Προς το περιεχόμενο

ΑΓΡΑΝΑΠΑΥΣΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΚΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα μια βοήθεια απο συναδέλφους που γνωρίζουν πως αντιμετωπίζουμε την αγρανάπαυση φορολογικά..Ηρθε ένας πελάτης που έχει κάποια στρεμματα σε αγρανάπαυση..Σύμφωνα με τα λεγομενά του κατεθετε την φορολογική του δήλωση χωρίς να συμπληρώνει τεκμαρτό εισόδημα (λογικό μου ακούγεται)για τα στεμματα αυτά.Μάλιστα μου είπε ότι αυτό είναι προυπόθεση για να μπορει να είσπρατει την επιδότηση..Φέτος στην εφορία του είπαν ότι πρεπει να υπολογίσει τεκμαρτό εισόδημα και δεν του παρέλαβαν τη δήλωση...Μπόρει κάποιος να με βοήθήσει σχετικά με το θέμα αυτό...Που μπορώ να βρώ διατάξεις σχετικά με την αγρανάπαυση και την αντιμετωπισή τους φορολογικά?

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλε με pm ενα φαξ να σου στειλω το παρακατω θεμα απο Σταματοπουλο-καραβοκυρη εκδοση 2007 σελ.1538

16.Σε περιπτωση αγραναπαυσης δν δημιουργειτε υποχρεωση δηλωσης καθαρου γεωργιου εισοδηματος (Σχετ.εγγρ.1056225/1191/9.5.1995)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα αγροτεμάχια βρίσκονται σε αγρανάπαυση γιατί υπάρχει επιδότηση και είναι μισθωμένα θα πρέπει να φαίνονται στη δήλωση του μισθωτή;

και αν ναι πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα αγροτεμάχια βρίσκονται σε αγρανάπαυση γιατί υπάρχει επιδότηση και είναι μισθωμένα θα πρέπει να φαίνονται στη δήλωση του μισθωτή;

και αν ναι πως;

Ελένη καλησπέρα ,

τι εννοείς σε αγρανάπαυση και μισθωμένα ?

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα

Αν είναι σε αγρανάπαυση δεν μπορεί να μισθώνονται ,

και αν είναι μισθωμένα δεν μπορεί να είναι σε αγρανάπαυση .

Δώσε λεπτομέρειες ,

καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο καλημέρα,

Εννοώ ότι,

εγώ έχω ένα χωράφι και το εκμισθώνω σε 'σένα, εσύ όμως στη δήλωση του ΟΣΔΕ το δηλώνεις αγρανάπαυση ( περιοχή ΑΓ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ και ΧΟΡΤΙΑΤΗ - λίμνη- για να καταλάβεις), εσύ γι' αυτό το χωράφι το μόνο που κάνεις στη δήλωση σου Ε1 είναι να δηλώσεις το ενοίκιο που πληρώνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλε με pm ενα φαξ να σου στειλω το παρακατω θεμα απο Σταματοπουλο-καραβοκυρη εκδοση 2007 σελ.1538

16.Σε περιπτωση αγραναπαυσης δν δημιουργειτε υποχρεωση δηλωσης καθαρου γεωργιου εισοδηματος (Σχετ.εγγρ.1056225/1191/9.5.1995)

Θα μπορούσατε να το ανεβάσετε;Με ενδιαφέρει κι εμένα το ζήτημα αυτό. Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσατε να το ανεβάσετε;Με ενδιαφέρει κι εμένα το ζήτημα αυτό. Ευχαριστώ !!

Στειλε με pm αριθμο φαξ να σου το στειλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο καλημέρα,

Εννοώ ότι,

εγώ έχω ένα χωράφι και το εκμισθώνω σε 'σένα, εσύ όμως στη δήλωση του ΟΣΔΕ το δηλώνεις αγρανάπαυση ( περιοχή ΑΓ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ και ΧΟΡΤΙΑΤΗ - λίμνη- για να καταλάβεις), εσύ γι' αυτό το χωράφι το μόνο που κάνεις στη δήλωση σου Ε1 είναι να δηλώσεις το ενοίκιο που πληρώνεις;

Γειά σου Ελένη,

πολύ σωστά ,

αφού δεν σου αποφέρει εισόδημα δεν χρειάζεται κάτι άλλο .

Εγώ πάντως το βάζω πληροφοριακά στο Ε1 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρακτική που ακολουθώ και που ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα, είναι να γράφω στο Ε1, εκεί στον πίνακα με τα αγροτικά εισοδήματα, όσα αγροκτήματα είναι σε αγρανάπαυση ή έχουν νεόφυτα δέντρα, χωρίς, φυσικά, εισόδημα. Με τον τρόπο αυτό, είναι εύκολο να διασταυρωθεί το Ε9 με τις ιδιοκτησίες, το Ε2 με τα τυχόν εκμισθούμενα, και ο πίνακας με τα ενοίκια επαγγελματικής εγκατάστασης, όπου αναγράφω όλα τα αγροκτήματα που μισθώνει ο αγρότης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Στην ηλεκτρονική υποβολή το σύστημα δεν δέχεται 0 στον κωδ. 915 καθαρό γεωργικό εισόδημα με βάση το αντικειμενικό σύστημα και ποσό στον 335 ενοίκια γεωργικής γης.

Το 0 στον 915 προκύπτει από αγρανάπαυση.

Πως θα υποβληθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...