Προς το περιεχόμενο
  • 0

βεβαιωση συνταξης για την φορολογικη δηλωση και αναδρομικα


dodos

Ερώτηση

σε βεβαιωση συνταξης του δημοσιου περιλαμβανει και αναδρομικα του 2011 ,

 

1.επιλεγουμε εμεις σε ποιο ετος θα φορολογηθει ,δηλαδη με συμπληρωματικη του 2011 η να συμπεριληφθουν στο 2012.?

(στην συγκεκριμεη περιπτωση συνφερει α περιληφθουν στο 2012.)

 

2.εννοειται οτι στο ποσο της βεβαιωσης εχει γινει η μειωση 20% επειδη ειναι αναδρομικα ?αρα περιλαμβανω στην δηλωση το ποσο που γραφει η βεβαιωση ?

 

3.αν δεν τα συμπεριλαβει τα αναδρομικα σε καμμια δηλωση τι προστιμο εχει ?2%επι του φορου για καθε μηνα καθυστερισης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα

Έχετε δίκιο για το άδικο της μη αναγνώρισης των αποδείξεων, κυρίως στα αναδρομικά συντάξεων που, στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι λόγω καθυστέρησης απόδοσής τους από τα ταμεία αλλά, δυστυχώς δεν αναγνωρίζεται ούτε σ' αυτές τις περιπτώσεις, η συμπλήρωσή τους για την κάλυψη του αφορολογήτου. Προσπαθούμε να κάνουμε μια πρόβλεψη για τα ποσά των αναδρομικών συντάξεις με την βοήθεια του φορολογουμένου και βάζουμε την αναλογία που θα χρειαστεί στο έτος που θα προκύψουν εκ των υστέρων. Όμως δεν είναι σωστός ο τρόπος που προτείνετε και "ίσως", προκύψει κι άλλο θέμα με την "ίσως" πολύ εύκολη πλέον διασταύρωση στοιχείων.

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και να προσθέσω σε αυτά που λέει ο HARYK - κος Μπάμπης οτι εαν τα βάλουμε όλα στην φετινή δήλωση πολύ πιθανό ο χαμηλοσυνταξιούχος να χάσει το ΕΚΑΣ του, αφού θα έχει μεγάλη σύνταξη και επικουρικό. Και το ΙΚΑ ελέγχει τα εισοδήματα προκειμένου να κόψει οτι μπορεί.

Οπότε καλύτερα να τα βάλουμε-σπάσουμε τα αναδρομικά σε προηγούμενα έτη και ας βγεί ίσως φόρος που θα πρέπει σήμερα να πληρώσει ο συνταξιούχος.

Τώρα αν ο συνταξιούχος δεν θέλει να υποβληθούν συμπληρωματικές δηλώσεις για τα προηγουμενα έτη για να αποφύγει την πληρωμή του φόρου, είναι δικό του θέμα και "ισως" γίνει διασταύρωση με την σύνταξη και το βρούν.

Βέβαια αναρωτιέμαι και τι διασταυρώσεις μπορούν να κάνουν? Εδώ δεν μπορούν να δουλέψουν οι εφαρμογές οι απλές για να παραλάβουν τις δηλώσεις.

Θα μπορούν να διασταυρώσουν αν τα αναδρομικά που έδωσε το ΙΚΑ στο τάδε ΑΦΜ (συνταξιούχο) μπήκαν στις φορολογικές δηλώσεις το 2008, 2009, 2010 και 2011? Αν έχουν τέτοια συστήματα τότε ειναι πολύ μπροστά το "ΚΡΑΤΟΣ"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και να προσθέσω σε αυτά που λέει ο HARYK - κος Μπάμπης οτι εαν   τα βάλουμε όλα στην φετινή δήλωση πολύ πιθανό ο χαμηλοσυνταξιούχος να χάσει το ΕΚΑΣ του, αφού θα έχει μεγάλη σύνταξη και επικουρικό. Και το ΙΚΑ ελέγχει τα εισοδήματα προκειμένου να κόψει οτι μπορεί.

Οπότε καλύτερα να τα βάλουμε-σπάσουμε τα αναδρομικά σε προηγούμενα έτη και ας βγεί ίσως φόρος που θα πρέπει σήμερα να πληρώσει ο συνταξιούχος.

Τώρα αν ο συνταξιούχος δεν θέλει να υποβληθούν συμπληρωματικές δηλώσεις για τα προηγουμενα έτη για να αποφύγει την πληρωμή του φόρου, είναι δικό του θέμα και "ισως" γίνει διασταύρωση με την σύνταξη και το βρούν.

Βέβαια αναρωτιέμαι και τι διασταυρώσεις μπορούν να κάνουν? Εδώ δεν μπορούν να δουλέψουν οι εφαρμογές οι απλές για να παραλάβουν τις δηλώσεις.

Θα μπορούν να διασταυρώσουν αν τα αναδρομικά που έδωσε το ΙΚΑ στο τάδε ΑΦΜ (συνταξιούχο) μπήκαν στις φορολογικές δηλώσεις το 2008, 2009, 2010 και 2011? Αν έχουν τέτοια συστήματα τότε ειναι πολύ μπροστά το "ΚΡΑΤΟΣ"!

 

δεν υπάρχει εάν , ο νόμος καθορίζει το πως 

δεν υπάρχει καλύτερα ή χειρότερα , ο νόμος καθορίζει το πως

δεν είναι στο χέρι του συνταξιούχου να θέλει ή να μην θέλει ,  ο νόμος καθορίζει το πως

 

και τέλος είναι πανεύκολη η διασταύρωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η άποψή μου είναι ότι, δεν μπορείτε να κάνετε την μείωση της περίπτωσης δ', της παρ. 4 του άρθρου 45 του ΚΦΕ (20%), αν τα αναδρομικά αφορούν μόνο καθυστέρηση απονομής σύνταξης από το ταμείο (το συνηθέστερο).

Επίσης, στην περίπτωση αυτή, δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής του έτους φορολόγησης, το οποίο είναι μόνο ένα, αυτό που αποκτήθηκε το δικαίωμα είσπραξης (ή αν αφορά περισσότερα, για το καθένα απ' αυτά).

 

Σε αντίθετη περίπτωση, τα παραπάνω ισχύουν και εφόσον το επιλέξει ο φορολογούμενος (δυνατότητα), μόνο αν η απονομή των αναδρομικών συντάξεων έγινε στον συνταξιούχο με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση (σπανιότερα).

 

Καλημέρα

Καλημέρα, δλδ βάσει αυτού: http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7

 

Αρθρο 45. Εισόδημα και απόκτηση του

 

δ) Ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) από τις κάθε είδους καθαρές αποδοχές, πρόσθετες αμοιβές, αποζημιώσεις και συντάξεις που καταβάλλονται αναδρομικά, σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται, σε μισθωτούς ή συνταξιούχους με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση, καθώς και από δεδουλευμένες καθαρές αποδοχές που εισπράττει καθυστερημένα ο δικαιούχος, σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται, λόγω έκδηλης οικονομικής αδυναμίας του εργοδότη του και εφόσον έγινε επίσχεση της εργασίας από τους μισθωτούς ή αν ο εργοδότης κηρύχτηκε σε κατάσταση πτώχευσης.

 

και αυτού;

 

Αρθρο 46. Χρόνος απόκτησης του εισοδήματος

 

1.Χρόνος απόκτησης του εισοδήματος από μισθωτές υπηρεσίες θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε δικαίωμα είσπραξης του. 

Ειδικά, προκειμένου για αποδοχές και συντάξεις, που καταβάλλονται σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται σε μισθωτούς ή συνταξιούχους, με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση, χρόνος απόκτησής τους δύναται να θεωρείται και ο χρόνος στον οποίο εισπράττονται από τους δικαιούχους. Σε περίπτωση επιλογής φορολόγησης κατά το χρόνο είσπραξής τους εφαρμόζονται οι διατάξεις της περίπτωσης δ' της παραγράφου 4 του άρθρου 45.

 

 

Άρα εαν μέν είναι από δικαστική απόφαση-νόμο η συλλ. απόφαση είτε

α) στο 12, οπότε και εισπράχθηκαν και στην περίπτωση αυτή το εμφανίζουμε μειωμένο κατά 20%, είτε

β) στο 11 με χειρόγραφη συμπληρωματική και χωρίς τη μείωση του 20% κι εννοείται χωρίς τη δυνατότητα προσκόμισης 25% επιπλέον αποδείξεων επί των αναδρομικών για την κάλυψη του αφορολόγητου, σε περίπτωση που οι αποδείξεις του 11 δεν είχαν "μπόσικα" κι ήταν επακριβώς υπολογισμένες για τα εισοδήματα της αρχικής δήλωσης του 11..

 

Εαν δε, είναι από καθυστέρηση του ταμείου, δεν ισχύει η ειδική ρύθμιση, αλλά η γενική 

 

 

1.Χρόνος απόκτησης του εισοδήματος από μισθωτές υπηρεσίες θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε δικαίωμα είσπραξης του. 

 

 

κι άρα οπωσδήποτε συμπληρωματική στο 11, οπότε και δημιουργήθηκε το δικαίωμα είσπραξης η τέλος πάντων αν μου ξέφυγε κάτι από την εξέλιξη του νήματος, τα έτη που αφορούν αυτά τα αναδρομικά(αν είναι περισσότερα του 1).. 

 

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κύριε Χαλκιδέε με όλο το σεβασμό,

 

χάρη λόγου είναι το εάν. Φυσικά ο νόμος καθορίζει το πως και αυτό αναφέρω παραπάνω. 

 

Όμως στο χέρι του συνταξιούχου είναι να υποβληθούν οι συμπληρωματικές. Εγώ του το είπα αλλα δέν μπορώ να τον πάω απο το αυτί να τις υποβάλλει. Του είπα τι ορίζει ο νόμος όπως λέω σε όλους όσους μου απευθύνονται.

 

Και μακάρι όλοι να μπορούσαμε να απαντήσουμε με τον τρόπο που μου απευθύνεστε και ουσιαστικά με μαλώνετε σε αυτούς που είναι στο χέρι τους ο νόμος αλλα κάνουν ότι θέλουν για το δικό τους συμφέρον και αγνοούν τι ο "νόμος καθορίζει". 

 

Πάντα διαβάζω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ πολύ εγώ προσωπικά διότι με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ σε διάφορα θέματα επάνω στην δουλειά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ ΣΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ. ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΚΑΣ ΚΛΠ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ  ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ  ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΑΝΔΡΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ Η' ΑΛΛΙΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ Η' ΕΜΠΟΡΟ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΕΒΑΣΤΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΑΝΑΛΩΣΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΑΛΩΘΕΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΛΥΨΗ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ΠΟΣΩΝ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ.

 

ΚΑΙ ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΣΑΝΟ ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΡΟΒΛΕΨΩ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΜΕ ΤΟ Ε9 ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κύριε Χαλκιδέε με όλο το σεβασμό,

 

χάρη λόγου είναι το εάν. Φυσικά ο νόμος καθορίζει το πως και αυτό αναφέρω παραπάνω. 

 

Όμως στο χέρι του συνταξιούχου είναι να υποβληθούν οι συμπληρωματικές. Εγώ του το είπα αλλα δέν μπορώ να τον πάω απο το αυτί να τις υποβάλλει. Του είπα τι ορίζει ο νόμος όπως λέω σε όλους όσους μου απευθύνονται.

 

Και μακάρι όλοι να μπορούσαμε να απαντήσουμε με τον τρόπο που μου απευθύνεστε και ουσιαστικά με μαλώνετε σε αυτούς που είναι στο χέρι τους ο νόμος αλλα κάνουν ότι θέλουν για το δικό τους συμφέρον και αγνοούν τι ο "νόμος καθορίζει". 

 

Πάντα διαβάζω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ πολύ εγώ προσωπικά διότι με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ σε διάφορα θέματα επάνω στην δουλειά μας.

 

Να ξεκινήσω διευκρινίζοντας κάτι

Δεν απαντώ για να γίνω αρεστός σε συναδέλφους

Απαντώ γράφοντας πάντα αυτό που ο νόμος  ή το πδ ή η  υπ απόφαση  γράφει και ουσιαστικά προστάζει.

Στο συγκεκριμένο θέμα, πίστεψέ με, έχω κυριολεκτικά βγει από τα ρούχα μου με όσα διαβάζω . Και (γαμώτο μου) είναι τόσο σαφείς οι οδηγίες  (δες κάτω από την δική σου δημοσίευση τι γραφουν)  

ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ ΣΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ. ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ

 

Και ρωτάω, θα βάλεις την υπογραφή σου σε μια τέτοια δήλωση ?

Αν ναι θα με συγχωρήσεις αλλά (το γράφω λίγο υπερβολικά) θα πάψω να σε θεωρώ συνάδελφο. Και σκέψου απλά το γιατί , θα λέω εγώ στον πελάτη ότι αυτό δεν … και μετά θα έρχεται στο δικό σου γραφείο και θα του λες τα πάντα όλα …….

Θέλω να καταλάβεις ότι τα όσα γράφω δεν έχουν κάτι το προσωπικό

Άλλωστε δεν σε ξέρω καν για νάχω κάτι μαζί σου.

 

Και κάτι ακόμα

Επειδή μου πατάς τον κάλλο, άλλο είναι η αντίσταση και ανυπακοή σε όσα προστάζουν οι κρατούντες και η τρόικά τους και άλλο η απάντηση ενός επαγγελματία σε ένα φορολογικό ερώτημα

Φιλικά

Και καλό κουράγιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ κύριε Χαλκιδέε,

 

ακριβώς επειδή θέλω να ακολουθώ αυτό που λέει ο νόμος για να μην έχω πρόβλημα είτε με την υπογραφή μου, είτε με τον πελάτη μου μελλοντικά γι'αυτό ρώτησα στο φόρουμ και περίμενα μια επιβεβαίωση - απάντηση επαγγελματική όπως και μου την δώσατε.

Απο όλα όσα διάβασα είτε σε νόμους είτε σε απαντήσεις πιο πάνω αντιλήφθηκα οτι έτσι πρέπει να χειριστώ το θέμα και ήρθε και η επιβεβαίωση με την απάντηση σας. Και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό.

Στην περιοχή που βρίσκομαι συμβαίνει το "δε βαριεσαι βρε αδερφε" συχνά και πολλές φορές έχω χάσει πελάτες γιατί πάω βάση νόμου και δεν μπλέκω με λαμόγια, αλλα ούτε και θέλω.  Και σίγουρα ο συνταξιούχος που αναφέρω ίσως ρωτήσει και αλλού του αρέσει η απάντηση που θα λάβει (αφού θα είναι καθώς τον συμφέρει) οπότε και κάνει αλλού την δήλωση του. Σαφώς και με νοιάζει να του δώσω σωστή απάντηση και όχι απλά να του κάνω μια δήλωση για να λάβω το αντίτιμο.

Απλά στενοχωρήθηκα λίγο γιατί ενώ ρώτησα για επιβεβαίωση και προσπάθησα να κάνω διάλογο για να ακούσω απόψεις , μου απαντήσατε λίγο απότομα. Και οι συμπληρωματικές δεν είναι στο χέρι μου αν δεν μου τις υπογράψει ο συνταξιούχος, εφόσον πρέπει να υποβληθούν στην ΔΟΥ. 

Και το οτι αναρωτήθηκα για τις διασταυρώσεις θεωρώ οτι ειναι απόλυτα φυσιολογικό αφου δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε άλλα πράγματα και καταστάσεις. Δεν είπα όμως οτι απαντώ στο ερώτημα για το πως πρέπει να δηλωθούν τα αναδρομικά βάση αυτού. 

Πάντως ούτε εγώ έχω κατι μαζί σας αφου δεν σας ξέρω προσωπικά. Και όπως σας είπα εκτιμώ οτι ξοδεύεται χρόνο για να απαντήσετε και να μοιραστείτε και με όλους τους υπολοίπους τις γνώσεις σας. Για μένα αυτό είναι πολύ σημαντικό και σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά, όπως και αλλους συναδέλφους που μου έχουν απαντήσει στο φόρουμ.

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη,

Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω για αναδρομικά που δόθηκαν το 2017 από το κύριο και το επικουρικο ταμείο σε συνταξιούχο λόγω απονομής σύνταξης (επαιρνε προσωρινή) και αφορούν τα έτη 2014 2015 2016:

Εχει ήδη ζητηθεί η έκδοση χωριστών ανά έτος βεβαιώσεων από το πρώην ΙΚΑ ΕΤΑΜ

Πρέπει υποχρεωτικά να γίνουν χωριστές ανά έτος οι δηλώσεις? Αν όχι υπάρχει δυνατότητα να συναθροιστούν ποσά στη δήλωση του 2017 ,θα μπορούσε να μπεί μόνο κάποιο έτος (πχ το 2014) για το  οποίο εχουν ήδη δηλωθεί  εισοδήματα αρκετά υψηλά από μισθωτές υπηρεσίες ? 

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...