Προς το περιεχόμενο

υποβολη φ-01 012 νομικων προσωπων μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα!προσπαθησα να υποβαλω το ως ανω εντυπο, αλλα ενω εχω κανει εξουσιοδοτηση στο προσωπο μου ως λογιστης του νομικου προσωπου,μου βγαζει μηνυμα οτι δεν εχω κανει κ δεν μου επιτρεπει να μπω να το συμπληρωσω.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν έχεις κάνει και τη σωστή εξουσιοδότηση (εισόδημα νομικών προσώπων). Έστειλα χθες δήλωση με εξουσιοδότηση και όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τη σωστη εκανα.οπως ειναι οι εξουσιοδοτησεις,η τελευταια-διαχειρηση δηλωσεων εισοδηματος(νομικων προσωπων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τη σωστη εκανα.οπως ειναι οι εξουσιοδοτησεις,η τελευταια-διαχειρηση δηλωσεων εισοδηματος(νομικων προσωπων)

Την δηλωση μπορω να την υποβαλω και μεσω του νομιμου εκπροσωπου χωρις να φαινομαι εγω σαν λογιστης;;;;;

Για ευνοητους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί γιατί έχω θέμα με την υποβολή φ012 για νομικό πρόσωπο.

στο μητρώο της Δ.Ο.Υ το νομικό αυτό πρόσωπο έχει καταχωρηθεί με την μορφή : "ένωση προσώπων", και μορφή νομικού προσώπου

"νομικά πρόσωπα μη κερδοσκοπικού". μπαίνοντας στο ταξις να υποβάλλω την δήλωση δεν μου επιτρέπει να υποβάλλω φ012, αλλά με στέλνει σε Ε5, χρεώνοντας και το τέλος επιτηδέυματος 800,00 ευρό. στο μητρώο της Δ.Ο.Υ είναι σωστή η εικόνα.

τελικά ποιό έντυπο πρέπει να υποβάλλω; ε5; και υποχρεούται σε τέλος επιτηδεύματος νομικό πρόσωπο μη κερδοσκοπικού;

όλα τά έσοδά του είναι μη φορολογητέα.

όποιος έχει υποβάλλει φ012, μπορεί να μου πεί με ποιά μορφή είναι καταχωρημενο το νομικό πρόσωπο στο μητρώο της Δ.Ο.Υ 

ώστε να του επιτρέπει να υποβάλλει το φ012, ώστε να κάνω μεταβολή για να μπρέσω και εγώ να υποβάλλω το φ012; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι γινεται, πας να στειλεις σου ζητα εξουσιοδοτηση και αναγκαστηκα

πρεπει να μπεις απο το δικο σου λογαριασμο για ναστειλεις για λογαριασμο τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να υποβάλλεις Φ12 πρέπει η εταιρεία να είναι του άρθρου 101 παρ. 2. Για ενώσεις προσώπων, αστικές μη κερδοσκοπικές εντάσσεται στο άρθρο 2 παρ. 4. του 2238/94 άρα Ε5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!προσπαθησα να υποβαλω το ως ανω εντυπο, αλλα ενω εχω κανει εξουσιοδοτηση στο προσωπο μου ως λογιστης του νομικου προσωπου,μου βγαζει μηνυμα οτι δεν εχω κανει κ δεν μου επιτρεπει να μπω να το συμπληρωσω.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει?

Μήπως έλυσες το πρόβλημα που είχες γιατί έχω ακριβώς το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ελυσα.τα βηματα ειναι τα εξης-αφου μπηκα με τους κωδικους του νομικου προσωπου και εκανα εξουσιοδοτηση στο προσωπο μου-μπαινεις στη δικη σου σελιδα οπου υπαρχει σε μηνυμα η εξουσιοδοτηση οπου πρεπει να την αποδεχτεις.επειτα επιλεγεις ρολο "ως λογιστης" και πληκτρολογεις το αφμ του νομικου προσωπου,το αναζητα,το εμφανιζει,κανεις κλικ πανω στο αφμ που σου ενφανιζει και μετα ολα τα αλλα ειναι ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Για να μας εξουσιοδοτήσει μία εταιρεία να της κάνουμε το Ε5 επιλέγει εξουσιοδότηση για λοιπές δηλώσεις εισοδήματος ή εξουσιοδότηση για δηλώσεις εισοδήματος νομικών προσώπων;Eυχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.Για να μας εξουσιοδοτήσει μία εταιρεία να της κάνουμε το Ε5 επιλέγει εξουσιοδότηση για λοιπές δηλώσεις εισοδήματος ή εξουσιοδότηση για δηλώσεις εισοδήματος νομικών προσώπων;Eυχαριστώ.

το δεύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

προσπαθω να στειλω φ-01 012 νομικων προσωπων μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα για οικ.13 μηδενικη και μου βγαζει -->> δεν επιτρεπεται δηλωση εκπροθεσμης μηδενικης και πιστωτικης! ξερει κανεις γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16546

 

δ. Οι πάσης φύσεως τροποποιητικές και συμπληρωματικές δηλώσεις, οι δηλώσεις που υποβάλλονται με επιφύλαξη, καθώς και οι εκπρόθεσμες μηδενικές ή πιστωτικές δηλώσεις δεν εμπίπτουν στη απόφαση αυτή, αλλά υποβάλλονται υποχρεωτικά στην Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks jim! αυτο ισχυει μονο για οικο. 13 ε? γιατι πριν κανα μηνα εστειλα μια εκπροθεσμη μηδενικη για το 14 και την πηρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αρχικές του οικ.2014 ηλεκτρονικά..

 

οι τροποποιητικές στη δου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...