Προς το περιεχόμενο

Μια μικρη βοηθεια για excel σχετικα με συναρτηση if


επισκέπτη koufalonix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη koufalonix

Παιδες προσπαθω να φτιαξω εναν προυπολογισμο εξοδων και εχω διπλα τις στηλες των διαφορων (χ2 -χ1 ) / χ1 και ποσοστιαιες διαφορες.

Το προβλημα μου ειναι οτι πολλες φορες ετος βασης το χ1 ειναι μηδεν οποτε βγαζει μηνυμα error η κατι παρομοιο τεσπα

Προσπαθω να φτιαξω μια συναρτηση =IF(B24=0;"0";"") οπου αν το κελι ειναι μηδεν να μου εμφανιζει μηνυμα μηδεν και αν δεν ειναι μηδεν να τρεξει την συναρτηση (Χ2 -Χ1) /Χ1 και να βγαλει το αποτελεσμα. Δηλαδη χρειαζομαι μια συνδυαστικη συνατηση. Καποτε ειχα φτιαξει μια αλλα η μνημη μου δεν λεει και πολλα... :D

Επισης στο excel χρησιμοποιω αυτο τα μικρα ταμπελακια για σχολιασμο των κελιων τα οποια εμφανιζονται οταν αφηνεις το κερσορα επανω στο κελι. Θα ηθελα να μπορω οταν εκτυπωνω το φυλλο του excel να μπορω να εκτυπωνω και τα σχολια που εχω κανει. Αυτο ειμαι σιγουρος οτι γινεται αλλα δεν ξερω το πως.

Οποιος συναδελφος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. ;)

Αντωνης,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, αλλά... η σύνταξη του if είναι:

=IF(CONDITION;TRUE;FALSE)

Δηλαδή στη δική σου περίπτωση βάζεις =IF(B24=0;0;(x2-x1)/x1)

Στο τι θα κάνει στο TRUE ή FALSE, μπορείς να βάλεις και όποια άλλη συνάρτηση θέλεις όπως επίσης και nested IFs. Δηλαδή πχ IF(B24=0;0;IF(B25>2;0;(x2-x1)/x1)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Γιώργος-
Παιδες προσπαθω να φτιαξω εναν προυπολογισμο εξοδων και εχω διπλα τις στηλες των διαφορων (χ2 -χ1 ) / χ1 και ποσοστιαιες διαφορες.

Το προβλημα μου ειναι οτι πολλες φορες ετος βασης το χ1 ειναι μηδεν οποτε βγαζει μηνυμα error η κατι παρομοιο τεσπα

Προσπαθω να φτιαξω μια συναρτηση =IF(B24=0;"0";"") οπου αν το κελι ειναι μηδεν να μου εμφανιζει μηνυμα μηδεν και αν δεν ειναι μηδεν να τρεξει την συναρτηση (Χ2 -Χ1) /Χ1 και να βγαλει το αποτελεσμα. Δηλαδη χρειαζομαι μια συνδυαστικη συνατηση. Καποτε ειχα φτιαξει μια αλλα η μνημη μου δεν λεει και πολλα... :rolleyes:

Επισης στο excel χρησιμοποιω αυτο τα μικρα ταμπελακια για σχολιασμο των κελιων τα οποια εμφανιζονται οταν αφηνεις το κερσορα επανω στο κελι. Θα ηθελα να μπορω οταν εκτυπωνω το φυλλο του excel να μπορω να εκτυπωνω και τα σχολια που εχω κανει. Αυτο ειμαι σιγουρος οτι γινεται αλλα δεν ξερω το πως.

Οποιος συναδελφος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. :D

Αντωνης,

Αντώνη,

Α) Αν υποθέσουμε ότι το κελί Β24 περιέχει την τιμή Χ1 και ότι εσύ θέλεις όταν η τιμή αυτή είναι μηδέν (0) να μη γίνεται κανένας υπολογισμός τότε έχεις τις εξής δυνατότητες:

1) IF(B24=0;0;(X2-X1)/X1) ή IF(B24=0;"";(X2-X1)/X1). Αν το κελί που περιέχει τον τύπο αποτελεί όρο κάποιου αθροίσματος τότε να χρησιμοποιήσεις το μηδέν (0).

2) IF(TYPE((X2-X1)/X1)=1;(X2-X1)/X1;0)

Β) Για να εκτύπωνονται και τασχόλια όπως τα βλέπεις στην οθόνη: Αρχείο-->Διαμόρφωση σελίδας-->Φύλλο-->Σχόλια: όπως εμφανίζονται στο φύλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον nliagos. Αν δεν έλυσε το προβλημά σου στείλε περισσότερα στοιχεία. Και εγώ έχω αρκετή εμπειρία χρήσης του if και του iff σε Access.

Φιλικά

sting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Γιώργος-

Παιδιά,

Μάλλον απαντούσαμε ταυτόχρονα καο έτσι βρεθήκαμε να λέμε τα ίδια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

το πρωτο ερωτημα μου καλυφθηκε επιτυχως!

Στο δευτερο ομως δεν τα καταφερα. Το excel μου ειναι στα αγγλικα και πηγαινω format-sheet-εδω ομως δεν υπαρχει κατι που να λεει Σχολια οπως εμφανιζονται στο φυλλο;

Εκτος και αν καταλαβα λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Γιώργος-
το πρωτο ερωτημα μου καλυφθηκε επιτυχως!

Στο δευτερο ομως δεν τα καταφερα. Το excel μου ειναι στα αγγλικα και πηγαινω format-sheet-εδω ομως δεν υπαρχει κατι που να λεει Σχολια οπως εμφανιζονται στο φυλλο;

Εκτος και αν καταλαβα λαθος

Αν και σου απαντώ με βάση το Ελληνικό Office, ελπίζω να σε βοηθήσω να τα καταφέρεις.

Η επιλογή: "όπως εμφανίζονται στο φύλλο" υπάρχει ως επιλογή σε ένα "λευκό κουτάκι" που έχει δίπλα του ένα μαύρο βελάκι (είναι εκεί που στα αγγλικά, μάλλον, θα γράφει comments).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γνωστά

Δημιουργείς ένα κουμπί και στη διαδικασία κλικ γράφεις

Private Sub CommandButton1_Click()

Φύλλο1.PageSetup.PrintComments = xlPrintInPlace

Φύλλο1.Comments.Application.DisplayCommentIndicator = xlCommentAndIndicator

Φύλλο1.PrintOut

Φύλλο1.Comments.Application.DisplayCommentIndicator = xlCommentIndicatorOnly

End Sub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Paidia sosta ola ayta ala otan kaneis eisagogi deodmenon se ena pinaka kai den theleis na ksanabaleis to idio noumero i if xrisimeyei i exete na mou proteinete kati allo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ανορθόδοξο κολπάκι που μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σε κάποιες περιπτώσεις :

Έστω στa κελιά Α1 = Χ1, Β1 = Χ2 , C1 = X2-X1/X1

Τότε μαρκάρεις την στήλη C και στο μενού -> Format -> Conditional Formatting στο Condition 1 επιλέγεις Formula Is = ISERROR(C1)

Πατάς το κουμπί Format και επιλέγεις Color το λευκό ή ότι άλλο χρώμα έχουν τα κελιά σου . Έτσι σε περίπτωση που η τιμή του κελιού είναι

κάποιο λάθος όπως #DIV/0! δεν θα εμφανίζεται στην οθόνη σου ή στην εκτύπωση. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...