Προς το περιεχόμενο
  • 0

έκπτωση ή μη δαπάνης που αφορά σε αγορά αγαθ ή λήψη υπηρεσ άνω των 500 ευρώ


2008

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους,

 

 

γνωρίζει κάποιος με την τραπεζική αυτή αργια αν εχει βγει καποια δειυκρίνιση απο το υπουργείο  για το αν θα μπορουσαν οι επιχειρήσεις για το χρονικό αυτο διαστημα να  συναλλάσονται με μετρητά ανω των 500 ευρώ;

 

εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι (καταλαβαίνω ότι δεν θα ασχοληθούν με αυτο τωρα) ,απλά αν καποιος συνάδελφος που  του έχει τεθεί και αυτό το ερώτημα έχει βρει κάτι;

 

 Ευχαριστώ ,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 Μόνο οι συντάξεις τους ενδιαφέρουν συνάδελφε . Θεωρώ ότι γι αυτό το διάστημα εκ των υστέρων θα βγει κάποια διευκρίνηση αλλά σε κάθε περίπτωση επειδή οι Τράπεζες κάνουν συναλλαγές ίσως σου δώσουν λύση .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για την εξόφληση τιμολογίων μετά τις 28/6 χωρίς τραπεζικά μέσα. στην 1143/2015 έχει 2 αντιφατικές γραμμές

 

γίνεται δεκτό ότι οι δαπάνες που αφορούν σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών και εξοφλούνται κατά το χρονικό διάστημα από 28 Ιουνίου και έως τη λήξη της προβλεπόμενης

και μετά αναφέρει ότι «Τα ανωτέρω εφαρμόζονται για την εξόφληση τιμολογίων και γενικά στοιχείων που έχουν εκδοθεί ως και την 28.06.2015.»

 

τους ξέφυγε ένα "και" ή μου φαίνεται? (Τα ανωτέρω εφαρμόζονται και για την εξόφληση τιμολογίων…)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

για την εξόφληση τιμολογίων μετά τις 28/6 χωρίς τραπεζικά μέσα. στην 1143/2015 έχει 2 αντιφατικές γραμμές

 

γίνεται δεκτό ότι οι δαπάνες που αφορούν σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών και εξοφλούνται κατά το χρονικό διάστημα από 28 Ιουνίου και έως τη λήξη της προβλεπόμενης

και μετά αναφέρει ότι «Τα ανωτέρω εφαρμόζονται για την εξόφληση τιμολογίων και γενικά στοιχείων που έχουν εκδοθεί ως και την 28.06.2015.»

 

τους ξέφυγε ένα "και" ή μου φαίνεται? (Τα ανωτέρω εφαρμόζονται και για την εξόφληση τιμολογίων…)

 

 

Σας φαίνεται.

Κατά το διάστημα από 28/06 έως ??/?? μπορούν να εξοφλούνται τοις μετρητοίς τιμολόγια που εκδόθηκαν από όποτε έως και 28/06.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας φαίνεται.

Κατά το διάστημα από 28/06 έως ??/?? μπορούν να εξοφλούνται τοις μετρητοίς τιμολόγια που εκδόθηκαν από όποτε έως και 28/06.

 

μου φαίνεται τί συνάδελφε?

έως την λήξη του ΠΝΠ που πήρε παράταση άλλες 2 ημέρες...

 

Με αφορμή προφορικά ερωτήματα που τίθενται στην υπηρεσία μας, αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, με την παρούσα γίνεται δεκτό ότι οι δαπάνες που αφορούν σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών και εξοφλούνται κατά το χρονικό διάστημα από 28 Ιουνίου και έως τη λήξη της προβλεπόμενης από την Π.Ν.Π. «Τραπεζική αργία βραχείας διάρκειας» (ΦΕΚ 65Α΄/28.06.2015) τραπεζικής αργίας, χωρίς τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα κατά παρέκκλιση των διατάξεων της περ. β΄ του άρθρου 23 του ν.4172/2013. Τα ανωτέρω  εφαρμόζονται και για την εξόφληση τιμολογίων και γενικά στοιχείων που έχουν εκδοθεί ως και την 28.06.2015.

 

εάν υπήρχε το και που έχω με κόκκινο δεν θα υπήρχε αντίφαση.

 

η εύκολη λύση είναι να τα πάρει ο πελάτης μετρητά και όταν ανοίξουν οι τράπεζες να κάνει κατάθεση, αλλά για μένα δεν είναι το θέμα αλλά το πως είναι γραμμένη η πολ.

 

δηλαδή η διοίκηση μου δίνει άφεση αμαρτιών για τα τιμολόγια πριν τις 28/6 και γι αυτά που θα εκδοθούν μέσα στον πανικό τα θέλει υποχρεωτικά μέσω τραπέζης με κλειστές τις τράπεζες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μου φαίνεται τί συνάδελφε?

έως την λήξη του ΠΝΠ που πήρε παράταση άλλες 2 ημέρες...

 

Με αφορμή προφορικά ερωτήματα που τίθενται στην υπηρεσία μας, αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, με την παρούσα γίνεται δεκτό ότι οι δαπάνες που αφορούν σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών και εξοφλούνται κατά το χρονικό διάστημα από 28 Ιουνίου και έως τη λήξη της προβλεπόμενης από την Π.Ν.Π. «Τραπεζική αργία βραχείας διάρκειας» (ΦΕΚ 65Α΄/28.06.2015) τραπεζικής αργίας, χωρίς τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα κατά παρέκκλιση των διατάξεων της περ. β΄ του άρθρου 23 του ν.4172/2013. Τα ανωτέρω και εφαρμόζονται για την εξόφληση τιμολογίων και γενικά στοιχείων που έχουν εκδοθεί ως και την 28.06.2015.

 

εάν υπήρχε το και που έχω με κόκκινο δεν θα υπήρχε αντίφαση.

 

η εύκολη λύση είναι να τα πάρει ο πελάτης μετρητά και όταν ανοίξουν οι τράπεζες να κάνει κατάθεση, αλλά για μένα δεν είναι το θέμα αλλά το πως είναι γραμμένη η πολ.

 

δηλαδή η διοίκηση μου δίνει άφεση αμαρτιών για τα τιμολόγια πριν τις 28/6 και γι αυτά που θα εκδοθούν μέσα στον πανικό τα θέλει υποχρεωτικά μέσω τραπέζης με κλειστές τις τράπεζες?

 

Σας απάντησα ότι έτσι όπως είναι διατυπωμένο είναι σαφές το νόημα του. Δεν χρειάζεται κανένα "και".

Με το δικό σας "και" δεν βγάζω νόημα.

 

Αν τώρα θέλετε να πείτε ότι έπρεπε να συμπεριλάβουν και τα τιμολόγια που εκδίδονται εντός της τραπεζικής αργίας, έπρεπε να γράφουν:

Τα ανωτέρω εφαρμόζονται για την εξόφληση τιμολογίων και γενικά στοιχείων που θα έχουν εκδοθεί ως και τη λήξη της τραπεζικής αργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας απάντησα ότι έτσι όπως είναι διατυπωμένο είναι σαφές το νόημα του. Δεν χρειάζεται κανένα "και".

Με το δικό σας "και" δεν βγάζω νόημα.

 

Αν τώρα θέλετε να πείτε ότι έπρεπε να συμπεριλάβουν και τα τιμολόγια που εκδίδονται εντός της τραπεζικής αργίας, έπρεπε να γράφουν:

Τα ανωτέρω εφαρμόζονται για την εξόφληση τιμολογίων και γενικά στοιχείων που θα έχουν εκδοθεί ως και τη λήξη της τραπεζικής αργίας.

το και έπρεπε να μπει μετά το "εφαρμόζονται".

 

άρα ουσιαστικά η διοίκηση μου δίνει άφεση αμαρτιών για παραστατικά πριν τις 28/6 ενώ μετά απαιτεί να τηρηθούν οι διατάξεις της περ. β΄ του άρθρου 23 του ν.4172/2013.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...