Προς το περιεχόμενο
  • 0

Νέος νόμος για άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας


επισκέπτη 6021

Ερώτηση

από πότε ισχύει ο νέος νόμος όσον αφορά την άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας για τις υπαλλήλους στον ιδιωτικό τομέα και τί ακριβώς αναφέρει; αν κάποιος έχει την σχετική απόφαση παρακαλώ πολύ να μου την στείλει.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα μήπως γνωρίζετε για την καινούργια εγκύκλιο του ΟΑΕΔ που πεταει εξω απο την 6μηνη μητρότητας οσοι δουλευουν σε ΝΠΙΔ αλλα ο μισθός τους πρόερχεται απο το δημόσιο?Ευχαριστώ Κατερίνα

ΔΙΑΚΟΠΗ - ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΑΙΤΗΣΗΣ - ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ

Σύμφωνα με τις με αριθμούς 433/9.5.08/15.5.08 και Β120880/29.5.08 εγκυκλίους του Ο.Α.Ε.Δ. και τις επόμενες διευκρινιστικές οδηγίες η ειδική άδεια παροχής μητρότητας διακόπτεται όταν η δικαιούχος μητέρα:

1. Παραιτηθεί, προσληφθεί και απασχοληθεί σε νέο εργοδότη.

2. Με αίτησή της ζητήσει τη διακοπή από την παροχή.

3. Σε κάθε περίπτωση λύσης της εργασιακής σχέσης εντός του εξαμήνου (π.χ. λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου κ.λπ.). Παρόλο που ισχύει η απαγόρευση καταγγελίας σύμβασης εργασίας για ένα έτος μετά τον τοκετό, μπορεί να λυθεί για σπουδαίο λόγο, ο οποίος όμως δεν θα σχετίζεται με τη μειωμένη απόδοση της γυναίκας - μητέρας λόγω της βιολογικής της κατάστασης.

4. Προκειμένου για υπηκόους τρίτων χωρών η παροχή διακόπτεται εφόσον η άδεια διαμονής λήξει μέσα στην εξάμηνη περίοδο και δεν προσκομίσει βεβαίωση κατάθεσης αιτήματος ανανέωσης.

Η παροχή δεν διακόπτεται σε περίπτωση ασθένειας της δικαιούχου μητέρας.

Σε περίπτωση που απορρίπτεται με απόφαση του Διευθυντή η αίτηση μητέρας ή οποιαδήποτε διαφορά προκύψει μεταξύ του Ο.Α.Ε.Δ. και της αιτούσης μητέρας επιλύεται σε πρώτο βαθμό από την Επιτροπή Επίλυσης Ασφαλιστικών Διαφορών (Ε.Ε.Α.Δ.) της αρμόδιας Περιφερειακής Διεύθυνσης του Οργανισμού και σε δεύτερο βαθμό από το Διοικητικό Συμβούλιο του Οργανισμού.

Οι ενστάσεις κατά των σχετικών απορριπτικών αποφάσεων των αρμοδίων οργάνων ασκούνται εντός ανατρεπτικής προθεσμίας 30 ημερών από την κοινοποίησή τους στην ενδιαφερόμενη μητέρα.

Εξαιρούνται από το άρθρο 142 και δεν είναι δικαιούχοι οι:

1. εργαζόμενες μητέρες με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, πλήρους ή μερικής απασχόλησης, στο Δημόσιο, στους Ο.Τ.Α., σε Ν.Π.Δ.Δ. (π.χ. ειδικευόμενες ιατροί σε δημόσια νοσοκομεία, αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι καθηγητές σε δημόσια σχολεία, δημοτικές επιχειρήσεις κ.λπ.), επειδή οι αναφερόμενοι φορείς δεν είναι επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις ή εργασίες του ιδιωτικού τομέα.

2. εργαζόμενες μητέρες των οποίων οι Σ.Σ.Ε., ή Δ.Α. προβλέπουν μειωμένο ωράριο ή ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια για μεγαλύτερο χρόνο από τις ρυθμίσεις του άρθρου 9 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. των ετών 2004-2005 (π.χ. τράπεζες, ναυτιλιακές εταιρείες κ.λπ.).

3. εργαζόμενες σε ατομικές επιχειρήσεις (οικογενειακές) που συνδέονται με τον εργοδότη με πρώτο ή δεύτερο βαθμό συγγενείας, αφού δεν παρέχουν εξαρτημένη εργασία (άρθρο 1 του Ν. 1759/88).

4. όσες εργαζόμενες δεν λαμβάνουν επίδομα μητρότητας (κυοφορίας-λοχείας) από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KALISPERA!EIMAI 5 MINOS EGKUOS KAI ERGAZOMAI APO TIS 14 IOUNIOU OPOTE MEXRI SIMERA EXO PERIPOU 135ENSIMA PIO PRIN IMOUN SE TAMEIO ANERGIAS GIA 1 XRONO...DIKAIOUMAI NA PARO EPIDOMATA KAI ADEIES??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν στα δυο ετη πριν απο την πραγματικη,ή πιθανη ημερομηνια τοκετου,δεν εχεις 200 ενσημα,χωρις το ταμειο ανεργειας δεν δικαιουσαι επιδοματα απο ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Η γυναίκα μου γέννησε το 1ο μας παιδί στις 2 Φεβρουαρίου 2011.

Επέστρεψε στην εργασία της στις 25 Νοεμβρίου 2011 μετά το πέρας της άδειας λοχείας.

Βάσει νόμου δεν μπορεί να απολυθεί πριν τις 2 Φεβρουαρίου 2012.

Παρ' όλα αυτά η εταιρεία που εργάζεται ανακοίνωσε ότι κλείνει (παύση εργασιών) στο τέλος Δεκεμβρίου 2011, οπότε και αναγκαστικά θα την απολύσουν δίνοντάς της παράλληλα την νόμιμη αποζημίωση.

- 1η ερώτηση : Μπορεί να διεκδικήσει (ζητήσει) μεγαλύτερη αποζημίωση λόγω του ότι δεν έχει περάσει 1 έτος από την ημερομηνία τοκετού ??

- 2η ερώτηση : Είναι νόμιμη η απόλυση ?? Υπάρχει κάποια σχετική νομοθετική ρύθμιση (κάλυψη) σε τέτοιες περιπτώσεις ??

Παράλληλα (αν και δεν το έχει ανακοινώσει ακόμα στην εταιρεία) είναι πάλι έγγυος στο 2ο παιδί (2 μηνών) και φυσικά μια απόλυση αυτή τη στιγμή είναι ότι χειρότερο καθώς δεν θα μπορέσει να βρει πουθενά αλλού δουλειά στην κατάστασή της.

Θα ήθελα να ακούσει γνώμες και ιδέες των ειδικών, αν είναι εύκολο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Η γυναίκα μου γέννησε το 1ο μας παιδί στις 2 Φεβρουαρίου 2011.

Επέστρεψε στην εργασία της στις 25 Νοεμβρίου 2011 μετά το πέρας της άδειας λοχείας.

Βάσει νόμου δεν μπορεί να απολυθεί πριν τις 2 Φεβρουαρίου 2012.

Παρ' όλα αυτά η εταιρεία που εργάζεται ανακοίνωσε ότι κλείνει (παύση εργασιών) στο τέλος Δεκεμβρίου 2011, οπότε και αναγκαστικά θα την απολύσουν δίνοντάς της παράλληλα την νόμιμη αποζημίωση.

- 1η ερώτηση : Μπορεί να διεκδικήσει (ζητήσει) μεγαλύτερη αποζημίωση λόγω του ότι δεν έχει περάσει 1 έτος από την ημερομηνία τοκετού ??

- 2η ερώτηση : Είναι νόμιμη η απόλυση ?? Υπάρχει κάποια σχετική νομοθετική ρύθμιση (κάλυψη) σε τέτοιες περιπτώσεις ??

Παράλληλα (αν και δεν το έχει ανακοινώσει ακόμα στην εταιρεία) είναι πάλι έγγυος στο 2ο παιδί (2 μηνών) και φυσικά μια απόλυση αυτή τη στιγμή είναι ότι χειρότερο καθώς δεν θα μπορέσει να βρει πουθενά αλλού δουλειά στην κατάστασή της.

Θα ήθελα να ακούσει γνώμες και ιδέες των ειδικών, αν είναι εύκολο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Δυστυχως, ειδικα σε αυτη την περιπτωση,ναι μπορει... θα επικαλεστη σαν <σπουδαιο λογο> που οριζει ο Νομος,την διακοπη εργασιων,και την παντελη πλεον ελλειψη αντικειμενου απασχολησης.Βεβαια αρμοδια παλι (τυπικα... ομως εδω κατα την αποψη μου) , ειναι τα δικαστηρια αλλα πιο δικαστηριο, αφου εκλεισε η επιχειρηση,και κατω απο την ψυχολογια του γενικου <λουκετου> την χωρας στις επιχειρησεις , θα αποφασιση κατι αλλο?

Επισης με νεωτερο νομο δεν προστατευεται πλεον 12 μηνες μετα τον τοκετο,αλλα 18,οι οποιοι 18,αν αποχωρησει οικιοθελως ή οπως σε αυτη την περιπτωση τωρα,ισχυουν και στον επομενο ή μεθεπομενο εργοδοτη,αν τυχον δεν εχουν εξαντληθει στον/στους προηγουμενο/νους.

Στην περιπτωση σου ομως αν παει αλλου,ανανεωνεται η προστασια αφου ειναι παλι εγκυος,και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ,και κατοπιν 18 μηνες μετα τον τοκετο.

Με το καλο το 2ο και καλες Γιορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ για το εξής θέμα:

Έχω μια υπάλληλο φαρμακείου όπου παίρνει το επίδομα μητρότητας το οποίο λίγη των Αύγουστο του 2012, τις άλλες 2 υπαλλήλους του ίδιου φαρμακείου τις απολύσαμε και τις ξανά πείραμαι ώστε να έχουμε το δικαίωμα να τις πάμε με την ΕΓΣΣΕ μιας και η σύμβαση των φαρμακοποιών έχει λήξη, (όλα αυτά βέβαια μετά από πίεση του εργοδότη μιας και είναι λέει διαβασμένος στο θέμα τον συμβάσεων.....λέω να τον πάρω στο γραφείο μου...χαχα) με την 3η που έχει το επίδομα μητρότητας μπορώ να της κάνω αλλαγή σύμβασης καταγγέλλοντας την προηγούμενη? η πρέπει να λήξη το 18μήνο και μετά?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ν.3996 / 2011
ΑΡΘΡΟ 36

Απαγορεύεται και είναι απόλυτα άκυρη η καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας εργαζόμενης από τον εργοδότη της, τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της όσο και για το χρονικό διάστημα 18 μηνών μετά τον τοκετό ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο, λόγω ασθένειας που οφείλεται στην κύηση ή τον τοκετό, εκτός εάν υπάρχει σπουδαίος λόγος για καταγγελία. Η προστασία από την καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας ισχύει τόσο έναντι του εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται, χωρίς να έχει προηγουμένως απασχοληθεί αλλού, πριν συμπληρώσει 18 μήνες από τον τοκετό ή το μεγαλύτερο χρόνο που προβλέπεται στην παρούσα, όσο και έναντι του νέου εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται και μέχρι τη συμπλήρωση των ανωτέρω χρόνων.

Ως σπουδαίος λόγος δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί ενδεχόμενη μείωση της απόδοσης στην εργασία της εγκύου που οφείλεται στην εγκυμοσύνη.

Άρα απόλυση δεν μπορείς να κάνεις. Από εκεί και πέρα εφόσον η σύμβαση είναι ληγμένη, οι όροι της σύμβασης θεωρούνται ως όροι ατομικής σύμβασης που σημαίνει ότι μονομερώς μπορείς να αφαιρέσεις τα επιδόματα που καταργούνται (π.χ. γάμου), διμερώς μπορείτε να πάτε μέχρι το κατώτατο της ΕΓΣΣΕ.

Η σύμβαση είσαι σίγουρος ότι έχει λήξει ? Γιατί εγώ βλέπω ΣΣΕ φαρμακευτικών και συναφών επιχειρήσεων να λήγει 14.5.2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΣΣΕ φαρμακευτικών επιχειρήσεων έχει λήξη από 16/10/2010 σε αυτό είμαστε σίγουροι και μου το επιβεβαίωσε και η επιθεώρηση εργασίας στο Ηράκλειο. αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τις διαδικασίες ώστε διμερώς να την αλλάξω. Απλά την ενημερώνω π.χ στις 15/5 για αλλαγή σύμβασης και στης 17 έχω το δικαίωμα να το κάνω ? καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας,

ειμαι έγκυος 2 μηνών και εργαζόμουν ως γραμματεας σε φροντιστηριο ξενων γλωσσων απο το οποιο ομως απολομαι καθε καλοκαιρι γιατί κλείνει. Δουλευω εκει τα τελευταια 5 χρονια. Ανακοινωσα στο αφεντικό μου την εγκυμοσύνη μου, πριν μου κανει την προσληψη γιατι εχουμε καλη σχεση και δεν ηθελα να το ανακοινωσω μολις γινοταν η προσληψη (σε 1μηνα δηλαδη).

Τελικα ομως αποτι φαινεται προβληματιζετι για το αν θα με προσλάβει ή όχι. θα ηθελα να ξερω τί δικαιουμαι αν δεν εργάζομαι αλλά έχω αρκετα ενσημα απο ολα αυτα τα χρόνια. Επισης αν χανω το επιδομα του ΟΑΕΔ. Αυτο ειναι το μονο που χάνω; Το αφεντικό μου τί θα πλήρωνε για όλο το διαστημα της εγκυμοσυνης μου και μετα; Ειναι τοσο ασύμφορο ;Θα με πληρωνε κανονικά μηνιαιως χωρις να πηγαινω στη δουλεια απο τον 7ο μηνα και μετα;

Σας παρακαλω πολυ , ενημερωστε με γιατι εχω πελαγώσει!

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...