Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υποβολή τροποποιητικής δήλωσης Ε2 για ημιτελές ακίνητο


Korina_77

Ερώτηση

Καλησπέρα σας, 

 

θα ήθελα να σας θέσω το εξής ερώτημα, αν το έχει αντιμετωπίσει κανείς: 

 

Σε αρχική δήλωση αγρότη κανονικού καθεστώτος, λόγω του ότι τα έσοδά του ήταν λίγα ως αγρότης φορολογήθηκε με την κλίμακα των μισθωτών και έβγαλε μηδενικό φόρο. 

 

Στον ίδιο πάω να καταθέσω μία τροποποιητική ΜΟΝΟ για να υποβάλω Ε2 για ένα ημιτελές ακίνητο για να μειωθεί ο ΕΝΦΙΑ (δεν είχα υποβάλει καθόλου Ε2) και όταν πάω να την υποβάλω μου βγάζει φόρο 650€ από τέλος επιτηδεύματος. 

 

α) έχει στους αγρότες τέλος επιτηδεύματος; και αν ναι γιατί έβγαλε αρχική μηδενική και τώρα στην τροποποιητική που δεν αλλάζω τίποτα στο Ε1 παρά μόνο υποβάλω αρχική Ε2 και μου βγάζει τέλος επιτηδεύματος; θα τρελαθούμε εντελώς δηλαδή;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γιατί μπερδεύεις το ε2 και την φορολογική δήλωση με τον ΕΝΦΙΑ?κάνε το ε9 ,δήλωσέ το ημιτελές κενό και χωρίς ρεύμα αν είναι και μην τα ανακατεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί μπερδεύεις το ε2 και την φορολογική δήλωση με τον ΕΝΦΙΑ?κάνε το ε9 ,δήλωσέ το ημιτελές κενό και χωρίς ρεύμα αν είναι και μην τα ανακατεύεις.

Το βιολί σου εσύ !!!!!!

Αφου το ζητάνε 

Ελα όμως που έχεις απόλυτο δίκιο , και συμφωνώ μαζί σου 

Μετατρέψανε τα όποια προβλήματα του Ε9-ΕΝΦΙΑ σε προβλήματα του Ε2 , και κατέστησαν , άκουσον - άκουσον , το Ε2 σε πιστοποιητικό υπευθυνότητας και ειλικρίνειας του Ε9 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το βιολί σου εσύ !!!!!!

Αφου το ζητάνε 

Ελα όμως που έχεις απόλυτο δίκιο , και συμφωνώ μαζί σου 

Μετατρέψανε τα όποια προβλήματα του Ε9-ΕΝΦΙΑ σε προβλήματα του Ε2 , και κατέστησαν , άκουσον - άκουσον , το Ε2 σε πιστοποιητικό υπευθυνότητας και ειλικρίνειας του Ε9 

Eϊναι που ζήτησε το σύστημα έλεγχο για την εκκαθάριση. Τελικά (μάλλον) λύθηκε το πρόβλημα. Πήγα σήμερα στη ΔΟΥ πρωί πρωί τους εξήγησα το πρόβλημα και μου είπαν να μην κάνω τροποποιητική μέσω συστήματος για να μη βγάλει το τέλος επιτηδεύματος και να τα φέρω να τα καταθέσω εκεί (στη ΔΟΥ χειρόγραφα) για να πάρει τη μείωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα υπάρχει κάποια πολ που να λέει ότι για τα ημιτελή αν κάνουμε τώρα εκπροθεσμα Ε2 ζητάει η ΔΟΥ για έλεγχο και την κατάσταση ενσήμων του ΙΚΑ, ενώ αν είχαμε καταθέσει ήδη Ε2 δεν ζητάνε τίποτα άλλο.???  Θα μας τρελάνουν τελείως.

Έχουν αυτήν την εντολή από τα κεντρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα υπάρχει κάποια πολ που να λέει ότι για τα ημιτελή αν κάνουμε τώρα εκπροθεσμα Ε2 ζητάει η ΔΟΥ για έλεγχο και την κατάσταση ενσήμων του ΙΚΑ, ενώ αν είχαμε καταθέσει ήδη Ε2 δεν ζητάνε τίποτα άλλο.???  Θα μας τρελάνουν τελείως.

Έχουν αυτήν την εντολή από τα κεντρικά.

Έλεος; ;;;  εμένα σήμερα το πρωί για ένσημα δε μου είπαν, μόνο στο Ε2 να μη γράφω λέει μόνο ημιτελές, αλλά και περιγραφή σε ποιο στάδιο βρίσκεται, τι έχει γίνει κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έλεος; ;;;  εμένα σήμερα το πρωί για ένσημα δε μου είπαν, μόνο στο Ε2 να μη γράφω λέει μόνο ημιτελές, αλλά και περιγραφή σε ποιο στάδιο βρίσκεται, τι έχει γίνει κλπ 

o,τι θέλει και γουστάρει ο καθένας

Φτιάχνει ο βλάχος το τσαρούχι , και όπου βάλει ο Θεός την μύτη , δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αυτά διαβάζω αυτά εφαρμόζω,δεν μιλάει πουθενά για ε2,να μου πείς ο έλεγχος ζητάει οτι θέλει ,αυτό είναι άλλο πράγμα.

 

16. Για ακίνητο το οποίο δεν είναι αποπερατωμένο, δεν έχει ποτέ ηλεκτροδοτηθεί ή ηλεκτροδοτείται με εργοταξιακό ρεύμα και είναι κενό, συμπληρώνονται αθροιστικά οι ενδείξεις:

• στη στήλη 10 του Πίνακα 1 αναγράφεται ο κωδικός 99 «ημιτελές κτίσμα»
• στη στήλη 30 του Πίνακα 1 αναγράφεται η ένδειξη ΟΧΙ «μη ηλεκτροδοτούμενο» ή, αν αναγραφεί η ένδειξη ΝΑΙ, συμπληρώνεται ο αριθμός της εργοταξιακής παροχής ηλεκτρικού ρεύματος και
• στη στήλη 32 του Πίνακα 1 συμπληρώνεται κωδικός 8 «κενό κτίσμα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αυτά διαβάζω αυτά εφαρμόζω,δεν μιλάει πουθενά για ε2,να μου πείς ο έλεγχος ζητάει οτι θέλει ,αυτό είναι άλλο πράγμα.

 

16. Για ακίνητο το οποίο δεν είναι αποπερατωμένο, δεν έχει ποτέ ηλεκτροδοτηθεί ή ηλεκτροδοτείται με εργοταξιακό ρεύμα και είναι κενό, συμπληρώνονται αθροιστικά οι ενδείξεις:

• στη στήλη 10 του Πίνακα 1 αναγράφεται ο κωδικός 99 «ημιτελές κτίσμα»

• στη στήλη 30 του Πίνακα 1 αναγράφεται η ένδειξη ΟΧΙ «μη ηλεκτροδοτούμενο» ή, αν αναγραφεί η ένδειξη ΝΑΙ, συμπληρώνεται ο αριθμός της εργοταξιακής παροχής ηλεκτρικού ρεύματος και

• στη στήλη 32 του Πίνακα 1 συμπληρώνεται κωδικός 8 «κενό κτίσμα».

Το θέμα είναι η πρόσφατη ΠΟΛ (δε θυμάμαι νούμερο) που λέει ότι για να έχουν την έκπτωση τα ημιτελή πρέπει να προσκομίσεις Ε2 πέντε τελευταίων ετών. Οπότε αυτά ζητάει και ο έλεγχος...τώρα τα ένσημα ή το στάδιο αποπεράτωσης που ζήτησαν σε εμένα είναι λίγο ότι θέλει ο καθένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματικα ο καθένας οτι θέλει ζηταέι.

 

Εγώ αυτά διαβάζω αυτά εφαρμόζω,δεν μιλάει πουθενά για ε2,να μου πείς ο έλεγχος ζητάει οτι θέλει ,αυτό είναι άλλο πράγμα.

 

16. Για ακίνητο το οποίο δεν είναι αποπερατωμένο, δεν έχει ποτέ ηλεκτροδοτηθεί ή ηλεκτροδοτείται με εργοταξιακό ρεύμα και είναι κενό, συμπληρώνονται αθροιστικά οι ενδείξεις:

• στη στήλη 10 του Πίνακα 1 αναγράφεται ο κωδικός 99 «ημιτελές κτίσμα»
• στη στήλη 30 του Πίνακα 1 αναγράφεται η ένδειξη ΟΧΙ «μη ηλεκτροδοτούμενο» ή, αν αναγραφεί η ένδειξη ΝΑΙ, συμπληρώνεται ο αριθμός της εργοταξιακής παροχής ηλεκτρικού ρεύματος και
• στη στήλη 32 του Πίνακα 1 συμπληρώνεται κωδικός 8 «κενό κτίσμα».

Θα συμφωνήσω αλλα όταν είναι για μειωση ανω των 300 και παει για έλεγχο ο καθένας ζηταει ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...