Προς το περιεχόμενο

ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Θα ήθελα μια βοήθεια για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που πρέπει να προσκομίσουν με τη δήλωση οι κάτοικοι εξωτερικού.Αυτό το πιστοποιητικό το δίνει η αντίστοιχη ΔΟΥ της ξένης χώρας?Δηλαδή αναφέρει ότι ο κάτοικος εξωτερικού φορολογήθηκε για τα εισοδήματά του στη χώρα διαμονής (Κύπρο στην δική μου περίπτωση)?Είναι μια απλή βεβαίωση ή ένα συγκεκριμένο έντυπο?Και αν δεν προσκομιστεί θα φορολογηθεί για όλα τα εισοδήματά του στην Ελλάδα?Παρακαλώ πολύ όποιον ξέρει ας με βοηθήσει να λύσω τις απορίες μου.Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνετε τελικά με αθτο το πιστοποιητικό? πρέπει να το πάρουν όλοι οι κάτοικοι εξωτερικού ή μόνο αυτοί που φέτος έγιναν κάτοικοι εξωτερικού???

Πολλοί από αυτους τώρα βρίσκονται στην Ελλάδα και δεν υπάρχει η δυνατότητα να προσκομίσουν εμπρόθεσμα με την υποβολή της δήλωσης και την υποβολή του πιστοποιητικού φορολογικής κατοικίας , το οποίο παίρνουν από τα προξενεία????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνετε τελικά με αθτο το πιστοποιητικό? πρέπει να το πάρουν όλοι οι κάτοικοι εξωτερικού ή μόνο αυτοί που φέτος έγιναν κάτοικοι εξωτερικού???

Πολλοί από αυτους τώρα βρίσκονται στην Ελλάδα και δεν υπάρχει η δυνατότητα να προσκομίσουν εμπρόθεσμα με την υποβολή της δήλωσης και την υποβολή του πιστοποιητικού φορολογικής κατοικίας , το οποίο παίρνουν από τα προξενεία????

Το σωστό είναι αυτό που λέει η εγκύκλιος , αλλά η δική μου ερώτηση είναι πως θα γίνει η φορολογήση στην Ελλάδα αν κάποιος δεν φέρει το πιστοποιητικό ? Χώρια που αν κάποιος πάει το Ελληνικό Κράτος στα Δικαστηρία μάλλον το κερδίζει ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτό το πιστοποιητικό.Έχω μπερδευτεί πραγματικά.Εγώ ενημέρωσα έναν κάτοικο Κύπρου να το πάρει από την εφορία του και να μου το στείλει με φαξ.Τώρα αν δεν το παραλάβει θα τη στείλω έτσι τη δήλωση και αν τον βρουν, τον βρήκανε, τι να πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι αυτό που λέει η εγκύκλιος , αλλά η δική μου ερώτηση είναι πως θα γίνει η φορολογήση στην Ελλάδα αν κάποιος δεν φέρει το πιστοποιητικό ? Χώρια που αν κάποιος πάει το Ελληνικό Κράτος στα Δικαστηρία μάλλον το κερδίζει ......

Μα οποιοσδήποτε πάει το Ελληνικό Κράτος στα Δικαστήρια εξωτερικού κερδίζει. :)

Δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτό το πιστοποιητικό.Έχω μπερδευτεί πραγματικά.Εγώ ενημέρωσα έναν κάτοικο Κύπρου να το πάρει από την εφορία του και να μου το στείλει με φαξ.Τώρα αν δεν το παραλάβει θα τη στείλω έτσι τη δήλωση και αν τον βρουν, τον βρήκανε, τι να πω?

Καλησπέρα.Θα ήθελα μια βοήθεια για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που πρέπει να προσκομίσουν με τη δήλωση οι κάτοικοι εξωτερικού.Αυτό το πιστοποιητικό το δίνει η αντίστοιχη ΔΟΥ της ξένης χώρας?Δηλαδή αναφέρει ότι ο κάτοικος εξωτερικού φορολογήθηκε για τα εισοδήματά του στη χώρα διαμονής (Κύπρο στην δική μου περίπτωση)?Είναι μια απλή βεβαίωση ή ένα συγκεκριμένο έντυπο?Και αν δεν προσκομιστεί θα φορολογηθεί για όλα τα εισοδήματά του στην Ελλάδα?Παρακαλώ πολύ όποιον ξέρει ας με βοηθήσει να λύσω τις απορίες μου.Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει.

Το θέμα είναι ότι κάτι άλλο είχαν στο μυαλό τους σχετικά με αυτή την εγκύκλιο.

Τον τυπικό κόσμο τον γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει συγκεκριμένη ονομασία το έντυπο ή το ζητάμε σε ελεύθερη μετάφραση?

Στέλνω τον κόσμο και δεν ξέρουν τι ζητάνε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται κλέρυ και πες μου πως ρισκάρεις εσύ να στείλεις τη δήλωση χωρίς πιστοποιητικό. Καλύτερα το Σεπτέμβριο - Οκτώβριο - Δεκέμβριο και με προστιματάκι, παρά να τον πάρεις τώρα στο λαιμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει συγκεκριμένη ονομασία το έντυπο ή το ζητάμε σε ελεύθερη μετάφραση?

Στέλνω τον κόσμο και δεν ξέρουν τι ζητάνε :)

Α) Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας για τις χώρες με τις οποίες έχουμε υπογράψει ΣΑΔΦΕ.

Β) Αντίγραφο της Δήλωσης Εισοδήματος και πιστοποιητικό κατοικίας για τις υπόλοιπες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται κλέρυ και πες μου πως ρισκάρεις εσύ να στείλεις τη δήλωση χωρίς πιστοποιητικό. Καλύτερα το Σεπτέμβριο - Οκτώβριο - Δεκέμβριο και με προστιματάκι, παρά να τον πάρεις τώρα στο λαιμό σου.

επομενως χειρογραφη δηλωση στη δου με επισυναπτομενο πιστοποιητικο

γνωριζουν στο υπουργειο ποσο καιρο θα παρει για εκδοση και αποστολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη HURRICANE13

Φαντάζομαι ότι οι αντίστοιχες ΔΟΥ των κρατών με τα οποία έχουμε υπογράψει ΣΑΔΦΕ θα γνωρίζουν για το πιστοποιητικό και θα το δώσουν στον φορολογούμενο.Εγώ έχω ήδη πει σε έναν Κύπριο που έχω να πάει να το ζητήσει και περιμένω νέα του!Μόλις με πάρει θα σας ενημερώσω!Περιμένω κι εγώ να δω τι θα του πούνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια και η πολ 1145 καλο και το αρθρο,αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποιος εκδιδει το πιστοποιητικο αυτο ??? το ξενο κρατος η η αρμοδια ελληνικη δου,γιατι αν ειναι το δευτερο εχω περιπτωση κατοικου αυστραλιας που ενω κανει φορολογικες δηλωσεις στην αυστραλια κανονικα καθε χρονο τωρα πρεπει να κανει και εδω για 1 ιχ και 1 σπιτι που αγορασε,στην αρμοδια δου το αφμ του ειναι ενεργο απο πριν φυγει για εξωτερικο και δεν τον εμφανιζει κατοικο εξωτερικου ,εχει κανεις ιδεα τι θα πρεπει να κανει???απο τα διαβατηρια και τις δηλωσεις εξωτερικου θα δεχθει η δου να τον μεταβαλει σε κατοικο εξωτερικου με αντικλητο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνουν 80 Ευρω και το παιρνουν την ιδια μερα απο την ΔΟΥ τους για Κυπρο αναφερομαι.Περιμενω αυριο να μου το στηλει με mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επομενως χειρογραφη δηλωση στη δου με επισυναπτομενο πιστοποιητικο

γνωριζουν στο υπουργειο ποσο καιρο θα παρει για εκδοση και αποστολη

Κατ' αρχάς να δούμε μέχρι πότε θα πάρουν παράταση οι δηλώσεις, φαντάζομαι μέχρι Σεπτέμβριο. Οπότε παίζει να είναι ηλεκτρονικές και εμπρόθεσμες. Εσύ Κλέρυ θα έβαζες τόκους καταθέσεων από λογαριασμό ταμιευτηρίου (πχ 100 ευρώ ετησίως) ο οποίος χρησιμοποιείται για πληρωμή λογαριασμών ΔΕΗ κλπ σαν πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια και η πολ 1145 καλο και το αρθρο,αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποιος εκδιδει το πιστοποιητικο αυτο ??? το ξενο κρατος η η αρμοδια ελληνικη δου,γιατι αν ειναι το δευτερο εχω περιπτωση κατοικου αυστραλιας που ενω κανει φορολογικες δηλωσεις στην αυστραλια κανονικα καθε χρονο τωρα πρεπει να κανει και εδω για 1 ιχ και 1 σπιτι που αγορασε,στην αρμοδια δου το αφμ του ειναι ενεργο απο πριν φυγει για εξωτερικο και δεν τον εμφανιζει κατοικο εξωτερικου ,εχει κανεις ιδεα τι θα πρεπει να κανει???απο τα διαβατηρια και τις δηλωσεις εξωτερικου θα δεχθει η δου να τον μεταβαλει σε κατοικο εξωτερικου με αντικλητο???

Γιώτη θα του κάνεις μεταβολή στο ΑΦΜ βάζοντας κάποιον αντίκλητο. Του κάνεις δήλωση στην Ελλάδα σαν κάτοικο εξωτερικού, αλλά θα έχεις φροντίσει να έχεις πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας από τις Αυστραλιανές αρχές. Φαντάζομαι ότι είναι στην Αυστραλία κάποια χρόνια, οπότε δεν έχει θέμα, αλλά θα πρέπει να φροντίσεις για το πιστοποιητικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΗΟ ευχαριστω για την απαντηση,εχω και μια ακομα περιπτωση ελληνα για χρονια στην γερμανια οπου και υποβαλει εκει φορολογικη δηλωση για την συνταξη του και για ενοικια που εισπρατει εκει,εδω στην ελλαδα κανει καθε χρονο δηλωση μονο για το σπιτι που εχει εδω,πλεον ομως ειναι πανω απο το μισο χρονο κατοικος ελλαδας,χρειαζεται πιστοποιητικο ή καποια αλλη φορολογικη αντιμετωπιση στην ελλαδα??? ευχαριστω οποιον απαντησει μιας και το θεμα δεν ειναι απο τα καλυτερα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς να δούμε μέχρι πότε θα πάρουν παράταση οι δηλώσεις, φαντάζομαι μέχρι Σεπτέμβριο. Οπότε παίζει να είναι ηλεκτρονικές και εμπρόθεσμες. Εσύ Κλέρυ θα έβαζες τόκους καταθέσεων από λογαριασμό ταμιευτηρίου (πχ 100 ευρώ ετησίως) ο οποίος χρησιμοποιείται για πληρωμή λογαριασμών ΔΕΗ κλπ σαν πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα?

οντως και μενα οι πληροφοριες μου λενε μεχρι σεπτεμβρη ,αλλα τελικα καταληγω οτι η δηλωση θα πρεπει να γινει ηλεκτρονικα να κρατηθουν τα δικαιολογητικα για τον ελεγχο να εχουν ημερομηνια μεχρι την υποβολη

οσο για τους τοκους δεν ειναι υποχρεωτικη η δηλωση τους μεχρι σημερα

προαιρετικα μπορουν να μπουν και φυσικα καλυπτουν τεκμηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δηλωσεις πρεπει να γινουν χειρογραφα μεχρι τις 2 ιουλιου για να προσκομοσθει και το φορολογικο πιστοποιητικο?Ημπορει να γινει και ηλεκτρονικα και αν ζητηθει το πιστοποιητικο να προσκομισθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δηλωσεις πρεπει να γινουν χειρογραφα μεχρι τις 2 ιουλιου για να προσκομοσθει και το φορολογικο πιστοποιητικο?Ημπορει να γινει και ηλεκτρονικα και αν ζητηθει το πιστοποιητικο να προσκομισθει?

σε προλαβα ποιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως και μενα οι πληροφοριες μου λενε μεχρι σεπτεμβρη ,αλλα τελικα καταληγω οτι η δηλωση θα πρεπει να γινει ηλεκτρονικα να κρατηθουν τα δικαιολογητικα για τον ελεγχο να εχουν ημερομηνια μεχρι την υποβολη

οσο για τους τοκους δεν ειναι υποχρεωτικη η δηλωση τους μεχρι σημερα

προαιρετικα μπορουν να μπουν και φυσικα καλυπτουν τεκμηρια

Κλέρυ εδώ είναι που "διαφωνούμε". Στο προαιρετικό. Εγώ πιστεύω πως δεν είναι προαιρετικό από τη στιγμή που μπαίνει στον κωδικό 659 και συνυπολογίζεται με τα λοιπά δηλωθέντα εισοδήματα για τον υπολογισμό της εισφοράς κοινωνικής αλληλεγγύης. Θα μου πείς δεν είναι φόρος, είναι εισφορά. Είναι όμως και πραγματικό εισόδημα. Ή δεν είναι? Εκεί είναι το ερωτηματικό μου το μεγάλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις δηλώσεις που στείλαμε ταχυδρομικά πριν την εγκύκλιο, ξέρει κάποιος τί κάνουμε?????????

Εύη εγώ θα ζητούσα το πιστοποιητικό να υπάρχει και ότι ήθελε προκύψει, έστω και "μεταχρονολογημένο".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλέρυ εδώ είναι που "διαφωνούμε". Στο προαιρετικό. Εγώ πιστεύω πως δεν είναι προαιρετικό από τη στιγμή που μπαίνει στον κωδικό 659 και συνυπολογίζεται με τα λοιπά δηλωθέντα εισοδήματα για τον υπολογισμό της εισφοράς κοινωνικής αλληλεγγύης. Θα μου πείς δεν είναι φόρος, είναι εισφορά. Είναι όμως και πραγματικό εισόδημα. Ή δεν είναι? Εκεί είναι το ερωτηματικό μου το μεγάλο.

ειναι εισοδημα ομως δεν δηλωνεται υποχρεωτικα τουλαχιστον μεχρι την χρηση του 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη εγώ θα ζητούσα το πιστοποιητικό να υπάρχει και ότι ήθελε προκύψει, έστω και "μεταχρονολογημένο".

στις περισσοτερες περιπτωσεις θα χρειαστει μεγαλος χρονος για την εκδοση επομενως μεταχρονολογημενο θα ειναι

αλλα αν οι δηλωσεις παρουν παραταση που εχω την αισθηση οτι θα παρουν και μεγαλη

τοτε θα ειναι εμπροθεσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...