Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απαλλαγή ασφαλισης ΟΑΕΕ για το διάστημα επισχεσης εργασιας ΙΚΑ


MariaLog

Ερώτηση

Καλημέρα!

Γνωρίζει καποιος συνάδελφος, αν ατομική επιχείρηση, για την οποία ο επιχειρηματίας ως νεος ασφαλισμένος παράλληλα στο ΙΚΑ, είχε πάρει απαλλαγή από το ΤΕΒΕ, μπορεί να ανανεώσει την απαλλαγή ενώ έχει κάνει επίσχεση εργασίας στον εργοδότη του τον τελευταίο χρόνο?

Τυπικά ο εργοδότης έχει υποχρέωση να υποβάλλει ενσημα και να καταβάλλει εισφορές, κάτι όμως που στην πράξη δε γίνεται....

Στο ΤΕΒΕ μου είπαν θέλουν να δουν ένσημα και πως δε γίνεται να πάρει απαλλαγή και πρέπει να καταβάλλει αναδρομικά τις εισφορές ενός έτους! Αν τα ένσημα μπουν (το θεωρεί απίθανο), τότε θα επιστραφούν και οι εισφορές από το ΤΕΒΕ.

Θα με ενδιέφεραν οι απόψεις σας ή η εμπειρία σας σε αντίστοιχη περίπτωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πέτρο σε ευχαριστώ!

Το έχω δει και εγώ αυτό αλλά δεν θα με βοηθήσει.

Στο ΤΕΒΕ θέλουν να δουν ένσημα. Το γνωρίζουν περι ασφάλισης και συνέχισής της, αλλά θέλουν ένσημα, που ο εργοδότης δεν έχει υποβάλλει ΑΠΔ όμως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνηθως τα ενσημα το ΙΚΑ τα υπολογιζει και τα καταχωρει με την αποφαση του δικαστηριου αν γινει η αλλιως θα πρεπει ο εργοδοτης να στελνει κανονικα ΑΠΔ............ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς δεν έχει γινει τίποτα από τα δυο, ούτε δικαστήριο ούτε ΑΠΔ. Είναι στον "αέρα" όλα....

Θέλω να δω αν κάποιος συνάδελφος έχει καταφέρει να πάρει ανανέωση της απαλλαγής, καθώς φαντάζομαι θα είναι αρκετοί με επίσχεση και απαλλαγή ΤΕΒΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...