Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως περσυνη δήλωση που είχα στείλει με το ταχυδρομείο και είχε επιστροφή 2500 τα λεφτά τα έδωσαν φέτος το Φεβρουάριο και αφού πήγαμε να τα ζητήσουμε. Το κράτος δεν έχει λεφτά για να δώσει και οι μεγάλες επιστροφές που τις έδιναν πάντα καθυστερημένα φέτος θα τις αργήσουν ακόμα περισσότερο. Γενικά θα έλεγα όσοι έχουν μεγάλες επιστροφές (πάνω από 1500) από αρχές Οκτωβρίου να πηγαίνουν 2 φορές την εβδομάδα στην εφορία να τους ζητούν τα λεφτά γιατί αλλιως θα τα πάρουν με το νέο χρόνο και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιάννης

Αν αφορα τον συγχωρεμενο πατερα σου πρεπει να πας στη ΔΟΥ με τη δηλωση και τα δικαιολογητικα.Αλλα πως εβαλες μεσα μονο τη βεβαιωση απο το ταμειο του;;Ληξιαρχικη πραξη θανατου;πιστοποιητικο εγγυητερων συγγενων;Μητρωο με τη δηλωση οτι πεθανε;Σαν κληρονομος δεν εκανες τη δηλωση;Πως θα το ξερουν;Κατι δεν εχεις κανει απ αυτα σωστα....

Ναι, έκανα τη δήλωση σαν κληρονόμος. Δεν έβαλα ληξιαρχική πράξη θανάτου, γιατί το είχα ήδη δηλώσει στο μητρώο και έχει γίνει η κατάλληλη αλλαγή (διαγραφή:). Το πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών, δεν το σκέφτηκα. Αλλά τι το θέλουν; Για να μοιράσουν στους κληρονόμους την επιστροφή; Έβαλα λογ/μό τράπεζας που είναι και στο όνομα του πατέρα μου, ελπίζοντας να μην χρειαστώ να πάω από κει. Το Ε1 το είδε η υπάλληλος όταν τα πήγα, είπα ότι είναι για τον πατέρα μου που πέθανε και δεν είπε ότι χρειάζεται κάτι ακόμα. Η υπάλληλος στη Γ ΔΟΥ Πειραιά ή δεν ήξερε ή βαριόταν!!

Η ηλεκτρονική ενημέρωση έλεγε ότι θα έρθει το εκκαθαριστικό σε 2-3 μέρες. Μάλλον θα περιμένω και αυτό, μήπως λέει κάτι περισσότερο και θα πάω όλα τα δικαιολογητικά με το Ε1 μετά στη ΔΟΥ να ρωτήσω...

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Για να ρωήσω και γω:

Έκανα τη δήλωσή μου μέσω ίντερνετ, ήρθε το εκαθαριστικό και με παρέπεμπε να παραλάβω τα χρήματά μου από την τράπεζα που είχα δηλώσει για να κατατεθούν (ευχαριστώ δημόσιο!).

Πάω στην τράπεζα και μου λένε πως δεν μπορούν να μου τα δώσουν και ότι πρέπει να τα εισπράξω από την εφορία (ευχαριστώ EFG Eurobank!).

Σημείωση: Η εφορία "μου" είναι στην Ελασσόνα και γω κατοικώ Θεσσαλονίκη! ~ lmao...

Πονηρός εγώ (βλάχος!), πάω στης Τούμπας τη ΔΟΥ και εκεί μου λένε ότι έχει προκύψει το ίδιο θέμα με άλλους που έκαναν δήλωση μέσω ίντερνετ και δεν ξέρουν πως να το χειριστούν αφού στο ΚΕΠΥΟ δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα.

Εσείς αγαπητοί τι έχετε να μου πείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως δεν ειχα δηλωσει τραπεζα και με το εκκαθαριστικο πηγα στην Εθνική και όλα καλά, δεν ξέρω αν ήταν επειδή ήταν μικρό το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΔΙΚΑ ΕΦΕΤΟΣ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΡΓΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ,ΜΙΛΑΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ 30 ΑΤΟΜΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΟΥ,ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΟΛΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΞΕΣΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΩΝ,ΠΑΡΟΛΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΥΝΟΝΤΑΙ....

ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

ΒΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...
επισκέπτη Γκουτουσηδις Αθανασιος

ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΩΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Δ.Ο.Υ. Ή ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ? ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΚΤΥΠΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Ή ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ Δ.Ο.Υ. ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γκουτουσηδις Αθανασιος

Επίσης, αν και πήγα για τον έλεγχο, δεν μου δόθηκε απόκομμα του εκκαθαριστικού!!! Το έσκισε η υπάλληλος από το εκκαθαριστικό και το κράτησε αυτή σε έναν φάκελο! Για την ακρίβεια, δεν μου έδοσε καν κάποιο αποδεικτικό ότι έχω πράγματι προσέλθει για τον έλεγχο!!! Πρέπει να ανησυχώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 3 μηνες θα δειξει

Αργουν λενε... :) διοτι πρωτα φταχνουν καταστασεις με ονοματα που δικαιουνται επιστροφη,και οταν συμπληρωθουν ,δεν ξερω ποσα...ονοματα χωραει πραγματικα,ή ποσα την κανουν να χωραει, μετα την στελνουν στο υπουργειο,ελεγχεται ,και βγαινουν μαζικα οι πληρωμες για καθε κατασταση,και οχι μια -μια.τι να πω αυτοι... ετσι λενε.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Αργουν λενε... :) διοτι πρωτα φταχνουν καταστασεις με ονοματα που δικαιουνται επιστροφη,και οταν συμπληρωθουν ,δεν ξερω ποσα...ονοματα χωραει πραγματικα,ή ποσα την κανουν να χωραει, μετα την στελνουν στο υπουργειο,ελεγχεται ,και βγαινουν μαζικα οι πληρωμες για καθε κατασταση,και οχι μια -μια.τι να πω αυτοι... ετσι λενε.. ;)

ΟΤΑΝ ΜΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΟΡΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΜΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΟΡΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ

Γιατί το λες αυτό ωρε Κίτσο??? :D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Γιατί το λες αυτό ωρε Κίτσο??? :D:D

γιατι ειναι αδιαφοροι οι υπαλληλοι των δου

λες και εμεις τους πηραμε τα λεφτα που του εκοψε τοι κρατος

για ελεγχο επιστροφης ανω των 3,500 ε απαντηση υπαλληλου επιστροφη σε 3 μηνες και αν προλαβουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειναι αδιαφοροι οι υπαλληλοι των δου

λες και εμεις τους πηραμε τα λεφτα που του εκοψε τοι κρατος

για ελεγχο επιστροφης ανω των 3,500 ε απαντηση υπαλληλου επιστροφη σε 3 μηνες και αν προλαβουμε

ας προσπαθησουν λιγο αν κλεισουν οι ΔΟΥ τι θα γινει με τις επιστροφες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγαλεις αντιγραφα ολα τα δικαιολογητικα της δηλωσης σου και θα τα κρατησεις σπιτι σου.Θα πας τη δηλωση με τα πρωτοτυπα δικαιολογητικα στην ΔΟΥ σου, οπου οταν θα τα κανουν ελεγχο και εαν ειναι ολα σωστα, θα προχωρησουν στην εκκαθαριση για να μπορεις να τα εισπραξεις.Διαφορετικα μπορει να σε καλεσουν γιατι κατι δεν θα ειναι σωστο.Αν θελεις αφησε και καποιο τηλεφωνο επανω στη δηλωση μηπως θελουν καποια διευκρινιση.

ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ..

ΕΧΩ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ '10 (ΧΡΗΣΗ '09) ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΤΑ ΤΡΙΠΛΟΤΥΠΑ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΟΥ Φ.Ε.Ε. ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ.. ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΔΙΑ ΝΑ... "ΟΜΙΛΟΥΝ" ??? ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΝΟΜΙΖΕΤΕ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ kotlistianos

ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΡΙΟ!!

Δεν βρισκεις ακρη ...εγω λεω ,.καλλιτερα να τα πας ,ειδικα φετος που ψαχνονται για το ευρω, να μην σε τρεχουν...διοτι που θα βρης το δικιο σου αφου υποτιθεται...κανουν σωστα..... :P την δουλεια τους? το λιγοτερο να σου πουν σε τυχον διαπληκτισμο μεταξυ σας, οκ περιμενε να ελεγξουμε αν αποδοθηκε ο φορος, και μετα εσυ θα παρης τα λεφτα σου του Αγιου.... :)

δες τι λεει πιο κατω στο ΒΗΜΑ

Την άρνηση της εφορίας να επιστρέψει το φόρο εισοδήματος που έχει προκύψει από την εκκαθάριση φορολογικής δήλωσης αντιμετωπίζουν εκατοντάδες ελεύθεροι επαγγελματίες που εκδίδουν Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών, όχι γιατί έχουν υποπέσει οι ίδιοι σε κάποια φορολογική παράβαση αλλά γιατί η εφορία υποχρεούται να ελέξγει τις επιχειρησεις με τις οποίες έχουν συνεργαστεί για να διαπιστώσει αν έχει αποδοθεί ο φόρος παρακράτησης 20%.

Σύμφωνα με πληροφορίες του «ΒΗΜΑonline», ελεύθερος επαγγελματίες που παρέχει υπηρεσίες αποκλειστικά σε μία επιχείρηση έλαβε πριν λίγες εβδομάδες το εκκαθαριστικό σημείωμα από την εφορία με επιστροφή φόρου 1.750 ευρώ. Ο συγκεκριμένος επαγγελματίες επισκέφθηκε τη ΔΟΥ προκειμένου να λάβει την επιστροφή γνωρίζοντας ωστόσο ότι επειδή το ποσό της είναι πάνω από 1.500 ευρώ θα πρέπει να γίνει επανέλεγχος στα δικαιολογητικά έγγραφα που συνυπέβαλε με τα έντυπα της εφορίας (Ε1 και Ε3) καθώς και αν έχει κάποια οφειλή στο Δημόσιο.

Ομως, ο εν λόγω επαγγελματίας αν και πέρασε τον έλεγχο με επιτυχία, ο διευθυντής της εφορίας του επισήμανε ότι από εφέτος για να πάρει την επιστροφή του φόρου δεν φθάνει να γίνει έλεγχος μόνον στη φορολογική δήλωση που υπέβαλε ο ίδιος, αλλά και στην επιχείρηση που συνεργάζεται για να διαπιστωθεί αν έχει αποδώσει ή όχι τους φόρους που έχει παρακρατήσει.

Η διαδικασία αυτή είναι μία από τις αιτίες που σημειώνονται καθυστερήσεις στις επιστροφές φόρων πολιτών - ελεύθερων επαγγελματιών που περιμένουν την επιστροφή φόρου για να καλύψουν τρέχουσες ανάγκες, ακόμη και για να πληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας. Εντύπωση προκαλεί η δήλωση του προϊσταμένου της εφορίας στον εν λόγω ελεύθερο επαγγελματία ότι αν θέλει να λάβει άμεσα την επιστροφή του φόρου θα πρέπει να προσκομίσει φωτοτυπία του διπλότυπου απόδειξης ότι η επιχείρηση έχει αποδώσει το φόρο παρακράτησης. Δηλαδή να εκτελέσει χρέη λογιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KALHMERA SAS EXW KATATHESH TH DHLWSH MOU HLEKTRONIKA APO TOUS PRWTOUS MWLIS ANOIKSE TO SYSTHMA...MOU HRTHE TO EKATHARISTIKO PISTWTIKO 3.200 EYRW ..ME KALESAN GIA ELEGXO KATATHESA STH DOY OLA TA DIKAIOLOGITIKA MAZI ME APODEIKSEIS ..O ELEGXOS APOTI ENHMERWTHIKA EXEI TELEIWSEI KAI STALTHIKAN TA DIKAIOLOGITIKA KSANA STHN ATHINA GIA EPANELEGXO...STIS 14-6-11 THA ITHELA NA RWTISW AN GNWRIZETAI POTE YPARXEI PERIPTWSH NA PLHRWTHW......EUXARISTW!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ

ΜΗΠΩΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΙ ΕΝΤΟΣ ΠΟΣΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ???

ΛΕΩ,ΜΗΠΩΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΜΗΠΩΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΙ ΕΝΤΟΣ ΠΟΣΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ???

ΛΕΩ,ΜΗΠΩΣ...

για να τον αλλαξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...