Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ,ΤΕΛΟΣ ΕΠΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΚΛΠ.ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ


agelog

Ερώτηση

θελω την αποψη σας στι εξης:

οικοδομος εκανε διακοπη 25/12/10 επισης κατεθεσε πινακιδες για ενα αυτοκινητο τυπου τζιπ,και μετα για 5 μηνες μπηκε ταμειο ανεργιας μεσα στο 2011 και συνεχιζει να ειναι ανεργος .

τωρα αυτος μπορει να εξαιρεθει απο τις εκτακτες εισφορες,εισοδημα,αυτοκινητο και το τελος επιτηδευματος και εαν ναι τι δικαιολογητικα χρειαζετε να υποβαλλει.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

θελω την αποψη σας στι εξης:

οικοδομος εκανε διακοπη 25/12/10 επισης κατεθεσε πινακιδες για ενα αυτοκινητο τυπου τζιπ,και μετα για 5 μηνες μπηκε ταμειο ανεργιας μεσα στο 2011 και συνεχιζει να ειναι ανεργος .

τωρα αυτος μπορει να εξαιρεθει απο τις εκτακτες εισφορες,εισοδημα,αυτοκινητο και το τελος επιτηδευματος και εαν ναι τι δικαιολογητικα χρειαζετε να υποβαλλει.

ευχαριστω

2. Περαιτέρω, εξαιρούνται από την επιβολή της ειδικής εισφοράς τα ακόλουθα εισοδήματα :

δ) οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ και όσοι λαμβάνουν κατά την χρήση 2011 επίδομα ανεργίας, έστω κι αν κατά την χρήση 2010 είχαν εισόδημα, εφόσον δεν έχουν κατά τον χρόνο της βεβαίωσης πραγματικά εισοδήματα.

Επειδή οι παραπάνω προϋποθέσεις δεν είναι δυνατό να εξευρεθούν από τα στοιχεία που επεξεργάζεται η ΓΓΠΣ, προκειμένου οι φορολογούμενοι αυτοί να εξαιρεθούν από την καταβολή της ειδικής εισφοράς, μετά τη λήψη του εκκαθαριστικού σημειώματος θα υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., αίτηση για νέα εκκαθάριση, με τη βεβαίωση του ΟΑΕΔ ότι είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα του, ως μακροχρόνια άνεργοι, ή ότι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας και με υπεύθυνη δήλωση ότι δεν αποκτούν πραγματικά εισοδήματα.

2. Οι επιτηδευματίες και οι επιχειρήσεις που ασκούσαν το επάγγελμα ή την επιχείρησή τους για ορισμένους μήνες μέσα στη χρήση 2010, υπάγονται στην επιβολή του τέλους επιτηδεύματος, το οποίο περιορίζεται ανάλογα με τους μήνες της λειτουργίας τους, εφόσον έχει ήδη υποβληθεί δήλωση διακοπής δραστηριότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2. Περαιτέρω, εξαιρούνται από την επιβολή της ειδικής εισφοράς τα ακόλουθα εισοδήματα :

δ) οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ και όσοι λαμβάνουν κατά την χρήση 2011 επίδομα ανεργίας, έστω κι αν κατά την χρήση 2010 είχαν εισόδημα, εφόσον δεν έχουν κατά τον χρόνο της βεβαίωσης πραγματικά εισοδήματα.

Επειδή οι παραπάνω προϋποθέσεις δεν είναι δυνατό να εξευρεθούν από τα στοιχεία που επεξεργάζεται η ΓΓΠΣ, προκειμένου οι φορολογούμενοι αυτοί να εξαιρεθούν από την καταβολή της ειδικής εισφοράς, μετά τη λήψη του εκκαθαριστικού σημειώματος θα υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., αίτηση για νέα εκκαθάριση, με τη βεβαίωση του ΟΑΕΔ ότι είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα του, ως μακροχρόνια άνεργοι, ή ότι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας και με υπεύθυνη δήλωση ότι δεν αποκτούν πραγματικά εισοδήματα.

2. Οι επιτηδευματίες και οι επιχειρήσεις που ασκούσαν το επάγγελμα ή την επιχείρησή τους για ορισμένους μήνες μέσα στη χρήση 2010, υπάγονται στην επιβολή του τέλους επιτηδεύματος, το οποίο περιορίζεται ανάλογα με τους μήνες της λειτουργίας τους, εφόσον έχει ήδη υποβληθεί δήλωση διακοπής δραστηριότητας.

ευχαριστω νικος ,για την εισφορα στα αυτοκινητα εφοσον κατεθεσε πινακιδες 12/2010 πρεπει να πληρωθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΤΕΛΙΟΣ

Ελεύθερος επαγγελματίας, με έσοδα, πραγματικά , το 2010 το εκπληκτικό ποσό 4.700,00 €. Έδρα το σπίτι μου οπότε τουλάχιστον δεν έχω έξοδα.

Το 2010 ήμουνα και μέτοχος με 50 % σε μια ΟΕ η οποία είχε έσοδα όλο το 2010 ΜΗΔΕΝ, εκτός από τις αυτοπαραδοσεις που θυμάμαι οτι είχαμε κόψει για τα πάγια στο τέλος , τον Νοεμβριο όταν κάναμε διακοπή.

Για την ατομική θα πληρωσω 300 ευρώ , με την ΟΕ τι γίνεται; θα πληρώσω και εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας για το εξής:

Ήρθε να πληρώσω έκτακτη εισφορά για το 2010. Στο μεταξύ, μέσα στο 2011 απολύθηκα και μπήκα ταμείο ανεργίας. Τον Αύγουστο έγινε διακοπή του ταμείου για δύο μήνες γιατί δουλεύω με σύμβαση ορισμένου χρόνου σε μία εταιρεία. Η σύμβαση λήγει 30 Σεπτεμβρίου, το χαρτί της σύμβασης το έχω καταθέσει στον ΟΑΕΔ και από 1η Οκτωβρίου θα είμαι πάλι άνεργη. Η προθεσμία καταβολής της έκτακτης εισφοράς είναι και αυτή 30 Σεπτεμβρίου. Τί μπορώ να κάνω γι' αυτό;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα..στις 18/7/2011 απολυθηκα..στις 13/9/2011 εγγραφηκα ανεργη..στις 31/8/2011 εχει ημερομηνια το εκκαθαριστικο..πήγα σήμερα στην εφορία να ζητήζω νεα εκκαθαριση υπεβαλα υπευθυνη δήλωση οτι δεν εχω πραγματικα εισοδηματα μαζι με την καρτα ανεργιας..και η υπαλληλος θρασυτατα μου ειπε οτι επειδη στις 31/8 /2011 δεν ειχα καρτα ανεργιας δεν προκειτε να εξαιρεθω..απαντησα οτι ο νομος μου δινει 2 μηνες δικαιωμα εγγραφης στον ΟΑΕΔ απο την ημερομηνια απολυσης και μου λεει δεν με ενδιαφερει..

αυριο θα παω κα να πρωτοκολλησω την αιτηση μου τι αλλο εγγραφο να τους βαλω να φαινεται οτι ειμαι ανεργη..σερ περιπτωση που αποριψουν την νεα εκκαθαριση τι να κανω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα ..πήγα σήμερα στην εφορία να ζητησω εκ νεου εκκαθαριση και μου είπανε οτι δεν προκειτε να μου δεχτούν νέα αίτηση καθώς ο νόμος ορίζει οτι στις 31-8-2011 πρέπει να έχω κάρτα ανεργίας και οτι αν δεν έχω εκείνη την ημερομηνία τότε θα μου ακυρώσουν την αίτηση μου και πληρώνω κανονικά. Εγώ είπα στον προισταμενο οτι δεν εχω πραγματικά εισοδήματα [εκανα και υπευθυνη δήλωση] ,πήγα την βεβαίωση απόληυσης απο τον εργοδότη με ημερομηνία 26-7-2011, δεν έχω ενσημα[θα τα προσκομισω τελος οκτωμβρίου οταν εκδοθούν απο το ΙΚΑ] δεν έχω κανενα άλλο εισόδημα απο πουθενά, και οτι έιχα νομιμο δικαίωμα να εγγραφώ στο μητρωο του ΟΑΕΔ 60 μέρες μετά την απόλυση και μου έλεγε οτι έχει έρθει χαρτί από το ΥΠΟΙΟ που οριζει ρητα την ημερομηνία 31-8-2011 να εχω κάρτα ανεργίας.. μπορειτε σας παρακαλώ να με βοηθεισετε???εχω νευριασει απίστευτα από τον άσχημο τρόπο που μιλήσανε και με την ασχημη αντιμετώπίσή τους..γνωρίζετε τι εγκύκλιοι εχουν σταλεί στις ΔΟΥ σχετικά με τις αιτησεις νεας εκκαθαρισης καιο την ανεργία???τι να δεχονται και τι οχι???εχει κανεις καμια αναλογη περιπτωση???σας παρακαλώ την βοηθειά σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να μου πει κάποιος , αν γνωρίζει αν τα αλιευτικά σκάφη με ελληνική σημαία που υπάγονται στην εφορία πλοίων και τα έσοδα τους σύμφωνα με τον νόμο για τη φορολογία πλοίων με ελληνική σημαία είναι αφορολόγητα ,εξαιρούνται από την έκτακτη εισφορά.Γνωρίζω ότι εξαιρέθηκαν από το τέλος επιτηδεύματος αλλά δεν γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο και για την έκτακτη εισφορά. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, οι εταιρείες οι οποίες έχουν κάνει έναρξη με σκοπό να εγκαταστήσουν φωτοβολταικά, και ακόμα δεν έχουν προχωρήσει σε εγκατάσταση πρέπει να καταβάλλουν το τέλος επιτηδέυματος? Δεδομένου οτι προς το παρόν μόνο μηδενικό ΦΠΑ υποβάλλουν, και απλά συντηρούν το ΑΦΜ μέχρι να προχωρήσουν σε εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση αδράνειας επιβάλλεται κανονικά?

Κανονικά.Μόνο η διακοπή αναγνωρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να μου πει κάποιος , αν γνωρίζει αν τα αλιευτικά σκάφη με ελληνική σημαία που υπάγονται στην εφορία πλοίων και τα έσοδα τους σύμφωνα με τον νόμο για τη φορολογία πλοίων με ελληνική σημαία είναι αφορολόγητα ,εξαιρούνται από την έκτακτη εισφορά.Γνωρίζω ότι εξαιρέθηκαν από το τέλος επιτηδεύματος αλλά δεν γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο και για την έκτακτη εισφορά. ευχαριστώ

Δεν υπάρχει εξαιρεση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλώς, δεχόμαστε οτι δεν υπάρχει εξαίρεση. Απο την άλλη γιατί να πληρώσουν τέλος επιτηδεύματος εταιρείες οι οποίες συστάθηκαν για φωτοβολταικά και είναι σε αναμονή ακόμα για άδεια παραγωγή και εγκατάσταση? Δεδομένου οτι αυτές οι εταιρείες ακόμα δεν ασκούν κάποιο επιτήδευμα. Ούτε εισπράτουν απο πουθενά, ούτε έξοδα έχουν, σε πολλές περιπώσεις δεν έχουν θεωρήσει καν βιβλία εσόδων εξόδων. Θα πληρώσουν μόνο και μόνο επειδή έχουν ΑΦΜ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλώς, δεχόμαστε οτι δεν υπάρχει εξαίρεση. Απο την άλλη γιατί να πληρώσουν τέλος επιτηδεύματος εταιρείες οι οποίες συστάθηκαν για φωτοβολταικά και είναι σε αναμονή ακόμα για άδεια παραγωγή και εγκατάσταση? Δεδομένου οτι αυτές οι εταιρείες ακόμα δεν ασκούν κάποιο επιτήδευμα. Ούτε εισπράτουν απο πουθενά, ούτε έξοδα έχουν, σε πολλές περιπώσεις δεν έχουν θεωρήσει καν βιβλία εσόδων εξόδων. Θα πληρώσουν μόνο και μόνο επειδή έχουν ΑΦΜ?

Θα πληρώσουν γιατί ασκούν επιτήδευμα.Για αυτό ονομάζεται και τέλος επιτηδεύματος.

Ποσοι ευρίσκονται σε αδράνεια (δηλωμένη η αδήλωτη) και πληρώνουν κανονικά το τέλος επιτηδεύματος?

Η μη άσκηση επιτηδεύματος αποδεικνύεται μόνο με την διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επι της ουσίας, τι επιτήδευμα ασκούν? Τα μέλη αυτων των εταιρειών απαλλάσονται ακόμα και απο ασφαλιστικές εισφορές στον ΟΑΕΕ. Σε αυτές τις περιπτώσεις η μη ασκηση επι της ουσίας επιτηδέυματος αποδεικνύεται μέσα απο τα μηδενικά ΦΠΑ και δηλώσεις που υποβάλουν απο την έναρξη τους και μετά. Υφίστανται έως ότου περάσουν απο τις διαδικασίες ελέγχου απο ΔΕΗ κλπ, και υπάρχει περίπτωση αν δε λάβουν άδεια παραγωγής να μην έχουν λόγο ύπαρξης και να κάνουν διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επι της ουσίας, τι επιτήδευμα ασκούν? Τα μέλη αυτων των εταιρειών απαλλάσονται ακόμα και απο ασφαλιστικές εισφορές στον ΟΑΕΕ. Σε αυτές τις περιπτώσεις η μη ασκηση επι της ουσίας επιτηδέυματος αποδεικνύεται μέσα απο τα μηδενικά ΦΠΑ και δηλώσεις που υποβάλουν απο την έναρξη τους και μετά. Υφίστανται έως ότου περάσουν απο τις διαδικασίες ελέγχου απο ΔΕΗ κλπ, και υπάρχει περίπτωση αν δε λάβουν άδεια παραγωγής να μην έχουν λόγο ύπαρξης και να κάνουν διακοπή.

Μαζι σου.Αλλά με την ίδια λογική όσοι υποβάλλουν μηδενικές δηλώσεις δεν ασκούν στην ουσία επιτήδευμα για αυτό το χρονικό διάστημα.Επομένως δίκαιο είναι για όλους να εξαιρεθεί από το τέλος επιτηδεύματος το χρονικό διάστημα που αφορά μηδενικές δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδω ρε παιδια δεν εξαιρουνται ευπαθεις κοινωνικες ομάδες απο όλα τα χαρατσια ,

περιμενετε να εξαιρεσουν τις εταιρειες σε αδράνεια ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαζι σου.Αλλά με την ίδια λογική όσοι υποβάλλουν μηδενικές δηλώσεις δεν ασκούν στην ουσία επιτήδευμα για αυτό το χρονικό διάστημα.Επομένως δίκαιο είναι για όλους να εξαιρεθεί από το τέλος επιτηδεύματος το χρονικό διάστημα που αφορά μηδενικές δηλώσεις.

Αυτό που λέω δεν αφορά επιχειρήσεις οι οποίες λόγω της γενικότερης κατάστασης δεν κατόρθωσαν να δουλέψουν, αφορά τις συγκεριμένες εταιρείες, με τη συγκεκριμένη δραστηριότητα, οι οποίες εκ των πραγμάτων διατηρούν ακίνητα τα βιβλία τους απο την έναρξή τους, λόγω της φύσεως της δραστηριότητάς τους. Συστάθηκαν για έναν και μόνο σκοπό, και αυτός ο σκοπός δεν δύναται να πραγματοποιθεί τουλάχιστον μέχρι και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που λέω δεν αφορά επιχειρήσεις οι οποίες λόγω της γενικότερης κατάστασης δεν κατόρθωσαν να δουλέψουν, αφορά τις συγκεριμένες εταιρείες, με τη συγκεκριμένη δραστηριότητα, οι οποίες εκ των πραγμάτων διατηρούν ακίνητα τα βιβλία τους απο την έναρξή τους, λόγω της φύσεως της δραστηριότητάς τους. Συστάθηκαν για έναν και μόνο σκοπό, και αυτός ο σκοπός δεν δύναται να πραγματοποιθεί τουλάχιστον μέχρι και σήμερα.

Η υπηρεσια που κανει την εκκαθαριση , βλέπει μόνο έναν αριθμο φορολογικου μητρώου , ο οποίος εχει προκύψει απο μια εναρξη εργασιών .

Αυτο και τίποτα άλλο , δεν εξεταζουν καμμια περιπτωση ξεχωριστά , αυτο μπορει να γινει μονο αν ασχοληθει η καθε εταιρεια για το δικο της θέμα, καταθεσει τις αντιστοιχες ενστάσεις πληρωμής , αλλα ακρη δεν προκειται να βγάλει .

Ολοι θα απαντησουν βασιζομενοι στον Νόμο , ο οποιος δεν εξαιρεί τετοιες περιπτώσεις.

Σωστα τα όσα λέτε , αλλα............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προτίθεμαι να το παλέψω. Με mail, μυνηματα, επιστολές. Ο Νομος οφείλει να είναι αναλογικος κατα τη γνώμη μου τουλάχιστον. Αν καταφέρω κάτι θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχουν γίνει δεκαδες προσφυγες κατα του τέλους επιτηδευματος ,

προσπαθηστε να ενημερωθειτε απο καποιο σύλλογο, επιμελητηριο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΣ, ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ; ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ. ΜΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΕΝΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΠΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΣ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΘΑ ΑΝΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΣ, ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ; ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ. ΜΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΕΝΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΠΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΣ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΘΑ ΑΝΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;

καπου θα ειχατε κάνει μεταβολή στο μητρωο για άσκηση φορολογητέας δραστηριότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδιά μια ερώτηση.....δεν είχα εισόδημα το 2011 γιατί απολύθηκα το 2010.....πληρώνω το χαράτσι;; την έκτακτη εισφορά;; για πέστε μου σας παρακαλώ, βρίσκομαι στο εξωτερικό και δουλεύω πλεον εδώ, τι πρέπει να κάνω για να μην πληρώσω;;;;;;;; ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επαγγελματίας γεννήθηκε το 1944. θα πληρώσει τέλος επιτηδεύματος? αν δεν πρέπει να πληρώσει γιατί το υπολογίζει στο εκκαθαριστικό?

Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...