Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιτηδευματίας μη υπόχρεως ΦΠΑ, υποχρεώσεις


DimitrisB

Ερώτηση

Ήρθε σήμερα μια πελάτισα η οποία έχει κάνει έναρξη σαν νοσηλεύτρια και δεν είναι υπόχρεη σε ΦΠΑ. Επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει παρόμοιο επάγγελμα θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάποια ερωτήματα που έχω:
Α) Περιοδική ΦΠΑ δεν στέλνει σωστά?
Β)Συγκεντρωτικές στέλνει?
Γ)Τιμολόγιο κόβω κανονικά με ΦΠΑ. Στα βιβλία της όμως πως το περνάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ήρθε σήμερα μια πελάτισα η οποία έχει κάνει έναρξη σαν νοσηλεύτρια και δεν είναι υπόχρεη σε ΦΠΑ. Επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει παρόμοιο επάγγελμα θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάποια ερωτήματα που έχω:

Α) Περιοδική ΦΠΑ δεν στέλνει σωστά? ΣΩΣΤΑ

Β)Συγκεντρωτικές στέλνει? ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΤΕΛΝΕΙ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΔΙΟΤΙ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥΣ

Γ)Τιμολόγιο κόβω κανονικά με ΦΠΑ. Στα βιβλία της όμως πως το περνάω? ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙ ΦΠΑ (ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ)

 

ΣΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΟΥ ΤΥΧΟΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΓΩ ΞΕΧΩΡΙΖΩ ΤΟ ΦΠΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΩΝ ΚΛΠ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΩΣ ΦΠΑ ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήρθε σήμερα μια πελάτισα η οποία έχει κάνει έναρξη σαν νοσηλεύτρια και δεν είναι υπόχρεη σε ΦΠΑ. Επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει παρόμοιο επάγγελμα θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάποια ερωτήματα που έχω:

Α) Περιοδική ΦΠΑ δεν στέλνει σωστά?

Β)Συγκεντρωτικές στέλνει?

Γ)Τιμολόγιο κόβω κανονικά με ΦΠΑ. Στα βιβλία της όμως πως το περνάω?

Από τη στιγμή που δεν είναι υπόχρεη σε ΦΠΑ γιατί να κόψεις τιμολόγιο με ΦΠΑ? Συγκεντρωτικές στέλνει κάθε τρίμηνο για τα έσοδα και αν δεν απατώμαι μιά φορά το χρόνο για τις δαπάνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τη στιγμή που δεν είναι υπόχρεη σε ΦΠΑ γιατί να κόψεις τιμολόγιο με ΦΠΑ? Συγκεντρωτικές στέλνει κάθε τρίμηνο για τα έσοδα και αν δεν απατώμαι μιά φορά το χρόνο για τις δαπάνες

Mα εγώ δεν πρέπει να πληρώσω ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aρα κόβω τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ κ το περνάω κανονικά στα βιβλία?

ακριβώς! απλά προσέχεις το θέμα της παρακράτησης φόρου 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πάρα πόλυ!!Άρα γενικά σε πελάτες που δεν είναι υπόχρει σε ΦΠΑ δεν πληρώνουμε κ εμείς που κόβουμε τιμολόγιο για αυτούς ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πάρα πόλυ!!Άρα γενικά σε πελάτες που δεν είναι υπόχρει σε ΦΠΑ δεν πληρώνουμε κ εμείς που κόβουμε τιμολόγιο για αυτούς ΦΠΑ?

Από τη στιγμή που στο μητρώο της Δ.Ο.Υ. δεν έχουν καταχωρηθεί σε καθεστώς ΦΠΑ , δεν εκδίδει ο επιτηδευματίας τιμολόγιο εσόδου με ΦΠΑ και εννοείται πώς ουτε περιοδικές-εκκαθαριστικές υποβάλλεις , ούτε αποδίδεις ΦΠΑ για αυτόν. Και σε ότι αφορά τις δαπάνες-έξοδα που λαμβάνει ο επιτηδευματίας αυτός , ο ΦΠΑ δεν εκπίπτει, αλλά λαμβάνεται υπόψη στο συνολικό κόστος του εξόδου. Εσύ ώς λογιστής φυσικά και θα εκδώσεις ΤΠΥ με ΦΠΑ και θα αποδώσεις τον φόρο προστιθεμενης αξίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πάρα πόλυ!!Άρα γενικά σε πελάτες που δεν είναι υπόχρει σε ΦΠΑ δεν πληρώνουμε κ εμείς που κόβουμε τιμολόγιο για αυτούς ΦΠΑ?

Εσυ, ο λογιστης, θα εκδοσεις τιμολογιο προς την πελατισσα-νοσηλευτρια κανονικα με ΦΠΑ.

Τον ΦΠΑ θα τον πληρωσει η νοσηλευτρια σε εσενα και εσυ θα το αποδοσεις στο δημοσιο.

Η νοσηλευτρια στα στοιχεια που εκδιδει δεν θα χρεωνει ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πάρα πόλυ!!Άρα γενικά σε πελάτες που δεν είναι υπόχρει σε ΦΠΑ δεν πληρώνουμε κ εμείς που κόβουμε τιμολόγιο για αυτούς ΦΠΑ?

Από πότε δεν χρέωνουμε ΦΠΑ στην αμοιβή μας; Απλώς δεν θα εκπέσει το ΦΠΑ του τιμολογίου που θα εκδόσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εντάξει απλά έγινε μπέρδεμα πριν με τον v.kourtis. Άλλο μου είπε κ άλλο κατάλαβα. Άρα πρέπει στο τιμολόγιο να αναγράφεται κανονικά Καθαρή αξία και ΦΠΑ. Και στα βιβλία της πελάτισσας συνολικά το ποσό και το ΦΠΑ ως μη εκπιπτώμενο! Στα δικά μου βιβλία όμως μπαίνει κανονικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εντάξει απλά έγινε μπέρδεμα πριν με τον v.kourtis. Άλλο μου είπε κ άλλο κατάλαβα. Άρα πρέπει στο τιμολόγιο να αναγράφεται κανονικά Καθαρή αξία και ΦΠΑ. Και στα βιβλία της πελάτισσας συνολικά το ποσό και το ΦΠΑ ως μη εκπιπτώμενο! Στα δικά μου βιβλία όμως μπαίνει κανονικά!!

Για τα τιμολογια που εκδιδεις εσυ σαν λογιστης , κανονικα βαζεις ΦΠΑ και τον αποδιδεις. Η πελατισα σου το καταχωρει χωρις να εκπεσει το ΦΠΑ αλλα στο πληρωνει εσενα( μαζι με το τιμολογιο οσυ) , ετσι ωστε να το αποδοσης στην ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τα τιμολογια που εκδιδεις εσυ σαν λογιστης , κανονικα βαζεις ΦΠΑ και τον αποδιδεις. Η πελατισα σου το καταχωρει χωρις να εκπεσει το ΦΠΑ αλλα στο πληρωνει εσενα( μαζι με το τιμολογιο οσυ) , ετσι ωστε να το αποδοσης στην ΔΟΥ.

Σας ευχαριστώ πολύ!! Και συγκεντρωτικές κάθε τρίμηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ!! Και συγκεντρωτικές κάθε τρίμηνο?

Ναί κάθε τρίμηνο τα έσοδα σίγουρα. Τώρα για τα έξοδα επειδή δεν είναι σε καθεστώς ΦΠΑ μπορεί να υποβάλλει ετησίως μία μόνο όπως θα κάνουν οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...