Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΤΙΣ 100 ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥΜΕ ΑΠΛΗΡΩΤΟ ΦΠΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ....ΤΩΡΑ?


ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

Ερώτηση

Εχω ενα πελάτη που πριν έρθει σε εμένα είχε 3 χρόνια απλήρωτο φπα  Το ποσο αρκετό .Δεν είχα καταφέρει να τα βεβαιώσω διοτι παλαιότερα ήθελε 20% προκαταβολή αν θυμάστε και μετά είχε λίγες δόσεις....Τώρα θέλαμε να το βάλουμε στις 72 αλλά θέλει βεβαίωση μέχρι 01/10 ,Δηλαδή δεν μπορούσε να ναι μέχρι 01/11 να προλάβουμε να βάλουμε και κάτι..? Περιμένουμε καμιά βοηθητική απόφαση του τύπου παλιά χρέη έστω και αν βεβαιωθούν μετά τις 01/10 θα μπορούν να μπουν στη ρύθμιση? Αλλιως δεν βλέπω να μπορέσω ποτέ να το βεβαιώσω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Επρεπε να ειχες ζητήσει ελεγχο για βεβαίωση του φπα απο ΔΟΥ για τα χρωστουμενα πριν τον 9/2011 απο 10/2011 επρεπε να τα ειχες καταθέσει με το 10ευρω για να βεβαιωθουν .

Δες αν μπορείς να το κάνεις τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύω ότι πρέπει να ζητηθεί να δοθεί ένα διάστημα βεβαίωσης παλαιών οφειλών που δεν έχουν βεβαιωθεί ,και να μπουν στη ρύθμιση.Γιατί μιλάμε τώρα για ΦΠΑ 2007 2008 εδώ και θα είναι και άλλοι με μη βεβαιωμένα χρέη φαντάζομαι.....Η ημερομηνία βεβαίωσης δεν είναι και κριτήριο για την παλαιότητα των χρεών...Που να το ζητήσεις όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξερω αν εχω καταλαβει καλα. Απο τη στιγμη που δεν εδωσες τα 10 ευρω η τη προκαταβολη λογικα δεν πηγαν τα φπα αρα δειχνουν σαν να μην εχουν υποβληθει. Σωστα? Φτιαξτα ολα λοιπον χειρογραφα κ πηγαινε να τα καταθεσεις στη δου. Θα σου βγαλουν ταυτοτητες οφειλης κ μεσα σε 2 μερες νομιζω πρεπει να πληρωθουν. Αν οχι θα περαστούν μεσα στα συνολικα χρεη κ μετα θα μπορεσουν να ρυθμιστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομιζω οτι κ να βεβαιωθουν τωρα θα αφορουν παλια κ δεν θα εχεις θεμα. Οταν λεει υποχρεώσεις οκτωβριου εννοει τα τρέχοντα ΜΑΛΛΟΝ. Φπα ενφια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύω ότι πρέπει να ζητηθεί να δοθεί ένα διάστημα βεβαίωσης παλαιών οφειλών που δεν έχουν βεβαιωθεί ,και να μπουν στη ρύθμιση.Γιατί μιλάμε τώρα για ΦΠΑ 2007 2008 εδώ και θα είναι και άλλοι με μη βεβαιωμένα χρέη φαντάζομαι.....Η ημερομηνία βεβαίωσης δεν είναι και κριτήριο για την παλαιότητα των χρεών...Που να το ζητήσεις όμως...

συνάδελφε η ηλεκτρονική υποβολή των περιοδικών ΦΠΑ με 10 ευρώ ξεκίνησε μετά την 1/1/2010(μάλκιστα στην αρχή έπρεπε να βεβαιωθεί τουλάχιστον το 40% του ποσού. Εσύ έχεις προ του 2010 περιοδικές οπότε ο μόνος τρόπος βεβαίωσης είναι ο προσωρινός έλεγχος . Άρα σύμφωνα με το νόμο και τη ρύθμιση που ψηφίστηκε την περασμένη παρασκευή δεν μπορεί ο πελάτης να μπεί στη ρύθμιση όχι μόνο για το ΦΠΑ αλλά για οποιαδήποτε άλλο ληξιπροθεσμο ή μή ποσό. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να βάλετε κάποια από τα βεβαιωμένα σε 24 δόσεις(για τις οφειλές μέχρι 31/12/2012) και σε 12 δόσεις (για τις οφειλές μετά την 1/1/13)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφε η ηλεκτρονική υποβολή των περιοδικών ΦΠΑ με 10 ευρώ ξεκίνησε μετά την 1/1/2010(μάλκιστα στην αρχή έπρεπε να βεβαιωθεί τουλάχιστον το 40% του ποσού. Εσύ έχεις προ του 2010 περιοδικές οπότε ο μόνος τρόπος βεβαίωσης είναι ο προσωρινός έλεγχος . Άρα σύμφωνα με το νόμο και τη ρύθμιση που ψηφίστηκε την περασμένη παρασκευή δεν μπορεί ο πελάτης να μπεί στη ρύθμιση όχι μόνο για το ΦΠΑ αλλά για οποιαδήποτε άλλο ληξιπροθεσμο ή μή ποσό. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να βάλετε κάποια από τα βεβαιωμένα σε 24 δόσεις(για τις οφειλές μέχρι 31/12/2012) και σε 12 δόσεις (για τις οφειλές μετά την 1/1/13)

 

Δεν ισχύει αυτό.

Από σήμερα πάπαλα η ρύθμιση "νέας αρχής":

 

4305/2014

"20. Από την ημερομηνία έναρξης ισχύος του παρόντος δεν επιτρέπεται η χορήγηση ρυθμίσεων τμηματικής καταβολής κατά τις διατάξεις της υποπαραγράφου Α1 της παρ. Α΄ του άρθρου πρώτου του ν. 4152/2013 (Α΄ 107), για τους οφειλέτες που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του παρόντος άρθρου". 

 

Μας μένει μόνο η πάγια για ότι βεβαιώνεται μετά από την 01/10. Η οποία για τη συγκεκριμένη περίπτωση δίνει μόνο 12. Άλλωστε και να ίσχυε η "νέας αρχής" δεν θα μπορούσε να γίνει τίποτα. Η ημερομηνία βεβαίωσης μετρούσε, όχι η περίοδος που αφορούσε ο καταλογισμός ή η δήλωση. Όπως και τώρα δηλαδή. Μπαίνουν όσα έχουν βεβαιωθεί έως και 01/10.

 

Με λίγα λόγια, στη νέα δεν μπαίνουν τέτοιες περιπτώσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό λέω και γω ,και μάλιστα πρέπει να είναι αρκετοί με μη βεβαιωμένο φπα παλαιοτέρων χρόνων.Δεν θα έπρεπε να ζητήσουμε κατ εξαίρεση αυτά τα ποσά μιας και αφορούν φπα και παλιά έτη να περιληφθούν στην ρύθμιση? Δεν τα θέλουν? Δεν τα βεβαιώναμε τόσο καιρό για το φόβο κατασχέσεων κτλπ....τώρα να στείλω ετος έτος δεν μπορώ? νομίζω ότι μπορώ παρόλο που είνια παλιά...θέλει προσωρινό(φέξε μου)..? Νομίζω ότι πρέπει να γίνει ΑΊΤΗΜΑ  να μπουν αυτά τα ποσά κατ εξαίρεση να πληρωθούν να τελειώνουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό λέω και γω ,και μάλιστα πρέπει να είναι αρκετοί με μη βεβαιωμένο φπα παλαιοτέρων χρόνων.Δεν θα έπρεπε να ζητήσουμε κατ εξαίρεση αυτά τα ποσά μιας και αφορούν φπα και παλιά έτη να περιληφθούν στην ρύθμιση? Δεν τα θέλουν? Δεν τα βεβαιώναμε τόσο καιρό για το φόβο κατασχέσεων κτλπ....τώρα να στείλω ετος έτος δεν μπορώ? νομίζω ότι μπορώ παρόλο που είνια παλιά...θέλει προσωρινό(φέξε μου)..? Νομίζω ότι πρέπει να γίνει ΑΊΤΗΜΑ  να μπουν αυτά τα ποσά κατ εξαίρεση να πληρωθούν να τελειώνουμε....

 

Τώρα θα την πω την μ...κια μου.

Ο Θεοχάρης έλεγε να στείλουμε ότι παλιό έχουμε μέχρι 20/06, αν θυμάμαι καλά. Για άλλον λόγο το έλεγε, αλλά δεν θα μας έβγαινε σε κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω πελατη που ο πρωην λογιστής του ζητησε ελεγχο για να θεωρησει γιατι δεν ειχε πληρωσει φπα και φ. Εισοδηματος κτλ. Ρωτα κ εξηγησε στο πελατη σου πριν το κανεις οτι αν τωρα χρωσταει 10.0000 θα βρεθει να χρωσταει 20.000 . Δεν υπάρχει λογικη για ελεγχο πραγματικα.ασε που μετα τον ελεγχο επειδη το ταξις δεν εχει αυτη τη προβλεψη στα εμφανιζει παλι σε εκρεμμοτητα κ θα πρεπει να τρεχεις στα δικαστικα της εφοριας κ του ταξις για να μπορεσεις τελικα να κανεις ρύθμιση. Γιατι δεν τα πας χειρογραφα?παρε ενα τηλεφωνο κ ρώτα αν θα φαινονται μετα τη βεβαιωση οφειλες τωρινές η παλιες. Νομιζω μεσα στα χρεη κ στις ταυτοτητες θα βγαζει οτι ειναι πχ χρεωστικο φπα του 10 του 11 κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κ κατι ακομα γενικο. Πολυ ευκολα λεμε πηγαινε για ελεγχο κτλ. Οκ να ειμαστε νομοταγης κ σωστοι. Κ ιδαιτερα σε πελατες που τα εχουν αλλα δεν τα πληρωσαν αλλα οι αλλο που οντως δεν εχουν? Ξερω επιχειρησεις που με την παλια ρυθμιση κ μετα απο ελεγχο λογω των προσαυξησεων δεν μπορεσαν να την κρατησουν εγιναν κατασχέσεις κ εκλεισαν. Κανενα δεν συμφερει αυτο το πραγμα. Ας ειμαστε λιγο πιο ευελικτοι (οχι παρανομοι) κ ας σκεφτούμε κ αλλους τρόπους γι αυτους που εχουν πραγματικη ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω πελατη που ο πρωην λογιστής του ζητησε ελεγχο για να θεωρησει γιατι δεν ειχε πληρωσει φπα και φ. Εισοδηματος κτλ. Ρωτα κ εξηγησε στο πελατη σου πριν το κανεις οτι αν τωρα χρωσταει 10.0000 θα βρεθει να χρωσταει 20.000 . Δεν υπάρχει λογικη για ελεγχο πραγματικα.ασε που μετα τον ελεγχο επειδη το ταξις δεν εχει αυτη τη προβλεψη στα εμφανιζει παλι σε εκρεμμοτητα κ θα πρεπει να τρεχεις στα δικαστικα της εφοριας κ του ταξις για να μπορεσεις τελικα να κανεις ρύθμιση. Γιατι δεν τα πας χειρογραφα?παρε ενα τηλεφωνο κ ρώτα αν θα φαινονται μετα τη βεβαιωση οφειλες τωρινές η παλιες. Νομιζω μεσα στα χρεη κ στις ταυτοτητες θα βγαζει οτι ειναι πχ χρεωστικο φπα του 10 του 11 κτλ.

Τι εννοείς να τα πάει χειρόγραφα?Υπάρχουν ΔΟΥ που δέχονται ΦΠΑ του 2008 και 2009 χωρίς έλεγχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι εννοείς να τα πάει χειρόγραφα?Υπάρχουν ΔΟΥ που δέχονται ΦΠΑ του 2008 και 2009 χωρίς έλεγχο?

ναι αν πληρώσεις το σύνολο του ποσού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι αν πληρώσεις το σύνολο του ποσού

 Το θέμα είναι όπως λέει ο ΗΛΙΑΣ να υποβάλεις παλαιότερα ΦΠΑ και να τα βάλεις σε ρύθμιση.

Υπάρχει τρόπος?(χωρίς έλεγχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Το θέμα είναι όπως λέει ο ΗΛΙΑΣ να υποβάλεις παλαιότερα ΦΠΑ και να τα βάλεις σε ρύθμιση.

Υπάρχει τρόπος?(χωρίς έλεγχο)

Οχι δεν υπάρχει και επρεπε να εχουν βεβαιωθεί για να μπούν στην ρύθμιση.Θα την πω τώρα κι εγω την μαλακία μου αλλα αυτο με τις 100 δοσεις το συζητούσαν πολύ καιρό.Θα μπορούσαν τωρα να ηταν βεβαιωμένα.Ετσι κι αλλιώς για ΦΠΑ μιλάμε να το γλυτώσει δεν γίνεται.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θα μπορούσαν να ήταν βεβαιωμένα με κίνδυνο κατάσχεσης και μη δυνατότητα ρύθμισης εύκολα λέγεται δύσκολα γίνεται....Με τις δηλώσεις Γιακουμάτου θα βεβαίωνα εγώ φπα όταν μέχρι τις 20 του μήνα δεν ξέραμε αν θα δεχτεί η όχι η τρόικα τις δόσεις..? Τώρα ότι έγινε έγινε ,επειδή όμως υποψιάζομαι ότι σε αυτό το ντορβά είναι πολλοί,δεν θα έπρεπε να γίνει κάποιο άιτημα για να συμπεριληφθούν τα παλαιότερα φπα τουλάχιστον στη ρύθμιση μπας και πληρωθούν ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντιμετώπισα παρόμοια περίπτωση και πιστεύω θα σας βοηθήσω. Είχα πελάτη με μη υποβολή δηλώσεων ΦΠΑ των ετών 2008-2013.

Από τον φόβο  ότι δεν θα μπορέσει να ρυθμίσει,  στις 30/9/2014 του βεβαιώνω με ηλεκτρονική υποβολή τις περιοδικές των ετών 2011-2013.

Την 01/10/2014 πηγαίνω στην ΔΟΥ και καταθέτω μαζικά τα ΦΠΑ των ετών 2008-2010. Μου τα βεβαιώνει με 01/10/2014. Πιστεύω θα μπορεί να ενταχθεί στην ρύθμιση. Από την στιγμή που έγινε το 10 ευρω οποιαδήποτε δήλωση μπορεί να υποβληθεί και ο φόρος να βεβαιωθεί χωρίς έλεγχο. Μην πάτε για έλεγχο διότι οι προσαυξήσεις τότε δεν θα είναι 1,5% (εκπρόθεσμες ) αλλά νομίζω 2,5% ή 3% (μη υποβληθείσες). Πιστεύω ότι με κάθε τρόπο πρέπει να βεβαιωθούν οι

φόροι. Πρόσφατα ο υπουργός Οικονομικών δήλωσε στα ΜΜΕ ότι θα κοιτάξουν να εντάξουν στη ρύθμιση και οφειλές Οκτωβρίου....

 

Αν και αυτό το κράτος πάλι έκανε προχειρότητα. Τι θα πείραζε να είχε στο νόμο μία παράγραφο για μη υποβληθείσες δηλώσεις και πως θα μπορούσαν τώρα να υποβληθούν και να ρυθμιστούν.... 

 

Πιστεύω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το πρόβλημα asteras 5 είναι ότι εγώ δεν έχω υποβάλλει τα φπα και αν τα υποβάλλω τώρα θα πρέπει να κάνω 12 δόσεις ....αν είχα υποβάλλει κάτι θα γινόταν.Γι αυτό λέω ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί συνολικά το θέμα με τις παλαιές οφειλές και όχι πότε βεβαιώνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ συνάδελφε.Θα έπρεπε να είχε ληφθεί μέριμνα για μη υποβληθείσες δηλώσεις ή ή ρύθμιση να αναφερόταν σε χρέη που δημιουργήθηκαν τα έτη της κρίσης και όχι στο πότε βεβαιώθηκαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξερω καμια εφορία που δεν βεβαιώνει χειρογραφα φπα ε3 κτλ παλια. Καμια δεν μου εχει πει για έλεγχο ακόμα κ διπλογραφικα με πρακτικα ισολογισμον κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επισης δεν πληρωνεις ολο το ποσο αλλα γι αυτα 1/3 του προστιμου. Αν εχετε γνωστο αλλοως 100 ευρω καθε φπα κτλ. Τελος οι προσαυξησεις για αυτα που βεβαιωνονται στον έλεγχο παει σχεδον 90% πανω απο το αρχικο ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξερω καμια εφορία που δεν βεβαιώνει χειρογραφα φπα ε3 κτλ παλια. Καμια δεν μου εχει πει για έλεγχο ακόμα κ διπλογραφικα με πρακτικα ισολογισμον κτλ.

γιατί υπάρχει εφαρμογή για την παραλαβή από τις ΔΟΥ για τις πριν την 1/1/2011 περιοδικές ΦΠΑ άμα δεν εξοφλήσεις όλο το ποσό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΔΟΥ παραλαμβανουν ΦΠΑ πριν την 01/01/2011 χρεωστικά χωρίς να δώσεις μία με την υποβολή .....το έχω κάνει σε τρεις πελάτες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...