπορεί να ενταχθεί στα απλογραφικά ή δεσμεύεται από άλλες διατάξεις  για  διπλογραφικά ???????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να απαντήσει στο θέμα.

Καλή δύναμη σε όλους.!!!

...ειδικα οι ΕΕ, ΟΕ , ατομικες επιχ/σεις κλπ κλπ εφοσον αποκτουν εισοδημα απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα εντασσονται στην κατηγορια των πολυ μικρων οντοτητων με μονη προυποθεση τζιρο <1.500.000 κ εφαρμοζουν απλογραφικο συστημα. (αρθρο 2 παρ.3 Ν. 4308/14 ΚΑΙ ΠΟΛ 1003/31.12.14) 

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...ειδικα οι ΕΕ, ΟΕ , ατομικες επιχ/σεις κλπ κλπ εφοσον αποκτουν εισοδημα απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα εντασσονται στην κατηγορια των πολυ μικρων οντοτητων με μονη προυποθεση τζιρο <1.500.000 κ εφαρμοζουν απλογραφικο συστημα. (αρθρο 2 παρ.3 Ν. 4308/14 ΚΑΙ ΠΟΛ 1003/31.12.14) 

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ...

 

:)

Καλησπέρα, καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο όρος οντότητα ορίζεται με τον 4308/14 που οι διατάξεις του ισχύουν από 01/01/2015. Για να ήμουν πολύ μικρή οντότητα το 2014 (αν υπήρχαν) θα έπρεπε να είχα τζίρο κάτω από 1500000. Σωστά? Εγώ έχω πάνω από 1500000. Άρα στην τελευταία ετήσια περίοδο πριν την εφαρμογή του νόμου(όπως αναφέρεται στην παράγραφο 2.7 της ΠΟΛ.1003) δεν χαρακτηρίζομαι πολύ μικρή οντότητα.  

Τώρα εγώ έχω ήδη θέσει ερώτημα στο υπουργείο και περιμένω απάντηση. Ας ελπίσουμε ότι θα την λάβω πριν τις 30/01 που με την παράταση έχουμε προθεσμία. Όταν την έχω θα σας την παραθέσω! 

Και επίσης ας ελπίσουμε ότι έχω άδικο, γιατί και εγώ αυτό θέλω!

 

παρακαλω απαντηστε εαν εχετε λαβει απαντηση απο το υπουργειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση μετάβασης από Β'σε Γ΄ λόγω τζίρου η διαδικασία είναι αυτή?

Μητρώο για αλλαγή βιβλίων

Καταχώρηση παγίων απο το βιβλίο παγίων ή αν δεν υπάρχει από τα τιμολόγια.

Υπόλοιπα πελατών -προμηθευτών από τα Β'

Ταμείο..αυτό που θα καταμετρηθεί στις 31/12?

Κεφάλαιο απο το καταστατικό

Διαφεύγει κάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν , alterna said:

Σε περίπτωση μετάβασης από Β'σε Γ΄ λόγω τζίρου η διαδικασία είναι αυτή?

Μητρώο για αλλαγή βιβλίων

Καταχώρηση παγίων απο το βιβλίο παγίων ή αν δεν υπάρχει από τα τιμολόγια.

Υπόλοιπα πελατών -προμηθευτών από τα Β'

Ταμείο..αυτό που θα καταμετρηθεί στις 31/12?

Κεφάλαιο απο το καταστατικό

Διαφεύγει κάτι?

 

Συνταξη ισολογισμού την 31/12/χχχχχχ . Αυτό σημαίνει αναλυτική καταγραφή παγίων , αποθεμάτων , απαιτήσεων , υποχρεώσεων , κεφαλαιου (αν ειστε εταιρεία ) , αποθεματικών αν έχετε αφορολογητες εκπτωσεις , επιχορηγήσεις κλπ

Με βάση τα δεδομένα αυτά θα ανοίξουν οι επιμέρους λογαριασμοί την 01-01-χχχ+1

Βιβλίο παγίων (μητρώο παγίων ) έπρεπε να είχατε και στα απλογραφικά βιβλία . Δεν αλλάζει κάτι σε αυτό λόγω αλλαγής κατηγορίας βιβλίων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις ‎21‎/‎1‎/‎2015 στις 1:51 ΜΜ, Cristin είπε

Χαιρετώ με την σειρά μου και ρωτάω (ξαναρωτάω,γιατι έχω υποβάλλει ερώτηση και σε άλλη θέση του post και δεβ πήρα απάντηση):

Εταιρεία προσωπική  (Ο.Ε ή Ε.Ε.) ΟΔΟΝΤΙΆΤΡΩΝ  με έσοδα 150.000 ευρώ μπορεί να ενταχθεί στα απλογραφικά ή δεσμεύεται από άλλες διατάξεις  για  διπλογραφικά ???????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να απαντήσει στο θέμα.

Καλή δύναμη σε όλους.!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...