Προς το περιεχόμενο
  • 0

Θεμελιωση συνταξιοδοτικου δικαιωματος - διαδοχικη ασφαλιση ικα, τεβε - ταμειο ληψης συνταξης


dancer

Ερώτηση

Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:

1) Πότε θεμελιωνει δικαίωμα συνταξιοδότησης ; (πληρες και μειωμένο)

2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και 3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:

1) Πότε θεμελιωνει δικαίωμα συνταξιοδότησης ; (πληρες και μειωμένο)

2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και 3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;

Αγαπητοι μου φίλοι θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος μπορουσε να απαντησει στο παραπανω θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΛΕΝΗ

ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ (ΣΓΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΤΕΒΕ). ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙ ΣΤΑ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΗΛΙΚΙΑΣ'Η ΣΤΑ 65 (Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΣΤΑ 63). ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ. ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΙΡΗΝΗ Ε

ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ΄1981 ΚΑΙ ΓΙΑ 16,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΗΛΙΚΙΑΣ 56 EΤΩΝ, ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Τσανακας Αθανασιος

ΤΟ 1979 ασφαλίστικα για 2 χρόνια (μέχρι το 1981) στο ΙΚΑ. Από το 1981 μέχρι το 1983 ήμουν ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ.Από το 1983 μέχρι το 1985 δεν ήμουν ασφαλισμένος πουθενά.Από το 1985 μέχρι σήμερα είμαι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ(νυν ΟΑΕΕ)Είμαι γεννημένος τον Φεβρουάριο του 1955 (είμαι δηλαδή 55 χρονών)Μπορείται να μου πείτε πότε παίρνω σύνταξ; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη σταυρος σαβουρης

<!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->1) Πότε θεμελιωνει δικαίωμα συνταξιοδότησης ; (πληρες και μειωμένο)

<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> <!--sizec--></span><!--/sizec-->

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ 7,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ 4,5 ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2 ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΒΕ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΙΚΑ

ΚΑΙ 12 ΜΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΕ ΚΑΙ ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΟ ΕΝΑ 14 ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 11

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΕΜΕΛΕΙΩΣΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΄ΓΕΩΡΓΟΠΑΠΑΔΑΚΟΣ

ΕΧΩ 7,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ 4,5 ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2 ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΒΕ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΙΚΑ

ΚΑΙ 12 ΜΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΕ ΚΑΙ ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΟ ΕΝΑ 14 ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 11

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΕΜΕΛΕΙΩΣΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ειμαι στο τεβε ασφαλισμενη απο το 1977 μεχρι κ τωρα κ ειμαι 61.το 1980 εκανα το 3 παιδι.εγω ποτε θα βγω στη συνταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειμαι στο τεβε ασφαλισμενη απο το 1977 μεχρι κ τωρα κ ειμαι 61.το 1980 εκανα το 3 παιδι.εγω ποτε θα βγω στη συνταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

<!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->1) Πότε θεμελιωνει δικαίωμα συνταξιοδότησης ; (πληρες και μειωμένο)

<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fonto:Times New Roman Greek--><span style="font-family:Times New Roman Greek"><!--/fonto--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc--><!--sizeo:4--><span style="font-size:14pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> <!--sizec--></span><!--/sizec-->

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ΄1981 ΚΑΙ ΓΙΑ 16,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΗΛΙΚΙΑΣ 56 EΤΩΝ, ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα!δεν ξέρω αν απεθευθύνομαι σωστά εδώ.

θα ήθελα να μάθω αν μπορεί ναβγει τώρα στη σύνταξη κάποιος με τα εξής χαρακτηριστικά : 57 ετών, 13 χρόνια ΙΚΑ (διάστημα 1/6/1967-31/1/180) αλλά αντιστοιχούν σε 8 έτη (2480 ένσημα)εκ των οποίων οι 6 μήνες ήταν ΒΑΡΕΑ , 25 χρόνια και 8 μήνες ασφάλιση ΤΕΒΕ (από 1/10/1982 έως 31/5/2008) και από 1-6-2009 έχει προαιρετική ασφάλιση στο ΤΕΒΕ. και τέλος έχει και 2 χρόνια στρατό που θα μπορούσε να εξαγοράσει.

αν δε μπορεί πότε θα μπορεί να γίνει. ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΦΛΑΜΠΟΣ

Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:

1) Πότε θεμελιωνει δικαίωμα συνταξιοδότησης ; (πληρες και μειωμένο)

2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και 3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη PSOMAS DIMITRIOS

Ειμε 57 ετων εχω 32 χρονια υπηρισια στον ΟΣΕ Οδηγός στα Λεωφορια ποτε μπρωρο να πληρώσω τον στρατο εχω πρόσληψη πριν απο το 1983

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη μανωλης

Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:

1) Πότε θεμελιωνει δικαίωμα συνταξιοδότησης ; (πληρες και μειωμένο)

2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και 3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Φωτης

Χαίρεται.ειμαι 58.εχω 3 χρονια ικα και μετα αλλα 30,5 τεβε.στρατο εχω κανει 28 μηνες.ποτε μπορω να παρω συνταξη η τελοσπαντων τι ισχυει με τη θεμελιωση?

επισης,αν τωρα ασφαλιστω στο ικα απο ποιο ταμειο θα παρω συνταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη κωστας

εχω 11 χρονια ΤΕΒΕ 1985-1996 και 15 χρονια δημοσιο 1996-2011 εχω θεμελιωσει δικαιωμα συνταξης 25ετια με διαδοχικη ασφαλιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

gennh8hka to 26-3-1953. asfalisthka sto ika apo to 1968-1979. metaphdhsa sto tebe k ekana diakoph 2 xronia 1980,1981. apo to 1981-1989 metaphdhsa sto ika me sunolika enshma 3.000. apo to 1989 mexri shmera eimai asfalismenos sto oaee. sunolika exw 22,5 xronia asfalishs sto tebe. exw spoudasei k spoudazw 3 paidia ek twn opoiwn to mikrotero gennh8hke to 1992.yphrethsa 18 mhnes th stratiwtikh mou 8hteia. exw dikaiwma sunta3hs me e3agora kapoiwn xronwn etsi wste na mporesw na sunta3iodoth8w sta 60 mou xronia. euxaristw ek twn proterwn!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη καιρατος ποταμος

ειμαι στο τεβε ασφαλισμενη απο το 1977 μεχρι κ τωρα κ ειμαι 61.το 1980 εκανα το 3 παιδι.εγω ποτε θα βγω στη συνταξη?

Ποια ημερομηνια του 1977 εγινε εγγραφή στο ΤΕΒΕ; Γιατι παιζεις καπου οριακά για να θεμελιωσεις δικαιωμα φετος και να μπεις τελος του επομενου ετους στην συνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αφροδίτη

Καλήμερα σας! Συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα σας! Είναι πάρα πολύ χρήσιμη και αξιόπιστη. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Η μητέρα μου εχει 11 χρόνια ΙΚΑ (γύρω στα 3300 ενσημα) από το 1983-1994 και 8 χρόνια ΤΕΒΕ (γύρω στα 2400 ένσημα)από το 2004 εως σημερα . Επίσης, έχει γνωμάτευση από την νομάρχια που αφορα σε αναπηρία ανω του 67%. Τέλος, τον Οκτώβριο κλείνει τα 50 και είναι και μητέρα ανήλικου. Μπορεί να συνταξιοδοτηθεί; Και αν ναι υπο ποιες προυποθέσεις και ποιο θα είναι το ποσό της σύνταξης περίπου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:

1) Πότε θεμελιωνει δικαίωμα συνταξιοδότησης ; (πληρες και μειωμένο)

2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και 3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοι μου φίλοι θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος μπορουσε να απαντησει στο παραπανω θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος έχει 8 έτη ασφάλισης στο ΙΚΑ (από το 1978) και αργότερα, από το 1993 μέχρι σήμερα, ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Είναι 53 ετών, πολύτεκνος με ανήλικο τέκνο και έχει 2 χρόνια στρατού. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα:

1) Πότε θεμελιωνει δικαίωμα συνταξιοδότησης ; (πληρες και μειωμένο)

2) Ισχύει η διαδοχική ασφάλιση στην περίπτωσή του; και 3) Από ποιο ταμείο θα πάρει σύνταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεννημενη 13/1/1957.Ασφαλισμενη συνεχώς απο 6/7/1977 στο Ταμειο εμπόρων.Θα έχω 35 χρόνια συνεχούς ασφάλισης στις 6/7/2012 και θα είμαι τότε 56,6 χρόνων.Πότε θεμελειώνω και ποτέ συνταξιοδοτουμε?Έχω αντικρουόμενες πληροφορίες.Απο τον ΟΑΕΕ:θεμελίωση 6/7/014 ( παύση εισφορών) και σύνταξη 13/1/017 δηλ. 60 ετών.Αντιθέτως και μετ επιφασεως απο πολύ γνωστό και αξιόπιστο γραφείο εργατολογου κθηγητου:θεμελίωση 6/7/012 και σύνταξη 6/7/14 (θα είμαι 58,6 ετών) [νόμος 38/63]Ποια ειναι η γνώμη σας? Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...