Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση Ληξιπρόθεσμων Οφειλών βάσει ν. 4038/2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εχω ενα θεμα και ψαχνω να βρω λιγο μια απαντηση.

Σε επιχειρηση βεβαιωσε προστιμο η επιθεωρηση εργασιας. Απο την επιθεωρηση μας ειπαν οτι εφοσονδεν παμε μεσα σε 15μερες να το πληρωσουμε με εκπτωση 30% θα το βεβαιωσουν στην εφορια.

Η εταιρεια δεν θελει να το πληρωσει. Σε περιπτωση που το βεβαιωσουν στην εφορια για να καταθεσω προφυγη πρεπει να πληρωσω το 30% ?

Γνωριζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1088/30.3.2012

Παράταση υποβολής αίτησης υπαγωγής στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών της παραγράφου 8 του άρθρου 3 του ν.4038/2012 (ΦΕΚ 14 Α/2-2-2012), όπως ισχύει

Αθήνα, 30 Μαρτίου 2012

(ΦΕΚ Β' 985/30-03-2012)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ & ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

1) ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ & ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΗΜ. ΕΣΟΔΩΝ

Δ/ΝΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΝ

ΤΜΗΜΑ Α'

Τηλέφωνο : 210-3635963/480

2) ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΛΩΝΕΙΩΝ & Ε.Φ.Κ.

19η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ

ΤΜΗΜΑ Δ'

Τηλέφωνο : 210-6987439/458

ΠΟΛ 1088

ΘΕΜΑ: «Παράταση υποβολής αίτησης υπαγωγής στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών της παραγράφου 8 του άρθρου 3 του ν.4038/2012 (ΦΕΚ 14 Α/2-2-2012), όπως ισχύει»

ΑΠΟΦΑΣΗ

Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

............................

1. Παρατείνουμε μέχρι και τις 30 Απριλίου 2012 την προθεσμία υποβολής αίτησης για υπαγωγή των ληξιπροθέσμων μέχρι 29 Φεβρουαρίου 2012 χρεών στη ρύθμιση των διατάξεων της παραγράφου 8 του άρθρου 3 του ν.4038/2012 (ΦΕΚ 14 Α'), όπως ισχύει, η οποία λήγει στις 30 Μαρτίου 2012.

........................

ο Ν.4038 λέει τα παρακάτω :

Αρθρο 3. Επείγουσες ρυθμίσεις για την είσπραξη ληξιπρόθεσμων οφειλών Ν.4038



8. ...........................................................

ε. αα) Στην παρούσα ρύθμιση υπάγονται όλες οι ανωτέρω οφειλές, που είναι βεβαιωμένες και ληξιπρόθεσμες μέχρι την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για υπαγωγή στη ρύθμιση, με τις προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής που τις επιβαρύνουν μέχρι την ημερομηνία αυτή, χωρίς δικαίωμα του οφειλέτη να ζητήσει την εξαίρεση μέρους αυτών.

ββ) Στην ίδια ρύθμιση υπάγονται,μόνο αν ζητηθεί από τον οφειλέτη:

i) οι οφειλές που τελούν σε αναστολή είσπραξης,

ii) οι οφειλές που έχουν υπαχθεί σε διευκόλυνση τμηματικής καταβολής κατά τις διατάξεις των άρθρων 13-21 του ν.2648/1998(Α' 238), καθώς και οι οφειλές που έχουν υπαχθεί σε άλλη ρύθμιση, των οποίων οι όροι τηρούνται κατά την υποβολή του αιτήματος.

Τελικά τι υπερισχύει ?

Μπορώ να συμπεριλάβω οφειλές που κατέστησαν ληξιπρόθεσμες μετά την 30/3/2012 σε ρύθμιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Ν.4038 λέει τα παρακάτω :

Τελικά τι υπερισχύει ?

Μπορώ να συμπεριλάβω οφειλές που κατέστησαν ληξιπρόθεσμες μετά την 30/3/2012 σε ρύθμιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που διαβασα προχτες στο taxheaven για παραταση οφειλων στον οαεε εως 30/4 , ισχυει απο χτες η περιμενουμε καποια ανακοινωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
επισκέπτη ΛΑΡΗΣ

Καλησπέρα.

Με κάλεσαν πριν 2 εβδομάδες από την εφορία και με ενημέρωσαν ότι χρωστάω 15.000 ευρώ.

Η ρύθμιση που μου πρότειναν ήταν 12 μήνες..Και φυσικά δεν μπορώ να τα πληρώσω αφού αδυνατώ.

Τους πίεσα να το τραβήξουμε για 24 μήνες και δεν το δέχτηκαν..Και τελικά μου κάνουν κατάσχεση εισοδήματος με το έτσι θέλω χωρίς να με ρωτήσουν από 2 διαμερίσματα που έχω και απο τα οποία ζω. Εχω άλλα 700 ευρώ εισόδημα και ευτυχώς δεν μου τα πήραν και αυτά και με αυτά πρέπει να ζήσω την οικογένεια μου και ήδη έχω δάνεια.

Τι μπορώ να κάνω εκτός από το να αυτοκτονήσω? Στην εφορία δεν δέχονται να ακούσουν τίποτε και δεν το αναστέλλουν το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΛΑΡΗΣ

Οταν λες ανακοπή τι εννοείς? Σε τη?Στα δάνεια από της τράπεζες?

Πήγα σε δικηγόρο και μου είπε ότι δεν μπορεί να βοηθήσει για την εφορία και ότι είναι στο χέρι του αρμόδιου της ίδιας της εφορίας στο αν μου το κάνει σε 24 δώσεις..Στην εφορία δεν τους ενδιαφέρει τίποτα κυριολεκτικά. έχω πόσες μέρες που κάθε μέρα τους παρακαλάω να βρούμε λύση.Μονο που δεν γελάν μαζί μου.(δες που καταντήσαμε λέω)

Αλλα και πάλι και σε 24 να μου το κάνει δεν βγαίνω πέρα με παιδί και γυναίκα άνεργη.Θα ήθελα κάποιους παραπάνω μήνες αλλά και πάλι αν δεν γίνετε για παραπάνω και με 24 έχεις άλλη ψυχολογία για να συνεχίσεις..Δεν έχει και δουλείες να πάω οπουδήποτε να ανεβάσω το εισόδημα μου μπας και το παλέψω.

Το θέμα είναι οτι με κάνανε κατάσχεση εισοδήματος.Εστειλαν χαρτί στους ενοικιαστές να καταβάλουν τα χρήματα στην εφορία και σε εμένα το χαρτί. Αν γίνει από τον επόμενο μήνα αυτό εγώ δεν θα έχω χρήματα για τα απολύτως απαραίτητα. Δεν ξέρω που πρέπει να φτάσω.

Δεύτερη λύση του δικηγόρου ήταν να ζητήσουμε από μια τράπεζα στάση πληρωμής για 1 τουλάχιστον χρόνο και έτσι σκεφτήκαμε να ενεργήσουμε αλλά η τράπεζα ζητάει προσημείωση ακινήτου για να μου το κάνει. Και στην ιδέα μόνο ότι δεν ξέρω τι άλλο θα μας συμβεί σε αυτήν την χώρα φοβάμαι να προχωρήσω σε προσημείωση ακινήτου γιατί δεν ξέρω αν καταφέρω να είμαι κύριός στης υποχρεώσεις :(

Απο νοικοκύρης που προσπαθούσα πάντα για το καλύτερο για την οικογένεια μου με φτάσανε στα χειρότερα γιατί έτσι θέλουν.(εμείς θα τους τα πληρώσουμε όλα με το παραπάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΑ ΠΟΛ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 60 ΔΟΣΕΙΣ???????????????????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΑ ΠΟΛ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 60 ΔΟΣΕΙΣ???????????????????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

ΠΟΛ 1047

ΘΕΜΑ: «Ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών της παραγράφου 8 του άρθρου 3 του ν.4038/2012 (ΦΕΚ 14 Α΄/2-2-2012), όπως ισχύει»

ΑΠΟΦΑΣΗ

Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟIΚΟΝΟΜIΚΩΝ

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις της παραγράφου 8 του άρθρου 3 του ν. 4038/2012 (ΦΕΚ 14 Α΄/2-2-2012), όπως συμπληρώθηκε με τις διατάξεις της παραγράφου 9 του πέμπτου άρθρου του ν.4047/2012 (ΦΕΚ 31 Α/23.02.2012) και ειδικότερα της περίπτωσης η' της παραγράφου 8 του ν. 4038/2012, όπως ισχύει, σύμφωνα με τις οποίες παρέχεται εξουσιοδότηση στον Υπουργό Οικονομικών να ρυθμίζει με απόφαση κάθε ειδικότερο θέμα εφαρμογής των ανωτέρω διατάξεων.

2. Την αρ. Υ. 25/06.12.2011 (ΦΕΚ 2792 Β /08.12.2011) απόφαση του Πρωθυπουργού «Καθορισμός αρμοδιοτήτων των Αναπληρωτών Υπουργών Οικονομικών Φίλιππου Σαχινίδη και Παντελή Οικονόμου».

3. Το γεγονός ότι, από τις διατάξεις της απόφασης αυτής δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού.

Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε

1. Στην ρύθμιση της παραγράφου 8 του άρθρου 3 του ν. 4038/2012 (ΦΕΚ 14 Α'), όπως ισχύει, δύνανται να υπαχθούν βασικές ληξιπρόθεσμες οφειλές προς το Δημόσιο, καθώς και υπέρ τρίτων, βεβαιωμένες στις Δ.Ο.Υ. ή στα Τελωνεία, μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ όταν πρόκειται για φυσικά πρόσωπα και μέχρι εβδομήντα πέντε χιλιάδες (75.000) ευρώ όταν πρόκειται για νομικά πρόσωπα.

2. Το αίτημα χορήγησης ρύθμισης ληξιπροθέσμων οφειλών άνω των 24 δόσεων κατά τις διατάξεις των περιπτώσεων δδ', εε' και στστ' της παραγράφου 8 του άρθρου 3 του νόμου 4038/2012, όπως ισχύει, εξετάζεται από τον προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. ή του Τελωνείου, όπου είναι βεβαιωμένη η οφειλή, ο οποίος εκδίδει αιτιολογημένη απόφαση, η οποία αναγράφεται επί της αίτησης ή επισυνάπτεται, ανάλογα με τη φορολογική εικόνα και τη φοροδοτική ικανότητα του οφειλέτη, με βάση τα ακόλουθα δικαιολογητικά, που προσκομίζονται από τον τελευταίο:

α) Υποβληθείσες δηλώσεις (όταν απαιτείται):

i) φορολογίας Εισοδήματος των τελευταίων τριών (3) ετών,

ii) της τελευταίας εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ και οριστικής δήλωσης ΦΜΥ,

iii) όλων των περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ και προσωρινών δηλώσεων ΦΜΥ, που έπονται της τελευταίας εκκαθαριστικής/οριστικής και που η προθεσμία υποβολής τους έχει λήξει ένα μήνα πριν την ημερομηνία αίτησης υπαγωγής στη ρύθμιση.

iv) δήλωση στοιχείων ακινήτων (Ε9)

β) Επίσημα στοιχεία που αποδεικνύουν ζημία των δύο (2) τουλάχιστον τελευταίων ετών.

γ) Επίσημα στοιχεία που αποδεικνύουν καταστροφή αγαθών ή περιουσιακών στοιχείων επιχείρησης ή φυσικού προσώπου.

δ) Δημόσια έγγραφα που αποδεικνύουν βαριά ασθένεια του οφειλέτη ή μέλους της οικογενείας του Α βαθμού συγγένειας ή προστατευόμενου μέλους, ή του προσώπου που έχει προσωπική ευθύνη για την καταβολή της οφειλής.

ε) Βεβαίωση ανεργίας από τον ΟΑΕΔ.

στ) Επίσημα στοιχεία που αποδεικνύουν τη διακοπή λειτουργίας της επιχείρησης.

3. Τα παραπάνω δικαιολογητικά λαμβάνονται υπόψη σωρευτικά ή διαζευκτικά για την διαμόρφωση της κρίσης του προϊσταμένου της ΔΟΥ ή του Τελωνείου, με εξαίρεση τις δηλώσεις της περίπτωσης 2α', η υποβολή των οποίων είναι προϋπόθεση για την περαιτέρω εξέταση του αιτήματος.

4. Εφόσον ο οφειλέτης επιθυμεί σε οποιοδήποτε στάδιο της ρύθμισης να εξοφλήσει εφάπαξ τις υπόλοιπες δόσεις των ρυθμισμένων οφειλών, παρέχεται η δυνατότητα χορήγησης απαλλαγής κατά ποσοστό επί του εναπομείναντος ποσού των προσαυξήσεων εκπρόθεσμης καταβολής, ίσο με αυτό που αντιστοιχεί στον αριθμό των μηνιαίων δόσεων που τελικά διαμορφώνεται.

5. Η παρούσα απόφαση να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Ακριβές Αντίγραφο

Ο Προϊστάμενος της Γραμματείας

Ο Αναπληρωτής Υπουργός Οικονομικών

Παντελής Οικονόμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

γεια σας. διαβασα αυτό εδώ http://www.euro2day....56/Article.aspx και αναρωτιέμαι αν ισχύει. Μου ήρθε 3000 φόρος και δεν μπορώ να τον πληρώσω σε τρεις δόσεις, ακόμα και σε 10 να γίνει αμφιβάλω. Εχω μείωση εισοδήματος (που μπορώ να την αποδείξω) από 1250 ευρώ το μήνα σε 900. Μπορώ να αφήσω την πρώτη δόση απλήρωτη και μετά να πάω να ζητήσω ρύθμιση σε 24 δόσεις? Και αν ναι, θα έχω επιβάρυνση και πόσο? ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας. Γνωρίζετε αν κάποια εταιρεία υπήχθε σε ρύθμιση, πλήρωσε μόνο μία δόση και στην συνέχεια οφείλει 3, ανα έχασε το δικαίωμα της ρύθμισης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με την νέα ρύθμιση που εχουν αναγγείλει? Από πότε θα ισχύσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας. Γνωρίζετε αν κάποια εταιρεία υπήχθε σε ρύθμιση, πλήρωσε μόνο μία δόση και στην συνέχεια οφείλει 3, ανα έχασε το δικαίωμα της ρύθμισης ?

Αν έχασε τρεις συνεχόμενες δόσεις, χάνεται η ρύθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τις αλλαγές που επήλθαν με το ν.4038/2012 και τις διευκρινήσεις που δίνονται με την ΠΟΛ.1170/10.08.2012, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

αν μπορεί κανείς να ενταχθεί στη ρύθμιση του ν.3888/2010 με την προυποθεση της καταβολης όλων των δόσεων από τις 29/02/2012 έως και σήμερα με min 100 ευρώ και έως 60 δόσεις

αν μπορεί κανείς να ενταχθεί στη ρύθμιση του ν.2648/1988 που ορίζει πλήθος δόσεων βάσει κριτηρίων και με min τα 100 ευρώ επίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

Καλημέρα,

 

Πελάτης μου που έχει ρυθμίσει χρέος του από ΦΠΑ τον Ιανουάριο του 2013 (18 δόσεις) τον Απρίλιο αντί για όλο το ποσό της δόσης 8.500 ευρώ πλήρωσε τις 6.000. Τον Μάιο δεν πλήρωσε τίποτα και πάει αρχές Ιουνίου να πληρώσει και του λένε ότι δεν έχει χάσει μεν τη ρύθμιση αλλά πρέπει να του κάνουν επαναϋπολογισμό των δόσεων αφού έχασε το πλεονέκτημα της μείωσης των προσθέτων τελών. Αφού του παίρνουν νέο χαρτόσημο ρύθμισης 3.000 του βγάζουν νέο πίνακα δόσεων με ποσό για κάθε δόση 8.100 αλλά του ξεκινάνε από τον Απρίλιο τις δόσεις με αποτέλεσμα να οφείλει τώρα δύο δόσεις μαζί συνολικού ποσού 16.200. Του είπαν ότι οι δόσεις πρέπει να ξεκινήσουν από τον μήνα που έμειναν αλλά δεν του υπολογίζουν ότι ήδη για τον Απρίλιο έχει πληρώσει 6.000 με συνέπεια να πρέπει να πληρώσει 16.200 μαζεμένα ενώ εκείνος υπολόγιζε να πληρώσει 11.000. Και ναι μεν η μηνιαία δόση μειώνεται κατά 400 ευρώ αλλά το πρόβλημα του είναι ότι σήμερα δεν έχει άλλα 5.200 και μάλιστα πλήρωσε και 3.000 γι' αυτή τη διαδικασία.

Ξέρει κανείς αν αυτό προβλέπεται από τον νόμο ή όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Πελάτης μου που έχει ρυθμίσει χρέος του από ΦΠΑ τον Ιανουάριο του 2013 (18 δόσεις) τον Απρίλιο αντί για όλο το ποσό της δόσης 8.500 ευρώ πλήρωσε τις 6.000. Τον Μάιο δεν πλήρωσε τίποτα και πάει αρχές Ιουνίου να πληρώσει και του λένε ότι δεν έχει χάσει μεν τη ρύθμιση αλλά πρέπει να του κάνουν επαναϋπολογισμό των δόσεων αφού έχασε το πλεονέκτημα της μείωσης των προσθέτων τελών. Αφού του παίρνουν νέο χαρτόσημο ρύθμισης 3.000 του βγάζουν νέο πίνακα δόσεων με ποσό για κάθε δόση 8.100 αλλά του ξεκινάνε από τον Απρίλιο τις δόσεις με αποτέλεσμα να οφείλει τώρα δύο δόσεις μαζί συνολικού ποσού 16.200. Του είπαν ότι οι δόσεις πρέπει να ξεκινήσουν από τον μήνα που έμειναν αλλά δεν του υπολογίζουν ότι ήδη για τον Απρίλιο έχει πληρώσει 6.000 με συνέπεια να πρέπει να πληρώσει 16.200 μαζεμένα ενώ εκείνος υπολόγιζε να πληρώσει 11.000. Και ναι μεν η μηνιαία δόση μειώνεται κατά 400 ευρώ αλλά το πρόβλημα του είναι ότι σήμερα δεν έχει άλλα 5.200 και μάλιστα πλήρωσε και 3.000 γι' αυτή τη διαδικασία.

Ξέρει κανείς αν αυτό προβλέπεται από τον νόμο ή όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...