Προς το περιεχόμενο

ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΓΡΟΤΩΝ


eleni1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΙΧΕ ΚΥΡΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡ. "ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ" ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡ."ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ".. ΤΟ 2010 ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΣΑΝ ΑΓΡΟΤΗΣ!!!ΦΕΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ...Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΗΣ..ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΑΣΚΕΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ Κ ΑΛΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΤΗΡΟΥΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ?Κ ΕΦΟΣΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΓΡΟΤΩΝ ΠΟΙΟΣ

Ο ΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΙΧΕ ΚΥΡΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡ. "ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ" ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡ."ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ".. ΤΟ 2010 ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΣΑΝ ΑΓΡΟΤΗΣ!!!ΦΕΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ...Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΗΣ..ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΑΣΚΕΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ Κ ΑΛΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΤΗΡΟΥΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ?Κ ΕΦΟΣΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΓΡΟΤΩΝ ΠΟΙΟΣ

Ο ΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ?

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ ΕΦΟΣΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΓΡΟΤΩΝ ΠΟΙΟΣ

Ο ΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ?

Ο ΦΠΑ.

πχ αγορα τρακτερ και εκπτωση ΦΠΑ αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους ,

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ,

Αυτό που ισχύει σήμερα ,

Μετάταξη από το κανονικό καθεστώς απόδοσης του φόρου στο ειδικό καθεστώς αγροτών μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο από την έναρξη διαχειριστικής περιόδου με υποβολή δήλωσης στον αρμόδιο Προϊστάμενο Δ.Ο.Υ. εντός τριάντα (30) ημερών από την έναρξη αυτής.

Υπάρχει προγενέστερη διάταξη η οποία επέτρεπε την μετάταξη από το κανονικό καθεστώς στο ειδικό σε προγενέστερη ημερομηνία πέραν των 30 ημερών ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους ,

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ,

Αυτό που ισχύει σήμερα ,

Μετάταξη από το κανονικό καθεστώς απόδοσης του φόρου στο ειδικό καθεστώς αγροτών μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο από την έναρξη διαχειριστικής περιόδου με υποβολή δήλωσης στον αρμόδιο Προϊστάμενο Δ.Ο.Υ. εντός τριάντα (30) ημερών από την έναρξη αυτής.

Υπάρχει προγενέστερη διάταξη η οποία επέτρεπε την μετάταξη από το κανονικό καθεστώς στο ειδικό σε προγενέστερη ημερομηνία πέραν των 30 ημερών ?

Ευχαριστώ

Λάθος ερώτημα

Υπάρχει ΠΟΛ που να επιτρέπει -ή να επέτρεπε- την ένταξη αγρότη στο ειδικό καθεστώς από το προηγούμενο έτος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΣΤΕΙΛΑ ΦΠΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ 40%. ΤΗΝ ΠΡΟΚ/ΛΗ. ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΟΤΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΥΠΕΒΑΛΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ. ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗ ΔΟΥ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ; ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΣΤΕΙΛΑ ΦΠΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ 40%. ΤΗΝ ΠΡΟΚ/ΛΗ. ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΟΤΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΥΠΕΒΑΛΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ. ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗ ΔΟΥ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ; ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Δεν καταλαβα...δεν τους πηγες την τροποποιητικη η οποια ακυρωνει την χρεωστικη? γιατι σου ζητουν να πληρωσης κατι που δεν ωφειλεις? αλλα αντιθετα? ας σου ζητησουν οτι αλλα αποδεικτικα θελουν αλλα λεφτα γιατι σου ζητουν? που βασιζονται ξερουν κατι που δεν ξερω π.χ εγω ? δεν ξερω.. τι θα εκανα εγω στην θεση σου.... μαλλον θα γινοταν της... Πουτ......ας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος ερώτημα

Υπάρχει ΠΟΛ που να επιτρέπει -ή να επέτρεπε- την ένταξη αγρότη στο ειδικό καθεστώς από το προηγούμενο έτος ?

Μηπως...αυτη?

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12124

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα...δεν τους πηγες την τροποποιητικη η οποια ακυρωνει την χρεωστικη? γιατι σου ζητουν να πληρωσης κατι που δεν ωφειλεις? αλλα αντιθετα? ας σου ζητησουν οτι αλλα αποδεικτικα θελουν αλλα λεφτα γιατι σου ζητουν? που βασιζονται ξερουν κατι που δεν ξερω π.χ εγω ? δεν ξερω.. τι θα εκανα εγω στην θεση σου.... μαλλον θα γινοταν της... Πουτ......ας :)

Καταρχήν ευχαριστω για την απάντηση

έκανα τροποποιητική την κατέθεσα αλλά μου είπαν οτι βεβαιώθηκε το χρεωστικό ποσό της αρχικής δήλωσης και εφ όσον βεβαιώθηκε πρέπει να εξωφληθεί για να πάρω ενημερότητα και οτι θα πρέπει να πάει σαν πιστωτικό στα επόμενα τρίμηνα. Το θέμα είναι οτι το ποσό είναι πάνω απο 3000 ευρώ και δεν ξέρω πόσα τρίμηνα θα χρειαστεί για να συμφηφιστούν. Απ΄ οσο ξέρω το φπα δεν συμψιφίζεται με άλλους φόρους τουλαχιστον μέχρι τώρα. Τι να πώ είμαι σε πολύ δύσκολη κατάσταση και δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος να το χειριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΣΤΕΙΛΑ ΦΠΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ 40%. ΤΗΝ ΠΡΟΚ/ΛΗ. ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΟΤΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΥΠΕΒΑΛΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ. ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗ ΔΟΥ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ; ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

θα επρεπε να ακυρωσεις την αρχικη και να υποβαλεις παλι την δηλωση . αφου δεν το εκανες

τωρα θα πληρωσεις ολες τις δοσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα επρεπε να ακυρωσεις την αρχικη και να υποβαλεις παλι την δηλωση . αφου δεν το εκανες

τωρα θα πληρωσεις ολες τις δοσεις .

πως να την ακυρωσω αφου πληρωσα το 40% γιατί ήταν χρεωστική αργοτερα πηρα στα χερια μου το τιμολογιο που την έκανε πιστωτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο σε ευχαριστώ , δεν είναι αυτή όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος ερώτημα

Υπάρχει ΠΟΛ που να επιτρέπει -ή να επέτρεπε- την ένταξη αγρότη στο ειδικό καθεστώς από το προηγούμενο έτος ?

Στελιο αν και δεν εχω ασχοληθει, εψαξα και δεν βρηκα τιποτα σχετικο.

Δεν δινεις περισσοτερα στοιχεια μπας και βρουμε κατι συγκεκριμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμάμαι καλά στέλιο παλιά η προθεσμία ήταν 10 ημέρες από την έναρξη της διαχειριστικής περιόδου...για προηγούμενο έτος δεν θυμάμαι κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στελιο αν και δεν εχω ασχοληθει, εψαξα και δεν βρηκα τιποτα σχετικο.

Δεν δινεις περισσοτερα στοιχεια μπας και βρουμε κατι συγκεκριμενο;

Τάσο τα δεδομένα που έχω είναι τα εξής:

Πελάτης μου ο οποίος θέλει να ενταχθεί σε πρόγραμμα νέων αγροτών ,

θέλει να ενταχθεί στο ειδικό καθεστώς αγροτών σε προγενέστερο έτος.

Υπάλληλος της ΔΟΥ ισχυρίσθηκε ότι υπήρχε παλαιότερα ΠΟΛ (την

οποία όμως δεν θυμόταν).

Και εγώ δε βρήκα κάτι όσο και αν έψαξα.

Σε ευχαριστώ Τάσο ,

αν θυμάμαι καλά στέλιο παλιά η προθεσμία ήταν 10 ημέρες από την έναρξη της διαχειριστικής περιόδου...για προηγούμενο έτος δεν θυμάμαι κάτι..

Παόκι μου και εγώ αυτό ξέρω , καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...