Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απασχόληση Βοηθού Σερβιτόρου μόνον Σάββατο και Κυριακή


cchristos

Ερώτηση

θα ήθελα μια βοήθεια από τους συναδέλφους.

επιχείρηση απασχολεί βοηθό σερβιτόρου Σάββατο και Κυριακή με την αντίστοιχη σύμβαση και το ε9.

η απορία μου έγκειται στο εξής.

θα πάρει τις αντίστοιχες προσαυξήσεις? (30%+75%)

Η άποψη μου είναι πως όχι, αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη άποψη

 

φυσικά εννοείται ότι το ίκα πάει με τεκμαρτά 10η κλάση και δεν έχω νυχτερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

προσαύξηση κυριακής, νυχτερινής απασχόλησης στις αποδοχές και όχι στην ασφάλιση (τεκμαρτά).Πακέτο κάλυψης 101 , εαν ομως εργάζεται και νυχτερινές ώρες 105

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗ 75% ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ.

φταιω γιατι δεν σας ανεφερα οτι το ωραριο του ειναι 17-22 αρα ειναι μερικης, καθως η εκ' περιτροπης ειναι για πληρες ωραριο.

 

προσαύξηση κυριακής, νυχτερινής απασχόλησης στις αποδοχές και όχι στην ασφάλιση (τεκμαρτά).Πακέτο κάλυψης 101 , εαν ομως εργάζεται και νυχτερινές ώρες 105

αυτο απο που προκυπτει?

515003 Βοηθοί Σερβιτόροι 101

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

αυτο απο που προκυπτει?

515003 Βοηθοί Σερβιτόροι 101

 

η 27/2012 μιλάει για σερβιτόρους

18. Σερβιτόροι με νυχτερινή απασχόληση (απασχολούμενοι τουλάχιστον τρείς (3) ώρες μεταξύ της 10ης βραδινής και της 6ης πρωινής της επόμενης μέρας).

Καλύπτονται οι σερβιτόροι με νυχτερινή απασχόληση (δηλ. απασχόληση τουλάχιστον τριών (3) ωρών μεταξύ της 10ης βραδινής και της 6ης πρωινής της επόμενης ημέρας) και εφόσον αυτή παρέχεται τουλάχιστον για τις μισές εργάσιμες ημέρες κάθε μισθολογικής περιόδου (ημερολογιακός μήνας). Οι εργάσιμες ημέρες ανά μισθολογική περίοδο για κάθε εργαζόμενο προκύπτουν από την ατομική σύμβαση εργασίας του.

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ:

Όπως και με την αντίστοιχη 17η περ. ειδικοτήτων του υπεδ. β΄ του εδαφίου Β΄ του προϊσχύοντος Κανονισμού δεν καλύπτονται οι αρχισερβιτόροι (maitres), εφόσον δεν σερβίρουν τουλάχιστον κατά το ήμισυ κάθε μισθολογικής περιόδου, καθώς και οι βοηθοί των σερβιτόρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Το θέμα των σερβιτόρων έχει αναλυθεί πολλές φορές . Εν συντομία η άποψη μου

 Υποχρεωτική αμοιβή με ποσοστά και σύγκριση με την εκκαθάριση με το ημερομίσθιο ασφαλείας (σ αυτό υπολογίζονται οι προσαυξήσεις) .

 Ασφάλιση (εννοιείτε με τεκμερτά) είναι ΜΟΝΟ για το ΙΚΑ κ δεν έχει σχέση με την αμοιβή .

 Για λεπτομέρειες νομοθεσία ,νομολογία δείτε σε παλαιότερα θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Το θέμα των σερβιτόρων έχει αναλυθεί πολλές φορές . Εν συντομία η άποψη μου

 Υποχρεωτική αμοιβή με ποσοστά και σύγκριση με την εκκαθάριση με το ημερομίσθιο ασφαλείας (σ αυτό υπολογίζονται οι προσαυξήσεις) .

 Ασφάλιση (εννοιείτε με τεκμερτά) είναι ΜΟΝΟ για το ΙΚΑ κ δεν έχει σχέση με την αμοιβή .

 Για λεπτομέρειες νομοθεσία ,νομολογία δείτε σε παλαιότερα θέματα

να υποθέσω μιλάς για το τεκμαρτό συνάδελφε?

επιπλέον για την ασφάλιση στα τεκμαρτά έχω την εντύπωση ότι όταν ο πραγματικά καταβαλλόμενος μισθός είναι υψηλότερος των τεκμαρτών τότε οι κρατήσεις γίνονται στο υψηλότερο των 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να υποθέσω μιλάς για το τεκμαρτό συνάδελφε?

επιπλέον για την ασφάλιση στα τεκμαρτά έχω την εντύπωση ότι όταν ο πραγματικά καταβαλλόμενος μισθός είναι υψηλότερος των τεκμαρτών τότε οι κρατήσεις γίνονται στο υψηλότερο των 2

http://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/pososta.cfm#d

Αμείβονται με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κλπ και οι σταθερές αποδοχές υπερβαίνουν τις τεκμαρτές αποδοχές της κλάσης κατάταξής τους. Σε αυτή την περίπτωση ασφαλίζονται επί σταθερών αποδοχών (άρθρο 18 παρ. 6 του Κ.Α. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ).

 

έτσι όταν υπολογίζω αντίστοιχες μισθοδοσίες τσεκάρω ποιο απο τα 2 ειναι μεγαλύτερο (τεκμαρτό ή πραγματικό) και βάζω το μεγαλύτερο.

παρόλαυτά απάντηση για την κυριακή δεν έλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ειπε ΡΕ!

 

Μονο στις αποδοχες, οχι στις εισφορες!

 

Ας βαζει στην τραπεζα λιγοτερα και τα υπολοιπα στο χερι αν ειναι μεγαλυτερα

 

Αλλιως τα τρωει το ΙΚΑ αμεσα, αντι για την εφορια αργοτερα!!!

 

Σωτηρια γενικα δεν υπαρχει!!!!

 

ΠΑΟΚΑΡΑΑΜΑΛΑΧΙΝΑΟΥΜΚΑΤΣΕΚΑΛΑΚΑΤΣΕ

(με το στομα στραβο - σαν της Ραχιλ και χειροτερα!!!)

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχετε υπολογίσει την "ωφέλεια" που έχει τελικά ο εργοδότης από την μη καταβολή εισφορών λόγω απόκρυψης μισθών;; Πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο?? Εγώ πάλι όχι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχετε υπολογίσει την "ωφέλεια" που έχει τελικά ο εργοδότης από την μη καταβολή εισφορών λόγω απόκρυψης μισθών;; Πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο?? Εγώ πάλι όχι....

 

1ον, που ξέρεις ότι δηλώνει κέρδη και όχι ζημίες..???

 

2ον, το λες με την κανονική - λογιστική - διαδικασία προσδιορισμού κερδών ή με έμμεση τεχνική (βλ. αυτοέλεγχος πχ)...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ειπε ΡΕ!

 

Μονο στις αποδοχες, οχι στις εισφορες!

 

Ας βαζει στην τραπεζα λιγοτερα και τα υπολοιπα στο χερι αν ειναι μεγαλυτερα

 

Αλλιως τα τρωει το ΙΚΑ αμεσα, αντι για την εφορια αργοτερα!!!

 

Σωτηρια γενικα δεν υπαρχει!!!!

 

ΠΑΟΚΑΡΑΑΜΑΛΑΧΙΝΑΟΥΜΚΑΤΣΕΚΑΛΑΚΑΤΣΕ

(με το στομα στραβο - σαν της Ραχιλ και χειροτερα!!!)

 

:P

καλά ότι πεις Lemmy ;)

για ποια υπόλοιπα μιλας? η ερώτηση μου ήταν "εάν θα υπολογιστούν προσαυξήσεις"

δηλαδή εσύ άλλα τους δίνεις, και σου υπογράφουν με τα τεκμαρτά στις μηνιαίες βεβαιώσεις? τότε ποιος ο λόγος να υπολογίζεις νυχτερινά κτλ?

 

 

έχετε υπολογίσει την "ωφέλεια" που έχει τελικά ο εργοδότης από την μη καταβολή εισφορών λόγω απόκρυψης μισθών;; Πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο?? Εγώ πάλι όχι....

Συμφωνώ μαζί σου, γι’ αυτό και ψάχνομαι……

 

1ον, που ξέρεις ότι δηλώνει κέρδη και όχι ζημίες..???

 

2ον, το λες με την κανονική - λογιστική - διαδικασία προσδιορισμού κερδών ή με έμμεση τεχνική (βλ. αυτοέλεγχος πχ)...???

 

στέφανε υποθέτω και με τις δύο, αλλά και στην τελική και ζημιές να γράφω τις μεταφέρω λόγω εταιρίας

ξεφέυγουμε όμως απο την αρχική μου ερώτηση.

 

για να το κλείσουμε όμως πιστεύω ότι ο καθένας μας το χειρίζεται όπως θέλει και μετά η λυπητερή θα έρθει από τον «ΙΚΑ»……….

Ευχαριστώ όπως και να έχει για τις απαντήσεις σας

 

πλέον έχουμε άλλο νταλγκά στο κεφάλι μας από το ΤΑΠΙΤ και το "ΕΡΓΑΝΗ"......

 

και το καλύτερο σχόλιο απο τον "doctor" το "κλέβω"

 

doctor 14 ώρες πριν

Δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Είναι πλέον επικίνδυνοι. 3 τα χαράματα που ο μπάρμαν είναι γκολ από το πιώμα θα πρέπει να συνδέεται στο Εργάνη, να δίνει ΑΦΜ του νομίμου εκπροσώπου, να γράφει το σύνολο του προσωπικού, πόσοι είναι άντρες και πόσοι γυναίκες και να δηλώνει ότι ο Μήτσος ο Σουγιάς ο Πορτιέρης τελικά δεν θα σχολάσει 3 αλλά 4 το πρωί ενώ η Σβετλάνα θα χορέψει κανα μισάωρο ακόμα. Γελοίοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1ον, που ξέρεις ότι δηλώνει κέρδη και όχι ζημίες..???

 

2ον, το λες με την κανονική - λογιστική - διαδικασία προσδιορισμού κερδών ή με έμμεση τεχνική (βλ. αυτοέλεγχος πχ)...???

1. Σωστα ξεχασα οτι στην Ελλαδα οι σερβιτόροι, βγαζουν περισσοτερα απο τα αφεντικα τους

2. Η λογιστικη διαδικασια κ οι νεες τεχνικες ελεγχου δεν νομιζω οτι ειναι αποκλινουσες εννοιες....

Υ.γ.συγγνωμη για την απουσια τονων ...λογω tablet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να υποθέσω μιλάς για το τεκμαρτό συνάδελφε?

επιπλέον για την ασφάλιση στα τεκμαρτά έχω την εντύπωση ότι όταν ο πραγματικά καταβαλλόμενος μισθός είναι υψηλότερος των τεκμαρτών τότε οι κρατήσεις γίνονται στο υψηλότερο των 2

 1.Σερβιτόρος αμοιβή με ποσοστά πχ10000 εισπράξεις χ13%=1300 ,ημερομίσθιο ασφαλείας ΕΣΣΕ η Νόμος για κατώτετο μισθό +προσαυξήσεις για Κυριακές ,αργίες ,υπερωρίες κτλ = πχ1100 . Η αμοιβή του είναι το 1300 κ επι αυτών υπολογίζονται κ ΦΜΥ κτλ . Αν τα ποσοστά < απ΄οτο ημερομίσθιο ασφαλείας τότε η αμοιβή είναι το δεύτερο. Για την πορεία της επιχείρησης η πράξη έχει δείξει ότι όποιος κρύβει κέρδη κ μασάει τον ΦΠΑ χαλάνε τα δόντια του . Άρα συμβουλή ,έκδοση ΑΛΠ(εως ενα βαθμό)  πληρωμη ΦΠΑ -κερδη . Σύμφωνα με το παραπάνω τρόπο υπολογισμού μπορεί να μειωθούν και τα κέρδη χωρίς κόστος (όποιος γνωρίζει εργατικά +λογιστική καταλαβαίνει)

 2.Ασφάλιση για το ΙΚΑ με το τεκμαρτό , από την αρχή του φόρουμ έγραφα την άποψή μου για τα τεκμαρτά κ ξέρω ότι γινόμουν κουραστικός σπασίκλας κτλ κτλ . Ακόμα κ σήμερα ακούω σε σεμινάρια την ίδια -γκραντ παπάρα για μένα-  ότι όλα πάνε με τα τεκμαρτά . Δείτε στην αναζήτηση παλαίότερα θέματα από το 2004 κ αφιερώστε λίγο χρόνο ,είναι όλα γραμμένα κ αιτιολογημένα κ είναι κ δωρεάν .

 Τέλος για το βιβλίο τροποποιήσεων που γίνεται για μια ακομά φορά φασαρία χωρίς λόγο να καταλάβουμε ότι όπως κ πριν είναι υποχρεωση του εργοδότη κ όχι του λογιστή . Ο λογιστής ενημερώνει συμβουλευει , αν κάνει την λάντζα μια ζωή θα είναι λαντζέρης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 1.Σερβιτόρος αμοιβή με ποσοστά πχ10000 εισπράξεις χ13%=1300 ,ημερομίσθιο ασφαλείας ΕΣΣΕ η Νόμος για κατώτετο μισθό +προσαυξήσεις για Κυριακές ,αργίες ,υπερωρίες κτλ = πχ1100 . Η αμοιβή του είναι το 1300 κ επι αυτών υπολογίζονται κ ΦΜΥ κτλ . Αν τα ποσοστά < απ΄οτο ημερομίσθιο ασφαλείας τότε η αμοιβή είναι το δεύτερο. Για την πορεία της επιχείρησης η πράξη έχει δείξει ότι όποιος κρύβει κέρδη κ μασάει τον ΦΠΑ χαλάνε τα δόντια του . Άρα συμβουλή ,έκδοση ΑΛΠ(εως ενα βαθμό)  πληρωμη ΦΠΑ -κερδη . Σύμφωνα με το παραπάνω τρόπο υπολογισμού μπορεί να μειωθούν και τα κέρδη χωρίς κόστος (όποιος γνωρίζει εργατικά +λογιστική καταλαβαίνει)

 2.Ασφάλιση για το ΙΚΑ με το τεκμαρτό , από την αρχή του φόρουμ έγραφα την άποψή μου για τα τεκμαρτά κ ξέρω ότι γινόμουν κουραστικός σπασίκλας κτλ κτλ . Ακόμα κ σήμερα ακούω σε σεμινάρια την ίδια -γκραντ παπάρα για μένα-  ότι όλα πάνε με τα τεκμαρτά . Δείτε στην αναζήτηση παλαίότερα θέματα από το 2004 κ αφιερώστε λίγο χρόνο ,είναι όλα γραμμένα κ αιτιολογημένα κ είναι κ δωρεάν .

 Τέλος για το βιβλίο τροποποιήσεων που γίνεται για μια ακομά φορά φασαρία χωρίς λόγο να καταλάβουμε ότι όπως κ πριν είναι υποχρεωση του εργοδότη κ όχι του λογιστή . Ο λογιστής ενημερώνει συμβουλευει , αν κάνει την λάντζα μια ζωή θα είναι λαντζέρης .

 

ρωτήσανε τον Γάλλο υπουργό ,ρε γιατί δεν κλείνεις τα μικρά καφέ ,αφού φοροδιαφεύγουν κλπ.κλπ.

 

απάντηση ,από τι να έχω χιλιάδες ανέργους ,προτιμώ χιλιάδες "ψευτο-επιχειρηματίες" και χιλιάδες αναμμένα φώτα!!!!

 

στα οικονομικά 1+1 δεν κάνουν 2 .   

 

σε αυτά τα μαγαζιά εγώ προτείνω "κατ'αποκοπή" εισφορές ΙΚΑ χωρίς τίποτα άλλο.  γιατί 1+1 κάνουν 102.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...