Προς το περιεχόμενο

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΕΙ ΚΑΙ Ε9 ΓΙΑ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΘΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟ Ε1 ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχει αλλά εισοδηματα και η συμπλήρωση του Ε1 ειναι υποχρέωση απο καταθεση του Ε9

ΟΧΙ

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=2969&p...9.txt&mode=html

ΠΟΛ. 1089/23.06.05 Προθεσμίες υποβολής της δήλωσης στοιχείων ακινήτων έτους 2005 κατοίκων εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΔΑΝΕΙΟ.ΜΗΠΩΣ Η ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΤΕΚΜΗΡΙΟ Η ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150 Τ.Μ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ??? (ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ ΤΟΚΩΝ)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΝΙΚΟΣ-

Δηλαδή αν εχει αγοράσει ενα αυτοκινητο το 2004 θα πληρώσει προστιμο για εκπόθεσμη υποβολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν εχει αγοράσει ενα αυτοκινητο το 2004 θα πληρώσει προστιμο για εκπόθεσμη υποβολή?

Εαν το αυτοκίνητο που αγόρασε απαλλάσσεται απο το τεκμήριο διαβίωσης δεν υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το αυτοκίνητο που αγόρασε απαλλάσσεται απο το τεκμήριο διαβίωσης δεν υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση .

.....και για το τεκμήριο Απόκτησης του έτους που αφορά και που στην περίπτωση μας είναι το 2004 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισθωτός χωρίς εισοδήματα από άλλη πηγή ή υποχρέωση υποβολής δήλωσης από άλλη αιτία απλλάσσεται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης όταν το εισόδημά του δεν ξεπερνά τις 3.000,00 €.

Όσα φυσικά πρόσωπα αποκτούν εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτων ή από κινητές αξίες, όσοι είναι κύριοι ή κάτοχοι Ε.Ι.Χ. αυτοκινήτου, ημιφορτηγού Ι.Χ., κότερου, αεροσκάφους κλπ. και δεν απαλλάσσονται από την τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης αυτών ή τους βαρύνει το τεκμήριο αγοράς τους, υποβάλλουν φορολογική δήλωση από τις 15 Μαρτίου έως και 30 Μαρτίου 2005 ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του Α.Φ.Μ. τους με αρχή για το ψηφίο 1 την 15η Μαρτίου 2005.

Επομένως η αγορά και μόνο του ΕΙΧ κάνει τον αγοραστή υπόχρεο στην υποβολή δήλωσης έστω και αν η αξία αυτού είναι κάτω απο το αφορολόγητο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι πως όπως λέει και ο Δημήτρης (dcorfu) πως αν το ποσό που κατέβαλε είναι < 3000 και το Ι.Χ. απαλλάσσεται απο το τεκμήριο με βάση το άρθρο 18 , τότε εκ του άρθου 61 δεν προκύπτει υποχρέωση υποβολής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ΔΟΥ, μου αρνήθηκαν να μου παραλάβουν δήλωση κατοίκου εξωτερικού ως εμπρόθεσμη, με την αιτιολογία ότι καθότι δήλωνε ένα ελαιοπερίβολο, θα έπρεπε να δηλώσει εισόδημα τεμαρτό από αγροτικά και για το λόγο αυτό εμπίπτει στην κατηγορία των δηλώσεων που υποβάλλονται τώρα. Μου πρότειναν να δηλώσω το κτήμα χέρσο.!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη στην περίπτωση που ανέφερες ορθώς σου απάντησαν οτι έπρεπε να υποβάλει δήλωση ο κάτοικος εξωτερικού. Βλέπε άρθρο 61 $ 1 . Υποχρεούνται να υποβάλλουν δήλωση ανεξάρτητα απο το υψος του καθαρού γεωργικού εισοδήματος οι μη κατα κύριο επάγγελμα αγρότες που αποκτούν γεωργικο εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΡΟΛΕ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου . Το γεγονός ότι κάποιος κατέχει ένα χωράφι με ελιές δεν τον καθιστά υπόχρεο σε δήλωση αγροτικού εισοδήματος . Αλλωστε και συ γράφεις

Υποχρεούνται να υποβάλλουν δήλωση ανεξάρτητα απο το υψος του καθαρού γεωργικού εισοδήματος οι μη κατα κύριο επάγγελμα αγρότες που αποκτούν γεωργικο εισόδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι από τι στιγμή που είναι εγκατελειμένα (Δημήτρη πες του πάντως να προσέξει , γιατί υπάρχουν πολλοί επιτήδειοι!!) καλό θα ήταν να δηλωθεί στο έντυπο Ε9 σαν αγροί μονοετούς καλιέργειας (όχι βοσκότοποι δλδ) και με αναφορά στις σημειώσεις ότι δεν καλιεργήθηκαν , ίσως και με μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν απέφεραν κανένα εισόδημα , οπότε να εμπίπτει στις ημερομηνιές των κατοίκων εξωτερικού .

Φίλε Χαλκιδέε , το θέμα είναι ότι θα δηλωθεί αντικειμενικό εισόδημα με αποτέλεσμα να φαίνεται σαν "αγρότης" οπότε να ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 61 που αναφέρει ο Κάρολος . Μη ξεχνάμε ότι ειδικά εφέτος με την υποβολή του Ε9 είναι εύκολη η διασταύρωση του πίνακα 2 με το πίνακα 4β2 του Ε1 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή για την αποφυγή ενός μικρού προστίμου μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα μελλοντικά. Οι ελιές καταχωρούνται και στο ελαιοκομικό μητρώο.Αν αυριο θελήσει να το πωλήσει ο αγοραστής θα το πάρει σαν χέρσο;Πως θα εντάξει τον ελαιώνα στο μητρώο ειδικά αν ειναι μεγάλης ηλικίας τα δένδρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου, από που προκύπτει ότι εφόσον το κτήμα είναι ακαλλιέργητο θα πρέπει να δηλωθεί εισόδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό ανέφερα ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να γραφεί σαν αγρός μον.καλλιέργειας :

Πολ.1047

.................

3. Αγροί Μονοετούς Καλλιέργειας (Στήλη 10): Αγροί μονοετούς καλλιέργειας θεωρούνται οι εκτάσεις που συνήθως καλλιεργούνται με ετήσια φυτά ή καλύπτονται από θερμοκήπια ή αποτελούν τεχνητούς βοσκότοπους (δηλ. χωρίς φυσική-αυτοφυή βλάστηση, που καλλιεργούνται με σπορά νομευτικών φυτών).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Εκτάσεις που βρίσκονται εντός καλλιεργούμενων περιοχών, μπορούν να καλλιεργηθούν αλλά έχουν παραμείνει ακαλλιέργητες, αναγράφονται στη στήλη αυτή.

Όσο για το ελαιοκομικό μητώο μη νομίζεις ότι έχουν μπεί όλοι , ειδικά αν είναι εγκατελειμένα.... εδώ άλλοι που είναι κανονικοί αγρότες και δεν είχαν δηλώσει στο ελαιοκομικό μητρώο (από αγνοια ή άλλο λόγο) εκτός αν τις έδινε μισακές , οπότε ίσως τις δήλωνε αυτός που τις μάζευε , αλλά μετά πάει αλλού (ενοίκια αγροτικής γης κλπ)

Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι και κανινικά στο Ε9 να δηλωθεί (σαν πολύετης κλπ) αν κάνει υπ. δήλωση και σημειώση στην πρώτη σελίδα ότι δεν καλλιεργήθηκαν και ότι δεν του απέφεραν εισίδημα , δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα , οπότε είναι καλυμένος από όλες τις απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μερικές φορές τα "ψειρίζουμε" πολύ τα πράγματα. Πόσο εισόδημα θα δηλώση τεκμαρτά; 400-1000 ευρώ;Αξίζει τον κόπο για 30ευρώ πρόστιμο εκπρόθεσμης δήλωσης να δημιουργήσεις τις βάσεις για μελλοντικά προβλήματα με άγνωστο κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται, πρώτα από όλα μιλάμε για κάτοικο εξωτερικού ο οποίος δεν υποβάλλει δήλωση κάθε χρόνο και ούτε υπάρχει λόγος να υποβάλλει, η άποψη του Αποστόλη νομίζω ότι έιναι η ποιό σωστή. Το θέμα είναι εαν από ενα αγρόκτημα το οποίο δεν το καλλιεργείς , δεν παίρνεις καμμία επιδότηση, υποχρεούσαι να δηλώσεις τεκμαρτό εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται, πρώτα από όλα μιλάμε για κάτοικο εξωτερικού ο οποίος δεν υποβάλλει δήλωση κάθε χρόνο και ούτε υπάρχει λόγος να υποβάλλει, η άποψη του Αποστόλη νομίζω ότι έιναι η ποιό σωστή. Το θέμα είναι εαν από ενα αγρόκτημα το οποίο δεν το καλλιεργείς , δεν παίρνεις καμμία επιδότηση, υποχρεούσαι να δηλώσεις τεκμαρτό εισόδημα.

Δυστυχώς στο άρθρο 42 το λέει καθαρά , δεν εξετάζεται αν απέφερε εισόδημα και πόσο (αφορά ελαιοπερίβολο,πορτοκαλεοπερίβολο κλπ) υπάρχει και σχετικό έγγραφο , 1094871/1881/Α0012/20.9.1996.

Δημήτρη κοίτα αν το έχεις στο βιβλίου Αντωνόπουλου-Κατούδη , τόμο Γ θέματα 42.9,42.10,42.11 σελ.901 και για αγρανάπαυση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε το θέμα και από μια άλλη σκοπιά .

Εχω ένα χωράφι ,κληρονομιά από τον πατέρα μου , 1000 τμ με ελιόδεντρα . Δεν θυμάμαι ποτέ να έχουμε ποτέ μαζέψει τις ελιές . Αν αύριο πουλήσω το χωράφι αυτό δεν πρέπει , για να βγει η αντικειμενική του αξία, να πω στον συμβολαιογράφο ότι έχει ελιές ?

Το γεγονός αυτό δεν σημαίνει ότι έχω εισόδημα από αγροτική εκμετάλλευση . προσοχή όμως , δεν διεκδικώ καμιά επιδότηση .

Για να το προχωρήσω λίγο ακόμα :

Εστω ότι μαζεύω τις ελιές και βγάζω εκατό κιλά λάδι που το κρατώ για τις δικές μου ανάγκες . Αποκτώ αγροτικό εισόδημα ?

Αν ναι , τότε πρέπει να δηλώσω και τις ντομάτες , μελιτζάνες , κολοκύθια κλπ τις χρονιάς που βάζω στον κήπο του σπιτιού μου .

Είναι έτσι ή έχω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δούμε αν είναι 8 δέντρα/στρέμμα .

Συμφωνώ μαζί σας και λέω ότι είναι άδικο , αλλά από τις κείμενες διατάξεις (που αναφέρω πιο πάνω), θα αποκτούσατε εισόδημα , έστω και μικρό , επιδότηση δεν θα παίρνατε γιατί ειδικά για το ελαιόλαδο πρέπει να έχεις από 200 κιλά λάδι παραγωγή και άνω .

Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάτι άλλο υπ'όψιν καλό θα ήταν να το συζητήσουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν έγραφα οτι ο κάτοικος εξωτερικού αν έχει ενα αγροτεμάχιο πρέπει να υποβάλλει δήλωση ανεξάρτητα απο το εισόδημα που του αποφέρει το στήριξα στο άρθρο 61 και στο άρθρο 42 . Το αν είναι αδικο ή οχι είναι άλλο θέμα .

Να αναφέρω επίσης πως αν συγκεκριμένα για τις ελιές ( επειδή αναφέρθηκαν πιο πάνω ) αν δεν είναι σπαρμένες 8 ανα στρέμμα η ΠΟΛ. 1233/2001 είχε προβλέψει τον τρόπο υπολογισμό του εισοδήματος . Δηλαδή και αραιή να είναι φύτευση (< 8 ανα στρέμα ) θα υπολογιστεί εισόδημα . Ο τρόπος αναφέρετε στην παραπάνω ΠΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...