Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΑΕΕ.ΠΡΟΩΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ.ΝΕΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ


επισκέπτη JASON

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ.ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΙΤΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ,ΜΕ ΝΟΜΙΜΩΣ ΣΥΣΤΑΘΕΝ ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ,ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΟΜΟΡΡΥΘΜΟΣ ΕΤΑΙΡΟΣ.

Ο ΟΑΕΕ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ 15 ΕΤΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ 65Ο ΕΤΟΣ ΗΛΙΚΙΑΣ.

http://www.oaee.w1.i...0&banner_pgc=10

ΕΙΜΑΙ 25 ΕΤΩΝ,ΣΤΑ 40 ΜΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ 15 ΕΤΙΑ.ΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΤΟΤΕ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ 65Ο ΕΤΟΣ (ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ…) ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ Ή ΟΧΙ???

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΤΑ 40 ΜΟΥ ΕΩΣ ΤΟ 65Ο ΕΤΟΣ? ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ?

ΣΤΑΜΑΤΩ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ?

ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης

Αν θες μπορείς να διακόψεις στα 40 με 15 'ετη ασφάλισης, θεμελιώνεις συνταξιοδοτικό δικαίωμα στον ΟΑΕΕ (με τα σημερινά δεδομένα). Από τα 40 μέχρι τα 65 δεν πληρώνεις και δεν πληρώνεσαι.Με 15 έτη ασφάλισης παίρνεις λίγα, με 20 λίγο περισσότερα και με 30 πολύ περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θες μπορείς να διακόψεις στα 40 με 15 'ετη ασφάλισης, θεμελιώνεις συνταξιοδοτικό δικαίωμα στον ΟΑΕΕ (με τα σημερινά δεδομένα). Από τα 40 μέχρι τα 65 δεν πληρώνεις και δεν πληρώνεσαι.Με 15 έτη ασφάλισης παίρνεις λίγα, με 20 λίγο περισσότερα και με 30 πολύ περισσότερα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ.

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ.ΑΠΟ ΤΑ 40 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ(ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ) ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ,ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΠΛΕΟΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ?

ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΕΤΕ(ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΩ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 65? (ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 001-ΥΨΟΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ 420 ΕΥΡΩ.ΔΙΜΗΝΟ)

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΥΠΑΧΘΩ ΣΕ ΕΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,π.χ. ΑΠΟ ΤΑ 35 ΕΩΣ ΤΑ 55 ΜΟΥ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ.Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΘΑΝΗ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΑΝ ΤΑΜΕΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

*ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΣΑΣ,ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΕΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ.

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ.ΑΠΟ ΤΑ 40 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ(ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ) ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ,ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΠΛΕΟΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ?

ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΕΤΕ(ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΩ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 65? (ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 001-ΥΨΟΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ 420 ΕΥΡΩ.ΔΙΜΗΝΟ)

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΥΠΑΧΘΩ ΣΕ ΕΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,π.χ. ΑΠΟ ΤΑ 35 ΕΩΣ ΤΑ 55 ΜΟΥ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ.Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΘΑΝΗ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΑΝ ΤΑΜΕΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

*ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΣΑΣ,ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΕΣΤΩ!

Δεν γίνεται να ασκείς επαγγελματική δραστηριότητα χωρίς να είσαι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ.

Δεν γίνεται σε καμία περίπτωση να υπολογιστεί μια σύνταξη που θα αποδωθεί μετά από πάρα πολλά χρόνια.

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα το συνταξιοδοτικό σε ιδιωτική εταιρεία. Η απόδοση δεν είναι ικανοποιητική και το ρίσκο μεγάλο (βλ. ΑΣΠΙΣ).

Δεν τίθεται θέμα κατάρευσης του ΟΑΕΕ, μιλάμε για κοινωνική ασφάλιση εγγυημένη από το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αποστολιδάκη Μαρία

Ειμαι μητέρα ανήλικου παιδιού, έχω 17 έτη ΤΕΒΕ και είμαι 50 ετών. Δικαιούμαι σύνταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...