Προς το περιεχόμενο

Μη εμφάνιση τίτλου βιβλίου στην καταχώριση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που με δυσκολεύει περισσότερο στη χρήση του προγράμματος είναι η καταχώριση των εσόδων.

Το ότι δεν εμφανίζεται ο τίτλος του βιβλίου κατά την καταχώριση των εγγραφών δεν είναι καθόλου βολικό.

Θεωρώ πως θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο να υπάρχει και μια στήλη με τον τίτλο του βιβλίου, ακριβώς δίπλα από τον κωδικό και την περιγραφή του λογαριασμού που χρησιμοποιούμε.

Αυτή τη στιγμή αναγκαζόμαστε κάθε φορά να ανατρέχουμε στο σχεδιασμό βιβλίου ή στην εκτύπωση της μηνιαίας κατάστασης ή και ακόμη στην ανεύρεση λογαριασμού, για να δούμε τον τίτλο του βιβλίου.

Φανταστείτε σε επιχειρήσεις όπως περίπτερα, μάρκετ κ.τ.λ. όπου χρησιμοποιούμε πολλούς λογαριασμούς τι γίνεται....

στην καταχώριση βλέπεις αυτό: 70.01.0009 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13%

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (1)

70.01.0209 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (2)

70.01.0309 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (3)

Για να μπορέσουμε να δούμε που θα περαστούν τα ζαχαρώδη, τα παγωτά, τα γαλακτοκομικά, τα φρούτα κτλ, πρέπει να ψάξουμε να δούμε τι λέει ο τίτλος του βιβλίου ο οποίος δεν εμφανίζεται εδώ.

Και χρόνο χάνουμε και λάθη γίνονται....

Πόσο δύσκολο είναι να προστεθεί ή στήλη "τίτλος βιβλίου 1" στο menu της καταχώρισης;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με δυσκολεύει περισσότερο στη χρήση του προγράμματος είναι η καταχώριση των εσόδων.

Το ότι δεν εμφανίζεται ο τίτλος του βιβλίου κατά την καταχώριση των εγγραφών δεν είναι καθόλου βολικό.

Θεωρώ πως θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο να υπάρχει και μια στήλη με τον τίτλο του βιβλίου, ακριβώς δίπλα από τον κωδικό και την περιγραφή του λογαριασμού που χρησιμοποιούμε.

Αυτή τη στιγμή αναγκαζόμαστε κάθε φορά να ανατρέχουμε στο σχεδιασμό βιβλίου ή στην εκτύπωση της μηνιαίας κατάστασης ή και ακόμη στην ανεύρεση λογαριασμού, για να δούμε τον τίτλο του βιβλίου.

Φανταστείτε σε επιχειρήσεις όπως περίπτερα, μάρκετ κ.τ.λ. όπου χρησιμοποιούμε πολλούς λογαριασμούς τι γίνεται....

στην καταχώριση βλέπεις αυτό: 70.01.0009 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13%

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (1)

70.01.0209 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (2)

70.01.0309 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (3)

Για να μπορέσουμε να δούμε που θα περαστούν τα ζαχαρώδη, τα παγωτά, τα γαλακτοκομικά, τα φρούτα κτλ, πρέπει να ψάξουμε να δούμε τι λέει ο τίτλος του βιβλίου ο οποίος δεν εμφανίζεται εδώ.

Και χρόνο χάνουμε και λάθη γίνονται....

Πόσο δύσκολο είναι να προστεθεί ή στήλη "τίτλος βιβλίου 1" στο menu της καταχώρισης;

Ευχαριστώ.

Καλημέρα

Θα ήταν καλύτερο κατά την άποψή μου, για να αποφύγετε όλα αυτά, να δημιουργήσετε νέους λογαριασμούς, με την δικιά σας περιγραφή.

π.χ. θα μπορούσατε να έχετε αντί για :

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (1)

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (2)

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (3)

άλλους λογαριασμούς με κωδικό και περιγραφή πχ:

70.01.1109 ζαχαρώδη λιανικώς 13%

70.01.1209 παγωτά λιανικώς 13%

70.01.1309 γαλακτοκομικά λιανικώς 13% κλπ

και να μη χρειάζεται να γίνει ούτε αυτό που κάνετε, αλλά ούτε και αυτό που προτείνετε.

Η δημιουργία των νέων λογαριασμών, μπορεί πολύ εύκολα να γίνει από την διαχείριση λογαριασμών, επιλέγοντας πχ τον λογαριασμό 70.01.0109 και με τη χρήση του Ctrl F7, να αλλάξετε τον κωδικό σε όποιον θέλετε και την περιγραφή σε "ζαχαρώδη λιανικώς 13%" και να παραμείνουν όλα τα άλλα στοιχεία ως έχουν, έχοντας βέβαια και τη δυνατότητα, πέρα από την περιγραφή του λογαριασμού στο σχέδιο, να έχετε και άλλο τίτλο στο βιβλίο. Χρησιμοποιώντας επίσης την δυνατότητα των άρθρων, η εργασία σας αυτή, θα γίνει ευκολότερη, γρηγορότερη αλλά και σχεδόν με μηδενισμό των περιπτώσεων λάθους.

Φιλικά

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Θα ήταν καλύτερο για να αποφύγετε όλα αυτά, να δημιουργήσετε νέους λογαριασμούς, με την δικιά σας περιγραφή.

π.χ. θα μπορούσατε να έχετε αντί για :

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (1)

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (2)

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (3)

άλλους λογαριασμούς με κωδικό και περιγραφή πχ:

70.01.1109 ζαχαρώδη λιανικώς 13%

70.01.1209 παγωτά λιανικώς 13%

70.01.1309 γαλακτοκομικά λιανικώς 13% κλπ

και να μη χρειάζεται να γίνει ούτε αυτό που κάνετε, αλλά ούτε και αυτό που προτείνετε.

Η δημιουργία των νέων λογαριασμών, μπορεί πολύ εύκολα να γίνει από την διαχείριση λογαριασμών, επιλέγοντας πχ τον λογαριασμό 70.01.0109 και με τη χρήση του Ctrl F7, να αλλάξετε τον κωδικό σε όποιον θέλετε και την περιγραφή σε "ζαχαρώδη λιανικώς 13%" και να παραμείνουν όλα τα άλλα στοιχεία ως έχουν, έχοντας βέβαια και τη δυνατότητα, πέρα από την περιγραφή του λογαριασμού στο σχέδιο, να έχετε και άλλο τίτλο στο βιβλίο. Χρησιμοποιώντας επίσης την δυνατότητα των άρθρων, η εργασία σας αυτή, θα γίνει ευκολότερη, γρηγορότερη αλλά και σχεδόν με μηδενισμό των περιπτώσεων λάθους.

Φιλικά

Καλή συνέχεια.

Μα δεν θέλω να γεμίσω το Γενικό Λογιστικό σχέδιο με εκατοντάδες χιλιάδες λογαριασμούς..... Άλλο για το περίπτερο, άλλο για τον υδραυλικό, άλλο για την κομμώτρια και πάει λέγοντας....

Θέλω να χρησιμοποιώ τους ίδιους λογαριασμούς (σε περίπτωση που θέλω να μεταβάλλω κάτι να μη χρειάζεται να κάνω αναζήτηση και αλλαγές σε χίλιους λογαριασμούς).

Μόνο να εμφανίζεται ο τίτλος του βιβλίου στην καταχώριση θέλω....

Νομίζω πως για τη Data είναι εφικτό αυτό που ζητάω.... (δεν μας απογοητεύει συνήθως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνεργάτη,

έχετε τη δυνατότητα στην καταχώριση κινήσεων να κάνετε αναζήτηση λογαριασμών με κριτήριο τον τίτλο του βιβλίου.

Θα πρέπει να εισέλθετε στην εφαρμογή με χρήση "super'' και κωδικό ''data''. Στην επιλογή "Εσοδα Εξοδα\Κύριες Εργασίες\Διαχείριση Λογαριασμών" πατάτε το πλήκτρο F9 και εφόσον εμφανιστεί το πινακάκι αναζήτησης το συνδυασμό πλήκτρων "ctrl+p", για να τροποποιήσετε τα κριτήρια αναζήτησης. Ξετσεκάρετε όλα τα πεδία εμφάνισης και στη συνέχεια τσεκάρετε αυτά που επιθυμείτε με τη σειρά διαδοχής που σας εξυπηρετεί. Στην προκειμένη περίπτωση τσεκάρε πρώτα "Τιτλος Βιβλίου 1" μετά "Τιτλος Βιβλίου 2" κ.ο.κ. Oταν ολοκληρώσετε την παραμετροποίηση κλείνετε το παράθυρο και επιλέγετε "Ναι" στο ερώτημα που εμφανίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θέλω να γεμίσω το Γενικό Λογιστικό σχέδιο με εκατοντάδες χιλιάδες λογαριασμούς..... Άλλο για το περίπτερο, άλλο για τον υδραυλικό, άλλο για την κομμώτρια και πάει λέγοντας....

Θέλω να χρησιμοποιώ τους ίδιους λογαριασμούς (σε περίπτωση που θέλω να μεταβάλλω κάτι να μη χρειάζεται να κάνω αναζήτηση και αλλαγές σε χίλιους λογαριασμούς).

Μόνο να εμφανίζεται ο τίτλος του βιβλίου στην καταχώριση θέλω....

Νομίζω πως για τη Data είναι εφικτό αυτό που ζητάω.... (δεν μας απογοητεύει συνήθως).

Μα το ίδιο δεν κάνετε με το να έχετε πολλούς ίδιους λογαριασμούς,

πχ

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (1)

70.01.0209 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (2)

70.01.0309 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (3)

με διαφορετικούς τίτλους βιβλίου όπως

πχ

ζαχαρώδη,

παγωτά,

γαλακτοκομικά κλπ ;

Πάλι δεν ανοίγετε το ίδιο πλήθος λογαριασμών;

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνεργάτη,

έχετε τη δυνατότητα στην καταχώριση κινήσεων να κάνετε αναζήτηση λογαριασμών με κριτήριο τον τίτλο του βιβλίου.

Θα πρέπει να εισέλθετε στην εφαρμογή με χρήση "super'' και κωδικό ''data''. Στην επιλογή "Εσοδα Εξοδα\Κύριες Εργασίες\Διαχείριση Λογαριασμών" πατάτε το πλήκτρο F9 και εφόσον εμφανιστεί το πινακάκι αναζήτησης το συνδυασμό πλήκτρων "ctrl+p", για να τροποποιήσετε τα κριτήρια αναζήτησης. Ξετσεκάρετε όλα τα πεδία εμφάνισης και στη συνέχεια τσεκάρετε αυτά που επιθυμείτε με τη σειρά διαδοχής που σας εξυπηρετεί. Στην προκειμένη περίπτωση τσεκάρε πρώτα "Τιτλος Βιβλίου 1" μετά "Τιτλος Βιβλίου 2" κ.ο.κ. Oταν ολοκληρώσετε την παραμετροποίηση κλείνετε το παράθυρο και επιλέγετε "Ναι" στο ερώτημα που εμφανίζεται.

Αυτό που αναφέρω παραπάνω δεν αφορά στην ανεύρεση των λογαριασμών....

Στο menu της καταχώρισης των κινήσεων (Έσοδα/Έξοδα, Κύριες Εργασίες, Καταχώριση κινήσεων) όπου υπάρχει ο Α/Α, μετά ο αριθμός Γραμμών, το Άρθρο, η ημερομηνία, το Λογιστικό άρθρο και η ενεργοποίηση Μικτή/καθαρή, ακριβώς από κάτω υπάρχουν οι λογαριασμοί.

Όταν επιλέγουμε ένα λογιστικό άρθρο (π.χ. το άρθρο που έχουμε για την καταχώριση των Z), εμφανίζονται οι λογαριασμοί που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε.

Βλέπουμε λοιπόν τον κωδικό του λογαριασμού και την περιγραφή του και συμπληρώνουμε την μικτή ή καθαρή αξία.

Για να γνωρίζω όμως αν ο λογαριασμός αφορά ζαχαρώδη, παγωτά, γαλακτοκομικά κτλ. θα πρέπει να δω τον τίτλο του βιβλίου, που εδώ δεν εμφανίζεται.

Δεν θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να προστεθεί η στήλη αυτή του τίτλου βιβλίου δίπλα από την περιγραφή του λογαριασμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ίδιο δεν κάνετε με το να έχετε πολλούς ίδιους λογαριασμούς,

πχ

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (1)

70.01.0209 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (2)

70.01.0309 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (3)

με διαφορετικούς τίτλους βιβλίου όπως

πχ

ζαχαρώδη,

παγωτά,

γαλακτοκομικά κλπ ;

Πάλι δεν ανοίγετε το ίδιο πλήθος λογαριασμών;

Φιλικά

Αν ονομάσω τον λογαριασμό 70.01.0009 ΖΑΧΑΡΩΔΗ, τότε δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τον συγκεκριμένο κωδικό ως "φρούτα" για κάποιο άλλο πελάτη.

Με την ανάπτυξη του λογιστικού σχεδίου έτσι όπως την έχω τώρα, μπορώ να χρησιμοποιώ σε όλους τους πελάτες μου τον 70.01.0009 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ 13% και αλλάζοντας τον τίτλο του, αυτός να είναι λογαριασμός ζαχαρωδών για το περίπτερο, ενώ για τον μανάβη να είναι λογαριασμός φρούτων.

Άρα δεν ανοίγω το ίδιο πλήθος λογαριασμών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ονομάσω τον λογαριασμό 70.01.0009 ΖΑΧΑΡΩΔΗ, τότε δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τον συγκεκριμένο κωδικό ως "φρούτα" για κάποιο άλλο πελάτη.

Με την ανάπτυξη του λογιστικού σχεδίου έτσι όπως την έχω τώρα, μπορώ να χρησιμοποιώ σε όλους τους πελάτες μου τον 70.01.0009 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ 13% και αλλάζοντας τον τίτλο του, αυτός να είναι λογαριασμός ζαχαρωδών για το περίπτερο, ενώ για τον μανάβη να είναι λογαριασμός φρούτων.

Άρα δεν ανοίγω το ίδιο πλήθος λογαριασμών....

Καλημέρα

Έτσι όπως το περιγράφετε, ναι, δεν ανοίγετε το ίδιο πλήθος, αλλά κάτι λιγότερο.

Γιατί στην πρώτη σας δημοσίευση, άλλα αναφέρετε :

"

στην καταχώριση βλέπεις αυτό:

70.01.0009 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13%

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (1)

70.01.0209 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (2)

70.01.0309 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (3)

"

Λυπάμαι αλλά θα έλεγα ότι έτσι, κάνετε τη ζωή σας δύσκολη και μεγαλώνετε τα περιθώρια λάθους.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Έτσι όπως το περιγράφετε, ναι, δεν ανοίγετε το ίδιο πλήθος, αλλά κάτι λιγότερο.

Γιατί στην πρώτη σας δημοσίευση, άλλα αναφέρετε :

"

στην καταχώριση βλέπεις αυτό:

70.01.0009 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13%

70.01.0109 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (1)

70.01.0209 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (2)

70.01.0309 ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΛΙΑΝΙΚΩΣ 13% (3)

"

Λυπάμαι αλλά θα έλεγα ότι έτσι, κάνετε τη ζωή σας δύσκολη και μεγαλώνετε τα περιθώρια λάθους.

Φιλικά

Όπως αντιλαμβάνεστε σε έναν πελάτη μπορεί να χρειαστούν περισσότεροι λογαριασμοί για την πώληση εμπορευμάτων στο 13%. Γι'αυτό και υπάρχει το (1), (2), (3) κ.τ.λ.

Τους ίδιους λογαριασμούς όμως θα τους χρησιμοποιήσω και στους 500 ή 1000 ή 1500 πελάτες του γραφείου.

Δεν κάνω τη ζωή μου δύσκολη.... ίσα - ίσα....

Άλλωστε όταν εγκατέστησα το πρόγραμμα, οι άνθρωποι της Data μου τόνισαν πως αυτός είναι ο καλύτερος χειρισμός. Συμφωνώ απόλυτα μαζί τους αλλά χρειάζομαι αυτή τη μικρή πληροφορία κατά την καταχώριση έτσι ώστε να διευκολυνθώ πλήρως.

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια (χαζή) ερώτηση, επειδή δε χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα: Όλες οι εταιρείες του προγράμματος έχουν το ίδιο λογιστικό σχέδιο και η μεταβολή σε μιαν εταιρεία, μεταφέρεται αυτόματα στο σύνολο των εταιρειών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Aγαπητέ συνεργάτη,

προς το παρόν τον τίτλο του βιβλίου τον βλέπετε στην αναζήτηση των λογαριασμών. Σε μελλοντική έκδοση θα λάβουμε υπόψη την πρόταση σας, για να εμφανίζονται και οι τίτλοι του βιβλίου στην καταχώριση κινήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Aγαπητέ συνεργάτη,

προς το παρόν τον τίτλο του βιβλίου τον βλέπετε στην αναζήτηση των λογαριασμών. Σε μελλοντική έκδοση θα λάβουμε υπόψη την πρόταση σας, για να εμφανίζονται και οι τίτλοι του βιβλίου στην καταχώριση κινήσεων.

 

Αγαπητέ συνεργάτη, 

1 χρόνο μετά, ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κανένα νέο σχετικά με την πρόταση;

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...