Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΙΝΑΚΑς ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


επισκέπτη BIP

Ερώτηση

Καλημ'ερα σας θά θέ "θελα να ρωτ'ησω να σας ρωτήσω εαν εχει αλλάξει κάτι με τον πίνακα νπροσώπικου στην επιθεώρηση εργασίας γιατί έστειλα την προηγούμενη εβδομάδα ενα πίνακα και μας βάλανε να σβήσουμε τουσ μισθούσ(τεκμαρτα ημεομίσθια) απο τον πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλημ'ερα σας θά θέ "θελα να ρωτ'ησω να σας ρωτήσω εαν εχει αλλάξει κάτι με τον πίνακα νπροσώπικου στην επιθεώρηση εργασίας γιατί έστειλα την προηγούμενη εβδομάδα ενα πίνακα και μας βάλανε να σβήσουμε τουσ μισθούσ(τεκμαρτα ημεομίσθια) απο τον πίνακα.

Καλά σας κάνανε.... Όχι δηλαδή πως αν το αφήνανε θα γινότανε και τίποτα.... Πάντως, εκεί γράφουμε τις αμοιβές των (μιλάμε για σερβιτόρους?????) εργαζομένων. Τα τεκμαρτά ημερομίσθια χρησιμεύουν μόνο στο ΙΚΑ για την ασφάλισή τους... Άλλο η ασφάλιση, άλλο η αμοιβή τους. Αν για παράδειγμα μιλάμε για σερβιτόρους, αμοίβονται (ανάλογα με το κατάστημα που δουλεύουν) με ένα ποσοστό επί των πωλήσεων του μαγαζιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είναι σερβιτόροι, να γράψετε στη στήλη μισθός: "με ποσοστά", αυτό φτάνει στην Επιθεώρηση που έτσι κι αλλιώς δεν γνωρίζει πως υπολογίζονται τα ποσοστά, ούτε μπορεί να κάνει αντιπαραβολή, μόνο να διαβιβάσει υπηρεσιακά στο ΣΔΟΕ (δεν θυμάμαι πως λέγεται τώρα) αίτηση για έλεγχο προς την επιχείρηση.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα παίδες ,

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ,

Θα ήθελα τα φώτα σας επειδή προέκυψε ένα πρόβλημα σχετικά με την υποβολή πίνακα προσωπικού

(για νέα πρόσληψη)

και δεν βρίσκω κάτι πιο σχετικό από αυτό,

Άρθρο 16

Υποβολή καταστάσεων προσωπικού και προγραµµάτων ωρών εργασίας

Το άρθρο 4 του ν.δ. 515/1970 (ΦΕΚ 95 Α΄) "περί χρονικών ορίων εργασίας µισθωτών", όπως

συµπληρώθηκε µε την παράγραφο 2 του άρθρου 18 του ν. 1082/1980 (ΦΕΚ 250 Α΄), καθώς

και οι παράγραφοι α και β του άρθρου 13 του ν.δ. 1037/1971 (ΦΕΚ 235 Α΄) "περί χρονικών

ορίων λειτουργίας καταστηµάτων και εργασίας του προσωπικού αυτών" αντικαθίσταται ως

εξής:

«1. Κάθε εργοδότης υπαγόµενος στις διατάξεις του παρόντος υποχρεούται όπως µια φορά το

χρόνο και κατά το χρονικό διάστηµα από 15 Σεπτεµβρίου έως 15 Νοεµβρίου καταθέτει, καθ’

οιονδήποτε τρόπο, στην αρµόδια υπηρεσία του Σ.ΕΠ.Ε.-Τµήµα Κοινωνικής Επιθεώρησης, εις

διπλούν, πίνακα µε την επωνυµία, το είδος, τον τόπο λειτουργίας και το Α.Φ.Μ. της

επιχείρησης ο οποίος θα περιλαµβάνει τα παρακάτω στοιχεία ενός εκάστου των

απασχολούµενων σε αυτή µισθωτών:

Το ερώτημα μου :

Μπορώ να υποβάλλω Πίνακα Προσωπικού (για νέα πρόσληψη) μέσω fax ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ερώτημα μου :

Μπορώ να υποβάλλω Πίνακα Προσωπικού (για νέα πρόσληψη) μέσω fax ? NAI AN ΔΟΥΛΕΥΕΙ ..... ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΣΟΥ - ΑΠΟΦΥΓΕ ΤΟ ΕΧΕΙΣ 15 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ ΑΠΟ ΝΕΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το ερώτημα μου :

Μπορώ να υποβάλλω Πίνακα Προσωπικού (για νέα πρόσληψη) μέσω fax ? NAI AN ΔΟΥΛΕΥΕΙ ..... ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΣΟΥ - ΑΠΟΦΥΓΕ ΤΟ ΕΧΕΙΣ 15 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ ΑΠΟ ΝΕΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,

Το είχα στείλει και με συστημένη επιστολή και με fax , (είμαι κατοχυρωμένος ευτυχώς).

Κατά τα 99% τα πηγαίνω ιδιοχείρως , έπεσε όμως στο διάστημα των διακοπών μου

και σε μια Επιθεώρηση Εργασίας με την οποία δεν συναλλάσσομαι συχνά.

Αφού μου έστειλαν Δελτίο Ελέγχου για την παροχή διευκρινίσεων για εκπρόθεσμη

υποβολή (έφθασε σε αυτούς πολύ αργότερα), σε τηλεφωνική συνομιλία με την υπάλληλο

και αφού της εξήγησα ότι το έχω στείλει και με συστημένο και με fax , μου απάντησε ότι

το fax δεν ισχύει για νέα προγράμματα , αλλά μόνο για μεταβολή.

Και αυτό έψαχνα , αν υπάρχει κάποια διάταξη ή νόμος που να ορίζει ακριβώς την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
...μου απάντησε ότι το fax δεν ισχύει για νέα προγράμματα , αλλά μόνο για μεταβολή.

<_<

Θα τους πεις Στέλιο να μας δώσουν που το βρήκαν αυτό... :):D

Αντε ότι του κατεβαίνει του καθενός...

Το fax απ'όσο ξέρω εγώ ισχύει κανονικότατα & με την επιβεβαίωση & το πρωτότυπα πας να σου δώσουν το πρωτόκολλο που έβαλαν στο αντίγραφο του fax που πήραν.

Δεν υπάρχει νόμος, αλλά το "καθ'οποινδήποτε τρόπο" τι σημαίνει τελικά ?

Αυτοπροσώπως και αυτοπροσώπως ??? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
<_<

Θα τους πεις Στέλιο να μας δώσουν που το βρήκαν αυτό... :):D

Αντε ότι του κατεβαίνει του καθενός...

Το fax απ'όσο ξέρω εγώ ισχύει κανονικότατα & με την επιβεβαίωση & το πρωτότυπα πας να σου δώσουν το πρωτόκολλο που έβαλαν στο αντίγραφο του fax που πήραν.

Δεν υπάρχει νόμος, αλλά το "καθ'οποινδήποτε τρόπο" τι σημαίνει τελικά ?

Αυτοπροσώπως και αυτοπροσώπως ??? :)

Δόμνα και εγώ αυτό ξέρω ,

και δεν έχω και πρόβλημα με καμμία εκ των Σ.ΕΠ.Ε. που συναλλάσσομαι ,

Το άρθρο 16 του 2874 που παρέθεσα αναφέρει μόνο για τους ετήσιους

πίνακες και έλεγα μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι.

Καλό σου μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δόμνα και εγώ αυτό ξέρω ,

και δεν έχω και πρόβλημα με καμμία εκ των Σ.ΕΠ.Ε. που συναλλάσσομαι ,

Το άρθρο 16 του 2874 που παρέθεσα αναφέρει μόνο για τους ετήσιους

πίνακες και έλεγα μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι.

Καλό σου μεσημέρι.

Τίποτα δεν σου ξέφυγε...

Απλά ο καθείς με το πως τον βολεύει...

Εμένα μου είπαν το άλλο κορυφαίο : "Μην μας τα στέλνετε με fax, γιατί μπορεί να μην έχουμε μελάνι εκείνη τη στιγμή & εξάλλου μαζεύονται πολλά, πότε να προλάβουμε..." <_<

Ναι, ναι, τ'ακούσαμε & αυτό !!! Οπότε, καταλαβαίνεις, άκρη δεν βγαίνει ... :)

Καλό μεσημέρι & σε σένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δόμνα και εγώ αυτό ξέρω ,

και δεν έχω και πρόβλημα με καμμία εκ των Σ.ΕΠ.Ε. που συναλλάσσομαι ,

Το άρθρο 16 του 2874 που παρέθεσα αναφέρει μόνο για τους ετήσιους

πίνακες και έλεγα μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι.

Καλό σου μεσημέρι.

ΝΟΜΟΣ 3518/2006

Αναδιάρθρωση των κλάδων του Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Εργων (Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.) και ρύθμιση άλλων θεμάτων αρμοδιότητας του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε'

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΩΜΑΤΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (Σ.ΕΠ.Ε.) ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

Αρθρο 68

Ρυθμίσεις Σ.ΕΠ.Ε.

....................................

5. Η παράγραφος 5 του άρθρου 16 του ν. 2874/2000 - όπως τροποποιηθείσα από την παρ.1 του άρθρου 3 του ν. 3385/ 2005 (ΦΕΚ 210 Α') ισχύει - τροποποιείται ως ακολούθως:

"5. Σε περίπτωση αλλαγής της νομικής εκπροσώπησης της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή σε περίπτωση πρόσληψης νέων εργαζομένων ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε ημερών από της επέλευσης της μεταβολής.

Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει, με οποιονδήποτε τρόπο, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και σε κάθε περίπτωση πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζομένους. Οι εργοδότες ξενοδοχειακών επιχειρήσεων υποχρεούνται να προβαίνουν στην προβλεπόμενη από το προηγούμενο εδάφιο κατάθεση εντός 48 ωρών."

Πάρε και για τους συμπληρωματικούς....

Τι να σου ξεφύγει, και το φαξ δουλεύει μια χαρά... Οι δικοί μας εδώ στο Ηράκλειο μια χαρά το δέχονται....

Άμα δεν έχεις δουλειά, κάτσε να ασχοληθείς με τη περίπτωσή τους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το οτι δε γνωριζουν πως αμειβονται τα ποσοστα στην επιθεωρηση δεν νομιζω να ειναι αληθεια... παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βρε Ζήνων

Να αμείβονται τα ποσοστά παίζει ?

Δεν παίζει

Εσύ πάλι που το ξέρεις..??? Μπορεί και να αμοίβονται τα ποσοστά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι θαθελα την γνωμη σας στο πιο κατω:

Οταν ηταν να καταθεσουμε τον ετησιο πινακα προσωπικου συμφωνησα με τον πελατη τα ωραρια των εργαζομενων εκ των οποιων τον ενα στον περσινο πινακα τον ειχα πληρες ωραριο ενω ο πελατης μου λεει οτι εργαζεται εξι ωρες τροποποιω τον φετινο πινακα με εξι ωρες με σκοπο να του φτιαξω και μετατροπη πληρους συμβασης σε μερικη (για την οποια ειχα 15 μερες) με ημερομηνια καταθεσης του πινακα (9/11) για να ειμαι μεσα και στην αλλαγη ωραριου. αφου την εφτιαξα και την πηγα να την υπογραψη ο εργαζομενος για να κατατεθη τοτε ο πελατης μου θυμηθηκε και μου λεει οχι λαθος σου ειπα (τοτε το θυμηθηκε και αυτος) ο συγκεκριμενος εργαζεται μεν 6 ωρες αλλα εχω συμφωνια να τον ασφαλιζω με πληρες ωραριο.και ερωτω εγω τωρα , αφου εχω καταθεσει τον ετησιο πινακα πρεπει να ξανακανω συμπληρωματικο για να κανω τις 6 ωρες παλι σε οκτω? μηπως για το ηδη δηλουμενο στον πινακα εξαωρο επρεπε να καταθεσω ετσι και αλλιως αλλαγη συμβασης εντος 15 ημερων? ή πριν ληξουν οι 15 μερες απο την καταθεση του ετησιου πινακα πρεπει να κανω συμπληρωματικο και να επαναφερω το ωραριο στις οκτω ωρες? υπαρχει παραθυρο να μεινει ως εχει? ποια η γνωμη σας?

ευχαριστω ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο την στιγμη που δεν εχεις καταθεσει συμβαση μερικης απασχολησης, γιατι δεν πας στην επιθεωρηση με τον πινακα που εχεις καταθεσει να γινει η διορθωση επι τοπου ως λαθους εκ παραδρομης;

Νομιζω οτι ειναι το πιο απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...