Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΕΛΠ ΤΗΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΤΩΝ Ζ ΜΕ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΛΕΟΝ


polycro

Ερώτηση

Διαβάζω στην πολ1003:

5.7.4 Ιδιαίτερα, για τις πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2(γ) του άρθρου 1 που χρησιμοποιούν απλογραφικό σύστημα, από το συνδυασμό των διατάξεων του άρθρου αυτού και των διατάξεων του άρθρου 12 προκύπτει ότι για τις λιανικές πωλήσεις με τη χρήση φορολογικών μηχανισμών (παράγραφοι 8 και 9 του άρθρου 12) η σχετική καταχώρηση στα λογιστικά βιβλία δύναται να διενεργείται με μία εγγραφή κατά περίοδο (τρίμηνο) και το σχετικό ποσό θα προκύπτει ως η διαφορά του σωρευτικού αθροίσματος πωλήσεων του μηχανισμού κατά την έναρξη και τη λήξη της περιόδου (μήνας ή τρίμηνο, κατά περίπτωση).

Επίσης στο άρθρο 3 παρ.12 του Ν.4308(που αναφέρεται στο τι καταχωρείται στο απλογραφικό βιβλίο) :

α) Τα πάσης φύσεως έσοδα διακεκριμένα σε έσοδα από πώληση εμπορευμάτων, από πώληση προϊόντων, από παροχή υπηρεσιών και λοιπά έσοδα.

Καταλαβαίνω λοιπόν πρώτον ότι δεν μας απασχολεί πλέον η καταχώρηση του Ζ ανά Σ.Κ.Κ όπως παλαιότερα,αλλά μόνο τα σύνολα από κάθε κλάδο εσόδων (εμπορεύματα-προιόντα -παροχή κλπ)και δεύτερον αν έχω μόνο εμπορική επειχήρηση με μία και μόνη εγγραφή,(χωρίς να απαιτείται καμία ιδιαίτερη έκδοση από την ταμειακή κάποιας μηνιαίας ή τριμηνιαίας αναφοράς-όπως επί ΚΦΑΣ),βάση  πρώτου και τελευταίου Ζ τριμήνου,καθάρισα!Καταλαβαίνω καλά?(Σημαντική μείωση χρόνου καταχώρησης των δεδομένων ταμειακής σε περιπτώσεις μόνο εμπορικών επιχειρήσεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλά κατάλαβες. Παίρνεις το προοδευτικό σύνολο που αναγράφει το Ζ της 1/1 κάθε τριμήνου το συγκρίνεις με το προοδευτικο σύνολο του Ζ της 31/03 και την διαφορά την παίρνάς σαν έσοδο στις 31/03. Σίγουρα ο χρόνος καταχώρησης θα μειωθεί πάρα πολύ αλλα και πάλι οι πελάτες σου δεν σε ρωτάν "τι φπα έχω να πληρώσω"? Οπότε και πάλι θα πρέπει να συγκρίνεις ενδιάμεσα Ζ για να τους πεις ακριβώς πόσο έχουν να πληρώσουν. Εκτός και άν δεν σε ρωτάνε.. (στείλε μου μερικούς αν περισσεύουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε πρατηριο υγρων καυσιμων με συστημα εισροων εκροων μπορω να κανω μια καταχωρηση καθε μηνα ?με εκτυπωση ενος συγκεντρωτικου απο το συστημα εισροων εκροων?

η τουλαχιστων καποιου μηνες  να καταχωρουνται συνολικα μια φορα το μηνα και καποιους (το μηνα του φπα για λογους ενημερωσεις του πελατη)μια μια ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε πρατηριο υγρων καυσιμων με συστημα εισροων εκροων μπορω να κανω μια καταχωρηση καθε μηνα ?με εκτυπωση ενος συγκεντρωτικου απο το συστημα εισροων εκροων?

η τουλαχιστων καποιου μηνες  να καταχωρουνται συνολικα μια φορα το μηνα και καποιους (το μηνα του φπα για λογους ενημερωσεις του πελατη)μια μια ?

ευχαριστω

Εννοείται ότι μπορείς να το κάνεις απλά σε ενδεχόμενο έλεγχο να μπορείς να αποδείξεις πως προέκυψε αυτή η καταχώρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε πρατηριο υγρων καυσιμων με συστημα εισροων εκροων μπορω να κανω μια καταχωρηση καθε μηνα ?με εκτυπωση ενος συγκεντρωτικου απο το συστημα εισροων εκροων?

η τουλαχιστων καποιου μηνες  να καταχωρουνται συνολικα μια φορα το μηνα και καποιους (το μηνα του φπα για λογους ενημερωσεις του πελατη)μια μια ?

ευχαριστω

Εγώ αυτό κάνω απο 01/01/15

 

Εκτυπώνω μια κατάσταση πωλήσεων εισροών-εκροών σε μηνιαία βάση που έχει αναλυτικά τις ημερήσιες κινήσεις του μήνα και τους αριθμούς των εκδοθέντων παραστατικών και καταχωρώ μόνο τα σύνολα του μήνα ανά είδος καυσίμου με 31 του μήνα

 

Επειδή κάποια βενζινάδικα έχουν και εμπορικό πρόγραμμα για τις υπόλοιπες κινήσεις πωλήσεων (χονδρική καυσίμων, χονδρ. λοιπών ειδών και λιανική) τα ίδια κάνω και εκεί. Μία φορά το μήνα εκτυπώνω τις αναλυτικές ημερήσιες καταστάσεις τις οποίες τις βάζω αρχείο, μαζί με μια συγκεντρωτική μηνιαία κατάσταση  πώλησης ανά είδος την οποία και καταχωρώ στα βιβλία  (τώρα τελευταία να πω την αλήθεια όλα αυτά τα κρατάω και σε ηλεκτρονικό αρχείο πχ excel, εφόσον βέβαια δίνουν αυτή τη δυνατότητα τα προγράμματα)

 

Βασικά τον μήνα στα έσοδα κάνω τρεις εγγραφές

τις 2 πιο πάνω συν τον αντιλογισμό του εισροών εκροών από λιανική σε χονδρική

 

Βέβαια τα ΕΛΠ σου δίνουν τη δυνατότητα να το κάνεις και μία φορά το τρίμηνο, αλλά θεωρώ ότι είναι too match. Είπαμε να κερδίζουμε καταχωρήσεις αλλά ε δεν μου πάει

 

Τις ΜΥΦ πωλήσεων έτσι και αλλιώς από το εμπορικό τους τις βγάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αυτό κάνω απο 01/01/15

 

Εκτυπώνω μια κατάσταση πωλήσεων εισροών-εκροών σε μηνιαία βάση που έχει αναλυτικά τις ημερήσιες κινήσεις του μήνα και τους αριθμούς των εκδοθέντων παραστατικών και καταχωρώ μόνο τα σύνολα του μήνα ανά είδος καυσίμου με 31 του μήνα

 

Επειδή κάποια βενζινάδικα έχουν και εμπορικό πρόγραμμα για τις υπόλοιπες κινήσεις πωλήσεων (χονδρική καυσίμων, χονδρ. λοιπών ειδών και λιανική) τα ίδια κάνω και εκεί. Μία φορά το μήνα εκτυπώνω τις αναλυτικές ημερήσιες καταστάσεις τις οποίες τις βάζω αρχείο, μαζί με μια συγκεντρωτική μηνιαία κατάσταση  πώλησης ανά είδος την οποία και καταχωρώ στα βιβλία  (τώρα τελευταία να πω την αλήθεια όλα αυτά τα κρατάω και σε ηλεκτρονικό αρχείο πχ excel, εφόσον βέβαια δίνουν αυτή τη δυνατότητα τα προγράμματα)

 

Βασικά τον μήνα στα έσοδα κάνω τρεις εγγραφές

τις 2 πιο πάνω συν τον αντιλογισμό του εισροών εκροών από λιανική σε χονδρική

 

Βέβαια τα ΕΛΠ σου δίνουν τη δυνατότητα να το κάνεις και μία φορά το τρίμηνο, αλλά θεωρώ ότι είναι too match. Είπαμε να κερδίζουμε καταχωρήσεις αλλά ε δεν μου πάει

 

Τις ΜΥΦ πωλήσεων έτσι και αλλιώς από το εμπορικό τους τις βγάζω

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά κατάλαβες. Παίρνεις το προοδευτικό σύνολο που αναγράφει το Ζ της 1/1 κάθε τριμήνου το συγκρίνεις με το προοδευτικο σύνολο του Ζ της 31/03 και την διαφορά την παίρνάς σαν έσοδο στις 31/03. Σίγουρα ο χρόνος καταχώρησης θα μειωθεί πάρα πολύ αλλα και πάλι οι πελάτες σου δεν σε ρωτάν "τι φπα έχω να πληρώσω"? Οπότε και πάλι θα πρέπει να συγκρίνεις ενδιάμεσα Ζ για να τους πεις ακριβώς πόσο έχουν να πληρώσουν. Εκτός και άν δεν σε ρωτάνε.. (στείλε μου μερικούς αν περισσεύουν)

μπορείς να κάνεις αυτήν την καταχώρηση και κάθε 15 μέρες αν θές ή κάθε μήνα για να έχεις μία εικόνα πιό άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα ίδια ισχύουν και για Ζ από ΕΑΦΔΣΣ π.χ. εστιατορίου ? 

Το πρόγραμμα βγάζει ημερήσιο Ζ , αλλά μπορεί να βγάλει και μηνιαίο σύνολο των Ζ (ή άλλη περιοδικότητα)

Πρέπει να καταχωρώ ένα-ένα Ζ , ή μου κάνει και η μηνιαία αναφορά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, SELECTOR είπε

Τα ίδια ισχύουν και για Ζ από ΕΑΦΔΣΣ π.χ. εστιατορίου ? 

Το πρόγραμμα βγάζει ημερήσιο Ζ , αλλά μπορεί να βγάλει και μηνιαίο σύνολο των Ζ (ή άλλη περιοδικότητα)

Πρέπει να καταχωρώ ένα-ένα Ζ , ή μου κάνει και η μηνιαία αναφορά ?

 

16 ώρες πριν, 125883623 είπε

ΝΑΙ .ΆΛΛΑ ΣΤΑ ΔΙΠΛΟΓΡΑΦΙΚΆ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΕΊ ΤΟ ΗΜΕΡΉΣΙΟ  ΤΑΜΕΊΟ : 

Η ερώτησή μου αφορά απλογραφικά , δεν το έγραψα από την αρχή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! Ναι κανονικά μηνιαίο Ζ μπορείς να περνας εφοσον έχεις απλογραφικά. Σε οποιαδήποτε επιχείρηση μπορείς να το κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
47 λεπτά πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

υπάρχουν και ταμειακές μηχανές που εκδίδουν μηνιαίο Ζ 

 

55 λεπτά πριν, DINAKOUM είπε

Καλημέρα! Ναι κανονικά μηνιαίο Ζ μπορείς να περνας εφοσον έχεις απλογραφικά. Σε οποιαδήποτε επιχείρηση μπορείς να το κάνεις. 

Σύμφωνοι , απλά στο Ζ από ταμειακή υπάρχουν προοδευτικά αθροίσματα για προσθαφαιρέσεις, ενώ το Ζ από μηχανισμό είναι μια απλή εκτύπωση , χωρίς προοδευτικά σύνολα για προσθαφαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν μιλάω για μηνιαίο Ζ , εννοώ ταμειακές μηχανες που έχουν την δυνατότητα να το εκδώσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

όταν μιλάω για μηνιαίο Ζ , εννοώ ταμειακές μηχανες που έχουν την δυνατότητα να το εκδώσουν 

Αυτό είναι και το ερώτημά μου , αν μπορώ να κάνω το ίδιο με το μηνιαίο Ζ της ταμειακής, και με τον μηχανισμό.

 

20 ώρες πριν, SELECTOR είπε

Τα ίδια ισχύουν και για Ζ από ΕΑΦΔΣΣ π.χ. εστιατορίου ? 

Το πρόγραμμα βγάζει ημερήσιο Ζ , αλλά μπορεί να βγάλει και μηνιαίο σύνολο των Ζ (ή άλλη περιοδικότητα)

Πρέπει να καταχωρώ ένα-ένα Ζ , ή μου κάνει και η μηνιαία αναφορά ?

 

1 ώρα πριν, SELECTOR είπε

 

Σύμφωνοι , απλά στο Ζ από ταμειακή υπάρχουν προοδευτικά αθροίσματα για προσθαφαιρέσεις, ενώ το Ζ από μηχανισμό είναι μια απλή εκτύπωση , χωρίς προοδευτικά σύνολα για προσθαφαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχουν ταμειακές στο μηνιαίο ζήτα να αναγράφουν και τα τμήματα?

π.χ. ποτά,φαγητό πακέτο κλπ?? 

Το εκδίδεται εσείς ή λέτε στους πελάτες να μάθουν να το εκδίδουν  και να το φέρνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μέχρι στιγμής δεν παρέχω υπηρεσίες έκδοσης Ζ :P (πλάκα κάνω) 
έχουν μάθει οι επαγγελματίες και κάθε τέλος του μήνα το εκδίδουν και έχει όσες πληροφορίες έχει και το ημερήσιο Ζ
(να διευκρινίσω ότι δεν το κάνουν όλες οι μηχανές) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

μέχρι στιγμής δεν παρέχω υπηρεσίες έκδοσης Ζ :P (πλάκα κάνω) 
έχουν μάθει οι επαγγελματίες και κάθε τέλος του μήνα το εκδίδουν και έχει όσες πληροφορίες έχει και το ημερήσιο Ζ
(να διευκρινίσω ότι δεν το κάνουν όλες οι μηχανές) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...