Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε9-ΘΑΝΑΤΟΣ-ΔΙΑΘΗΚΗ-ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ


επισκέπτη bibe

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω : Θάνατος φορολογούμενου το 2007 ,έγινε άνοιγμα διαθήκης το 2008 και η αποδοχή θα γίνει

μέσα στο 2008.Στην διαθήκη τα αφήνει όλα στα δυο παιδιά του και το δικαίωμα συνοίκησης εφ όρου ζωής στο σπίτι στην

σύζυγό του. Ερώτηση α) μπορώ να δηλώσω στο Ε9 τον διαχωρισμό σύμφωνα με την διαθήκη ή επειδή έγινε άνοιγμα το 2008

να τα δηλώσω σύμφωνα με τον νόμο δηλ.75% στα παιδιά και 25% στην σύζυγο? και

β) το δικαίωμα συνοίκησης δηλώνεται?

Προσωπική μου άποψη είναι να τα δηλώσω σύμφωνα με την διαθήκη αλλά με μπέρδεψε ότι το σπίτι που είναι και

μονοκατοικία διώροφη με εσωτερική σκάλα το παραχωρεί ανά όροφο σε κάθε ένα από τα 2 παιδιά του.Δεν έχουν συσταθεί

αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες πράγμα που θα γίνει κατά την αποδοχή κληρονομιάς.Μπορώ να τα δηλώσω σύμφωνα με την διαθήκη σαν αυτοτελείς ιδιοκτησίες ή μήπως υπάρχει πρόβλημα?

Δεκτή κάθε απάντηση

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αφού δεν έχει γίνει αποδοχή, υποχρεωτικά το δηλώνουν και οι τρείς.

Δεν είναι 75% & 25%, αλλά τα 2/3 στα παιδιά και το 1/3 στη σύζυγο. Δλδ 33,33%

Η σύζυγος υποβάλλει και για τον θανόντα σύζυγο τη διαγραφή των ακινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Σε ερώτηση μου στη Δ.Ο.Υ οπου είχα το ιδιο πρόβλημα, ο υπάλληλος μου είπε να συμπληρώσω το Ε9 σύμφωνα με την διαθήκη και ας μην είναι δημοσιευμένη. Αν είναι σωστό ή λάθος το κρίμα στο λαιμό μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε ερώτηση μου στη Δ.Ο.Υ οπου είχα το ιδιο πρόβλημα, ο υπάλληλος μου είπε να συμπληρώσω το Ε9 σύμφωνα με την διαθήκη και ας μην είναι δημοσιευμένη. Αν είναι σωστό ή λάθος το κρίμα στο λαιμό μου !

Το θέμα είναι να το πάρει ο ....υπάλληλος πάνω του. Αλήθεια σε ποιά απόφαση στηρίχτηκε και το είπε;

Είμαι πολύ περίεργη να το μάθω.

Γιατί το Ε9 αναφέρει ρητά ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 1/1/2008

Αν παίρναμε δεδομένο ότι λέει ο κάθε υπάλληλος, θα τόχαμε κλείσει το γραφείο προ πολλού :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε ερώτηση μου στη Δ.Ο.Υ οπου είχα το ιδιο πρόβλημα, ο υπάλληλος μου είπε να συμπληρώσω το Ε9 σύμφωνα με την διαθήκη και ας μην είναι δημοσιευμένη. Αν είναι σωστό ή λάθος το κρίμα στο λαιμό μου !

Ωσπου να γίνει αποδοχή κληρονομιάς ή ότι άλλο τα ακίνητα – περιουσιακά στοιχεία δηλώνονται σε ιδανικά μερίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αφού δεν έχει γίνει αποδοχή, υποχρεωτικά το δηλώνουν και οι τρείς.

Δεν είναι 75% & 25%, αλλά τα 2/3 στα παιδιά και το 1/3 στη σύζυγο. Δλδ 33,33%

τα ιδανικά μερίδια είναι 25% + 75% ή 1/4 και όχι 1/3 και 3/4 και όχι 2/3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπερθεματιζοντας να πω οτι ο/η χηρος/α το 1/4 και τα 3/4 μοιραζονται σε ισα μεριδια στα παιδια (πχ 1 παιδι=75% ,2 παιδια = απο 37,5%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω : Θάνατος φορολογούμενου το 2007 ,έγινε άνοιγμα διαθήκης το 2008 και η αποδοχή θα γίνει

μέσα στο 2008.Στην διαθήκη τα αφήνει όλα στα δυο παιδιά του και το δικαίωμα συνοίκησης εφ όρου ζωής στο σπίτι στην

σύζυγό του. Ερώτηση α) μπορώ να δηλώσω στο Ε9 τον διαχωρισμό σύμφωνα με την διαθήκη ή επειδή έγινε άνοιγμα το 2008

να τα δηλώσω σύμφωνα με τον νόμο δηλ.75% στα παιδιά και 25% στην σύζυγο? και

β) το δικαίωμα συνοίκησης δηλώνεται?

Προσωπική μου άποψη είναι να τα δηλώσω σύμφωνα με την διαθήκη αλλά με μπέρδεψε ότι το σπίτι που είναι και

μονοκατοικία διώροφη με εσωτερική σκάλα το παραχωρεί ανά όροφο σε κάθε ένα από τα 2 παιδιά του.Δεν έχουν συσταθεί

αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες πράγμα που θα γίνει κατά την αποδοχή κληρονομιάς.Μπορώ να τα δηλώσω σύμφωνα με την διαθήκη σαν αυτοτελείς ιδιοκτησίες ή μήπως υπάρχει πρόβλημα?

Δεκτή κάθε απάντηση

Ευχαριστώ.

Καλημέρα!

Στο θέμα με αυτό που συζητάτε εδώ έχω και εγώ μια απορία. Η μάλλον θέλω κάποιες διευκρινίσεις.

Έχω περίπτωση συζύγου που απεβίωσε το 2007, δεν υπήρχε διαθήκη, έγινε αποδοχή κληρονομιάς από τη σύζυγο και τα 2 παιδιά. Όσον αφορά τα Ε9:

Θα κάνω του θανόντα σημειώνοντας το θάνατο χωρίς να γράψω μέσα το 25% της συζύγου, και ταυτοχρόνως τα παιδιά θα κάνουν δήλωση Ε9 βάζοντας τα δικά τους ποσοστά 37,5 έκαστο; Ή απλά δηλώνω το θάνατο και λόγο της αποδοχής κληρονομιάς και δεν κάνω για σύζυγο και παιδιά κάτι; Αν λάβουμε υπόψη τη δεύτερη περίπτωση τι δήλωση Ε9 θα έχουν σύζυγος και παιδιά στα χέρια τους αν στο μέλλον επιθυμούν να πουλήσουν κάτι; Το ρωτάω αυτό γιατί σύμφωνα με συμβολαιογράφο πλέον κατά τη σύνταξη του συμβολαίου πρέπει οπωσδήποτε να έχει ο πωλητής Ε9 στα χέρια του με τα αναγραφόμενα προς πώληση ακίνητα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!

φυσικο προσωπο απεβιωσε μεσα στο 2011. ηταν παντρεμενος χωρις παιδια. Διαθηκη δεν υπάρχει και τα κληρονομικα δεν εχουν διαλευκανθει ακομη.

στο μητρωο θα παει η γυναικα του(η χηρα δλδ) προκειμενου να κανει την διακοπη του ΑΦΜ. Στη φορολογικη δηλωση πως θα δηλωσω το σπιτι το οποιο ηταν στη κατοχη του νεκρου; θα το δηλωσω στο ονομα του μεχρι οταν απεβιωσε και μετα στους κληρονομους?Απο την στιγμη που δεν ειχε παιδια η περιουσια πηγαινει ολοκληρη στη συζυγο ή μοιραζεται και στην οικογενεια του νεκρου;αν ναι σε τι ποσοστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!

φυσικο προσωπο απεβιωσε μεσα στο 2011. ηταν παντρεμενος χωρις παιδια. Διαθηκη δεν υπάρχει και τα κληρονομικα δεν εχουν διαλευκανθει ακομη.

στο μητρωο θα παει η γυναικα του(η χηρα δλδ) προκειμενου να κανει την διακοπη του ΑΦΜ. Στη φορολογικη δηλωση πως θα δηλωσω το σπιτι το οποιο ηταν στη κατοχη του νεκρου; θα το δηλωσω στο ονομα του μεχρι οταν απεβιωσε και μετα στους κληρονομους?Απο την στιγμη που δεν ειχε παιδια η περιουσια πηγαινει ολοκληρη στη συζυγο ή μοιραζεται και στην οικογενεια του νεκρου;αν ναι σε τι ποσοστα?

Μόνο στη σύζυγο. Οταν ανοιχθεί η διαθήκη και γράφει διαφορετικά, θα γίνει τροποποίηση στο Ε9. Αλλά, δες τα κείμενα της ΕΙΡΗΝΗΣ παραπάνω, πιστεύω ότι σε καλύπτει πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αστικός κώδικας - Κληρονομικό δίκαιο

.

.

.

ΕΞ ΑΔΙΑΘΕΤΟΥ ΔΙΑΔΟΧΗ

Άρθρο 1813

Πρώτη τάξη

Ως κληρονόμοι εξ αδιαθέτου στην πρώτη τάξη καλούνται οι κατιόντες του κληρονομουμένου. Ο πλησιέστερος απ' αυτούς αποκλείει τον απώτερο της ίδιας ρίζας.

Στην θέση κατιόντος που δεν ζει κατά την επαγωγή υπεισέρχονται οι κατιόντες που μέσω αυτού συνδέονται με συγγένεια με τον κληρονομούμενο (διαδοχή κατά ρίζες).

Τα τέκνα κληρονομούν κατ' ισομοιρία.

Άρθρο 1814

Δεύτερη τάξη

Στην δεύτερη τάξη καλούνται μαζί οι γονείς του κληρονομούμενου, οι αδελφοί, καθώς και τέκνα και έγγονοι αδελφών που έχουν πεθάνει πριν απ' αυτόν. Οι γονείς και οι αδελφοί κληρονόμοι κατ' ισομοιρία και τα τέκνα ή οι έγγονοι αδελφών που έχουν πεθάνει πριν από τον κληρονομούμενο που έχει πεθάνει πριν απ' αυτόν αποκλείουν τους εγγονούς της ίδιας ρίζας.

Άρθρο 1815

Ετεροθαλείς αδελφοί

Ετεροθαλείς αδελφοί, αν συντρέχουν με γονείς ή με αμφιθαλείς ή με τέκνα ή εγγονούς αμφιθαλών αδελφών, παίρνουν το μισό της μερίδας που ανήκει στους αμφιθαλείς. Το μισό επίσης παίρνουν και τα τέκνα ή οι έγγονοι ετεροθαλών αδελφών που έχουν πεθάνει πριν από τον κληρονομούμενο.

..

.

.

Άρθρο 1820

Ο σύζυγος που επιζεί

Εκείνος από τους συζύγους που επιζεί καλείται, ως κληρονόμος εξ αδιαθέτου με τους συγγενείς της πρώτης τάξης στο τέταρτο (25%) και με τους συγγενείς των άλλων τάξεων στο μισό (50%) της κληρονομίας. Επιπλέον παίρνει ως εξαίρετο, ανεξάρτητα από την τάξη με την οποία καλείται, τα έπιπλα, σκεύη, ενδύματα και άλλα τέτοια οικιακά αντικείμενα που τα χρησιμοποιούσαν είτε μόνος εκείνος που επιζεί είτε και οι δύο σύζυγοι. Αν όμως υπάρχουν τέκνα του συζύγου που πέθανε, λαμβάνονται υπόψη οι ανάγκες και αυτών, εφόσον το επιβάλλουν οι ειδικές περιστάσεις για λόγους επιείκειας.

Άρθρο 1821

Πέμπτη τάξη

Αν δεν υπάρχουν συγγενείς της πρώτης, της δεύτερης, της τρίτης και της τέταρτης τάξης, ο σύζυγος που επιζεί καλείται ως αδιαθέτου κληρονόμος σε ολόκληρη την κληρονομία.

http://o-dikigoros.b...-post_4597.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη δεν το πολυκαταλαβαινω,εννοει οτι περνει το 50% η συζυγος και το αλλο 50% οι γονεις του αποβιωσαντα?

Τύπωσέ το και πήγαινε σε κάποιο συνεργάτη σου συμβολαιογράφο ή δικηγόρο. Κάποιον θα έχεις. Αν δεν έχεις πήγαινε στην Δ.Ο.Υ. τμήμα κεφαλαίου. Αν και και εκεί δεν έχεις ζήτα πληροφορίες στην Διεύθυνση Κεφαλαίου του ΥΠ.ΟΙΚ. Πιθανότατα η κ. Αννα Κόλλια, διευθύντρια , να σου δώσει τις διευκρινίσεις που δεν καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΤΩΝΙΑ

Ο σύζυγός μου κληρονόμησε απ' τη μητέρα του που απεβίωσε ένα σπίτι αλλά δεν ξέρουμε αν εκείνη έχει κάνει αποδοχή κληρονομιάς απ' τον πατέρα της. Πως μπορούμε να το μάθουμε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Έχω ένα σπίτι από δωρεά εν ζωή από συγγενή μου ο οποίος έχει την επικαρπία και εγώ την ψιλή κυριότητα.Μετά το θάνατο (όπως γράφει στο συμβόλαιο παιρνάει απευθείας σε μένα. Πέθανε ο συγγενής μεσα στο 2011, πώς το δηλώνω ηλεκτρονικά στο Ε9;Μέχρι τώρα στο είδος εμπράγματου δικαιώματος έβαζα ψιλη κυριότητα και το έτος γέννησης του επικαρπωτή. Τώρα θα βάλω στο είδος εμπράγματου δικαιώματος πλήρη κυριότητα και θα αφαιρέσω το έτος γέννησης του επικαρπωτή αφου έχει πεθάνει;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Έχω ένα σπίτι από δωρεά εν ζωή από συγγενή μου ο οποίος έχει την επικαρπία και εγώ την ψιλή κυριότητα.Μετά το θάνατο (όπως γράφει στο συμβόλαιο παιρνάει απευθείας σε μένα. Πέθανε ο συγγενής μεσα στο 2011, πώς το δηλώνω ηλεκτρονικά στο Ε9;Μέχρι τώρα στο είδος εμπράγματου δικαιώματος έβαζα ψιλη κυριότητα και το έτος γέννησης του επικαρπωτή. Τώρα θα βάλω στο είδος εμπράγματου δικαιώματος πλήρη κυριότητα και θα αφαιρέσω το έτος γέννησης του επικαρπωτή αφου έχει πεθάνει;

Ευχαριστώ

Τώρα θα βάλω στο είδος εμπράγματου δικαιώματος πλήρη κυριότητα και θα αφαιρέσω το έτος γέννησης του επικαρπωτή αφου έχει πεθάνει;

ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΓΡΑΨΕ ΣΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ(Η ΜΕΤΑΒΟΛΗ)ΑΠΟ ΘΑΝΑΤΟ ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗ

ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΤΙΠΟΤΑ ,ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΑΚΟΥΤΕ ? ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε περίπτωση που κάποιος επιβιώσει και υπάρχει διαθήκη που αφήνει ένα ακίνητο σε κάποιο εγγόνι (υπάρχει γυναίκα και παιδιά )εάν δεν ανοίξουν τη διαθήκη το ακίνητο πως και που θα το δηλώσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε περίπτωση που κάποιος επιβιώσει και υπάρχει διαθήκη που αφήνει ένα ακίνητο σε κάποιο εγγόνι (υπάρχει γυναίκα και παιδιά )εάν δεν ανοίξουν τη διαθήκη το ακίνητο πως και που θα το δηλώσουμε?

 

αφου ε π ι β ι ω σ ε   τελικα , οκ ,δεν υπαρχει  και θεμα για συζητηση    ???   

 

αν  ομως  , απεβιωσε  τελικα, τοτε   εχουμε  ΕΞ ΑΔΙΑΘΕΤΟΥ  ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ   και οταν ανοιξει η διαθηκη , θα γινουν συμπλ/κες δηλωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα μια πελάτης έχει ποσοστό σε  δικαίωμα υψούν σε ένα ακίνητο που της ανήκει ο 1ος όροφος το οποίο δεν το είχε δηλώσει. Απεβίωσε η μητέρα της και της αφήνει  μερίδιο από τα ισόγειο και το δικαίωμα υψούν το 25% που της ανήκε. Πως το γράφει στο Ε9; σε ξεχωριστή γραμμή απλώς αναφέρει  το οικόπεδο και συνολικά το ποσοστό ιδιοκτησίας το δικό της μαζί με αυτό που της άφησε η μητέρα της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά πρέπει να γράψει και κληρονομεί το 1/4 από τα 520/1000 της μελλοντικής δόμησης του οικοπέδου. Το γράφει σε ξεχωριστή σειρά σαν οικόπεδο και βάζει μόνο τα ττ του οικοπέδου με πλήρη κυριότητα και ποσοστά συνιδιοκτησίας βάζει 13%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα μια πελάτης έχει ποσοστό σε  δικαίωμα υψούν σε ένα ακίνητο που της ανήκει ο 1ος όροφος το οποίο δεν το είχε δηλώσει. Απεβίωσε η μητέρα της και της αφήνει  μερίδιο από τα ισόγειο και το δικαίωμα υψούν το 25% που της ανήκε. Πως το γράφει στο Ε9; σε ξεχωριστή γραμμή απλώς αναφέρει  το οικόπεδο και συνολικά το ποσοστό ιδιοκτησίας το δικό της μαζί με αυτό που της άφησε η μητέρα της;

 Οπως το αναφερεις Θεωρω οτι υπαρχει συσαταση οριζοντιου ιδιοκτησιας.

αρα τα κληρονομουμενα  σε ξεχωριστη σειρα αλλα αν στον αερα δεν υπαρχει διαχωρισμος κτηριων Μελλοντικων κανεις τροποποιηση στο ποσοστο επι του οικοπεδου που ηδη κατεχεις( δλδ το αυξανεις)! Τωρα αν δεν το εχεις δλσ συμπληρωματικο ε9 για το αρχικο δικαιωμα υψουν οταν το απεκτησες.!

Φιλικα

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφου ε π ι β ι ω σ ε   τελικα , οκ ,δεν υπαρχει  και θεμα για συζητηση    ???   

 

αν  ομως  , απεβιωσε  τελικα, τοτε   εχουμε  ΕΞ ΑΔΙΑΘΕΤΟΥ  ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ   και οταν ανοιξει η διαθηκη , θα γινουν συμπλ/κες δηλωσεις

για ένα φωνήεν :) και άν κάποιο απο τα παιδιά του πρόσεχε απεβίωσε  :) στο μ7 δεν θα το βάλω? Yπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν τα αφμ απο τα παιδιά του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Οπως το αναφερεις Θεωρω οτι υπαρχει συσαταση οριζοντιου ιδιοκτησιας.

αρα τα κληρονομουμενα  σε ξεχωριστη σειρα αλλα αν στον αερα δεν υπαρχει διαχωρισμος κτηριων Μελλοντικων κανεις τροποποιηση στο ποσοστο επι του οικοπεδου που ηδη κατεχεις( δλδ το αυξανεις)! Τωρα αν δεν το εχεις δλσ συμπληρωματικο ε9 για το αρχικο δικαιωμα υψουν οταν το απεκτησες.!

Φιλικα

Γιαν + 5

Eχει στο ίδιο κτήριο ένα διαμέρισμα που το δηλώνει 100% και συμμετοχή στο οικόπεδο 24%,τώρα κληρονομεί το 1/4 διαμερίσματος που έχει συμμετοχή στο οικόπεδο 24% οπότε έχει μερίδιο  6% στο οικόπεδο  και το 1/4 του αέρα με συμμετοχή 52% στο οικόπεδο που έχει μερίδιο 13% στο οικόπεδο. Στην σειρά που θα αναφέρει τον αέρα θα βάλει στο οικόπεδο ποσοστό ιδιοκτησίας 13% που είναι μόνο για τον αέρα ή 43% το σύνολο ιδιοκτησίας που της ανήκει στο οικόπεδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...