Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΦΠΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ


HURRICANE33

Ερώτηση

Καλησπέρα.Ελεύθερος επαγγελματίας δεν πλήρωσε το ΦΠΑ του Α' Τριμήνου 2011.Η ΔΟΥ έκανε έκθεση ελέγχου βάσει της ΠΟΛ 1071/2011 με την οποία του έβγαλε ποσό μικρότερο από το πραγματικό και το οποίο το πλήρωσε ο επιτηδευματίας.Όταν τους ρώτησα αν πρέπει να υποβάλλει κανονικά την Περιοδική με τα σωστά στοιχεία μου είπε να μην κάνω τίποτα επειδή το τμήμα ΦΠΑ δεν είχε σχετική ενημέρωση από το υπουργείο.Τώρα πώς πρέπει να στείλω την Εκκαθαριστική?Στο τάξις δεν τη δέχεται επειδή δεν έχει υποβληθεί η Περιοδική του Α' τριμήνου και σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι πρέπει να υποβληθεί χειρόγραφα.Εγώ τι ποσό θα βάλω στην πληρωμή με περιοδικές(κωδικος 701)?Το πραγματικό ποσό που έχει πληρώσει βάσει των 3 υπόλοιπων τριμήνων?Και το ποσό που πλήρωσε βάσει έκθεσης ελέγχου θα δηλωθεί και αν ναι σε ποιο κωδικό?Και πως θα συμφωνήσουν τα βιβλία και η Εκκαθαριστική?Παρακαλώ όποιον έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα να με βοηθήσει.Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Με κάθε επιφύλαξη,

είχα αντίστοιχη περίπτωση και απο το τμήμα φπα της ΔΟΥ μου είπαν πως θα υποβληθούν όλες οι δηλώσεις και στην εκκαθαριστικη αφού γράψουμε όλες τις καταβολές, θα εμφανίζεται σαν πιστωτικό η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδή πρώτη φορά καλούν πελάτη μου για έλεγχο του φπα να ρωτήσω και εγώ κάτι. του έγινε προσωρινός έλεγχος γιατί δεν είχε υποβάλλει δύο τρίμηνα του 2011 (στο βιβλίο εσόδων εξόδων αναφέρει ότι έγινε θεώρηση και έχει υπογραφή του εφοριακού) δεν έχει κοινοποιηθεί ακόμη Έκθεση Προσωρινού Ελέγχου ΦΠΑ και Πράξη Προσδιορισμού ΦΠΑ. εγώ την εκκαθαριστική θα την υποβάλλω κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδή πρώτη φορά καλούν πελάτη μου για έλεγχο του φπα να ρωτήσω και εγώ κάτι. του έγινε προσωρινός έλεγχος γιατί δεν είχε υποβάλλει δύο τρίμηνα του 2011 (στο βιβλίο εσόδων εξόδων αναφέρει ότι έγινε θεώρηση και έχει υπογραφή του εφοριακού) δεν έχει κοινοποιηθεί ακόμη Έκθεση Προσωρινού Ελέγχου ΦΠΑ και Πράξη Προσδιορισμού ΦΠΑ. εγώ την εκκαθαριστική θα την υποβάλλω κανονικά?

καλημέρα,

επειδή έχω την ίδια περίπτωση μου είπαν ότι για να μπορέσω να στείλω εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ θα πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση από την πράξη προσδιορισμού, ισχύει κάτι τέτοιο; την έκθεση πάντως την έχουμε παραλάβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έχω καταλάβει ότι κανείς δεν ξέρει τι γίνεται με τις Εκθέσεις Ελέγχου ΦΠΑ. 1 μήνα παλέυω με την προϊσταμένη ΦΠΑ της Γ' Πειραιά, αλλά ούτε εκείνη έχει ενημερωθεί,ούτε από το Υπουργείο δίνουν ξεκάθαρη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κατάλαβα καλά δεν μπορείτε να στείλετε την εκκαθαριστική διότι κτυπάει ο 701 αφού βλέπει το σύστημα μόνο τις πληρωμές από τις περιοδικές και όχι τον καταλογισμό. Σε επικοινωνία που είχα με την ΔΟΥ μου είπαν ότι το ποσό του καταλογισμού πρέπει να γραφεί στον κωδικό 703 λοιπά προστιθέμενα ποσά ώστε να μπορεί να φύγει κανονικά η εκκαθαριστική.

Την απάντηση την δίνω με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν βρήκα κάποια πολ για να την στηρίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κατάλαβα καλά δεν μπορείτε να στείλετε την εκκαθαριστική διότι κτυπάει ο 701 αφού βλέπει το σύστημα μόνο τις πληρωμές από τις περιοδικές και όχι τον καταλογισμό. Σε επικοινωνία που είχα με την ΔΟΥ μου είπαν ότι το ποσό του καταλογισμού πρέπει να γραφεί στον κωδικό 703 λοιπά προστιθέμενα ποσά ώστε να μπορεί να φύγει κανονικά η εκκαθαριστική.

Την απάντηση την δίνω με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν βρήκα κάποια πολ για να την στηρίξω.

Την ίδια απάντηση απο ΔΟΥ έλαβα και εγώ

Κωδικός 703 λοιπά προστιθέμενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδιά εμένα δεν με αφήνει καν να υποβάλλω εκκαθαριστική γιατί δεν έχουν υποβληθεί όλες οι περιοδικές δηλώσεις φπα!

Εμένα που μου έτυχε τέτοια περίπτωση πήγα και βρήκα τον εφοριακό και μου πρότεινε 2 σενάρια ή αφήνω να λήξη η προθεσμία υποβολής της εκκαθαριστικής και να μου καταλογίσει και πρόστιμο εκκαθαριστικής ή μου κοινοποιει την έκθεση "δουλεύοντας λίγο παραπάνω". Προτίμησα το δεύτερο και την υπέβαλα χειρόγραφα στην Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμένα που μου έτυχε τέτοια περίπτωση πήγα και βρήκα τον εφοριακό και μου πρότεινε 2 σενάρια ή αφήνω να λήξη η προθεσμία υποβολής της εκκαθαριστικής και να μου καταλογίσει και πρόστιμο εκκαθαριστικής ή μου κοινοποιει την έκθεση "δουλεύοντας λίγο παραπάνω". Προτίμησα το δεύτερο και την υπέβαλα χειρόγραφα στην Δ.Ο.Υ.

και εγώ για χειρόγραφα το κόβω αλλά έλεγα να γλυτώσω την διαδικασία στην ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωδ. 703. α) Το πιστωτικό υπόλοιπο της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου,

β) Το φόρο (χωρίς προσαυξήσεις) που βεβαιώθηκε ανεξάρτητα αν καταβλήθηκε ή οφείλεται, μετά από προσωρινό έλεγχο για φορολογικές περιόδους της ίδιας διαχειριστικής περιόδου, εφόσον η πράξη προσδιορισμού του φόρου έχει οριστικοποιηθεί ή έχει ασκηθεί προσφυγή πριν την υποβολή της εκκαθαριστικής δήλωσης.

γ) Τυχόν ποσά Φ.Π.Α. που έχετε καταβάλει στη διαχειριστική περίοδο αχρεώστητα και έχετε δικαίωμα συμψηφισμού, επισυνάπτοντας τα σχετικά δικαιολογητικά.

δ) Τυχόν ποσό για έκπτωση του κωδ. 705 της δήλωσης αποθεμάτων μετάταξης (έντυπο 012 Φ.Π.Α.), που έχετε συμψηφίσει μέσα στη διαχειριστική περίοδο.

ε) Το ποσό Φ.Π.Α. που καταβλήθηκε στο Τελωνείο από τους εγκεκριμένους αποθηκευτές αγαθών με Ε.Φ.Κ. και τους εγγεγραμμένους επιτηδευματίες ή εισαγωγείς βιομηχανοποιημένων καπνών κατά τη θέση αγαθών τους σε ανάλωση.

στ) Το βάσει δήλωσης ποσό του φόρου που πληρώσατε με τις ειδικές δηλώσεις Φ.Π.Α. για τη μεταβίβαση των υποκειμένων σε Φ.Π.Α. ακινήτων, που αφορούν τη διαχειριστική σας περίοδο, χωρίς τις προσαυξήσεις και τα πρόστιμα.

Από τις οδηγίες συμπλήρωσης του εντύπου. Όσο αφορά τις περιοδικές που δεν υποβλήθηκαν πράξε ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωδ. 703. α) Το πιστωτικό υπόλοιπο της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου,

β) Το φόρο (χωρίς προσαυξήσεις) που βεβαιώθηκε ανεξάρτητα αν καταβλήθηκε ή οφείλεται, μετά από προσωρινό έλεγχο για φορολογικές περιόδους της ίδιας διαχειριστικής περιόδου, εφόσον η πράξη προσδιορισμού του φόρου έχει οριστικοποιηθεί ή έχει ασκηθεί προσφυγή πριν την υποβολή της εκκαθαριστικής δήλωσης.

γ) Τυχόν ποσά Φ.Π.Α. που έχετε καταβάλει στη διαχειριστική περίοδο αχρεώστητα και έχετε δικαίωμα συμψηφισμού, επισυνάπτοντας τα σχετικά δικαιολογητικά.

δ) Τυχόν ποσό για έκπτωση του κωδ. 705 της δήλωσης αποθεμάτων μετάταξης (έντυπο 012 Φ.Π.Α.), που έχετε συμψηφίσει μέσα στη διαχειριστική περίοδο.

ε) Το ποσό Φ.Π.Α. που καταβλήθηκε στο Τελωνείο από τους εγκεκριμένους αποθηκευτές αγαθών με Ε.Φ.Κ. και τους εγγεγραμμένους επιτηδευματίες ή εισαγωγείς βιομηχανοποιημένων καπνών κατά τη θέση αγαθών τους σε ανάλωση.

στ) Το βάσει δήλωσης ποσό του φόρου που πληρώσατε με τις ειδικές δηλώσεις Φ.Π.Α. για τη μεταβίβαση των υποκειμένων σε Φ.Π.Α. ακινήτων, που αφορούν τη διαχειριστική σας περίοδο, χωρίς τις προσαυξήσεις και τα πρόστιμα.

Από τις οδηγίες συμπλήρωσης του εντύπου. Όσο αφορά τις περιοδικές που δεν υποβλήθηκαν πράξε ανάλογα.

σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα

 

Καποιος συναδελφος που εχει αντιμετωπισει το

προβλημα υποβολης εκκαθαριστικης μετα απο ελεγχο

βασει 1071//2011 --και διαφορες απο  πραγματικες

μη υποβληθεισες περιοδικες.

 

Αποψεις υπουργειου και τοπικης ΔΟΥ διαφορετικες.

 

sos.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το υπουργειο λεει  βασει τεκμαρτων ακαθαριστων εσοδων να  υπολογιστουν οι περιοδικες---εκκαθαριστικη,

μετα απο μελλοντικο οριστικο ελεγχο απο βιβλια θα προσδιορισθει το οριστικο ποσο.

τα πραγματικα ακαθαριστα αλλου ειναι   αλλου  μικροτερα αλλου μεγαλυτερα βασει βιβλιων,

Μετα απο ελεγχο μπορω να υποβαλλω ( τροποποιητικη δηλωση  φπα ? :wacko: )

αρα υποβαλλω ανακριβη δηλωση ? βασει βιβλιων αν λαβω υπ'οψιν τον ελεγχο

Εχω υποβαλει ΦΕ βασει βιβλιων  .

Η δου δεν παιρνει θεση λογω μη υπαρξης διευκρινισεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Nεα συζητηση  με αλλη  δου  υποστηριζει οτι αφου γινετε ελεγχος επρεπε να χρεωθει και προστιμο για την εκκαθαριστικη

και καθως γινετε αποδοχη της καταλογιστικης πραξης δεν τιθετε αλλο θεμα.

Αρα ο φορολογουμενος οκ με ολες τις διαφορες που υπαρχουν.

(ατυπη περαιωση θα συμπληρωνα  και οπου βγει. αλλωστε ποιος θα το ψαξει?)

:mellow:

Συμπερασμα  υποβαλλω εκκαθ. βασει φυλλων ελεγχου αναφεροντας την ΠΟΛ ανευ υπογραφης του γραφειου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα

 

Καποιος συναδελφος που εχει αντιμετωπισει το

προβλημα υποβολης εκκαθαριστικης μετα απο ελεγχο

βασει 1071//2011 --και διαφορες απο  πραγματικες

μη υποβληθεισες περιοδικες.

Αποψεις υπουργειου και τοπικης ΔΟΥ διαφορετικες.

Μόλις έστειλα εκκαθαριστική ΦΠΑ(αφού είχε γίνει Πράξη προσδιορισμού ΦΠΑ και λόγο αυτού ΔΕΝ ΕΙΧΕ σταλει περιοδική ΦΠΑ 1 τριμήνου) και μου την πήρε κανονικά το taxis. Απλά κοίταξε να συμφωνούν τα ποσά και να βάλεις στον κωδικό 703 το ποσό του ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις έστειλα εκκαθαριστική ΦΠΑ(αφού είχε γίνει Πράξη προσδιορισμού ΦΠΑ και λόγο αυτού ΔΕΝ ΕΙΧΕ σταλει περιοδική ΦΠΑ 1 τριμήνου) και μου την πήρε κανονικά το taxis. Απλά κοίταξε να συμφωνούν τα ποσά και να βάλεις στον κωδικό 703 το ποσό του ελέγχου.

ok 

σε ευχαριστω με αυτο τον τροπο το ελυσα προ μηνος

 

να εισαι καλα

καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

 

Αν στείλω περιοδική φπα δ'τριμήνου 2011(προφανώς εκπρόθεσμη) με πληρωμή 10,00€,

με αφήνει αμέσως το σύστημα να υποβάλλω και την εκκαθαριστική φπα 2011 ή πρέπει να περάσουν 3 εργάσιμες ημέρες?

 

Επίσης για να γίνει δεκτή η υποβολή της εκκαθαριστικής πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό της περιοδικής ή το δέχεται ακόμα κι αν έχουν πληρωθεί 10,00€?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

 

Αν στείλω περιοδική φπα δ'τριμήνου 2011(προφανώς εκπρόθεσμη) με πληρωμή 10,00€,

με αφήνει αμέσως το σύστημα να υποβάλλω και την εκκαθαριστική φπα 2011 ή πρέπει να περάσουν 3 εργάσιμες ημέρες?

 

Επίσης για να γίνει δεκτή η υποβολή της εκκαθαριστικής πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό της περιοδικής ή το δέχεται ακόμα κι αν έχουν πληρωθεί 10,00€?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Διευκρίνηση: αναφέρομαι γενικά και όχι σε περίπτωση ελέγχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν στείλω περιοδική φπα δ'τριμήνου 2011(προφανώς εκπρόθεσμη) με πληρωμή 10,00€,


με αφήνει αμέσως το σύστημα να υποβάλλω και την εκκαθαριστική φπα 2011 ή πρέπει να περάσουν 3 εργάσιμες ημέρες?


 


Επίσης για να γίνει δεκτή η υποβολή της εκκαθαριστικής πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό της περιοδικής ή το δέχεται ακόμα κι αν έχουν πληρωθεί 10,00€?


 


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


 


Όχι δεν θα σε αφήσει να υποβάλλεις αμέσως την εκκαθαριστική, θα πρέπει να πληρωθεί το ποσό να γίνει δεκτή η πληρωμή στη τράπεζα από το σύστημα και μετά από 3 μέρες όπως λες θα μπορέσεις να στείλεις.  Θα σου βγάλει μήνυμα αφού την υποβάλλεις ηλεκτρονικά, να περάσεις από τη ΔΟΥ για το πρόστιμο.  (60-100 ευρώ ήταν σε όλες τις περιπτώσεις τις δικές μου)


Δεν είναι υποχρεωτικό να πληρωθεί όλο το ποσό της περιοδικής, με τα 10 ευρώ που πληρώνεις βεβαιώνεται το ποσό και μπορείς να πληρώσεις όσο θέλεις μετά..... 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ μπορώ να ρωτήσω κάτι άλλο;  

Έχω περίπτωση που για το Α + Β' τρίμηνο του 2011 έγινε έλεγχος και προσδιορίστηκε ΦΠΑ πχ 650 ευρώ για κάθε τρίμηνο.  Έστειλα τις περιοδικές ΦΠΑ για το Γ' και Δ' τρίμηνο όπως προκύπτει βάσει βιβλίων.   Για το Α' κ Β' τρίμηνο δεν θα στείλω περιοδικές δηλαδή;;; πώς θα στείλω εκκαθαριστική;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναγράφω την απάντηση στο τελευταίο μου ερώτημα σε περίπτωση που και κάποιος άλλος έρθει αντιμέτωπος με την ίδια απορία με εμένα στο μέλλον.

Στη δική μου περίπτωση ο έλεγχος προσωρινού ελέγχου ΦΠΑ έγινε βάσει της ΠΟΛ 1071/2011 οπότε και το σύστημα του taxis δεν αναγνωρίζει ότι πχ για το Α & Β τρίμηνο του 2011 (στη περίπτωσή μου) είχε προσδιορισθεί ΦΠΑ και πληρώθηκε.

Οπότε η Εκκαθαριστική ΦΠΑ υποβάλλεται χειρόγραφη στη ΔΟΥ συμπληρώνοντας στον κωδικό: 701 της εκκ/κής το ποσό του ΦΠΑ που πληρώθηκε με τις περιοδικές που υποβλήθηκαν και στον κωδικό 703 συμπληρώνουμε το ποσό ΦΠΑ που προέκυψε ύστερα από την Έκθεση προσωρινού ελέγχου ΦΠΑ των συγκεκριμένων τριμήνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ εχθές σε ΔΟΥ μου είπαν οτι είναι θέμα taxis και να μιλήσω με αυτούς για να το ανοίξουν και να τις υποβάλλω. Το Taxis φυσικά με παρέμπεψε στη ΔΟΥ πάλι και να τους πάρουμε απο εκεί τηλέφωνο να συννενοηθούν μεταξύ τους... :blink:

Δημόσιο..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οτι πλήρωσες θα πάει τσον κωδικό που αναγράφονται οι πληρωμές , ενώ το ποσό που βεβαιώθηκε (χωρίς προσαυξήσεις) στον 703.  Σωστά τα έγραψε παραπάνω η συνάδελφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...