Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΕΒΕ


SAVVAS P

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πόσα χρόνια μπορεί να πάει πίσω το ΤΕΒΕ για καταλογισμό εισφορών;; Σε πελάτη μου είπαν για 20 χρόνια. Στα 20 χρόνια παραγράφονται μέχρι και οι φόνοι, οι εισφορές όχι;;; Και να σκεφτείς ότι έως τώρα είχε πάρει 200 φορές ενημερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΑΥΓΕΙΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΜΕΧΡΙ 10 ΕΤΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ ΜΗΝΑ ΟΦΕΙΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ ΝΑ ΕΚΔΩΣΕΙ Π.Ε.Ε. ΓΙΑ ΟΦΕΙΛΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 5 ΕΤΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΒΑΣΕΙ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΩΘΕΙ Π.Ε.Ε. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ ΜΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΚΗΘΗ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ , ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΣΚΗΘΗ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ 8 ΕΤΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΤΟ ΕΦΕΤΕΙΟ . ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΕΙΜΑΙ 20 ΕΤΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο << ΟΦΕΙΛΕΤΗΣ >> ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ . ΑΝ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΟΦΕΙΛΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 6.000 ΕΥΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ , ΜΕ ΟΦΕΙΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Καλησπέρα,

μήπως παρ'ελπίδα γνωρίζετε τι γίνεται και με το ΤΑΕ; Πότε παραγράφονται οι οφειλές; Και αν είναι δυνατόν αν υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο , ΦΕΚ, Νόμος κλπ που μπορώ να χρησιμοποιήσω;

Χιλια ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΜΕΧΡΙ 10 ΕΤΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ ΜΗΝΑ ΟΦΕΙΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ ΝΑ ΕΚΔΩΣΕΙ Π.Ε.Ε. ΓΙΑ ΟΦΕΙΛΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 5 ΕΤΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΒΑΣΕΙ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΩΘΕΙ Π.Ε.Ε. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ ΜΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΚΗΘΗ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ , ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΣΚΗΘΗ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ 8 ΕΤΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΤΟ ΕΦΕΤΕΙΟ . ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΕΙΜΑΙ 20 ΕΤΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο << ΟΦΕΙΛΕΤΗΣ >> ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ . ΑΝ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΟΦΕΙΛΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 6.000 ΕΥΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ , ΜΕ ΟΦΕΙΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΜΕΧΡΙ 10 ΕΤΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ ΜΗΝΑ ΟΦΕΙΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ ΝΑ ΕΚΔΩΣΕΙ Π.Ε.Ε. ΓΙΑ ΟΦΕΙΛΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 5 ΕΤΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΒΑΣΕΙ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΩΘΕΙ Π.Ε.Ε. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ ΜΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΚΗΘΗ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ , ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΣΚΗΘΗ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ 8 ΕΤΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΤΟ ΕΦΕΤΕΙΟ . ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΕΙΜΑΙ 20 ΕΤΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο << ΟΦΕΙΛΕΤΗΣ >> ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ . ΑΝ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΟΦΕΙΛΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 6.000 ΕΥΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ , ΜΕ ΟΦΕΙΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ.

Κύριε Αυγεία, μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας σε ένα πρόβλημα που απασχολεί την οικογένειά μου;

Η μητέρα μου ήταν επαγγελματίας,ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ από το 1989 έως το 1993 όμως λόγω διαφόρων προβλημάτων δεν πλήρωσε ποτέ εισφορές (ούτε έκανε ποτέ χρήση του βιβλιαρίου ασθενείας της, αν αυτό έχει σημασία).οι οποίες για το διάστημα αυτό πρέπει να ήταν περίπου ένα εκατομμύριο δραχμές. Παρόλο που έκανε διακοπή στην εφορία, το ΤΕΒΕ αφέθηκε στην τύχη του... Από τότε έχει κάποια λίγα ένσημα στο ΙΚΑ πολύ πρόσφατα. Τώρα σκεφτόμαστε να ανοίξουμε μια επιχείρηση ή στο όνομά μου ή στο δικό της την οποία θα λειτουργεί στην ουσία εκείνη διότι εγώ δεν θα σταματήσω να εργάζομαι ως υπάλληλος. Εγώ είμαι 30 ετών και η μητέρα μου είναι 50.Θα μπορούσε να κάνει επανεγγραφή στο ΤΕΒΕ κηνηγώντας και την παραγραφή των οφειλών της; διότι σίγουρα τα πρόστοιμα θα είναι πολλά μέχρι σήμερα... Το κεφάλαιο των οφειλών υπολογίζεται με βάση τις σημερινές εισφορές ή με τις παλαιές;Σίγουρα θα ήταν καλά να πάρει κάποια σύνταξη αργότερα αλλά μήπως δεν συμφέρει;Μήπως καλύτερα να κάνω έναρξη εγώ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ντίνα Τ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η μητέρα μου ήταν επαγγελματίας,ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ από το 1989 έως το 1993 όμως λόγω διαφόρων προβλημάτων δεν πλήρωσε ποτέ εισφορές (ούτε έκανε ποτέ χρήση του βιβλιαρίου ασθενείας της, αν αυτό έχει σημασία).οι οποίες για το διάστημα αυτό πρέπει να ήταν περίπου ένα εκατομμύριο δραχμές. Παρόλο που έκανε διακοπή στην εφορία, το ΤΕΒΕ αφέθηκε στην τύχη του... Από τότε έχει κάποια λίγα ένσημα στο ΙΚΑ πολύ πρόσφατα. Τώρα σκεφτόμαστε να ανοίξουμε μια επιχείρηση ή στο όνομά μου ή στο δικό της την οποία θα λειτουργεί στην ουσία εκείνη διότι εγώ δεν θα σταματήσω να εργάζομαι ως υπάλληλος. Εγώ είμαι 30 ετών και η μητέρα μου είναι 50.Θα μπορούσε να κάνει επανεγγραφή στο ΤΕΒΕ κηνηγώντας και την παραγραφή των οφειλών της; διότι σίγουρα τα πρόστοιμα θα είναι πολλά μέχρι σήμερα... Το κεφάλαιο των οφειλών υπολογίζεται με βάση τις σημερινές εισφορές ή με τις παλαιές;Σίγουρα θα ήταν καλά να πάρει κάποια σύνταξη αργότερα αλλά μήπως δεν συμφέρει;Μήπως καλύτερα να κάνω έναρξη εγώ;

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ( ΝΥΝ ΟΑΕΕ ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΠΟ ΤΟ 1993, ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΟΥ ΤΕΒΕ ( ΜΗΤΕΡΑ) . ΤΟ ΤΕΒΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΤΗΣ ΠΑΛΙΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΟ . ΩΣ 2/4/07 ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΑΛΑΙΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ ΜΕ 3% ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΕ 80 ΔΟΣΕΙΣ,ΑΝ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΑΣ (ΚΟΡΗ)ΘΑ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΡΟ .ΑΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΕΒΕ(ΚΟΡΗ) ΚΑΙ ΠΟΣΟ (ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ) ή ολικη ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΛΙΑ ή ΝΕΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ (1/1/1993) ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΟΙ ΟΦΕΙΛΕΣ ΩΣ ΤΟ 1993 ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΤΕΒΕ ( ΒΑΣΕΙ Α.Κ. ) , ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ( ΑΦΟΥ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΕΒΕ ) ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΣΥΝΤΑΞΗ

Επεξεργασμένο από GEORGE1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κυριάκος

<!--quoteo(post=167880:date=Oct 9 2006, 12:37 AM:name=ΑΥΓΕΙΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ)--><div class='quotetop'>QUOTE(ΑΥΓΕΙΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ @ Oct 9 2006, 12:37 AM) <a href="index.php?act=findpost&pid=167880"><{POST_SNAPBACK}></a></div><div class='quotemain'><!--quotec-->ΜΕΧΡΙ 10 ΕΤΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ ΜΗΝΑ ΟΦΕΙΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ ΝΑ ΕΚΔΩΣΕΙ Π.Ε.Ε. ΓΙΑ ΟΦΕΙΛΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 5 ΕΤΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΒΑΣΕΙ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΩΘΕΙ Π.Ε.Ε. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ ΜΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΚΗΘΗ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ , ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΣΚΗΘΗ ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΩΞΗ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ 8 ΕΤΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΤΟ ΕΦΕΤΕΙΟ . ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΕΙΜΑΙ 20 ΕΤΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο << ΟΦΕΙΛΕΤΗΣ >> ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ . ΑΝ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΟΦΕΙΛΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 6.000 ΕΥΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ , ΜΕ ΟΦΕΙΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ.<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

Κύριε Αυγεία, μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας σε ένα πρόβλημα που απασχολεί την οικογένειά μου;

Η μητέρα μου ήταν επαγγελματίας,ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ από το 1989 έως το 1993 όμως λόγω διαφόρων προβλημάτων δεν πλήρωσε ποτέ εισφορές (ούτε έκανε ποτέ χρήση του βιβλιαρίου ασθενείας της, αν αυτό έχει σημασία).οι οποίες για το διάστημα αυτό πρέπει να ήταν περίπου ένα εκατομμύριο δραχμές. Παρόλο που έκανε διακοπή στην εφορία, το ΤΕΒΕ αφέθηκε στην τύχη του... Από τότε έχει κάποια λίγα ένσημα στο ΙΚΑ πολύ πρόσφατα. Τώρα σκεφτόμαστε να ανοίξουμε μια επιχείρηση ή στο όνομά μου ή στο δικό της την οποία θα λειτουργεί στην ουσία εκείνη διότι εγώ δεν θα σταματήσω να εργάζομαι ως υπάλληλος. Εγώ είμαι 30 ετών και η μητέρα μου είναι 50.Θα μπορούσε να κάνει επανεγγραφή στο ΤΕΒΕ κηνηγώντας και την παραγραφή των οφειλών της; διότι σίγουρα τα πρόστοιμα θα είναι πολλά μέχρι σήμερα... Το κεφάλαιο των οφειλών υπολογίζεται με βάση τις σημερινές εισφορές ή με τις παλαιές;Σίγουρα θα ήταν καλά να πάρει κάποια σύνταξη αργότερα αλλά μήπως δεν συμφέρει;Μήπως καλύτερα να κάνω έναρξη εγώ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ντίνα Τ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κυριάκος

Καλησπέρα, δεν είμαι ούτε δικηγόρος ούτε δικαστικός.

Ρίξτε μία ματιά στον Νόμο 2556/24.12.97 (Μέτρα κατά της εισφοροδιαφυγής, διασφάλιση εσόδων Ι.Κ.Α. και άλλα θέματα)

Αρθρο 11 παράγραφος 2

"Αξιώσεις του Τ.Ε.Β.Ε. για οφειλές ασφαλισμένων του, που έχουν προκύψει από τον υπολογισμό επί έλλαττον, από τις υπηρεσίες του Ταμείου, των κατά τις ισχύουσες διατάξεις επιβαρύνσεων από τέλη καθυστέρησης ή λόγω αναπροσαρμογής των ασφαλιστικών κλάσεων, κατά την εκπρόθεσμη καταβολή των εισφορών, από 1.1.1990 μέχρι 31.12.1995, με αποδείξεις ταχυπληρωμής των ΕΛ.ΤΑ. στο πιλοτικό μηχανογραφικό σύστημα εισπράξεων του Ταμείου, παραγράφονται."

Πιθανόν να σας βοηθήσει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χαρούλα

Γεια σας!

Δεν ξέρω αν σωστά χρησιμοποιώ το σύστημα αλλά ψάχνω για μια απάντηση. Ο σύζυγός μου το 1991 συμμετείχε σε ΟΕ, απευθύνθηκε στο τότε ΤΕΒΕ για να ασφαλιστεί με αίτηση αλλά δεν του απάντησαν ευκρινώς αν υπάγεται υποχρεωτικά στην ασφάλιση λόγω του ότι η επιχειρήση μπαρ-κλαμπ, ήταν στα όρια του Δήμου και μιας κοινότητας (δεν γνωρίζω τον αριθμό των κατοίκων της τότε). Δεν αναζήτησε την τύχη αυτής της αίτησης, ούτε ειδοποιήθηκε να πάρει βιβλιάριο ή να πληρώσει εισφορές, δεν είχε καμία απολύτως ενόχληση από το ΤΕΒΕ. Η επιχείρηση δραστηριοποιήθηκε περίπου 2 χρόνια και εκλεισε.

Το 2000 έκανε έναρξη νέας επιχείρησης και ασφαλίστηκε στο ΤΕΒΕ, τότε υποτίθεται ότι ελέγχθηκε για το αν ήταν ασφαλισμένος και του είπαν ότι δεν έχει ξαναασφαλιστεί.

Το 2007 όμως του τηλεφώνησαν ότι υπάρχει εκρεμμότητα και πήγε στον ΟΑΕΕ, όπου του είπαν ότι χρωστάει οφειλές για την προηγούμενη επιχειρηματική δραστηριότητα και να μπει σε ρύθμιση. Μέχρι σήμερα δεν του έχουν δώσει κάποιο επίσημο έγγραφο που να πιστοποιούνται οφειλές, αλλά δεν του θεωρούν και το βιβλιάριο ασθενείας.

Δεν ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Το ποσό που του αναφέραν είναι 10.000 Ευρώ, όχι και ευκαταφρόνητο.

Επίσης, ανάμεσα σ' αυτά τα έτη (1991-1993) έχει κάποιο διάστημα ασφαλιστεί στο πρώην ΤΣΑ.

Έχετε υπόψιν σας κάτι αντίστοιχο?

Συγγνώμη αν σας κούρασα, ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΟΑΕΕ emp.

Γεια σας!

Δεν ξέρω αν σωστά χρησιμοποιώ το σύστημα αλλά ψάχνω για μια απάντηση. Ο σύζυγός μου το 1991 συμμετείχε σε ΟΕ, απευθύνθηκε στο τότε ΤΕΒΕ για να ασφαλιστεί με αίτηση αλλά δεν του απάντησαν ευκρινώς αν υπάγεται υποχρεωτικά στην ασφάλιση λόγω του ότι η επιχειρήση μπαρ-κλαμπ, ήταν στα όρια του Δήμου και μιας κοινότητας (δεν γνωρίζω τον αριθμό των κατοίκων της τότε). Δεν αναζήτησε την τύχη αυτής της αίτησης, ούτε ειδοποιήθηκε να πάρει βιβλιάριο ή να πληρώσει εισφορές, δεν είχε καμία απολύτως ενόχληση από το ΤΕΒΕ. Η επιχείρηση δραστηριοποιήθηκε περίπου 2 χρόνια και εκλεισε.

Το 2000 έκανε έναρξη νέας επιχείρησης και ασφαλίστηκε στο ΤΕΒΕ, τότε υποτίθεται ότι ελέγχθηκε για το αν ήταν ασφαλισμένος και του είπαν ότι δεν έχει ξαναασφαλιστεί.

Το 2007 όμως του τηλεφώνησαν ότι υπάρχει εκρεμμότητα και πήγε στον ΟΑΕΕ, όπου του είπαν ότι χρωστάει οφειλές για την προηγούμενη επιχειρηματική δραστηριότητα και να μπει σε ρύθμιση. Μέχρι σήμερα δεν του έχουν δώσει κάποιο επίσημο έγγραφο που να πιστοποιούνται οφειλές, αλλά δεν του θεωρούν και το βιβλιάριο ασθενείας.

Δεν ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Το ποσό που του αναφέραν είναι 10.000 Ευρώ, όχι και ευκαταφρόνητο.

Επίσης, ανάμεσα σ' αυτά τα έτη (1991-1993) έχει κάποιο διάστημα ασφαλιστεί στο πρώην ΤΣΑ.

Έχετε υπόψιν σας κάτι αντίστοιχο?

Συγγνώμη αν σας κούρασα, ευχαριστώ πολύ!

Με την παραπάνω περιγραφή συμπεραίνω ότι οι εισφορές που οφείλει αφορούν το ΤΣΑ και όχι για την περίπτωση του ΤΕΒΕ (μπαρ)

Το 2000 που γράφτηκε στο ΤΕΒΕ δεν υπήρχε ΟΑΕΕ, ΤΕΒΕ και ΤΣΑ ήταν χωριστά ταμεία και για αυτό δεν αναφέρθηκε η οφειλή.

Το 2007 με την ενοποίηση και τη δημιουργία του ΟΑΕΕ όλοι οι ασφαλισμένοι και των τριών ταμείων καταχωρήθηκαν στην μηχανοργάνωση και προχώρησε η υπηρεσία στην ενοποίηση των αριθμών μητρώου όλων των ασφαλισμένων που είχαν ασφαλιστεί σε δύο από τα ταμεία του νέου φορέα.

Βρες το βιβλιάριο εισφορών του ΤΣΑ (ένα μπλε).

Ρώτησε στο αρμόδιο ΤΜΉΜΑ ΟΑΕΕ ποιο διάστημα αφορούν οι οφειλές και σε ποιο από τα δύο ταμεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χαρούλα

Με την παραπάνω περιγραφή συμπεραίνω ότι οι εισφορές που οφείλει αφορούν το ΤΣΑ και όχι για την περίπτωση του ΤΕΒΕ (μπαρ)

Το 2000 που γράφτηκε στο ΤΕΒΕ δεν υπήρχε ΟΑΕΕ, ΤΕΒΕ και ΤΣΑ ήταν χωριστά ταμεία και για αυτό δεν αναφέρθηκε η οφειλή.

Το 2007 με την ενοποίηση και τη δημιουργία του ΟΑΕΕ όλοι οι ασφαλισμένοι και των τριών ταμείων καταχωρήθηκαν στην μηχανοργάνωση και προχώρησε η υπηρεσία στην ενοποίηση των αριθμών μητρώου όλων των ασφαλισμένων που είχαν ασφαλιστεί σε δύο από τα ταμεία του νέου φορέα.

Βρες το βιβλιάριο εισφορών του ΤΣΑ (ένα μπλε).

Ρώτησε στο αρμόδιο ΤΜΉΜΑ ΟΑΕΕ ποιο διάστημα αφορούν οι οφειλές και σε ποιο από τα δύο ταμεία.

Καταρχήν σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου! Οι οφειλές αφορούν στο ΤΕΒΕ, αφού και με τη μεταφορική στο ΤΕΒΕ ήταν ασφαλισμένος πριν την ενοποίηση, διότι δεν είναι αυτοκινητιστής, έχει μεταφορική εταιρεία. Επίσης, αφορούν στο διάστημα που είχε το μπαρ, δηλαδή την περίοδο 1991-1993. Την περίοδο που γράφηκε δεν υπήρχε ΟΑΕΕ, γράφτηκε στο ΤΕΒΕ, τον έλεγξαν σε κάποιο σύστημα που είχαν με κάτι διαφάνειες -όπως μου είπε- και δεν βρήκαν να είναι γραμμένος οπότε προχώρησαν στην εγγραφή του. Προφανώς, το 2007 με την ενοποίηση των ταμείων περνώντας όλα τα μητρώα βρήκαν αυτή την αρχική εγγραφή και του τηλεφώνησαν. Το περίεργο είναι ότι δεν του έχουν κοινοποιήσει κάποια οφειλή γραπτώς ώστε να μπορεί να κάνει ένσταση. Όμως, δεν του θεωρούν και βιβλιάριο γιατί του βρίσκουν εκκρεμμότητα. Τέλος, το ποσό που του ζητάνε προφορικά, το υπολογίζουν με σημερινά δεδομένα γύρω στις 10.000 Ευρώ, αλλά ο σύζυγός μου έχει αντιρρήσεις αφού 1ο: αν είχε ενημερωθεί τότε θα είχε καταβάλλει τις εισφορές του, όπως κάνει όλα τα χρόνια που είναι ασφαλισμένος, 2ο: στο διάστημα εκείνο πλήρωσε για ατύχημα που είχε αρκετά χρήματα για επέμβαση και νοσοκομειακή περίθαλψη, μέρος του οποίου θα κάλυπτε το ΤΕΒΕ. Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται? Υπάρχει τρόπος να μην τα πληρώσει ή να τα πληρώσει με τα τότε χρήματα, αφού η ευθύνη δεν είναι αποκλειστικά δική του ή και καθόλου δική του.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχήν σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου! Οι οφειλές αφορούν στο ΤΕΒΕ, αφού και με τη μεταφορική στο ΤΕΒΕ ήταν ασφαλισμένος πριν την ενοποίηση, διότι δεν είναι αυτοκινητιστής, έχει μεταφορική εταιρεία. Επίσης, αφορούν στο διάστημα που είχε το μπαρ, δηλαδή την περίοδο 1991-1993. Την περίοδο που γράφηκε δεν υπήρχε ΟΑΕΕ, γράφτηκε στο ΤΕΒΕ, τον έλεγξαν σε κάποιο σύστημα που είχαν με κάτι διαφάνειες -όπως μου είπε- και δεν βρήκαν να είναι γραμμένος οπότε προχώρησαν στην εγγραφή του. Προφανώς, το 2007 με την ενοποίηση των ταμείων περνώντας όλα τα μητρώα βρήκαν αυτή την αρχική εγγραφή και του τηλεφώνησαν. Το περίεργο είναι ότι δεν του έχουν κοινοποιήσει κάποια οφειλή γραπτώς ώστε να μπορεί να κάνει ένσταση. Όμως, δεν του θεωρούν και βιβλιάριο γιατί του βρίσκουν εκκρεμμότητα. Τέλος, το ποσό που του ζητάνε προφορικά, το υπολογίζουν με σημερινά δεδομένα γύρω στις 10.000 Ευρώ, αλλά ο σύζυγός μου έχει αντιρρήσεις αφού 1ο: αν είχε ενημερωθεί τότε θα είχε καταβάλλει τις εισφορές του, όπως κάνει όλα τα χρόνια που είναι ασφαλισμένος, 2ο: στο διάστημα εκείνο πλήρωσε για ατύχημα που είχε αρκετά χρήματα για επέμβαση και νοσοκομειακή περίθαλψη, μέρος του οποίου θα κάλυπτε το ΤΕΒΕ. Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται? Υπάρχει τρόπος να μην τα πληρώσει ή να τα πληρώσει με τα τότε χρήματα, αφού η ευθύνη δεν είναι αποκλειστικά δική του ή και καθόλου δική του.......

Για να θεωρήσει το βιβλιάριο ασθενείας δεν απαιτήται η εξόφληση των παλαιών εισφορών αλλά μόνο η τελευταία 3ετία.

Να ξεκαθαρίσει αν όντως ήταν προαιρετική η περιοχή ή όχι και μετά να ασχοληθήτε με τις τότε εισφορές. Σε αυτό μπορεί να βοηθήσει και ο δήμος ή κοινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χαρούλα

Για να θεωρήσει το βιβλιάριο ασθενείας δεν απαιτήται η εξόφληση των παλαιών εισφορών αλλά μόνο η τελευταία 3ετία.

Να ξεκαθαρίσει αν όντως ήταν προαιρετική η περιοχή ή όχι και μετά να ασχοληθήτε με τις τότε εισφορές. Σε αυτό μπορεί να βοηθήσει και ο δήμος ή κοινότητα.

Σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά!

Αλλά θέλω να ξέρω αν υποτεθεί ότι στην περιοχή ήταν υποχρεωτική η ασφάλιση, δεν έπρεπε να ειδοποιηθεί κάπως να παραλάβει βιβλιάριο εισφορών τότε. Υπάρχει ευθύνη των υπαλλήλων του τότε ΤΕΒΕ. Και αν υπάρχει ευθύνη γιατί πρέπει να πληρώσει με τρέχουσες τιμές και όχι με ότι ίσχυε τότε. Είναι μαχητό κάτι τέτοιο? Ότι αφού δεν ενημερώθηκε τότε δεν έμειναν απλήρωτες οι εισφορές με ευθύνη του και άρα να τις πληρώσει με τα τότε ποσά.

Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε σχετικά απαντήστε μου γιατί δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.....

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΟΑΕΕ emp.

Η Υπηρεσία έχει το δικαίωμα απότο νόμο να προβεί σε αυτεπάγγελτη εγγραφή αν διαπιστώσει άσκηση δραστηριότητας χωρίς να δηλωθεί από το φυσικό πρόσωπο ή τα μέλη εταιρείας.

Ζήτησε να δεις τον ατομικό φάκελο και το δελτίο της αυτεπάγγελτης εγγραφής και τον αριθμό μητρώου ΠΑΜ.

Διαστάυρωσε στοιχεία από το απογραφικό δελτίο και την έκθεση εξακρίβωσης του συναδέλφου, με τα στοιχεία της ΔΟΥ και τυχόν μισθωτήριο επαγγελματικής έδρας που είχες συνάψει τότε.

Μήνυση για τις εισφορές αυτές δεν μπορεί να γίνει γιατί είναι πέρα της 5ετίας.

Οι εισφορές θα παραγραφούν στις 31/12 για κάθε έτος με την εικοσαετία, δηλ εισφορές 1991 παραγράφονται 31-12-2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χαρούλα

Η Υπηρεσία έχει το δικαίωμα απότο νόμο να προβεί σε αυτεπάγγελτη εγγραφή αν διαπιστώσει άσκηση δραστηριότητας χωρίς να δηλωθεί από το φυσικό πρόσωπο ή τα μέλη εταιρείας.

Ζήτησε να δεις τον ατομικό φάκελο και το δελτίο της αυτεπάγγελτης εγγραφής και τον αριθμό μητρώου ΠΑΜ.

Διαστάυρωσε στοιχεία από το απογραφικό δελτίο και την έκθεση εξακρίβωσης του συναδέλφου, με τα στοιχεία της ΔΟΥ και τυχόν μισθωτήριο επαγγελματικής έδρας που είχες συνάψει τότε.

Μήνυση για τις εισφορές αυτές δεν μπορεί να γίνει γιατί είναι πέρα της 5ετίας.

Οι εισφορές θα παραγραφούν στις 31/12 για κάθε έτος με την εικοσαετία, δηλ εισφορές 1991 παραγράφονται 31-12-2011.

Δεν ήταν αυτεπάγγελτη η εγγραφή, υπήρχε αρχική αίτηση στην οποία η αρμόδια υπάλληλος τότε, δεν ήταν σίγουρη για το αν η περιοχή υπαγόταν στην υποχρεωτική ασφάλιση αφού ήταν στα όρια κοινότητας, έξω από την πόλη, επί της εθνικής οδού. Το μόνο που βρέθηκε ήταν μια άδεια καρτέλα, χωρίς μηνύσεις ή άλλες σημειώσεις. Το ερώτημά μας είναι ότι ας πούμε ότι ήταν υποχρεωτική η ασφάλιση, δεν έπρεπε να ενημερωθεί ότι πρέπει να αρχίσει να κολλάει ένσημα και να παραλάβει βιβλιάρια ασφάλισης και ασθένειας. Πάντως αφού παραγράφονται θα περιμένουμε να περάσει το διάστημα. Όσο για τη θεώρηση του βιβλιαρίου ασθένειας, υπήρξατε σαφής, αλλά γιατί αρνούντε να το θεωρήσουν; Δεν χρωστάει την τελευταία τριετία και όχι μόνο, πληρώνει τις εισφορές του πολύ πριν αυτές λήξουν...

Σας ευχαριστούμε για τη βοήθειά σας, η οποία μας είναι πολύτιμη αφού δεν ξέρουμε τι να κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμαι 46 χρονων και ημουν ασφ/νη στο πρωην ΤΕΒΕ μεχρι το 2010 για 23.5 χρονια.Σε τι ηλικια μπορω να παρω συνταξη, πλήρη ή και μειωμενη αν γινεται.

Ευχαριστω εκ των προτερων .Αναστασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα 65.

OAEE emp.

Μηπως ...ξερεις ποσο ειναι αυτη την στιγμη η συνταξη με 15 ετη?

επισης αν ξερεις ,αν ισχυει ακομη(αν θα συνεχιση να ισχυει αλλο..καπελλο.) το οτι αν πληρεις τις προυποθεσεις να συνταξιοδοτηθης νωριτερα απο τα 65 σου απο αλλο ταμειο π.χ.ΙΚΑ μπορεις να συνταξιοτηθης ταυτοχρονα και απο τον ΟΑΕΕ,με 15 ετη ,χωρις να εχεις συμπληρωσης τα 65?

ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.Για παλαιό ασφαλισμένο με 15 έτη περίπου €460-490. Παίζει ρόλο βέβαια πόσα χρόνια έχει πληρώσει σε κάθε κατηγορία.

2.Όχι. Από τον ΟΑΕΕ με 15 έτη μόνο στα 65!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.Για παλαιό ασφαλισμένο με 15 έτη περίπου €460-490. Παίζει ρόλο βέβαια πόσα χρόνια έχει πληρώσει σε κάθε κατηγορία.

2.Όχι. Από τον ΟΑΕΕ με 15 έτη μόνο στα 65!

Α! καταλαβα το φαγανε...και αυτο.απο τον ΟΑΕΕ λοιπον, μονο στα 65 ασχετως αν παρης νωριτερα ας πουμε, οπως εγω απο το ΙΚΑ.

Σε ευχαριστω παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

το 1983  και ενω ημουνα σε ηλικια 18 ετων ο πατέρας μου με εβαλε μετοχο σε δυο εταιρίες για φορολογικούς λόγους και χωρίς να πληρώσει εισφορές ποτέ και ενώ ο λογιστής ειχε κανει την εγγραφη στο ΤΑΕ.Το 2004 εκλεισε η μια εταιρια(εμπορικη) χωρίς να μου ζητηθεί κάποιο δικαιολογητικο απο το ταε και παρεμεινα στη αλλη εταιρια (κατασκευαστικη).Το 2000 βγηκε στη συνταξη ο πατέρας μου και εκανα εγγραφη εγω στο τεβε και πληρωνα τις εισφορές μου κανονικα.Μεχρι τοτε ουτε βιβλιαριο ενσημων ειχα ποτε ουτε υγείας  και καμμια ενοχληση η ειδοποιηση ειχα απο το ταε και ουτε καν γνωριζα για την εγγραφη που εγινε απο τον λογιστη το 1983.Το 2001 και λογω οτι η κατασκευαστικη διεκοψε εργασίες απο το 2000 και ειχε εσοδα μονο απο ενα  ενοικιο του ακινητου που ηταν ιδιοκτητρια και ηταν η εδρα τησ(μορφη τησ εταιριασ  οε) και δεν μπορουσα επίσης να την κλεισω λογω του ακινητου,αναγκαστηκα να  ζητησω δουλεια  οπου με προσελαβε μια εταιρια που μου εθεσε προυποθεση  μονο με ΙΚΑ.Πηγα λοιπον στο τεβε,με ρωτησε ο υπαλληλοσ ποτε εκανα εγγραφη και αν ειχα ασφαλιστει παλαιοτερα.Του απαντησα το 2001 στο ΤΕΒΕ και παλαιοτερα οχι. Με εβαλε να υπογραψω Υ/Δ και μου ειπε οτι θα παρω απαλλαγη την οποια και πηρα με αποτελεσμα να πιασω δουλεια.Το 2005 επανήλθε το ΤΕΒΕ και ζητησε τισ εισφορές για το διαστημα 2002 έως και το 2005 γιατι καθυστερησα να παω μια βεβαιωση του ικα .εκανα ενσταση, περασα τοπικη επιτροπη με παρασταση δικηγορου και βγηκε αποφαση απαλλακτικη και οτι ανηκω πλεον στο ικα χωρισ να γινει εφεση κατα της απόφασης της επιτροπής. Παραλληλα πηρα προσκομίζοντας τα ενσημα του ικα άλλες 2 απαλλακτικές το 2007και 2008.Τωρα ερχεται ο  οοαεε και ζητα ολα τα χρηματα απο το 2002 εωσ και το 2009 που εμεινα στο ικα(ενημεροσ σε ενσημα ικα για ολα τα ετη) ακυρωνονυασ τησ απαλλακτικεσ του, χωρισ να αναφερεται στη αποφαση του 2005, με λογω ψευδη δηλωση, γιατι λενε ημουνα παλαιοσ ασφαλισμενοσ απο το 1983.Περιμενω τι θα ζητησουνε για το 1983-2000.Τελοσ μετα το 2009 επεστρεψα στον οαεε και ειμαι ενημεροσ μεχρι και σημερα στισ εισφορεσ μου.θα ηθελα αν γνωριζει καποιοσ πωσ υπολγιζονται οι παλιεσ εισφορεσ στο ταε και απο ποτε ισχυει παραγραφη αν υπαρχει,οπωσ και τι να κανω σχετικα με το 2002-2009. 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...