Προς το περιεχόμενο

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Α21 ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΕ ΥΠΟΒΛΗΘΗΣΑ ΔΗΛΩΣΗ?

ΕΧΩ ΒΑΚΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΓΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ ΑΓΑΜΑ.

ΒΓΗΚΕ  ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΗΣΗΣ 10/6/2012 ΕΓΓΑΜΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΕ ΥΠΟΒΛΗΘΗΣΑ ΔΗΛΩΣΗ?

ΕΧΩ ΒΑΚΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΓΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ ΑΓΑΜΑ.

ΒΓΗΚΕ  ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΗΣΗΣ 10/6/2012 ΕΓΓΑΜΟΣ

Είσαι σίγουρη? Απ' ότι θυμάμαι δεν τσέκαρα το άγαμος και στην εκτύπωση που πήρα μετά την υποβολή δεν φαίνεται πουθενά τσεκαρισμένο το έγγαμος!!!  Στην εκτύπωση με τα στοιχεία της αίτησης το έγγαμος είναι τσεκαρισμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά,

 

την άποψη σας σε ένα δικό μου λάθος,

Στο Ε1 έχοντας 2 παιδια έβαλα στο πρώτο παιδί το όνομα κ το ΑΜΚΑ του πατέρα!, αντι του παιδιού....

Ναι το κατάφερα....

 

Α21 δεν έχω υποβάλει ακόμα, και η απάντηση απο το taxisnet σε έγγραφο μηνυμα μου για το λάθος αυτό,

είναι πως θα πρέπει πρώτα να καταθέσω συμπληρωματική χειρόγραφη στην εφορία πρώτα κ μετα να στείλω το Α21

 

Η πλάκα είναι πέρα απο τον κόπο να προσκομίσεις όλα τα παραστατικά της δήλωσης (Ε1) λογικά θα κάνουν και πολύ καιρό να το διορθώσουν.

Μήπως να έστελνα το Α21 με τα σωστα? διασταύρωσή λογικά θα γίνεται και μου φένεται ποιο εύκολο να καλεστεί στον ΟΓΑ για διεκρινήσεις...... δεν ξέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, 

 

παιδί που ήταν φοιτητής το 2012 και το 2013 δεν είναι, δικαιούται το επίδομα? ή πρέπει να είναι φοιτητής και το 2013?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΗΚΟΥΝ?

ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΡΤΑ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ

ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΡΙΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΟΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  Α21  που  συμπληρώνετε  παίρνετε  τίποτε  ;   εμένα  με  λένε   οτί   όλοι   οι  άλλοι    λογιστές     τα  κάνουν   τζάμπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  Α21  που  συμπληρώνετε  παίρνετε  τίποτε  ;   εμένα  με  λένε   οτί   όλοι   οι  άλλοι    λογιστές     τα  κάνουν   τζάμπα 

 

ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ, ΕΓΩ 20€ ΤΟΥΣ ΛΕΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι ειναι δουλεια δεν ειναι παιξε γελασε.Ασε που αν δεν το παρει θα σε αρχισει γιατι ετσι γιατι αλλιως ο αλλος το πηρε κλπ κλπ δηλαδη ΧΡΟΝΟΣ , Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ.Ας φροντιζε το κρατος να μην αναγκαζει τους πολιτες να χρεωνονται.Απο την στιγμη ομως που θα το κανω εγω θα το χρεωσω .Το ποσο για τους πελατες μου θα ειναι διαφορετικο απο τους μη πελατες μου , θα το σκεφτω στις διακοπες μου.

Εδω δεν το εχω κανει για μενα θα τρεχω για τους αλλους :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ, ΕΓΩ 20€ ΤΟΥΣ ΛΕΩ

Γιατί πρέπει να αισθανόμαστε τύψεις που θέλουμε αμοιβή για τη δουλειά που κάνουμε;

Ναι 20€.... γιατί να μην χρεώσεις;

Αν ο πελάτης δεν θέλει να πληρώσει, έχει την επιλογή να το κάνει μόνος του ή να το κάνει για λογαριασμό του κάποιος άλλος (φίλος, συγγενής κτλ) ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!

 

Το Α21 δεν έχει ιδιαίτερη δυσκολία για να συμπληρωθεί... αλλά ο κάθε λογιστής δεν καλείται να συμπληρώσει 2-3 έντυπα και να τελειώσει....

Καλείται να υποβάλει το έντυπο για το 60% του πελατολογίου του. Ο όγκος αθροιστικά είναι πολύ μεγάλος.

Καλείται να υποβάλλει το συντομότερο τη φορολογική δήλωση, να ενημερώσει τον πελάτη για τα δικαιολογητικά που χρειάζεται να προσκομίσει για τη συμπλήρωση του εντύπου, να συμπληρώσει το έντυπο με προσοχή γιατί υπάρχουν ιδιαιτερότητες για τον κάθε πελάτη, να το υποβάλει αναλαμβάνοντας την ευθύνη του λάθους και πάει λέγοντας...

 

Ναι, ο λογιστής να κάνει την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης, ο λογιστής να κάνει την αίτηση για το επίδομα τέκνων, ο λογιστής να εκτυπώσει όλες τις βεβαιώσεις συντάξεων και επιδομάτων, ο λογιστής να κάνει τον εντοπισμό των ακινήτων του κάθε πελάτη του για να οριστικοποιήσει το Ε9 του, ο λογιστής να κάνει την αυτοαπογραφή στο ΓΕΜΗ, ο λογιστής, ο λογιστής, ο λογιστής..... Αλλά μόλις φθάνουμε στο θέμα της αμοιβής όλοι φρενάρουν. Γιατί; 

 

Όταν πας στο δερματολόγο για ένα εξάνθημα και πληρώνεις € 50,00 μετά του λες έλα κάνε μου και ολοκληρωμένη laser αποτρίχωση σε όλο το σώμα γιατί είσαι δερματολόγος και αυτά τα κάνουν οι δερματολόγοι; Δεν θα πληρώσεις; Θα πληρώσεις.... Για το λογιστή γιατί να ισχύει κάτι άλλο;

 

Και ας μου εξηγήσει κάποιος τελικά και τον ρόλο των Κ.Ε.Π..

Ναι τους έχουν αναθέσει κάποιες συγκεκριμένες αρμοδιότητες να κάνουν αλλά ο ρόλος τους δεν είναι η εξυπηρέτηση του πολίτη;

Όταν ο πολίτης αδυνατεί να συμπληρώσει μια αίτηση, δεν μπορούν να τον βοηθήσουν να το κάνει; Να τον εξυπηρετήσουν όπως λέει και το όνομά τους; 

Γιατί τον στέλνουν στο λογιστή να χρεωθεί ο κακόμοιρος ο πολίτης, που πλέον δεν του έχει μείνει τίποτα από τον πενιχρό μισθό του ή την πετσοκομμένη του σύνταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν μας εδιναν κ τη δυνατοτητα να θεωρουμε κ γνησια των υπογραφων η να επικυρωνουμε κ αντιγραφα πιστευω οτι το 80% μη πω κ παραπανω των υπηρεσιων που θελουν οι πολιτες τουσ τα καλυπταμε εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Λένε οι οδηγίες ότι

Το επίδομα δικαιούται η οικογένεια:
- Από 1-1-2013, για τέκνα που γεννήθηκαν μέχρι 31-12-2012 και
- Από την 1η του μήνα του επόμενου εκείνου της γέννησης, για τέκνα που γεννήθηκαν ή θα γεννηθούν εντός του έτους 2013.

 

Άρα συμπληρώνουμε και τα τέκνα που γεννήθηκαν φέτος έτσι; Νόμιζα ότι λαμβάνει υπ όψιν τα τέκνα του Ε1 οικ. 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το επιδομα λεει λαμβανεται υποψη το οικογενειακο εισοδημα. Η συζυγος εχει πραγματικο εισοδημα 18.000 και ο συζυγος τεκμαρτο 4.500. Θα πιαστει το συνολικο 18.000 + 4.500= 22.500 ???Αν ναι θα παρει το 1/3 του επιδοματος (εχουν 2 παιδια).

Γινεται να κανω τροποποιητκο Ε1 να βαλω αναλωση κεφαλαιου για να μειωθει το τεκμαρτο εισοδημα του ανδρα και μετα να κανω τροποποιητικο Α21 για να παρουν τα 2/3 του επιδοματος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης , μεγάλη λαμακία το να μη μπορείς να συμπληρώσεις το έντυπο εάν δεν έχει υποβληθεί δήλωση .

Να μη μπορείς να το οριστικοποιήσεις ναι αλλά γιατί να μη μπορείς να το συμπληρώσεις ;

 

Και κάτι άσχετο με το θέμα

 

Στο ΚΕΠ που πήγα σήμερα , στις 10 απαντήσεις που έδιναν οι 9 ήταν θα σας πει/το κάνει ο λογιστής σας.

Ας το χουμε και αυτό στο μυαλό μας όταν λέμε ότι πιθανή απεργία μας θα επιβαρύνει με τεράστια πρόστιμα τους πελάτες μας. ;)

Σχετικό αν και ασχετο. Στην περιοχή μου (επαρχία) πήγαιναν συνταξιούχοι στα ΚΕΠ για να πάρουν την σχετική βεβαίωση αποδοχών και τους έδιωχναν γιατι και καλά δεν μπορούσαν. Να πάτε στον λογιστή σας. Κάποιος είχε ανηψιό και του το έδωσε λέγοντας: "μη πεις πουθενά οτι το πήρες απο ΚΕΠ"....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο έντυπο θα έπρεπε να είναι συμπληρωμένο (από τα στοιχεία των Δήμων) και ο φορολογούμενος να το ελέγχει / διορθώνει και να το υποβάλει.

 

Επειδή όμως φοβηθήκαν ότι μπορεί να κουραστούν τα παιδιά , το ανέθεσαν για άλλη μία φορά στα ζώα .

 

Θα μπορούσαν τουλάχιστον , τα ζώα , να μη χρειάζεται να γράφουν τα ονόματα των γονιών σε κάθε παιδί ; (μη φοβάστε , όπου χρειάζονται αλλαγές θα γίνονται )

 

Θα μπορούσαν , επειδή γράφουν τον ΑΜΚΑ να μη γράφουν την ημερομηνία γέννησης;

 

Θα μπορούσαν να μη γράφουν την οικογενειακή μερίδα σε κάθε μέλος της ίδιας οικογένειας;

 

Μάλλον όχι

Ζώα είναι μωρέ

 

ΥΓ . Αυτό το να μπορώ να επιλέξω σε κάποιο παιδί το αβάπτιστο & παντρεμένο , με ξεπερνάει.

+1000000000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έχει διευκρινήσει κανένας εξαρτώμενο μέλος με αναπηρία άνω του 67% είναι ανεξαρτήτως ηλικίας ή πιάνει κι εκεί όριο το 24?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι έχει ακουστεί συγκεκριμένη προθεσμία υποβολής του Α21?

Την τελευταία εβδομάδα μου έρχονται πελάτες που λένε οτι ο λογιστής του τάδε είπε οτι πρέπει να υποβληθεί μέχρι 24/7, 31/7 κλπ...

Υπάρχει κάτι σχετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι έχει ακουστεί συγκεκριμένη προθεσμία υποβολής του Α21?

Την τελευταία εβδομάδα μου έρχονται πελάτες που λένε οτι ο λογιστής του τάδε είπε οτι πρέπει να υποβληθεί μέχρι 24/7, 31/7 κλπ...

Υπάρχει κάτι σχετικό?

Kαλημερα!! και εμενα καποιος μου ειπε χθες οτι πρεπει να κανουμε τη δηλωση (χθες :D  :lol: ) γιατι σημερα θα μπουν τα λεφτα!!!!!! :P  :P  ΦΟΒΕΡΟ!!! Που ζουμε!! τετοια ταχυτητα!! Συνεχιζουμε να ειμαστε τοσο χαζοι!!!??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Α21 μεχρι 24 ετων πρεπει να ειναι το παιδι αλλιως δε παιρνει την δηλωση ανεξαρτητως αναπηριας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι έχει ακουστεί συγκεκριμένη προθεσμία υποβολής του Α21?

Την τελευταία εβδομάδα μου έρχονται πελάτες που λένε οτι ο λογιστής του τάδε είπε οτι πρέπει να υποβληθεί μέχρι 24/7, 31/7 κλπ...

Υπάρχει κάτι σχετικό?

 

Από το άρθρο 2 της ΚΥΑ Δ27/2013 :

 

...

4. Σε περίπτωση που δεν υποβληθεί Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος μέχρι τις 31.12 τρέχοντος έτους, ο υπόχρεος καθίσταται μη δικαιούχος. Τα εισοδήματα που λαμβάνονται υπόψη είναι αυτά που έχουν δηλωθεί στις εκκαθαρισμένες αρχικές ή τροποποιητικές δηλώσεις έως την ως άνω ημερομηνία

...

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι το δικαίωμα (για φέτος ειδικά, πρώτη χρονιά εφαρμογής) μπορεί να ασκηθεί με αίτηση έως την 31/12/2013.

Παρακαλώ αν έχει συνάδελφος διαφορετική άποψη - πληροφορία, ας την γνωστοποιήσει.

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πελάτης με ενημέρωσε πως σήμερα του έβαλαν τα χρήματα για το α εξάμηνο..ημ.κατάθεσης δήλωσης 18-6-213..

 

καλημέρα...καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πελάτης με ενημέρωσε πως σήμερα του έβαλαν τα χρήματα για το α εξάμηνο..ημ.κατάθεσης δήλωσης 18-6-213..

 

καλημέρα...καλημέρα..

 

Ρε φιλαράκι, μετά από 1800 χρόνια ; :o:P

Εντάξει. Εμείς δηλαδή που δεν έχουμε κάνει ούτε φορολογική δήλωση ακόμη, μπορεί να μας τα δώσουν πριν,

τη συντέλεια του κόσμου !!! ... :P

 

Καλημέρα Δημήτρηηηηηηη :):wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 α να χαθείς βρε..μεσημεριάτικα.. :P  :lol:

 

καλημέρα φίλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...